Nurkowanie na Cabo Verde – co warto wiedzieć

nurkowanie na cabo verde

Wyspy Zielonego Przylądka – nurkowanie

Nurkowanie na Cabo Verde ciekawiło mnie od dawna. Nie z powodu rafy bo wiedziałem, że nie spotkam nic zaskakującego ale z powodu bogactwa życia podwodnego, które w sporym oddaleniu od brzegów Afryki mogło być bardzo interesujące.

nurkowanie na cabo verde

I nie pomyliłem się. Już przy pierwszym zejściu zobaczyłem duże ławice ryb znanych jako soldier fish ale też wiele innych gatunków. A ciekawiej robiło się przy wrakach i w małych jaskiniach, których nie brakuje przy Santa Maria.

Z jakim centrum nurkować na wyspie Sal?

nurkowanie na cabo verde

Zanim się zdecydowałem przejrzałem sporo centrów nurkowych i ostatecznie przekonało mnie Atlantic Star. Położone na plaży centrum nurkowania i kitesurfingu. Dobra lokalizacja, zadbany sprzęt, fajni i ogarnięci instruktorzy o czym miałem okazję przekonać się podczas kolejnych nurkowań.

nurkowanie na cabo verde

Szczególnie polecam nurkowanie z Josy, sympatyczną Kabowerdyjką, której bystremu oku nie umkną żadne stworzenia. Wie, też gdzie wypoczywają żółwie i rekiny.

Ile kosztuje nurkowanie na Cabo Verde?

nurkowanie na cabo verde

Jak wiesz, w większości centrów nurkowych cena oficjalna a ostateczna to dwie różne historie. Zależą od tego ile nurkujesz, więc możesz spodziewać się od nich rabatu:

  • dzień nurkowy czyli 2 nurki – kosztują 76 euro
  • wynajem pełnego sprzętu ( bez komputera ) 25 euro
nurkowanie na cabo verde

Wrażenia – bezcenne 👌.

Wyspa Sal na Cabo Verde – temperatury i warunki

cabo verde

Sal to jedna z wysp zawietrznych archipelagu Wysp Zielonego Przylądka. Oddalona jest o około 450 km na zachód od Afryki.

Zimą woda jest tu dość chłodna jak to zwykle w Oceanie Atlantyckim bywa.

nurkowanie na cabo verde

My nurkowaliśmy w kwietniu i z każdym dniem temperatura wody była coraz lepsza. Komputer na 17 metrach pokazywał już przyjemne 22 stopnie. Mimo to nurkowaliśmy w piance 5 mm i kapturze na głowie.

nurkowanie na cabo verde

Wokół długiej na 30 km wyspy znajduje się około 20 spotów nurkowych. A podczas naszego pobytu udało mi się znaleźć czas na obnurkowanie kilku z nich. Są dostępne dla większości nurków.

nurkowanie na cabo verde

Jednak warto pamiętać, że nurkowania przy Sal to nurkowania w prądzie – słabszym bądź silniejszym więc umiejętność pływania w takich warunkach tylko się przyda by nie zużyć całości powietrza we flaszce na starcie :).

Santo Antao Wreck

nurkowanie na cabo verde

Jednym z ciekawszych miejsc nurkowych był wrak portugalskiego statku handlowego Santo Antao, który zatonął w 1966 roku. Jest położony w lewej części zatoki przed miastem Santa Maria. Nurkowanie nie było głębokie bo to zaledwie 11 metrów za to można spotkać płaszczki, nadymki, najeżki i wiele pięknych, podwodnych stworzeń.

nurkowanie na cabo verde

Wystarczy tylko uważnie się rozglądać.

nurkowanie na cabo verde

To było spokojne nurkowanie prawie bez prądu, więc można było opłynąć bez problemu pozostałości wraku, przy którym trafiłem również na skorpenę, rybę, której kolce jadowe na grzbiecie są wyjątkowe niebezpieczne.

nurkowanie na cabo verde

Potrafi się doskonale maskować a jej wypatrzenie nie należy do prostych.

Calderinha ( wrak statku Bolama)

Po przeciwnej stronie zatoki, na przedłużeniu punktu widokowego Ponta do Sino, pod wodą znajduje się wrak statku Bolama.

nurkowanie na cabo verde

Zatonął on na początku XX wieku, rozsypał się już całkowicie i pozostał z niego jedynie komin. Wokół można spotkać ławice solderfishów.

nurkowanie na cabo verde

Ale też można spotkać graniki a czasem żółwie. Ale tę miejscówkę polecam każdemu z innego powodu. A tym powodem są najeżki, ogromna liczba najeżek, jakiej w życiu nie widziałem.

nurkowanie na cabo verde
nurkowanie na cabo verde

W pewnym momencie naliczyłem 50 sztuk i straciłem rachubę bo wciąż pojawiały się kolejne. Absolutny zachwyt😍.

To miejsce zapadnie w mojej pamięci jeszcze z innego powodu. Z powodu mątwy, która je zamieszkuje i jest zdecydowanie mniej płochliwa niż te, które spotykałem do tej pory.

nurkowanie na cabo verde

Gdy ją wypatrzyłem obok wraku, stała nieruchomo i przyglądała się. Dała się spokojnie sfotografować i sfilmować co możesz zobaczyć również w naszym filmie na Youtube.

nurkowanie na cabo verde

Mątwa zwyczajna, podobnie jak ośmiornica potrafi zmieniać kolor i wtapiać się w otoczenie, Gdy czuje zagrożenie wypuszcza chmurę ciemnego barwnika by w niej zniknąć a barwnik ten, w przeszłości wykorzystywany przez ludzi to nic innego jak sepia. Ale ta mątwa okazała się wyjątkowa spokojna i wręcz ciekawska.

Lost Anchor to Farol

To miejsce znajduje się nieco dalej od brzegu ale blisko poprzedniej miejscówki.

nurkowanie na cabo verde

Nie wspomniałem wcześniej, że nurkowaliśmy z Josy – jedyną kabowerdyjską instruktorką nurkowania na Sal, która była naszymi oczami i wypatrywała ukrytych w szczelinach zwierząt jak ta ray’a.

nurkowanie na cabo verde

I tak właśnie odkryła w małej jaskini pod skałą wypoczywającego lemon sharka otoczonego spider krabami.

nurkowanie na cabo verde

W kolejnej jaskini dużo głębiej trafiła na wypoczywającego żółwia. Jednak mogę Ci tylko o nim opowiedzieć, bo był zbyt daleko by udało się zrobić przyzwoitą fotę.

Trzy jaskinie – the 3 caves

nurkowanie na cabo verde

Obok Farol znajdują się 3 niewielkie ale ciekawe jaskinie, w których zawsze kryje się mnóstwo ryb.

nurkowanie na cabo verde

W środku i obok nich zobaczyłem niezliczoną liczbę trumpet fish.

trumpet fish

Ten przyjemniaczek o wydłużonym pyszczku to drapieżnik. Niepostrzeżenie zbliża się do ofiar a gdy otworzy pyszczek tworzy siłę ssącą zdolną wciągnąć małe rybki.

trumpet fish

W jaskiniach jest też sporo karaksów. Właściwie tu wszędzie było dużo ryb. Czasem można w nich spotkać wypoczywające żółwie czy płaszczki.

nurkowanie na cabo verde

I dlatego nurkowania wokół wyspy Sal tak bardzo przypadły mi do gustu.

Paredao

murena

Po zachodniej stronie wyspy, w sporej odległości od plaży Santa Maria znajduje się ta nurkowa miejscówka. Instruktorzy zwykle wypływają tu wtedy, gdy w zatoce jest zbyt duże zafalowanie i silne prądy.

murena

Okolice Santa Maria okazały się miejscem, gdzie żyje dużo muren. Właściwie dawno już nie widziałem tylu różnych gatunków co właśnie tutaj. W Paredao było ich szczególnie dużo.

nurkowanie na cabo verde

Na świecie żyje ich około 200 gatunków a wbrew licznym opowieściom tylko niektóre z nich bywają niebezpieczne dla nurków. W wodach wokół Sal spotykamy między innymi murenę olbrzymią.

murena

A ta żółta plantacja przypominająca pole rzepaku to golden cup coral, śliczne korale które porastają skały od spodu więc warto zaglądać również w takie miejsca

nurkowanie na cabo verde

Tutaj też spotkaliśmy sporego żółwia i takiego słodziaka z gatunku rozdymkowatych, który w odróżnieniu od najeżkowatych nie ma kolców.

nurkowanie na cabo verde

Ale wystraszona potrafi znacznie zwiększyć rozmiary ciała, a do tego zawiera silną truciznę – tetrodoksynę.

nurkowanie na cabo verde

Raczej nie ugryzie bo ma tylko cztery zęby, które służą jej do chrupania muszelek

Nurkowanie na Cabo Verde – film

Jak nurkowało się na Cabo Verde możesz również zobaczyć w naszym filmie, który gorąco polecamy.

Teksty o Cabo Verde i nurkowe

Na blogu znajdziesz też więcej tekstów o Cabo Verde, które polecamy:

a także teksty z nurkowań na świecie

Nurkowanie na Cabo Verde – galeria zdjęć

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
naćpana książkami
naćpana książkami
2 lat temu

Jeszcze nigdy nie nurkowałam, ale miałam okazję. Tym razem skuszę się i mam zamiar to zrobić w tym roku w Egipcie. 😉

trackback
TOP 10 atrakcji na Sal - Wyspy Zielonego Przylądka
2 lat temu

[…] Nurkowanie na Cabo Verde – co warto wiedzieć […]

Bogdan
Bogdan
1 rok temu

Czy instruktorzy na Sal wymagają licencji na nurkowanie. Nurkowałem w Egipcie, ale nie mam licencji. Czy w Santa Maria można kupić mapę pokazującą atrakcje na Sal?

Bogdan
Bogdan
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Bogdan

Serdecznie dziękuję za życzliwą poradę. W takim razie jeszcze proszę o jedną: czy snurkowanie w pobliżu Santa Maria jest możliwe i bezpieczne? Czy warto zabrać płetwy i maskę?

Mariusz
Mariusz
8 miesięcy temu

Witam jaki jest czas jednego nurkowania?

8
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx