Litomierzycki Szlak Winiarski – najstarsze miejsce uprawy wina w Czechach

litomierzycki szlak winiarski

Co warto wiedzieć o czeskich winnicach doliny Łaby?

Litomierzycki Szlak Winiarski warto odwiedzić i poznać co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jest wciąż mało znany, więc możecie się poczuć wyjątkowo odkrywając nowe. Ponieważ powstają tu wyjątkowo solidne i ciekawe wina. A także z powodu historii. Historii rzecz jasna, winiarstwa w regionie Litomierzyc, która sięga najstarszych okresów zasiedlania regionu przez ludność czeską, a jednocześnie okresu szerzenia chrześcijaństwa.

litomierzycki szlak winiarski

W Czechach jest ponad 18 tysięcy winiarzy i dwa regiony winiarskie. Najbardziej znane i największe to Morawy (96% upraw), które znajdują się poniżej 49 równoleżnika uznawanego za odpowiednią lokalizację dla wina i Czechy (pozostałe 4%). 70 procent upraw obsadzonych jest winami białymi.

litomierzycki szlak winiarski

Czechy zdecydowanie nie kojarzą nam się z winem. A Ustecki Kraj, gdzie znajduje się Litomierzycki Szlak Winiarski prędzej powiązalibyśmy z Żatcem i największymi uprawami chmielu i piwem. Jednak to błędne i schematyczne myślenie, któremu przeczy też historia.

żatec

W czasach średniowiecza Litomierzyce były drugim po Pradze, winiarskim miastem w Czechach. W tej okolicy znajdowało się niegdyś około 400 hektarów winnic. Historia upraw w tym regionie ma prawie tysiąc lat. Pierwszą winnice w 1057 roku założył Spytihněv II dając początek najstarszemu region winiarskiemu w Czechach.

litomierzycki szlak winiarski

Dziś jest zarejestrowanych 35 winiarzy i uprawy na powierzchni 322 hektarów. To najmniejszy, czeski subregion winiarski, ale zdecydowanie ciekawy i wart poznania.

Litomierzycki Szlak Winiarski – trzy łyki statystyki

Szlak jest stosunkowo młody, ma 9 przystanków i liczy 20 km. Dla fanów wina i jego historii to nie lada gratka, by poznać lokalną produkcję i historię upraw, a także niejako przy okazji atrakcje przyrodnicze okolicy i podziwiać piękne krajobrazy. Szlak biegnie przez Litomierzyce, Žalhostice, Žernoseky i Lovosice. Informacje o nim można znaleźć na przykład w Informacji Turystycznej w Litomierzycach, ale uwaga. W niedzielę informacja nie pracuje, a w soboty do południa.

litomierzycki szlak winiarski

Przygotowując się do tej podróży analizowaliśmy położenie regionu, jego walory i porównywaliśmy do odwiedzonej dwa lata wcześniej Saksonii i Saksońskiego Szlaku Winnego. Większość winnic w tym subregionie znajduje się na południowych stokach Średniogórza Czeskiego. W dolinie tej samej Łaby, w której obserwowaliśmy saksońskie winnice. Ale około 100 km bardziej na południe, co teoretycznie powinno dawać jeszcze więcej ciepłych dni w roku.

litomierzycki szlak winiarski

Podobnie jak w pozostałych winiarskich regionach Czech – Litomierzycki Szlak Winiarski jest zdominowany przez wina białe, a najbardziej rozpowszechnione odmiany to Müller Thurgau, Tramin bily czyli Savignan Blanc, Solaris, Ryzlink Rýnský odmiana Riesling, Rulandské modré i Rulandské bile czyli Pinot Blanc.

litomierzycki szlak winiarski

Na szlaku odwiedziliśmy trzy różne winnice, które dobrze oddają różnorodność i pomysłowość winemakerów.

Porada:

Na degustacje w miejscach, na których Wam zależy lepiej umawiać się z wyprzedzeniem, ponieważ zdarza się, że w święta może to być niemożliwe.

Litomierzycki Szlak Winiarski – mapa miejsc

Johann W – Zamecke Viniarstvi Trebivlice

To największa winnica tego regionu i największy projekt winiarski w ostatnich latach w Czechach. Winiarnię zamkową Třebívlice zbudował Jan Dienstl, czeski przedsiębiorca, miłośnik wina i jeden z najbogatszych Czechów.  Dom Wina położony jest w Trebivlicach, około 21 km od Litomierzyc.

Historia i winnice Johann W

litomierzycki szlak winiarski

Johann W istnieje od 1990 roku. W latach 2004-2010 zaczęto od odnowienia 35 hektarów winnic. Pierwsze zbiory odbyły się w Třebívlicach w 2012 roku, a sprzedaż wina wystartowała w 2014 roku. Winnice znajdują się w pięciu miejscach okolicy m.in.:

 • pod zamkiem Hazmburk
 • Kosków
 • pod wzgórzem Sepetely
 • pod wzgórzem Skrsin
litomierzycki szlak winiarski

Z czego te pod słynnym zamkiem Hazmburk są szczególnie cenione z uwagi na czarnoziemy zawierające 100% magmowego bazaltu. Dzięki czemu Gewurztramminer z tej winnicy jest wyjątkowo mineralny.

litomierzycki szlak winiarski

Chociaż wszystko pachnie tu nowością to historia trebivlickich winnic jest długa, bo sięga XVI wieku i nieprzypadkowo dziś nosi imię Johann W. Etykieta win przedstawia Ulrikę von Levetzow, ostatnią miłość Johanna Wolfganga Goethego. Winnica pierwotnie należała do niej. Miała 17 lat, gdy poznała 72-letniego Goethego w Mariańskich Łaźniach. Wielki pisarz oświadczył się jej ponoć dwukrotnie, jednak z uwagi na różnicę wieku oświadczyny nie zostały przyjęte.

Jakie wina warto spróbować w Johann W?

Produkuje się tu od 100 do 150 tysięcy litrów wina rocznie, a piwnice mogą zmieścić do pół miliona litrów.

litomierzycki szlak winiarski

Wina białe dojrzewają co najmniej 12 miesięcy miesięcy, a czerwone 18 miesięcy, leżakując w dębowych beczkach z trzech rodzajów dębu.

litomierzycki szlak winiarski

Trafiliśmy tu w weekend majowy, gdy pracował tylko sklep, ale Petr Blaha – sommelier z Johann W, znalazł dla nas czas, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i opowiedział o najlepszych winach powstających w tym miejscu.

litomierzycki szlak winiarski

W Johann W do gustu przypadł nam mineralny Pinot Blanc z 2015, właśnie spod zamku Hazmburk, który dojrzewał w dębinie.

litomierzycki szlak winiarski

Ale także Muller Turgau i Riesling, które w dolinie Łaby udają się wyjątkowo dobrze.

litomierzycki szlak winiarski

Świetny był także Gewurztraminner, młody, rześki i owocowy. Na koniec zwiedziliśmy też Dom Wina i znajdujący się obok hotel, kuchnię oraz wyjątkowe sale dla gości specjalnych, które musimy przyznać – robią wrażenie.

Żernosecke Viniarstvi

To Dom Wina z wyjątkowym klimatem, który nas uwiódł. Podobnie jak wina, jakie tutaj próbowaliśmy i chyba najbardziej przypadły nam do gustu.

litomierzycki szlak winiarski

Żernosecke Viniarstvi znajduje się w miejscowości Velke Żernoseky, w zamku, którego piwnice zakładali cystersi w XIII wieku. Piwnice mają poprzez naturalne kanały połączenie z jaskiniami lodowymi oddalonymi kilka kilometrów od zamku. To naturalne chłodzenie, które stabilizuje temperatury o każdej porze roku.

litomierzycki szlak winiarski

Żernosecke Viniarstvi to druga największa winnica na szlaku, o powierzchni 31 hektarów. Uprawy znajdują się na południowych, południowo-zachodnich i południowo-wschodnich zboczach Czeskiego Średniogórza w dolinie Łaby. A konkretnie w trzech wioskach:

 • Velke Żernoseky
 • Żalhostice
 • Lovosice

Jakie wina warto spróbować w Żernosecke Viniarstvi?

litomierzycki szlak winiarski

Winnica powstała w 1995 roku i produkuje do 200 tysięcy litrów wina rocznie. 80 % to wina białe, ale… są też odmiany czerwone popularne na Litomierzyckim Szlaku Winiarskim takie jak:

 • Modrý Portugal – Blauer Portugieser
 • Svatovavřinecké – St. Laurent
 • Pinot noir
 • Dornfelder

Spacerując po piwnicach zamku mogliśmy obejrzeć dojrzałe jak wino, dębowe beczki z czeskiego dębu.

litomierzycki szlak winiarski

Ale jak zawsze najważniejsze jest to co kryje się w środku. Świetny był Rizlink Rynsky.

litomierzycki szlak winiarski

A także Muller Thurgau, który wcześniej próbowaliśmy w jednej z restauracji w Litomierzycach, o czym napiszemy więcej w tekście o kuchni, smakach i dobrych knajpkach Usteckiego kraju.

litomierzycki szlak winiarski

Próbowaliśmy też Muscata i Tramina i możemy stwierdzić, że obydwa były świetne i godne polecenia. Szczególnie miło zaskoczył nas Tramin swoimi pieprzowymi nutami na finiszu. W Żernosecke Viniarstvi można się również zatrzymać, bo w zamku jest kilka uroczych pokoi.

Zamek Żernosecke Viniarstvi

Można też umówić się na degustację, ale tę jak wspomnieliśmy warto zamówić z wyprzedzeniem. Szczegóły znajdziecie na ich stronie internetowej: https://www.zernosecke-vinarstvi.cz/en/contacs/

Potucek Viniarstvi – Litomierzyce

To zupełnie inna winnica niż dwie wcześniej opisane i właśnie dlatego znalazła się w naszym zestawieniu. To mniejsza i młoda winnica nastawiona na wina ekologiczne.

litomierzycki szlak winiarski

Nie będziemy ukrywać, że to również efekt rekomendacji zaufanego winiarza z Tokaju – Sanyi’ego z Szedmak Borhaz, którego zdanie bardzo cenimy i tym razem również nie zawiedliśmy się.

litomierzycki szlak winiarski

Winnica o powierzchni około 6 ha położona jest na łagodnym zboczu między Litoměřicami a Trnovanami, w jednym z najcieplejszych i najbardziej żyznych regionów Czech. Powstała w 2016 roku i obsadzona została nowymi, odpornymi odmianami, dzięki czemu nie wymaga dodatkowych oprysków czyli chemii.

litomierzycki szlak winiarski

Właścicielem Potucek Viniarstvi jest Radoslav Potucek, który zabrał nas na spacer po winnicy i pokazał swój system wczesnego ostrzegania przed chorobami.

litomierzycki szlak winiarski
Radoslav Potucek

To między innymi krzewy róż sadzone przed rzędami winorośli. Pierwsze dają sygnał o pojawieniu się choroby.

litomierzycki szlak winiarski

Spróbowaliśmy win białych i różowych z tej winnicy i możemy je polecić. M.in. pomarańczowe Souvignier Gris docenili jurorzy na jednym z konkursów winiarskich w Czechach. Podobnie jak Cabernet Cortis.

litomierzycki szlak winiarski

Warte bliższego poznania są też Solaris i Donauriesling.

litomierzycki szlak winiarski

Co ciekawe w przypadku tej winnicy to działalność dodatkowa, bo właściciel specjalizuje się w szczepieniach drzew i z przyjemnością zaprezentował nam swoją szkółkę czereśni i jabłoni, które rozsyłane są po całych Czechach i nie tylko.

litomierzycki szlak winiarski

Zachwycająco położone miejsce, nie sądzicie?

litomierzycki szlak winiarski

Podsumowując wizytę na Litomierzyckim Szlaku Winiarskim, jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, nie zawiedliśmy się i wydaje nam się, że o czeskich winach jeszcze nie raz usłyszymy.

kraj ustecki

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
4 1 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Przemek
Przemek
9 miesięcy temu

Chętnie spróbuje ich wina, a miasto przepiękne 🙂

Asia
Asia
9 miesięcy temu

Super że piszecie o takich miejscach, bo zdecydowanie za mało je znamy 🙂

Łukasz
Łukasz
9 miesięcy temu

Chyba musimy się z Agą wybrać w te rejony, aby skosztować wina…

Kasia
Kasia
9 miesięcy temu

Region fantastyczny – może kiedyś dotrzemy tam na degustacje 🙂

Karolina z Rudeiczarnepl
Karolina z Rudeiczarnepl
9 miesięcy temu

Coś zdecydowanie dla mnie! 🙂 Zapisuję na przyszłość 🙂

trackback
Kraj Ustecki - zamki, szlak winny i inne atrakcje Czech Północnych
9 miesięcy temu

[…] Litomierzycki Szlak Winiarski – najstarsze miejsce uprawy wina w Czechach […]

Anna
Anna
8 miesięcy temu

Też ostatnio jesteśmy na bieżąco w temacie czeskich win 🙂

Grzegorz z Podróże bez ości
Grzegorz z Podróże bez ości
8 miesięcy temu

Lubię wina, ale nie kojarzę, bym pił wina w tamtego regionu 🙂

trackback
Czechy Północne - co zjeść i wypić - nasz subiektywny poradnik
8 miesięcy temu

[…] Litomierzycki Szlak Winiarski – najstarsze miejsce uprawy wina w Czechach […]

trackback
Wizyta polskich blogerów turystycznych: Czechy (Kraj Ustecki) | Polskie Zamki Gotyckie
8 miesięcy temu

[…] na stronach: 1. „Litomierzycki Szlak Winiarski – najstarsze miejsce uprawy wina w Czechach” https://www.szalonewalizki.pl/litomierzycki-szlak-winiarski-najstarsze-miejsce-uprawy-wina-w-czechac… 2. „Kraj Ustecki – zamki, szlak winny i inne atrakcje Czech Północnych” […]

trackback
Litomierzyce - najładniejsze miasto Czech Północnych
8 miesięcy temu

[…] Litomierzycki Szlak Winiarski – najstarsze miejsce uprawy wina w Czechach […]

14
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx