Czym nagrywać podcasty oraz dźwięk we vlogach? Mój osobisty zestaw

czym nagrywać podcasty

Czym nagrywać podcasty – moje doświadczenia

Chyba nikogo nie muszę przekonywać jak ważny jest dźwięk we vlogach lub jakość dźwięku w podcastowych nagraniach. I w sumie możemy nie zwracać na to uwagi do momentu gdy okaże się, że coś nie gra.

Wiem o czym mówię bo straciłem sporo czasu na poszukiwaniach źródeł trzasków podczas pierwszych vlogowych nagrań. Niestety niekorzystnie przekładało się to na dźwięk w pierwszych filmach z podróży i nie ma co się dziwić, że ich odbiór może być po prostu gorszy chociaż serca i emocji wkładaliśmy tyle samo.

czym nagrywać podcasty

Sprzęt do podcastów – oczekiwania

Zacząłem więc poszukiwanie sprzętu, który spełniałby kilka cech:

  • niewielkie rozmiary
  • mała waga
  • dobra jakość przenoszonego dźwięku w granicach – 20 Hz do 18 kHz
  • działanie w systemie bezprzewodowym z telefonem i aparatem

I tak, zupełnie przypadkiem trafiłem na system, który spełnia wszystkie moje oczekiwania. W momencie pisania tego tekstu, używam go od ponad pół roku i spokojnie mogę podzielić się opinią o nim.

czym nagrywać podcasty

Czym nagrywać podcasty – Saramonic Blink 500

To Saramonic BLINK 500 – bezprzewodowy system rejestracji dźwięku, który współpracuje zarówno z telefonem jak i aparatem.

Ja używam opcji z dwoma nadajnikami i dwoma mikrofonami krawatowymi, które w zestawie mają deadcaty czyli nakładki chroniące przed wiatrem.

czym nagrywać podcasty

Do tego używam również odbiornika do iPhone’ów ( są też takie z mini USB do telefonów z Androidem), co pozwala mi na stworzenie mini studia nagraniowego w dowolnym zakątku globu. Sprzęt jest tak mały, że mieści się w jednej dłoni.

saramonic

Co ważne, odbiorniki z nadajnikami paruje się ( czyli łączy ) tylko raz. Później system pamięta ustawienia i łączy się automatycznie więc ewentualne problemy znikają.

Zestaw ten uzupełniłem niedawno o odbiornik BLINK 500 RX do aparatów. Podobnie jak wcześniejsze odbiorniki i nadajnik, łączy się go tylko raz a później RX pamięta ustawienia i łączność z nadajnikami. Zestaw dobrze odbiera dźwięk dochodzący zza murów, nie gubi łączności, nigdy nie zdarzyło mi się by trzeszczał. Słowem o co coś takiego właśnie mi chodziło

Obróbka dźwięku – czym i jak zrobić?

saramonic BLINK 500
saramonic

Dźwięk z tego zestawu wychodzi na tyle dobrze, że możnaby spokojnie używać go w stanie surowym, oczywiście wcześniej montując. Ja jednak lubię usunąć szumy, poprawić dynamikę nagrania i usuwając ewentualne wpadki czyli zmontować dźwięk.

Do tego celu używam bezpłatnego programu Audacity który ma wszystkie potrzebne funkcje i jest najlepszym rozwiązaniem dla każdej osoby początkującej czy średniozaawansowanej.

Polecane artykuły

Jeśli interesujesz się również obróbką zdjęć w podróży, np. swoim smartfonie to polecamy zajrzeć do naszego tekstu, który przybliży dobre i darmowe aplikacje do zdjęć oraz sposób ich wykorzystania.\

Gdzie można słuchać naszych podcastów?

Nasze podcasty znajdziesz na wszystkich popularnych platformach, poczynając od Spotify po Google i Apple Podcast.

Jak kupić zestaw do nagrywania pocastów?

Ten tekst powstał we współpracy z Saramonic Polska ale jeśli nas dobrze znasz to wiesz, że nie polecałbym sprzętu, z którego sam nie byłbym zadowolony. A po tylu miesiącach potwierdzam, że jestem bardzo.

Możesz też wypróbować jak sprawuje się ten zestaw bo teraz, do końca września kupić taniej o 10%, korzystając z kodu promocyjnego:

  • szalonewalizki

Link do sklepu znajdziesz niżej:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx