Wiesz, że daleko nie zawsze znaczy lepiej. Czasem najpiękniejsze jest tuż obok i nawet o tym nie wiemy. My na szczęście wiemy, że pod nosem mamy piękne miejsca i gdy tylko wiosna uderzyła z całą siłą ruszyliśmy kilka kilometrów od Olsztyna by trafić w miejsca o których niejeden marzy. Warmia jest bogata w wiele takich urokliwych zakątków ale na początek sezonu wybraliśmy jeden, który chcieliśmy Ci pokazać. Do tego radość była podwójna bo szykowała się przejażdżka nowym rowerem o czym oczywiście też chcemy opowiedzieć.
Spis treści:
Nowy rower z Centrum Rowerowe – Olsztyn
Rowerami nie jeździmy wyczynowo a jedynie rekreacyjne za to zapuszczamy się na coraz dłuższe trasy. Jarek od dwóch lat rozważał zmianę ulubionego ale już wysłużonego Giant’a. Pod uwagę braliśmy kilka ale sprawa wyjaśniła się w Centrum Rowerowym w Olsztynie, naszym ulubionym sklepie i serwisie, z którego często korzystamy. Centrum polecamy każdemu z naszych stron bo jak mało kto są otwarci na marudzenie klientów, elastyczni cenowo a do tego mają duży wybór, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowanych odsyłamy na ich stronę – KLIKNIJ TUTAJ. Na rowerach znają się naprawdę dobrze.
Rok wcześniej Dorotka kupiła u nich swój wymarzony rower, na którym w końcu mogła podróżować na dłuższe trasy bez problemów z boleści kręgosłupa. Rower może wygląda na typowo miejski ale w rzeczywistości jest bardzo dzielny. Prawie jak Dorotka 🙂
Leśniczówka Gaja
Naszym celem była Leśniczówka Gaja, którą odkryliśmy dzięki spotkaniu z Małgosią Olejnik podczas jednego z naszym spotkań, podczas którego opowiadaliśmy o Kubie. Małgosia wpadła posłuchać i okazało się, że od roku prowadzi miejsce, gdzie zabiegane mieszczuchy mogą znaleźć wyciszenie i kontakt z naturą.
Gaja to dom z duszą i historią. Powstała w 1840 roku, przechodziła różne koleje losu a od lipca 2017 pod nazwą Leśniczówka Gaja – jej właścicielka Małgosia Olejnik prowadzi coś na kształt małego pensjonatu dla szukających ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Małgosia kocha naturę więc nazwa wydawała się oczywista.
Co ma Peru do Warmii?
Ciekawostką Leśniczówki jest na pewno jest mocno nietypowy wystrój wnętrz a właściwie ich kolorystyka.
Wyjaśnienie okazuje się banalnie proste. Małgosia spędziła kilka ostatnich lat w Peru, zakochała się w tym kraju a kolorystyka peruwiańska wróciła wraz nią na Warmię. Dlatego każdy z pokoi, gdzie zatrzymują się goście jest bajecznie kolorowy i posiada sporo atrybutów charakterystycznych dla Peru.
Śniadanie w Leśniczówce Gaja
Do Małgosi wybraliśmy się by pogadać o Peru i pomysłach na zwiedzanie tego urokliwego i coraz bardziej popularnego kraju. Ale przede wszystkim w ramach naszego projektu śniadaniowego chcieliśmy przybliżyć Ci kolejne miejsce, które warto odwiedzić by spróbować czegoś innego i pysznego.
Zacznijmy może od tego, że Małgosia jest wegetarianką i znawczynią kuchni świata. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli ktoś do niej przyjedzie to nie spróbuje potraw mięsnych ale… osobiście polecamy spróbować tego co serwuje. Będziecie zachwyceni. Poczynając od kaszy quinoa z migdałami, rodzynkami i orzechami, kończąc na lokalnych serach i marynowanych, suszonych pomidorach.
Małgosia przyjęła nas po królewsku. Na stole był lokalny chleb, bliny z kaszy gryczanej z galaretką żurawinową, twarożek z rzodkiewką i pokrzywą…
humus z soczewicy z nachos, pasta z marchewki z batatem i harisą…
U Małgosi można spróbować lokalnego pstrąga wędzonego z Kaborna z gospodarstwa Jarka Parola.
A do wszystkiego można własnoręcznie naciąć sobie świeżej rzeżuchy.
Na deser Małgosia serwuje pyszne, własnoręcznie wypiekane ciasto.
Koszt śniadania
Wspomniany zestaw można zamówić za 25 PLN, ciasto 5 PLN, wspomnienia bezcenne. Małgosia organizuje też raz na jakiś czas śniadania z gawędą – pasjonata przyrody i fotografii przyrodniczej Krzyśka Mikundy, na które również warto się wybrać. W Leśniczówce jest 25 miejsc noclegowych i można swobodnie zorganizować w niej wypady z rodziną i przyjaciółmi a także warsztaty coachingowe i medytacyjne. Regularnie organizowane są w niej zajęcia z jogi a do tego celu jest właśnie przebudowywana przestronna stodoła, która zyska podgrzewaną podłogę.
Jeśli chcesz się wybrać i spróbować wegetariańskich smakołyków z Leśniczówki Gaja zadzwoń wcześniej do Małgosi po nr 516 126 424. Leśniczówkę możesz znaleźć na AirBnB KLIKNIJ.
Polecamy też naszego vloga, którego nakręciliśmy w drodze i na miejscu. Jeśli Ci się spodoba zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube.
A jeśli spodobał Ci nasz pomysł na rowerową wycieczkę po Warmii, udostępnij ten post, może jeszcze komuś się przyda. Za lajki i komentarze serdecznie dziękujemy – Dorota i Jarek.
Dziękuję za piękny opis Leśniczówki Gaja. Jarku, w Twoich zdjęciach to miejsce stało się jeszcze piękniejsze. Zapraszam serdecznie zawsze, kiedy będziecie w okolicy.
Małgosiu, dziękujemy bardzo. To była przyjemność spotkać się u Ciebie i próbować tych wszystkich pyszności. A jeszcze posłuchać co wiesz o kuchniach świata. Sama radość. Z przyjemnością. Pozdrawiamy z Dorotką.