Cannes nie tylko w czasie festiwalu – jak wygląda miasto na Lazurowym Wybrzeżu

cannes

Festiwal w Cannes

Dawno nie odwiedzałem takiego miasta jak Cannes, które od pierwszego wejrzenia można pokochać lub znienawidzić. Pokochać za przepiękne położenie, architekturę, morze, port wypełniony luksusowymi jachtami i plaże. Słowem za klimat, który kochamy.

cannes

A znienawidzić za gigantyczne korki i powolność jeśli przyjedzie się tu w trakcie Festiwalu w Cannes.

Od czasów zamachu w Nicei, centrum Cannes jest blokowane barierkami, które chronią wjazdu na najbardziej popularny bulwar a miasto jest chronione przez liczne oddziały policji i wojska.

Jednak kompletnie mi to nie przeszkadzało i zwykle nie przeszkadza bo żyjąc w zwariowanych czasach nauczyłem się, że im więcej policji i wojska w okolicy tym bezpieczniej.

Cannes – mapa miejsc wartych odwiedzenia

Preset Cannes – Szalone Walizki

Miasto natchnęło mnie tym filmowym klimatem do tego stopnia, że pierwszy raz postanowiłem pokazać Wam zdjęcia z tego miejsca w filmowym looku, z którym to Cannes będzie mi się kojarzyć i w kolorystyce, która, moim osobistym zdaniem bardzo do niego pasuje.

cannes

Uprzedzam o tym na wstępie, żeby nie było później zdziwienia ale też liczę na Twoją opinię jak Ci się podoba. Jeśli ten preset uznasz za ciekawy, napisz a może zainspiruje mnie to do Tworzenia kolejnych.

Klimaty, fotoreporterzy na festiwalu

cannes

Byłem pierwszy raz w Cannes i trafiłem tu właśnie z powodu Festiwalu.

Film „EO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

film eo

Miałem przyjemność i zaszczyt być częścią ekipy producenckiej niezwykłego i moim zdaniem wybitnego filmu „EO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Film został dofinansowany m.in. przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy i w dużej części powstawał na Mazurach. Opowiada przejmującą historię osiołka, którego życie najlepiej ukazuje nasz stosunek do zwierząt.

W jednej z recenzji wyłapanych następnego dnia po oficjalnej projekcji a konkretnie w Variety, znalazło się takie zdanie:

… praktycznie każda scena służy do pokazania, jak paskudnymi strażnikami świata są ludzie.

Zdecydowanie polecam obejrzeć ten film, który wstrząsa i nie pozwala przejść obok problemu naszego podejścia i traktowania braci mniejszych – obojętnie.

Tak wyglądała sala pałacu festiwalowego tuż po jego projekcji, gdy trwały owacje na stojąco.

pałac festiwalowy w cannes

Obecna na oficjalnym pokazie Agnieszka Holland – wybitna polska reżyserka i prezes Europejskiej Akademii Filmowej, nie kryła wzruszenia bo temat filmu jest jej bardzo bliski.

agnieszka holland

Klimaty na festiwalu

cannes

Szybko dowiedziałem się, że Cannes rządzi się swoimi prawami. Jak chociażby bardzo precyzyjnie określonym dress codem dotyczącym zarówno odwiedzających gwiazd jak i gości. Ale gwiazdy takie jak Julia Roberts mają to do siebie, że lubią iść pod prąd a właśnie ona podczas jednego z festiwali zdjęła buty i na boso spacerowała po czerwonym dywanie przed tłumem fotoreporterów.

Fotoreporterzy na Festiwalu

cannes

Fotoreporterzy to osobny rozdział. Akredytowani mają swoje wyznaczone miejsca, których strzegą jak oka w głowie. Bo na czerwonym dywanie nikt nie może robić zdjęć oprócz nich. To prawo zastrzeżone jest tylko dla fotoreporterów.

cannes

W miejscu, gdzie podjeżdżają limuzyny z gwiazdami jest kolejny punkt dla fotoreporterów z drabinkami, którzy czyhają na pierwsze ujęcia po wyjściu z auta.

cannes

Kolejna grupa fotoreporterów to wolni strzelcy, którzy kręcą się wzdłuż kolejki gości festiwalowych i zachęcają ich do zrobienia zdjęć, oczywiście odpłatnie a każdy z gości po szybkiej sesji otrzymuje wizytówkę z kontaktem.

cannes

Dlatego goście festiwalowi nie muszą się martwić o piękne zdjęcia będące dokumentacją lub pamiątką bo można je po prostu zamówić.

Czy na Festiwalu można zobaczyć gwiazdy poza pokazami?

Ten największy, europejski festiwal znany jest z tego, że uwielbiają go gwiazdy. Bo odbywa się prawie latem i jest tu ciepło. Cannes jest przepięknym miejscem, które może spodobać się każdemu.

cannes

I czasem zdarza się też tak, że gwiazdy pojawiają się poza swoimi hotelami i pałacem festiwalowym. W centrum nie brakuje bowiem klimatycznych miejsc a okolice portu są wyjątkowo urocze. Ja nie miałem tego szczęścia ale szczęśliwców nie brakuje.

Co zobaczyć w Cannes?

Historia Cannes

cannes

Cannes do początku XIX wieku było rybacką wioską, którą odkryła arystokracja i zaczęła budować tu swoje rezydencje. Miasto najwięcej zawdzięcza pewnemu brytyjskiemu lordowi Henryemu Peter Brougham, który ma szczególne zasługi dla jego rozwoju.

cannes

Dziś Cannes ma ponad 70 tysięcy mieszkańców ale w trakcie festiwalu liczba potrafi się podwoić. Miasto położone jest na skraju najmłodszego, francuskiego parku narodowego Prealp Lazurowym. Leży na zboczu opadającym ku morzu a im wyżej wjedziemy tym będziemy mieli lepszy widok na zatokę i… będzie również nieco chłodniej.

cannes

Pałac Festiwalowy w Cannes

cannes

O pałacu już wspominałem ale to jedno z najważniejszych miejsc w mieście i dlatego warto je zobaczyć niezależnie od tego czy odbywa się festiwal czy jesteś w innym okresie. Podobno poza festiwalem wygląda, delikatnie mówiąc średnio ale w jego trakcie to serce zdarzeń.

cannes

Rzadko spotyka się na świecie miejsce, gdzie takim wydarzeniem jak Festiwal żyje całe miasto. Tu jest właśnie tak. Festiwalowe plakaty są w każdym hotelu, w wielu restauracjach. Kina wokół Starego Miasta prowadzą projekcje festiwalowe.

cannes

Miałem szczęście trafić w jubileuszowy rok Festiwalu w Cannes i w wielu miejscach spotykałem piękne ekspozycje związane z historią kina światowego i francuskiego.

cannes

Stare Miasto w Cannes

Stare Miasto to przede wszystkim urocze, klimatyczne kamienice. Jest tu mnóstwo knajpek, które w godzinach lunchu i wieczorem są zajęte do ostatniego miejsca i znalezienie wolnego stolika graniczy z cudem.

cannes

Bulwar la Croisette

Najważniejszy i najsłynniejszy bulwar w mieście to la Croisette. A przy nim ulubiony hotel gwiazd – Carlton, w którym m.in. Grace Kelly poznała księcia Monaco.

Port w Cannes

cannes

Duży port, w którym stacjonują wielkie i bajecznie drogie jachty motorowe.

cannes

Ale gdy odszedłem od nabrzeża bliższego bulwarowi na drugą stronę, zobaczyłem wyjątkowo piękne oceaniczne jachty żaglowe i moje serce zabiło mocniej.

cannes

Polecam to miejsce a przy okazji moją uwagę zwróciło to niepozorne urządzenie, którego zadaniem jest oczyszczanie basenu portowego z zanieczyszczeń.

cannes

Małe a cieszy.

Punkt widokowy w Cannes

cannes

Warto wejść do zamku Chateu de la Castre, który pełni również funkcję muzeum ale niekoniecznie po to by je zwiedzać chociaż nie odradzam ale po to by popatrzeć z góry na Cannes. To jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście.

Wyspa św. Małgorzaty i Człowiek w Żelaznej Masce

Naprzeciwko Zatoki Napoleońskiej w Cannes, znajduje się wyspa św. Małgorzaty a na niej widoczny z lądu Fort Royal. Jest on słynny z powodu autentycznej postaci uwiecznionej w filmie czyli Człowieka w Żelaznej Masce. Jego tożsamość nigdy nie została potwierdzona.

wyspa św. małgorzaty

Według Woltera tym człowiekiem był przyrodni, starszy brat króla  Ludwika XIV. Na wyspę kursuje prom a bilet w dwie strony kosztuje 16 euro.

Tablica Napoleona na kościele Notre Dame

cannes

We Francji znany jest Szlak Napoleona, którym przyszły cesarz podążał do Paryża po opuszczeniu wyspy Elba. Pierwszy postój Napoleona Bonaparte z grupą 1100 wiernych żołnierzy miał miejsce właśnie w Cannes. O czym świadczy tablica na kościele Notre Dame, który znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie.

Luksus jak w… Cannes

Tajemnicą poliszynela jest, że słynne miasto na Lazurowym Wybrzeżu jest ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko gwiazd filmu i estrady ale najzamożniejszych tego świata.

Dlatego niech nikogo nie zdziwią latające co chwilę helikoptery,

cannes

luksusowe samochody na ulicach,

cannes

czy jachty, których ceną są często poza skalą zdrowego rozsądku.

cannes

Lazurowe wybrzeże – plaże w Cannes

Jak przystało na słynne miasto na Lazurowym Wybrzeżu, w Cannes nie może brakuje pięknych plaż.

Riwiera Cannes

cannes

Znajduje się po prawej stronie od portu, jeśli stoimy twarzą do morza. Jest publiczna, czyli bezpłatna. Przy wejściu ma prysznice pozwalające opłukać się ze słonej wody i krany do opłukania nóg.

Croisette Beach

Ta najdłuższa plaża w Cannes jest w dużej części publiczna chociaż ma również wydzielone części hotelowe.

Plage de La Bocca

cannes

Plaża La Bocca, znajduje się w oddalonej o 5 km od centrum dzielnicy La Bocca. Jak wszystkie canneńskie plaże, nie jest szeroka ale również piaszczysta. Wzdłuż niej ciągnie się piękny bulwar.

cannes

Przy nim, w wielu miejscach siłownie na świeżym powietrzu więc jeśli znudzi Ci się leżenie zawsze możesz się poruszać.

cannes

Jak dotrzeć do Cannes?

Do Cannes można dojechać samochodem chociaż 2 tys. km to podróż, która może nam zająć dwa dni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest lot samolotem.

W Cannes nie ma lotniska międzynarodowego a najbliższe znajduje się w oddalonej o 27 km Nicei.

nicea

Z portu lotniczego do Cannes można dojechać autobusem linii 210.

nicea

Ceny biletów:

  • w jedną stronę – 22 euro
  • w dwie strony – 33 euro
  • dzieci poniżej 12 lat – 5 euro
  • młodzież do 26 roku życia – 16,50 euro

Przystanek znajduje się przy Terminalu 2 do którego z Terminala 1, gdzie lądują samoloty można dojechać za darmo tramwajem.

nicea

Inną opcją jest podróż UBERem, który kosztuje około 55 euro. Gdy jedziemy w dwie – trzy osoby to rozwiązanie może się opłacać bo jest po prostu szybsze. Uberem jedziemy niecałe pół godziny, autobusem grubo powyżej godziny.

Uber to również dobre rozwiązanie by poruszać się po mieście na większe odległości bo na krótsze najlepsze są… nogi.

Gdzie zjeść w Cannes?

cannes

Zaskoczę Was. Tym razem zupełnie inaczej niż to zwykle u Szalonych Walizek bywa, nie było czasu na kulinarne poszukiwania no bo były sprawy ważne i ważniejsze. Jednak w centrum znajdziecie mnóstwo różnych, świetnych knajpek.

Niestety są mocno oblegane, obsługa zabiegana przez co uprzedzam, że przed wejściem gdziekolwiek warto uzbroić się w cierpliwość.

Cenowo Cannes w sumie nie zaskoczyło mnie bo spodziewałem się, że tanio nie będzie. Średnie ceny dań wahają się od 18-20 euro w górę. Podobnie jest z ceną za butelkę wina.

cannes

Kawa w knajpkach, w centrum oscyluje wokół 5 euro a lampka wina od 7 euro wzwyż. W centrum są też świetne, rzemieślnicze lodziarnie więc polecam – nie zawahajcie się ich odwiedzić.

cannes

Ale jeśli szukasz opcji budżetowej to wszędzie znajdziesz fajne budki z kanapkami i panini oraz pizzerie, gdzie ceny panini zaczynają się od 6,50 euro a pizzy od 12 euro w górę.

Gdzie spać w Cannes?

Można by odpowiedzieć – to zależy bo jeśli przylatujesz w czasie Festiwalu hotele w centrum są drogie i w większości są pozajmowane. Opcją jest poszukiwanie apartamentów lub hoteli w innych dzielnicy.

Mi udało się się znaleźć hotel Kyriad w dzielnicy La Bocca, 5 km od centrum. Może trochę daleko ale za to w bardzo rozsądnej cenie.

cannes

Polecam zerknąć na tę mapę, bo tu znajdziesz zdecydowanie więcej możliwości.

Booking.com

Pogoda w Cannes

Cannes najlepiej odwiedzać od wiosny do jesieni. Zimą temperatura oscyluje od 8 do 12 stopni chociaż to i tak zawsze lepiej niż w tym czasie w kraju.

W maju temperatury dochodzą do 25-27 stopni a najcieplej jest w lipcu i sierpień gdy słupek rtęci potrafi dochodzić do 40 stopni. Wówczas wielu Francuzów opuszcza to miejsce w poszukiwaniu nieco chłodniejszych lokalizacji.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ilona
Ilona
1 rok temu

Super 😍tylko pozazdrościć 😍

Ilona
Ilona
1 rok temu

Czy Dubaj czy Cypr 🙂wspaniałe zdjecia wspaniałe opisy 🙂aż chce się tam być 🥰

Daniela
Daniela
1 rok temu

woow, wygląda to niesamowicie 🙂 prawie tak samo jak pod łodzią hehq

6
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx