Spis treści:
Czym nagrywać podcasty – moje doświadczenia
Chyba nikogo nie muszę przekonywać jak ważny jest dźwięk we vlogach lub jakość dźwięku w podcastowych nagraniach. I w sumie możemy nie zwracać na to uwagi do momentu gdy okaże się, że coś nie gra.
Wiem o czym mówię bo straciłem sporo czasu na poszukiwaniach źródeł trzasków podczas pierwszych vlogowych nagrań. Niestety niekorzystnie przekładało się to na dźwięk w pierwszych filmach z podróży i nie ma co się dziwić, że ich odbiór może być po prostu gorszy chociaż serca i emocji wkładaliśmy tyle samo.
Sprzęt do podcastów – oczekiwania
Zacząłem więc poszukiwanie sprzętu, który spełniałby kilka cech:
- niewielkie rozmiary
- mała waga
- dobra jakość przenoszonego dźwięku w granicach – 20 Hz do 18 kHz
- działanie w systemie bezprzewodowym z telefonem i aparatem
I tak, zupełnie przypadkiem trafiłem na system, który spełnia wszystkie moje oczekiwania. W momencie pisania tego tekstu, używam go od ponad pół roku i spokojnie mogę podzielić się opinią o nim.
Czym nagrywać podcasty – Saramonic Blink 500
To Saramonic BLINK 500 – bezprzewodowy system rejestracji dźwięku, który współpracuje zarówno z telefonem jak i aparatem.
Ja używam opcji z dwoma nadajnikami i dwoma mikrofonami krawatowymi, które w zestawie mają deadcaty czyli nakładki chroniące przed wiatrem.
Do tego używam również odbiornika do iPhone’ów ( są też takie z mini USB do telefonów z Androidem), co pozwala mi na stworzenie mini studia nagraniowego w dowolnym zakątku globu. Sprzęt jest tak mały, że mieści się w jednej dłoni.
Co ważne, odbiorniki z nadajnikami paruje się ( czyli łączy ) tylko raz. Później system pamięta ustawienia i łączy się automatycznie więc ewentualne problemy znikają.
Zestaw ten uzupełniłem niedawno o odbiornik BLINK 500 RX do aparatów. Podobnie jak wcześniejsze odbiorniki i nadajnik, łączy się go tylko raz a później RX pamięta ustawienia i łączność z nadajnikami. Zestaw dobrze odbiera dźwięk dochodzący zza murów, nie gubi łączności, nigdy nie zdarzyło mi się by trzeszczał. Słowem o co coś takiego właśnie mi chodziło
Obróbka dźwięku – czym i jak zrobić?
Dźwięk z tego zestawu wychodzi na tyle dobrze, że możnaby spokojnie używać go w stanie surowym, oczywiście wcześniej montując. Ja jednak lubię usunąć szumy, poprawić dynamikę nagrania i usuwając ewentualne wpadki czyli zmontować dźwięk.
Do tego celu używam bezpłatnego programu Audacity który ma wszystkie potrzebne funkcje i jest najlepszym rozwiązaniem dla każdej osoby początkującej czy średniozaawansowanej.
Polecane artykuły
Jeśli interesujesz się również obróbką zdjęć w podróży, np. swoim smartfonie to polecamy zajrzeć do naszego tekstu, który przybliży dobre i darmowe aplikacje do zdjęć oraz sposób ich wykorzystania.\
Gdzie można słuchać naszych podcastów?
Nasze podcasty znajdziesz na wszystkich popularnych platformach, poczynając od Spotify po Google i Apple Podcast.
Jak kupić zestaw do nagrywania pocastów?
Ten tekst powstał we współpracy z Saramonic Polska ale jeśli nas dobrze znasz to wiesz, że nie polecałbym sprzętu, z którego sam nie byłbym zadowolony. A po tylu miesiącach potwierdzam, że jestem bardzo.
Możesz też wypróbować jak sprawuje się ten zestaw bo teraz, do końca września kupić taniej o 10%, korzystając z kodu promocyjnego:
- szalonewalizki
Link do sklepu znajdziesz niżej: