Londyn na weekend – co zobaczyć w kilka dni

londyn na weekend

Co zobaczyć w Londynie w 3 dni?

Pomysł, żeby zrobić Londyn na weekend, pojawił się jak zwykle u nas kilka miesięcy przed podróżą. Kupowanie biletu i planowanie z większym wyprzedzeniem, jest naszym zdaniem tańsze i łatwiejsze, szczególnie po pandemii. Przekonaliśmy się o tym już wielokrotnie, jak również o tym, że opcje last minute jakby zniknęły. Może na razie?

londyn na weekend

Nie będziemy ukrywać, że mamy nieco zaległości w poznawaniu stolic na naszym kontynencie, w ogóle w europejskich citybreakach, które zostawiamy sobie nieco na później 😁. Na szczęście nie w przypadku Londynu, w którym bywaliśmy każde z osobna wcześniej, za to razem pierwszy raz. Mogliśmy więc skonfrontować ścieżki, pomysły i doświadczenia.

londyn na weekend

Nie będziemy Was zatruwać informacjami o historii Londynu, bo spokojnie znajdziecie ją w Wikipedii. Natomiast w tym poście opowiemy o miejscach wartych zobaczenia bez napinki, ale tak, żeby było co wspominać.

Jak dolecieć z Polski do Londynu?

Wielka Brytania i sam Londyn są tak popularne w Polsce, że znalezienie dogodnego lotu na Wyspy to nie fizyka kwantowa. Ale… chodzi przecież o to, żeby latać wygodnie i nie przepłacać. My najczęściej stosujemy zasadę planowanie podróży z dużym wyprzedzeniem i opcja „first minute” szczególnie po pandemii sprawdza.

Lecieliśmy British Airways, bilety kupiliśmy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem z Okęcia na Heathrow. Kosztowały na osobę z bagażem podręcznym 510 PLN.

Dlaczego BA, a nie tanie linie? Bo tu bagaż podręczny to plecak o pojemności do 40 litrów plus torebka i duża nerka, co w zupełności wystarcza na kilka dni.

A jeśli Ci to nie odpowiada sprawdź najlepsze opcje lotów w naszej ulubionej wyszukiwarce jaką jest Skyscanner.

Jak najlepiej poruszać się po Londynie?

Komunikacja miejska w Londynie ma swoje plusy i minusy. Ale niech minusy nie przesłaniają Wam plusów. Naszym zdaniem najlepsze jest metro, bo:

  • jeździ często,
  • ma świetnie rozpisany rozkład jazdy,
  • perony i platformy z których odjeżdża również dobrze opisane
  • dobrze połączone z autobusami, które kursują również w nocy.

Mankamenty:

  • brak klimatyzacji
  • dość częste remonty i strajki przez co nigdy nie wiadomo czy nie będziemy musieli szukać alternatywy

Najtrudniejsza naszym zdaniem stacja to Paddington, bo łączy metro z koleją i przesiadki na niej wymagają więcej czasu i ogarnięcia.

Ciekawostki dotyczące metra w Londynie

Londyńskie metro jest najstarsze na świecie, pierwszy 6 kilometrowy odcinek powstał 1 863 roku i łączył stacje Paddington, Euston oraz King’s Cross. W 2023 roku obchodzi 160 urodziny.

londyn na weekend

Rocznie obsługuje ponad 1 miliard ludzi, z czego najwięcej bo 82 miliony pasażerów przewija się przez stację Waterloo. Zatrudnia aż 19 tysięcy osób.

Jak najlepiej płacić za metro i autobusy w Londynie?

Podczas kilkudniowego pobytu w Londynie zatrzymaliśmy się w dzielnicy Acton. Naszą trasę metra łączyliśmy z autobusami, bo tak najłatwiej mogliśmy dotrzeć do miejsca, gdzie spaliśmy.

londyn na weekend

W internecie znajdziecie kilka opcji jak płacić za bilety w Londynie. Zdecydowanie najdroższa z nich to każdorazowe kupowanie biletów za gotówkę.

My testowaliśmy dwie czyli kartę Oyster, którą możecie kupić na stacjach metra, w automatach przed wejściem i kartę Revolut.

Karta Oyster jest kartą, którą można doładowywać, ale pieniądze, które tam włożył są już nie do ruszenia, jeśli doładujesz za dużo.

Przekonaliśmy się, że zdecydowanie lepiej działa Revolut. Zarówno ten fizyczny jak i karta wirtualna w telefonie. Zbliżeniowo otwiera bramki po akceptacji odciska palca lub Face Id.

londyn na weekend

Po północy każdego dnia przychodzi podsumowanie i nigdy nie zapłaciliśmy za wielokrotne ( nawet do 10 razy ) kursy jednego dnia więcej niż 10 funtów w listopadzie 2023 roku.

Płacimy tyle ile trzeba i nic ponadto. Co ważne podstawowa karta w Revolucie jest bezpłatna, użytkowanie również, a kosztuje jedynie jej wysyłka. Jeśli jeszcze nie używacie to gorąco polecamy skorzystać z naszego linku do założenia konta REVOLUT🔥.

Mapa atrakcji w Londynie

Pogoda w Londynie

Obawialiśmy się tego, że listopad w Londynie, który jest najmniej przez nas lubianym miesiącem, będzie okropny. Spodziewaliśmy się deszczów, chłodu.

Ale okazało, że trafiliśmy na słońce i temperatury 12-13 stopni Celsjusza. Co do słońca, to trzeba chyba mieć nieco farta, ale w kwestii temperatur to na początku listopada mieliśmy regularne 10- 13 stopni i potwierdzało się to, co wiedzieliśmy, że wyspiarski klimat jest łagodniejszy.

Nawet jeśli pada to nie jest tak zimno jak w Polsce o tej porze roku i można to przejść łagodniej.

Londyn na weekend – co zobaczyć?

Właściwie to powinniśmy powiedzieć, że to był przedłużony weekend, bo spędziliśmy w Londynie 5 dni, z czego dwa poświęciliśmy na sprawy inne niż zwiedzanie.

Ciekawe miejsca w Londynie

londyn na weekend

Nie mieliśmy wielkich oczekiwań i planu, bo wiadomo… w Londynie karty rozdaje pogoda i to od niej zależy ile uda nam się zobaczyć. Mieliśmy farta, bo prawie codziennie świeciło słońce, co wykorzystaliśmy maksymalnie. Odpuściliśmy muzea, chociaż w tej kwestii Londyn rozwala na łopatki i skupiliśmy się na podziwianiu życia i zabytków z perspektywy ulic.

Oxford Street

londyn na weekend

Zaczęliśmy od jednej z najbardziej znanych handlowych lokalizacji (oprócz słynnego Haroddsa) czyli Oxford Street.

Przedświąteczna Oxford Street w Londynie

W listopadzie ulica przybiera świąteczny klimat i bardzo chcieliśmy zobaczyć jak się prezentuje w tym czasie. Przyznajcie sami, że robi wrażenie.

Skate West End

Zimą w tej części Londynu traficie na piękne lodowisko a właściwie lodowy tor, na którym można pojeździć na łyżwach i gdzie można też chwilę posiedzieć przy kubku czegoś ciepłego do picia.

londyn na weekend

Lodowisko znajduje się przy Hanover Square.

Soho w Londynie

Rewelacyjne o tej porze roku okazuje się również Soho – słynna, londyńska dzielnica rozrywki i rozpusty, która była pięknie, świątecznie udekorowane. Soho to jedna z lepszych, ale i droższych dzielnic z dobrą kuchnią w Londynie, o którą jak się przekonaliśmy, nie jest łatwo. Każde dobre polecajki, warte są tu ozłocenia.

Na Soho przekonaliśmy się, że weekend, bez rezerwacji stolika, nie warto w ogóle wchodzić do miejsc, które mamy na oku. W tygodniu jest zdecydowanie lepiej.

Picadilly Cirrcus

Następnego dnia dalej skupialiśmy się na penetrowaniu West Endu, centralnej dzielnicy Londynu, do której zalicza się Soho, ale i Picadilly Cirrcus, dokąd dojechaliśmy metrem i ruszyliśmy na dłuuugi spacer.

londyn na weekend

Picadilly Circus to teatralne serce Londynu i jeśli macie odrobinę wolnego czasu gorąco polecamy wybrać się na jedną ze sztuk.

Trafalgar Square

Z Picadilly jest bardzo blisko do Trafalgar Square, którego nazwa upamiętnia zwycięską bitwę brytyjskiej marynarki wojennej nad Francuzami i Hiszpanami, do jakiej doszło u wybrzeży Hiszpanii, przy Przylądku Trafalgar w 1805 roku.

londyn na weekend

Ten plac był i jest jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych Londynu, z którego wyznaczano odległości. Jeśli kochacie sztukę to koniecznie odwiedźcie znajdującą się tu Galerię Narodową, która dokumentuje rozwój malarstwa zachodnioeuropejskiego od XIII wieku.

Pośrodku placu znajduje się kolumna generała Nelsona, który dowodził brytyjską marynarką w sławetnej bitwie pod Trafalgar, a obok niej piękne fontanny.

londyn na weekend

W prawym rogu placu możecie znaleźć najmniejszy posterunek londyńskiej policji. Trafalgar Square to również popularne miejsce różnego rodzaju manifestacji, więc niech nie zdziwi Was, że może coś się na nim dziać w trakcie Waszego pobytu.

Whitehall Street

Polecamy przejść się później tą ulicę z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego, że tędy najszybciej dotrzecie do słynnego Big Bena i Pałacu Westminster,

londyn na weekend

a po drugie po drodze odwiedzicie Dover House, rządową Downing Street oraz Muzeum Wojny. Ale, po kolei.

Dover House

Piękny budynek, w którym mieści się Biuro Szkockie, a po obu stronach bramy wartę pełnią żołnierze w galowych mundurach na koniach.

londyn na weekend

Polecamy wejść do środka i zobaczyć jak budynek prezentuje się od strony dziedzińca, gdzie czasem odbywają się pokazy konne.

londyn na weekend

Downing Street

Po przejściu kilkuset metrów doszliśmy do Downing Street, czyli miejsca, gdzie znajduje się siedziba brytyjskiego rządu.

londyn na weekend

Miejsce odcięte od tłumu gapiów bramą i barierkami, ale przynajmniej z daleka można zerknąć jak się prezentuje.

Pałac Westminsterski i Big Ben

londyn na weekend

Śmiało można rzec, że to jedno z najważniejszych miejsc Londynu. Neogotycki Pałac Westminsterski, który jest siedzibą parlamentu czyli Izby Lordów i Izby Gmin znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Znajdujący się obok słynny Big Ben, tak naprawdę nazywa się Elizabeth Tower, na cześć 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.

Park St. James i pałac Buckingham

Stąd już prosta droga wiedzie do Pałacu Buckingham. Zrobiliśmy ten spacer, żeby zerknąć na pałac i stojący przed nim pomnik Zwycięstwa. Szczerze, jakoś niespecjalnie nas zachwycił.

londyn na weekend

Ale za to droga do parku St. James okazał się cudownym miejscem.

londyn na weekend

A także sam park, gdzie można poobserwować m.in. wiewiórki oraz mniejsze i większe ptaki.

londyn na weekend

Szybko przekonaliśmy się, że miejscową rozrywką jest podrzucanie im jedzenia, na szczęście nie chleba, a wartościowych ziaren oraz orzechów, dzięki czemu wiewiórki chętnie po nie sięgają.

londyn na weekend

A ptaki potrafią lądować na dłonie, żeby chwycić jakiś smakołyk.

londyn na weekend

Po całym dniu chodzenia byliśmy głodni i poszliśmy zaspokoić głoda, a ciekawe miejsca znajdziecie w tym tekście:

Jeśli nie chce iść Wam się do Pałacu Buckingham, to od Big Bena przejdźcie przez most Westminsterski i zajrzyjcie do London Eye.

londyn na weekend

To jeden z najlepszych punktów widokowych miasta.

Sky Garden

Kolejnego dnia ruszyliśmy do dzielnicy City of London, żeby przy okazji zajrzeć na jeden z najciekawszych kulinarnych miejsc Londynu czyli Borough Market, który również szerzej opisuje w tekście o jedzeniu w Londynie.

londyn na weekend

Ale co ważne w City of London znajduje się kolejny punkt widokowy miasta jakim jest Sky Garden. Mieliśmy mały przypał, bo ochroniarz nie wpuścił, bo nie mieliśmy rezerwacji, ale… od czego jest internet.

londyn na weekend

Po wrzuceniu filmu o Londynie, jedna z naszych obserwatorek podpowiedziała nam, że na Sky Garden można wejść bez rezerwacji i biletu, ale należy odstać swoje w inne kolejne. Film możecie zobaczyć tutaj👇.

Londyn na weekend – zobacz też film

A my dziękujemy bardzo za tę podpowiedź. Następnym razem skorzystamy.

Londyn na weekend – atrakcji c.d.

Tower Bridge

Idąc od Borough Market musimy przejść przez most Londyński, z którego świetnie widać kolejną wizytówkę miasta czyli Tower Bridge.

londyn na weekend

Jeśli macie dużo czasu a interesuje Was historia brytyjskiej marynarki, to między mostami na statku HMS Belfast znajduje się muzeum poświęcone II wojnie światowej.

Monument

londyn na weekend

W dzielnicy City of London zupełnie przypadkiem trafiliśmy na wyjątkową atrakcję. Po zejściu z mostu londyńskiego, po prawej stronie stoi samotna kolumna znana jako Monument.

londyn na weekend

Jest to najwyższa wolnostojąca kolumna na świecie i upamiętnia wielki pożar miasta z 1666 roku. Kolumna ma 62 metry wysokości i stoi dokładnie 62 metry od miejsca, w którym wybuchł pożar.

Canary Wharf

To bardzo ciekawe miejsce, do którego najlepiej dojechać metrem. Dawne londyńskie doki, które zostały przekształcone w dzielnicę finansową.

Canary Wharf w Londynie

Nad całym tym miejscem, wyrosły potężne budynki ze stali i szkła i trzeba przyznać, że robią piorunujące wrażenie.

Battersea Power Station

Ciekawym miejscem jest też Battersea Power Station. To dawna elektrownia, która została zaadaptowana na potężne centrum handlowe. Więc jeśli szukacie miejsca na zakupy z klimatem to polecamy to miejsce.

londyn na weekend

Powodem, dla którego odwiedziliśmy to miejsce była impreza, która odbywała się 5 listopada w Battersea Park, na pamiątkę tzw. „spisku prochowego”. W 1605 roku grupa spiskowców umieściła pod Izbą Lordów 36 beczek z prochem i próbował w ten sposób zgładzić króla Jakuba I. Spisek wyszedł na jaw. Spiskowcy pod wodzą Guy’a Fawkes’a zostali straceni, a na pamiątkę tego zdarzenia w Londynie w Parku odbywają się największe pokazy sztucznych ogni.

Tyle opowieści. Kupiliśmy bilety przez internet i wybraliśmy na to wydarzenie. Ale co tu dużo mówić, okazało się, że to nie nasza bajka. Liczne alejki z fast foodem najsłabszym z najsłabszych jakie można sobie wyobrazić.

londyn na weekend

Nic ze znanych nam z Polski pyszności jakie czasem można kupić z knajpek na kółkach. Tu worki mrożonek, odgrzewanych na oczach klientów i sprzedawanych. Wiedzieliśmy, że Anglicy często jedzą źle, ale nie spodziewaliśmy, że jest, aż tak źle.

londyn na weekend

Do tego wesołe miasteczko, którego fanami nie jesteśmy. Nie doczekaliśmy do pokazów sztucznych ogni z okazji święta „spisku prochowego”, wychodząc z Battersea Park przez most Alberta. I co się wówczas okazało? Że cała szopka z biletami, fast foodem i wesołym miasteczkiem była niepotrzebna, bo można było zostać za Tamizą przy jakiejś knajpce i oglądać pokazy z czymś pysznym w dłoni.

Notting Hill

Ale dość tych przykrych zdarzeń. Na koniec naprawdę miłego wyjazdu zostawiliśmy sobie słynną dzielnicę Notting Hill.

londyn na weekend

Modna i zamożna dzielnica Londynu słynie ze swoich kolorowych kamienic, świetnych restauracji i sklepów, rewelacyjnych second handów i targu na Portobello Road.

londyn na weekend

A nam zawsze kojarzyć się będzie z jedną z piękniejszych komedii romantycznych z Julią Roberts i Hugh Grantem. Księgarnia, która zagrała w filmie, została zamknięta w 2011 roku, ponieważ właściciel przeszedł na emeryturę, a jego dzieci nie chciały prowadzić interesu.

Jej namiastkę znajdziecie na Portobello Road 142 w postaci sklepu z pamiątkami, z witryną z filmu.

londyn na weekend

Przy Portobello Market są też słynne niebieskie drzwi domu, gdzie mieszkał William Thacker.

Gorąco polecamy przejść się przede wszystkim tą ulicą, bo wtedy będziecie mieli okazję poczuć klimat Notting Hill.

Klimaty Notting Hill w Londynie

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Przemek
Przemek
14 dni temu

O, akurat na początku marca się wybieramy z żoną to skorzystamy zapewne z niektórych wskazówek – zwłaszcza dzielnica Notting Hill wydaje się być znacząco kusząca..:)

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx