Góry Marmurowe i My Son – atrakcje koło Hoi An w Wietnamie

góry marmurowe

Największe atrakcje okolic Hoi An w Wietnamie

Góry Marmurowe i kompleks sanktuariów My Son, który nazywany bywa małym Angor Wat, to dwie z najważniejszych atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu w środkowym Wietnamie, a konkretnie w Hoi An.

góry marmurowe

W Hoi An spędziliśmy prawie tydzień, bo po pierwszym dniu wiedzieliśmy, że to miejsce przypadnie nam do gustu. O atrakcjach Hoi An pisaliśmy w tym tekście:

Gdy znudzą Wam się już wszelkie banh mi, pyszne kawy i cao lau warto wyskoczyć, poza miasto by lepiej poznać okolice Hoi An.

Jak odwiedzić Góry Marmurowe i My Son?

Obydwa miejsca spokojnie da się zobaczyć w jeden dzień, są bowiem położone w niewielkich odległościach. My wypożyczyliśmy, w pełni automatyczne skutery, w naszym pensjonacie Zen Boutique. Jeśli wolicie, możecie poszukać skuterów w wypożyczalniach lub zamówić z dowiezieniem do hotelu, bo tak jest prościej – i nadal tanio. Ale hotele oferują to samo, jest łatwiej i szybciej.

góry marmurowe

Zrobiliśmy około 100 km trasę skuterem. Większość drogi biegnie po mniej lub bardziej lokalnych trasach, dzięki czemu można bliżej poznać autentyczną wietnamską prowincję i sielskie, wiejskie krajobrazy, które nieco różnią się od europejskich.

góry marmurowe

Trasa naszej jednodniowej wycieczki skuterem do kompleksu Gór Marmurowych i My Son:

  • Hoi An – Da Nang – Góry Marmurowe – 20 km
  • Góry Marmurowe – My Son – 40 km
  • My Son – Hoi An – 40 km

Cena wypożyczenia skutera w Hoi An:

  • wypożyczenie skutera na 1 dzień – 180 tys. dongów ( 33 PLN )

Góry Marmurowe i My Son w filmie

Polecamy ten vlog z Hoi An, który w części poświęciliśmy również wycieczce skuterem do Gór Marmurowych i Hoi An.

Kiedy odwiedzić Góry Marmurowe i My Son?

Wszystkie atrakcje okolic Da Nang i miasta Hoi An znajdują się w środkowej części Wietnamu. Występują tu dwie pory roku: sucha (od grudnia do sierpnia) i deszczowa (od września do listopada). Naszym zdaniem najlepszym okresem na zwiedzanie jest czas od grudnia do sierpnia, ale w pozostałym okresie często mamy do czynienia z opadami przelotnymi, więc można próbować.

góry marmurowe

Warto dodać, że latem zwiedzanie można połączyć z plażowaniem na pięknych plażach Da Nang.

Góry Marmurowe koło miasta Da Nang

Musimy przyznać, że Góry Marmurowe to fascynujące i jednocześnie zaskakujące miejsce. Bo w rzeczywistości to nie góry a pięć wapiennych wzgórz wyrastającym nagle z nizinnego krajobrazu przedmieść Da Nang, konkretnie w wiosce Non Nuoc.

góry marmurowe

Połączenie nizin, gór i pobliskich plaż Da Nang daje piorunujący efekt, dzięki czemu to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Wietnamu i Azji. Góry Marmurowe od dawna były buddyjskimi miejscami kultu z licznymi świątyniami, ale również kompleksem korytarzy i jaskiń, w których ukrywali się niegdyś partyzanci.

góry marmurowe

Zgodnie z legendą, dawno temu, przyleciał tu olbrzymi smok, by złożyć jajo. Stawało się ono coraz większe i większe, aż pewnego dnia z jaja smoka wyleciała wróżka, a ze skorupy wyrosło pięć mistycznych Gór Marmurowych, jakie dziś ludzie mogą podziwiać.

góry marmurowe

W XIX wieku, drugi król dynastii Nguyen, nazwał je Górami Pięciu Żywiołów, zgodnie z teorią pięciu podstawowych elementów Wschodu (woda, drewno, ogień, metal i ziemia). Ta nazwa utrzymała się do dziś jako równoległa.  

Góry Pięciu Żywiołów

Thuy Son – Wodna Góra

Zwiedzanie Gór Marmurowych zacznijmy od Wodnej Góry. Thuy Son o wysokości 106 m.n.p.m. jest najwyższą i uważana jest za najpiękniejszą z pięciu wzniesień. Skutery dobrze jest zaparkować na bezpłatnym parkingu przed wejściem na schody wiodące w górę.

góry marmurowe

Tutaj znajduje się kawiarnia, gdzie serwują naprawdę świetną kawę a obok jest sklep z pamiątkami z marmuru.

góry marmurowe

Po pokonaniu 165 stopni zobaczyliśmy trzy bramy do buddyjskiej pagody znanej jako Tam Thai. Środkowa brama jest dla mnichów, lewa dla mężczyzn a prawa dla kobiet.

góry marmurowe

Pagoda powstała w czasach późnej dynastii Le, w XVII wieku. Była niszczona przez klęski żywiołowe i wojny, wielokrotnie odnawiana. Lecz dzięki temu zachowała oryginalną architekturę pagód Hue.

góry marmurowe

Góra Wody – Thuy Son, jest jednym z najczęściej wybieranych celów wspinaczki. Jeśli ktoś nie chce lub nie może wejść o własnych siłach, jest opcja wjazdu na szczyt windą za jedynie 15 tys. dongów.

góry marmurowe

Nagrodą są piękne widoki jakie mamy podczas zejścia ze szczytu, na plaże Da Nang.

Pozostałe Góry Czterech Żywiołów

Jeśli macie więcej czasu, do odwiedzenia pozostają jeszcze cztery góry. To między innymi Góra Metalu – Kim Son, która ma kształt wielkiego dzwona i znajduje się obok rzeki Co Co. Na jej szczycie znajduje się pagoda Quan Am.

góry marmurowe

W 1956 roku odkryto tu jaskinię Quan Am. Wejście jest małe, ale rozszerza się ona w środku.

Góra Ognia to Syn Hoa. Nieco mniej dostępna, a przez to również mniej popularna.

góry marmurowe

Kolejna góra nazywana jest Leśną – Moc Son. Jest położona równolegle do Thuy Son, na południowym wschodzie. Chociaż nazywana jest leśną lub drewnianą to nie ma na niej zbyt wielu drzew.

góry marmurowe

Ostatnia z gór to Tho Son symbolizująca ziemię. Jest najniższą i najdłuższą z gór. Podobna jest do leżącego na piasku smoka.

Jedną z największych jaskiń Gór Marmurowych jest Huyen Khong. Uważana jest za starożytne sanktuarium strzeżone przez bogów Buddy.

góry marmurowe

Podczas dwóch wielkich wojen w Wietnamie, jaskinia była używana jako tajna baza dla miejscowych oficerów rewolucyjnych do planowania strategii, szkolenia i leczenia rannych żołnierzy. Jaskinia Huyen Khong stała się jedną ze atrakcji historycznych w Wietnamie.

My Son

Z Gór Marmurowych ruszyliśmy do My Son. Trasa ma około 40 km długości. Jest łatwa, a drogi naprawdę niezłe, najważniejsze, że bez dziur, o czym wcześniej pisząc o poruszaniu się po Wietnamie, nie wspominaliśmy. My Son znajduje się w pobliżu wsi Duy Phu.

Wstęp jest płatny, a do punktu startu, w ramach ceny biletu dowiozły nas elektryczne busy, które kursują bardzo często.

my son wietnam

Cena:

  • wstęp 1 osoba dorosła – 150 tys. dongów

Warto zabrać ze sobą wodę, ponieważ dalej nie będzie już żadnych sklepów.

Kilka ciekawostek o My Son

my son wietnam

My Son to kompleks świątynny, który był stolicą Królestwa ChamPa między IV a XV wiekiem. Pierwotnie składał się z 70 obiektów, z których do dziś przetrwało w różnym stanie 25. Sanktuarium ufundował król Bhadrawarmana I i poświęcił je bogu Siwa, nazywanemu tutaj Bhadreśwara. Pierwszą świątynię zbudowano najprawdopodobniej z drewna.

my son wietnam

Pracami rekonstrukcyjnymi w My Son opiekował się polski inżynier i konserwator Kazimierz Kwiatkowski. O Kaziku wspominaliśmy w tekście o Hoi An, gdzie uratował wyjątkowe, historyczne centrum miasta.

my son wietnam

Warto wspomnieć o tym, że między IV a XV wiekiem na wybrzeżach współczesnego Wietnamu rozwinęła się wyjątkowa kultura, która swoje duchowe korzenie zawdzięczała indyjskiemu hinduizmowi. Widoczne jest to w szeregu wież-świątyń w My Son, które było religijną i polityczną stolicą Królestwa Champa.

W 1999 roku kompleks My Son wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sankturium boga Śiwa w My Son

My Son jest tak wyjątkowe ponieważ to najdłużej i nieprzerwanie istniejące miejsce kultu religijnego w całej Azji Południo-Wschodniej. Ponad 1000 lat tradycji, co oznacza, że znacznie przebija inne miejsce w regionie, w tym słynne Angkor Wat w Kambodży, Borobudur w Indonezji, Pagan w Birmie czy Ayutthaya w Tajlandii.

my son wietnam

Głównym materiałem użytym do budowy obiektów My Son są cegły. Jednak do dziś nikt nie znalazł wyjaśnienia czym były łączone. To jedna z większych, tajemnic My Son.

Góry Marmurowe i My Son – lokalizacja miejsc

Jak zorganizować podróż do Wietnamu?

Jeśli zainteresowały Cię Góry Marmurowe i wyjątkowy kompleks My Son, zostawiamy Ci do poczytania nasz poradnik o tym jak zorganizować podróż do Wietnamu na własną rękę.

Wietnam – poradnik przed podróżą i plan na 2 tygodnie

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 2 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Przemysław
Przemysław
4 miesięcy temu

Ale piękne, dla mnie totalna egzotyka 🙂

Kasia
Kasia
4 miesięcy temu

Tam nie dotarliśmy… To chyba musimy wrócić 🙂

Łukasz
Łukasz
4 miesięcy temu

Pamiętam My Son. Dosyć ciekawe miejsce, choć spodziewałem się po nim trochę więcej.

Grzegorz z Podróże bez ości
Grzegorz z Podróże bez ości
4 miesięcy temu

Odwiedziłem te dwa miejsca i bardzo mi się podobały

Asia
Asia
4 miesięcy temu

Nie byliśmy tam jeszcze ale wygląda bardzo ciekawie 🙂

Karolina z Rudeiczarne.pl
Karolina z Rudeiczarne.pl
4 miesięcy temu

Wróciły piękne wspomnienia z Wietnamu 🙂

9
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx