#trashtag – ekologiczne wyzwanie, które podbija świat. Moda czy trend?

trashtag

Pamiętacie #icebucketchallenge, #10yearschallenge, wyzwania książkowe czy sportowe. Przyszedł czas na #trashtag challenge – ekologiczne wyzwanie, czyli modę na sprzątanie, która podbija świat. Pytanie, dlaczego tak późno ktoś wpadł na to by wykorzystać trend na wyzwania i spróbować zrobić dzięki niemu coś pozytywnego. Ale lepiej późno niż wcale. Bo nie mamy wątpliwości, że to jedna z najmądrzejszych o ile nie najmądrzejsza akcja Social Media w ostatnich latach.
trashtag

To, że nasza planeta woła o pomoc widać od dawna. Na Pacyfiku w okolicach Hawajach utworzyła się gigantyczna wyspa plastikowych śmieci, której na razie nikt nie jest w stanie posprzątać. Aż 82 procent plastikowych odpadów pochodzi z Azji, 2 procent z Europy a  16 procent z innych krajów. Niech Wam się jednak nie wydaje, że Europa jest taka idealna. Zarówno USA jak i kraje Zachodu eksportują swoje śmieci do Azji. A że istnieje coś takiego jak „nieuczciwy handel śmieciami” zdarza się, że ktoś w Azji zobowiązuje się odebrać i zagospodarować śmieci, jednak nie zawsze to robi. Najtaniej jest bowiem topić śmieci w morzu lub oceanach. A niestety sprawdzany jest tylko załadunek statków. Rozładunek już nikogo nie interesuje.

trashtag

#trashtag piękna akcja na Instagramie

Aż tu nagle.

BUM

Jak grom z nieba pojawia się w sieci akcja #trahstag. Ludziska z całego świata chwalą się posprzątanym kawałkiem swojego świata. Od rzeczonej Azji po Iran i Europę przetacza się fala działań, które powodują, że od razu lepiej na sercu. Trashtag to wyzwanie, które zachęca ludzi do sprzątania plaż i parków i pokazywania tego całemu światu. Naszym zdaniem PETARDA. 

Bo pierwsze co powinniśmy zrobić to zatrzymać potok śmieci, który płynie w stronę mórz i oceanów.

trashtag

A nie ma nic lepszego niż moda na mądre działania czyli posprzątanie kawałka swojego świata.

#trahshtag w Brazylii

View this post on Instagram

. . Trashtag Challenge. O desafio ambientalista! #trashtag O máximo! Que tal viralizar? ; ) Repost @atitudedegigante: . “#Trashtag Challenge. O desafio ambientalista que está a limpar o mundo. As redes sociais são hoje, mais do que nunca, um palco privilegiado para espalhar palavra. O mais recente, o Trashtag Challenge quer proteger o meio ambiente. Este fim de semana, as redes sociais recuperaram o Trashtag Challenge (criado em 2015), o desafio que encoraja as pessoas a limpar o que as rodeia, desde praias a parques, e mostrar ao mundo o antes e o depois e deram-lhe um novo fôlego. Desafios nas redes sociais surgem em todas as formas e feitios. O Bucket Challenge ou o Mannequin Challenge, são apenas alguns dos exemplos de desafios que fizeram parar a Internet com toda a adesão que tiveram. Depois destes surgiu um "novo" que pretende dar o exemplo e mostrar como limpar o mundo. Redes sociais como o Instagram ou o Twitter têm sido o palco onde as fotografias de pessoas a recolher lixo, procurando chocar com a limpeza das áreas. No Instagram, #trashtag já conta com mais de 25 mil publicações Fonte: Diário de Notícias – 👤 | Marque alguém que precisa ler isso. 🗨️ | Comente se te ajudou. 🚨 | Ative as notificações para não perder nada” . Repost @atitudedegigante . . ———— . Somos responsáveis pelo nosso consumo, pelos nossos residuos! Consumir consciente e descartar corretamente! SEMPRE!! . Não Se Lixe 🌎 Repense 🤔 Recuse ✋️ Reutilize 🔄 Recicle ♻️ . Todos os seres agradecem 🌎🙏✨ . #RepensarHabitos #Residuos #Plástico #Sustentabilidade #Natureza #MeioAmbiente #Reciclagem #LixoZero #ZeroWaste #NoPalstic #ConsciênciaAmbiental #Oceano #MaresLimpos #CleanSeas #EducaçãoAmbiental #EcologiaProfunda #VisaoSistemica #NaoSeLixe

A post shared by Não Se Lixe (@naoselixe) on

#trahstag Japonia

#trahstag w Jiroft w Iranie


https://www.instagram.com/p/BvBiXcpBZTv/

#trashtag w Japonii – Tokio

#trashtag we Włoszech

Deep Blue Mission w Olsztynie

trashtag

Dosłownie kilka dni temu wzięliśmy udział w Deep Blue Mission. To międzynarodowa akcja na rzecz ochrony środowiska, prowadzona przez Scuba School International. Opiera się na działaniach ekologicznych związanych z wodą i czystością wód. Jej podstawowe cele to informowanie, edukacja i działanie w zakresie ochrony raf koralowych, ochrony rekinów a szczególnie ich płetw, które są przysmakiem w Azji oraz usuwanie wszelkiego plastiku ze środowiska.

trashtag

Koordynatorem i pomysłodawcą tej akcji w Olsztynie jest Centrum Nurkowe Krokodyle. Co miesiąc w sezonie nurkowie i wolontariusze, będą spotykać się by posprzątać wybrany obszar związany z wodą. Strasznie nas to ucieszyło bo kochamy takie działania i uważamy, że to od nas powinno się zacząć porządkowanie świata. Jeśli ktoś ma nas naśladować, sami musimy pokazać jak to robić.

trashtag

trashtag

trashtag

Na pierwszy ogień do posprzątania poszło najbardziej popularne w Olsztynie nurkowisko nad jeziorem Krzywym  – za Piratem. Liczba worków śmieci, które nagromadziły się w ciągu jednego sezonu – niestety przeraża.

trashtag

#trashtag – olsztyńscy nurkowie byli pierwsi?

Naszła nas mała refleksja, że zanim powstała moda na #trashtag, nurkowie z Olsztyna od lat sprzątali rzeki i jeziora oraz ich otoczenie. Chyba zresztą podobnie jak inne ekipy w Polsce. Bo to właśnie nurkowie najlepiej widzą co jest pod wodą i jak w wyniku działań człowieka zmienia się stan akwenów.

trashtag

Tradycją stało się sprzątanie, miejskiego odcinka Łyny przed tzw. Skorpenowym Spływem Łyną organizowanym przez najstarszy klub nurkowy w stolicy regionu czyli AKP Skorpena.

trashtag

Od lat akcje sprzątania jezior organizują wspólnie Stowarzyszenie Pronatura i Centrum Nurkowe Aquadiver, z którym najczęściej nurkujemy.

trashtag

trashtag

trashtag

Wspólnie posprzątaliśmy kilka jezior na Warmii i Mazurach. Zarówno ich brzegi jak i najczęściej uczęszczane a co tym idzie najbardziej zaśmiecone kąpieliska oraz okolice wędkarskich pomostów.

I co dalej?

Nieważne jednak kto, kiedy ale dlaczego i ilu nas będzie. Bo każdy z osobna może niewiele ale razem możemy zrobić mnóstwo dobrego. Ot choćby posłać w świat wiadomość, że warto oddychać czystym powietrzem, pływać w czystych wodach i spacerować po czystym lesie.

trashtag

Jest nas takich zdecydowanie więcej tylko każdy musi ruszyć tyłek z kanapy i zacząć zmieniać swój kawałek świata. A #trashtag to w końcu zajefajna okazja by to zrobić i zachęcić innych. Więc nie oglądaj się aż ktoś posprząta Twój kawałek świata. Jest okazja by samemu to zrobić. Do dzieła.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Globtroterek
Globtroterek
4 lat temu

Super! Tylko brać przykład, pójdziemy w wasze ślady 😉

Sylwia
Sylwia
4 lat temu

ehh…Moje rodzinne Mazury takie piękne, ale takie zaśmiecone. Ostatnio będąc w Polsce łapałam się za głowę, XXI wiek, a ludzie dalej wyrzucają śmieci pod siebie. Brawo za akcję!

4
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx