TOP 10 – Chorwacja jachtem – poradnik po marinach i atrakcjach

chorwacja jachtem

Pierwsze skojarzenie ze słowem jacht to… ? Mazury… które kocha chyba każdy. Ale realnie stąpamy po ziemi i wiemy jak kapryśna potrafi być pogoda na północy. Chociaż ostatnimi laty nie ma co narzekać. Jest bosko. Ale jeśli chcecie pożeglować, poobcować z naturą,  trafić prawie gwarantowaną dobrą pogodę i piękne mariny to idealna wydaje się Chorwacja.

chorwacja jachtem
Niedaleko portu w Sukosanie

Chorwacja jachtem

W ciągu kilku lat żeglowania rekreacyjnego i regatowego po Adriatyku udało nam się sprawdzić wiele marin, mniejszych przystani i kotwicowisk północnej i środkowej Chorwacji. Adriatyk możemy polecić jako jedno z najlepszych miejsc żeglarskich w tej części Europy z powodu pięknego wybrzeża, marin, dobrej pogody i naprawdę pysznego jedzenia. Przez ostatnie 30 lat Chorwaci budowali swoje mariny i dzięki temu dziś mogą się pochwalić chyba lepiej rozwiniętą na Morzu Śródziemnym, bazą około pięćdziesięciu marin, w których znajdziemy 16 tys. miejsc dla jachtów. Prócz tego jest wiele pomostów, nabrzeży, komunalnych portów gotowych na przyjęcie statków i jachtów.

chorwacja jachtem

Chorwacja ma bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane mariny

Obecnie istnieje pięćdziesiąt marin w Chorwacji, oferujących ok. 16000 miejsc na wodzie i 5000 miejsc dla jachtów na lądzie. Oprócz marin, żeglarze mogą przybijać do wielu pomostów, sportowych i komunalnych portów i nabrzeży przygotowanych do przyjęcia małych i dużych statków, w tym jachtów.

chorwacja jachtem
Marina Mandalina w Szibeniku

Chorwackie mariny są bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane. Większość z nich została zbudowana w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Miejsca postojowe dla jachtów w marinach są bezpieczne, skonstruowane tak, aby mogły wytrzymać złe warunki pogodowe, które mogę się zdarzyć w ciągu całego roku.

chorwacja jachtem
Czasem pogoda zmienną jest na Adriatyku

Jak dotrzemy do Chorwacji?

Sposoby są dwa. Pierwszy to jazda samochodem, która zajmuje cały dzień ale w dwóch – trzech kierowców zmieniających się co jakiś czas to żaden problem. Drugi to podróż samolotem. LOT od kilku lat oferuje bezpośrednie połączenia do Zadaru z kilku miast Polski. Jeśli znacie termin czarteru z dużym wyprzedzeniem to nie czekajcie z kupnem bilety. First minute są dużo tańsze niż kupowanie na ostatnią chwilę. Sprawdzaliśmy już kilka razy, że bilety kupowane z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem były o połowę tańsze niż te kupione w ostatnim momencie.

chorwacja jachtem

Zadar

Z powodu bliskości lotniska Zadar jest najczęstszym punktem, do którego zmierzają żeglarze. Na lotnisku w Zadarze, znajdziecie taksówkę lub busa, którym można pojechać do portu w Zadarze lub Sukosanie, gdzie zwykle Polacy czarterują jachty. Z kierowcami busów warto ponegocjować. Port w Zadarze nie jest tak duży jak wiele innych chorwackich portów chociażby z grupy ACI ale ma tę zaletę, że jest urokliwie położony prawie przy samym centrum miasta.

chorwacja jachtem
Port w Zadarze

Wchodzi się do niego wzdłuż pięknej promenady na końcu, której znajduje się fontanna zasilana energią słoneczną. Po zacumowaniu można wybrać się na spacer, zwiedzanie miasta, zakupy czy też kolację.

chorwacja jachtem
Bulwar w Zadarze od strony Starego Miasta

To idealne miejsce na spędzenie jednego wieczoru i ruszenie dalej na południe np. by obejrzeć malownicze Kornati.

chorwacja jachtem

Sukosan – Marina Dalmacija

chorwacja jachtem
Port w Sukosan

Port i miasteczko położone w najbliższym sąsiedztwie Zadaru. To drugie w sąsiedztwie lotniska w Zadarze miejsce skąd często czarteruje się jachty. Podobnie jak wiele chorwackich portów posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę, toalety, prysznice co kilka kej tak by każdemu było blisko.

chorwacja jachtem
Port w Sukosan

Sklepik, restauracja i bankomat na terenie mariny tak by łatwiej było zaprowiantować jacht przed wypłynięciem. Port posiada rozbudowany, wysoki falochron, który doskonale chroni w razie złej pogody. Przy wyjściu z portu znajduje się stacja paliw, gdzie można zatankować jacht. Stąd jest znakomite wyjście na przepiękne wyspy Archipelagu Kornati, który częściowo funkcjonuje jako Park Narodowy.

chorwacja jachtem
Za sterem Bavari – to się nigdy nie nudzi

Bezludne Kornati

chorwacja jachtem
Zachodnia część pasma wysp Kornati

Kornati to największy na  Adriatyku i najpiękniejszy na całym Morzu Śródziemnym archilepag 147 wysp o powierzchni 69 tys. km. kwadratowych. Leżą pomiędzy wyspami Pasman i Muerter od północy i południa, Dugi Otok od zachodu i Żirje od wschodu. Wyspy są bezludne nie licząc okresowo przebywających na nich restauratorów, pracowników parków i właścicieli upraw. Chorwackie źródła mówią dosłownie o  7-u  !!!  mieszkańcach Archipelagu.

chorwacja jachtem

Ale warto je opłynąć a wręcz wypłynąć poza Kornati od strony włoskiej. To właśnie tam na wyspie Klobucar można zobaczyć najwyższe klify sięgające nawet 80 m.n.p.m. Wyobraźcie sobie jak muszą być wielkie skoro ten na wyspie Dugi Otok, na wysokości Jeziora Mir jest dużo niższy a i tak robi wrażenie.

chorwacja jachtem
Klif na wyspie Dlugi Otok

Wyspa Żut  – Konoba Żmara Sabuni

I płynąc przez ten bezludny obszar wysepek, dosyć gęsto ulokowanych obok siebie na południu dużej wyspy Otok Kornat ( otok po chorwacku wyspa ), trafimy na Konobę Żmara Sabuni.

chorwacja jachtem
Konoba Żmara

To rodzaj tawerny położonej w cichej, osłoniętej zatoce z małą śliczną laguną.

chorwacja jachtem
Laguna w zatoce obok Konoby Żmara

Jest mała keja ale też kotwicowisko, do tawerny dopływamy na kolację pontonem. Można iść na wyspę i zobaczyć, że nie widać żywej duszy. Ten brak ludzi robi naprawdę wrażenie. W Konobie Żmara serwują wszystko to co można zjeść najlepszego w Chorwacji czyli pyszne ryby, owoce morza, baraninę oraz lokalne wino lub piwo. A poranek na takim kotwicowisku z widokiem na morze – bezcenny

chorwacja jachtem

Wyspa Vela Smokvica – Konoba Picolo

Wbrew swojej nazwie Konoba Picolo nie jest wcale taka mała, ale bardzo małe a raczej płytkie jest podejście do kei w zatoczce na wyspie Otok Vela Smokvica.

chorwacja jachtem
Maleńki port przy Konobie Picolo

Przy wchodzeniu do portu warto zadbać o miecz i płetwę sterową. W zatoce są dwie Konoby ale Picolo, zrobiło na nas pozytywne wrażenie i dlatego podjęliśmy decyzję, że to tam wybierzemy się na kolację.

chorwacja jachtem
Konoba Picolo – nie jest wcale taka mała

Kolejne urocze miejsce, z dobrą atmosferą, miłymi i życzliwymi gospodarzami. Ale jak to zwykle na wyspach brak jest porządnych łazienek etc. Więc gdy wybieracie się na Kornati, zatankujcie do pełna zbiorniki z wodą bo na pewno przyda się na poranny prysznic.

chorwacja jachtem

Veli Iż  na wyspie Iż

W miasteczku Veli Iż znajduje się mały ale za to malowniczy port.  Położony jest we wnętrzu naturalnej zatoki, stanowiącej jednocześnie ochronę dla jachtów.

chorwacja jachtem
Port w miasteczku Veli Iż

Równie urocze jest miasteczko, ze swoją typowo chorwacką zabudową oraz knajpkami. Z uwagi na bliskość stałego lądu jest tu już zdecydowanie taniej w marinach znajdujących się na prawie bezludnych wyspach gdzie wszystko trzeba dowieźć oprócz ryb, których jest wszędzie w bród.

chorwacja jachtem

Port nie jest wielki więc w sezonie, podobnie jak w większość portów w Chorwacji warto nie czekać z wejściem do portu na wieczór, tylko spływać nieco wcześniej lub telefonicznie rezerwować miejsce.

Szybenik – Marina Mandalina

chorwacja jachtem
Marina Mandalina w Szybeniku

Naprawdę miło wspominamy to miejsce. W sumie z kilku powodów. Po pierwsze miejsce, z którego czarterowaliśmy bardzo żwawy i fajny francuski jacht Dofour 44.

chorwacja jachtem

Po drugie wejście do portu zrobiło na nas niemałe wrażenie. By do niego dopłynąć trzeba najpierw przebyć około dwukilometrowy Kanal Luka, który kiedyś służył podobno za schronienie dla łodzi podwodnych. Zresztą w skałach widoczne są duże jaskinie zdolne pomieścić małe jednostki. Dalej jest twierdza wystająca z wody i broniąca wejścia do miasta.

chorwacja jachtem
Fort u wejścia do zatoki w Szybeniku

Po wejściu i zacumowaniu warto zwiedzić urokliwe stare miasto z Katedrą Świętego Jakuba na czele i spróbować pysznej kawy i lodów.

chorwacja jachtem
Katedra Świętego Jakuba w Szybeniku

Skradin i wodospady Krka

chorwacja jachtem
Wodospady Krka

To dość nietypowe miejsce jak dla żeglarzy. Bo będąc w Szybeniku warto wybrać się do Skradina by zobaczyć wodospady Krka. Ale żeby tam dopłynąć trzeba przebyć sporą trasę wgłąb lądu najpierw rzeką a później pokonuje sporej wielkości jezioro.

chorwacja jachtem
Most, pod którym przepływają jachty w drodze do Szkradina

chorwacja jachtem

Sam port w Skradinie nie jest wielki ale dobrze zagospodarowany wewnątrz urokliwego miasteczka. Idealne miejsce na kolejne zwiedzanie i kolację czy też śniadanie.

chorwacja jachtem
Port w Szkradin

Ale po zacumowaniu koniecznie wybierzcie się do wodospadów bo wyglądają naprawdę pięknie. Warto jednak wiedzieć, że od czerwca 2018 Park Narodowy Krka wprowadza zakaz kąpieli pod wodospadem Skradinski Buk z uwagi na zbyt duży wpływ jaki wywierali turyści na skarby chorwackiej natury.

chorwacja jachtem
Wodospady Krka

Mimo to samo oglądanie robi wrażenie i dla tych widoków warto zrobić niedługą, o ile dobrze pamiętamy około półgodzinną wycieczkę.

Primosten

chorwacja jachtem
Widok na Primosten od strony zatoki

Gorąco polecamy to przepiękne miasteczko położone na małym półwyspie, który również układa się w naturalną zatokę chroniącą jachty. W zatoce znajduje się się kotwicowisko, w którym w sezonie panuje dość spory ruch, więc należy bardzo uważnie wybierać miejsce postoju patrząc na falowanie od od dość otwartej zatoki oraz sąsiedztwo innych jachtów. W Primostenie znajdzie sklepy na uzupełnienie zapasów, sporo fajnych knajpek ale w ciągu dnia warto wybrać się na sam szczyt by spojrzeć na panoramę w sąsiedztwie cerkwi Świętego Jerzego.

chorwacja jachtem
Nad miastem góruje cerkiew Św. Jerzego – Primosten

Do dziś pamiętamy rewelacyjne lody, ręcznie wyrabiane ale największa sztuka wiązała się z ich nakładaniem. Tutejsi lodziarze to jednocześnie nieźli artyści :).

Rogoźnica

chorwacja jachtem
Port w Rogożnicy

Kolejny całkiem spory chorwacki port, dość mocno zatłoczony w sezonie jak większość z nich. Ale co najważniejsze – port bardzo spokojny, bo zupełnie osłonięty od morza. Poza portem znajduje się kąpielisko z kamienistym nabrzeżem jeśli przyjdzie Wam ochota na pływanie.

chorwacja jachtem

W samej Marina Frapa, znajduje się parę fajnych knajpek i restauracja, która bardzo przypadła nam do gustu. Jedno, że serwowali znakomite szaszłyki z baraniny ale również owoce morza i typowe dla Chorwacji – czarne risotto – czyli risotto z barwnikiem z kałamarnic. Warto spróbować.

Trogir

chorwacja jachtem
Urokliwy Trogir i Stare Miasto na wyspie

To jedno z najpiękniejszych chorwackich miast. Podobnie jak w Szybeniku samo podejście do portu jest ciekawe bo wiedzie cieśniną między lądem a wyspą Otok Ciovo. I co ważne i każdemu polecamy by w tej cieśninie uważnie obserwować wodą ponieważ bardzo często pojawiają się w tym miejscu radośnie bawiące się delfiny, które towarzyszące jachtom i nierzadko wyskakują ponad wodę.

chorwacja jachtem
Skaczące delfiny u wejścia do Trogiru

Stare Miasto w Trogirze zbudowane jest na wyspie, do której prowadzą mosty. Lepiej zacumować jacht od strony wyspy Ciovo i przejść się na Stare miasto pieszą przez most znajdujący się obok portu.

chorwacja jachtem

Maleńkie uliczki Trogiru, pełne atrakcji na pewno Wam się spodobają jednak warto zdawać sobie z tego sprawę, że to bardzo chętnie odwiedzane przez turystów miejsce, gdzie panuje gwar, ceny do najniższych nie należą a atrakcje jak atrakcje.

chorwacja jachtem
Most prowadzący do Trogiru

Wiecie sami jak jest w miejscach turystycznych. Pomijając te drobne niedogodności Trogir jest na prawdę przepiękny, ma swój niepowtarzalny klimat i każdemu polecamy jego odwiedzenie od strony wody.

chorwacja jachtem
Wieczorny widok na Trogir

Ceny

Zacznijmy od waluty. W Chorwacji obowiązuje kuna, którą trudno kupić w Polsce. Najlepiej zabrać ze sobą euro i wymieniać na miejscu lub… skorzystać z karty Revolut, o której pisaliśmy już kilka raz. Revolut obsługuje 25 walut bez prowizji. Wystarczy doładować kartę złotówkami i płacić na miejscu w kunach bez spreadu.

chorwacja jachtem

Ceny w sklepach należą do umiarkowanych i większość rzeczy do jedzenia można kupić na miejscu. Chyba, że ktoś ma swoje ulubione kabanosy lub ciasteczka nie do zastąpienia to inna sprawa. Na miejscu dostaniecie również świetne chorwackie wino i piwo jak chociażby Karlovacko czy Ożujsko.

chorwacja jachtem

Na wyspach archipelagu Kornati ceny, szczególnie w restauracjach potrafią być dwukrotnie wyższe niż na stałym lądzie. Brak konkurencji i odległość od lądu, skąd dowozi się większość produktów kosztują.

chorwacja jachtem

Czarter jachtów

chorwacja jachtem

Czarteru jachtów można dokonać na kilka sposobów. Pierwszy to wynajem bezpośrednio od osób prywatnych. Drugi to wyspecjalizowane firmy, które znajdziecie również w Polsce oferujące jachty wedle uznania klienta i zasobności portfela. Jednym z chyba najczęściej czarterowanych jachtów jest niemiecka Bavaria. Wygodny i stabilny jacht – stanowiący chyba najlepszy wybór dla osób szukających wygody i odrobiny przygody.

chorwacja jachtem

Wspomniane przez nas Dufoury można spotkać np. w porcie w Szybeniku. A co do sposobów na czarter. Na polskim rynku pojawiła się ostatnio francuska wyszukiwarka oferująca czarter jachtów w modelu podobnym do Airbnb. Prywatni armatorzy zgłaszają do niej swoje jachty a za jej pośrednictwem można wyczarterować jacht, katamaran, łódź motorową. Nazywają się Click&Boat a jeśli chcecie ich dokonać rezerwacji jachtu w Chorwacji kliknijcie ten link – Click&Boat Chorwacja. Czarter jachtów na pozostałych akwenach to link ogólny www.clickandboat.com/pl/

O cenach czarteru nie piszemy bo są uzależnione od wielkości, klasy i wieku jachtu oraz miesiąca, w którym chcemy żeglować. Wiadomo, że im jacht nowszy, większy i szczyt sezonu cena rośnie.

chorwacja jachtem

Miłego żeglowania.

chorwacja jachtem

Jeśli spodobał Wam się ten tekst udostępnijcie go, może spodoba się innym. Za wszelkie lajki i komentarze jak zawsze dziękujemy – Dorota i Jarek.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
Chorwacja poradnik - co warto zobaczyć, żeglarsko i nurkowo
2 lat temu

[…] Polecamy nasz tekst poświęcony żeglowaniu po Chorwacji czyli TOP 10 – Chorwacja jachtem – poradnik po marinach i atrakcjach. […]

trackback
10 romantycznych miejsc na Walentynki i inne okazje
2 lat temu

[…] Więcej o tych miejscach przeczytasz w naszym tekście – TOP 10 – Chorwacja jachtem – poradnik po marinach i atrakcjach. […]

trackback
Weekend pod żaglami na Mazurach - trasą od Giżycka na północ
2 lat temu

[…] – wyszukiwarka czarterów, pisaliśmy o niej kiedyś w kontekście Chorwacji, obecnie ma też ofertę na […]

3
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx