TOP 5 – darmowe aplikacje do obróbki zdjęć w telefonie

darmowe aplikacje do zdjęć

Dobra apka do przerabiania zdjęć – na wagę złota

Darmowe aplikacje do zdjęć w podróży, dla wielu z nas to konieczność. Bo skoro mamy dobre smartfony czemu nie korzystać z ich wszystkich dobrodziejstw.

A jeśli czytasz ten tekst to oznacza, że dobre fotki są dla Ciebie równie ważnym elementem jak sama podróż. Że lubisz by Twoje zdjęcia wyglądały bardziej rasowo. A że najlepszy aparat to ten, który mamy akurat pod ręką czyli najczęściej smartfon to warto znać przynajmniej kilka przydatnych trików.

darmowe aplikacje do zdjęć
Jesienią nad jeziorem Gołdap

UPDATE – polecamy DARMOWE APLIKACJE DO ZDJĘĆ

Na wstępie musisz wiedzieć, że ten tekst, który pierwotnie powstał w czerwcu 2017 roku napisałem od nowa. Bo 3,5 roku w technologii i rozwoju aplikacji to wieczność.

Żeby wszystko było jasne, jestem fanem telefonów z nadgryzionym jabłkiem z powodu rewelacyjnego ekosystemu jaki daje Apple. Ale najbardziej pozytywną zmianą jaka skłania mnie by kupić kolejnego iphone’a czyli 12 PRO jest umożliwienie wykonywania zdjęć w formacie RAW. Bezstratny format od Apple to temat na inny post ale testy pokazują, że ma rewelacyjną rozpiętość tonalną co daje duże możliwości w edycji.

Co ważne, wszystkie prezentowane przeze mnie apki są dostępne zarówno w sklepach Apple jak Google Play.

Lightroom – wersja FREE

To potężne narzędzie, jest dostępne również w opcji dla osób nieposiadających abonamentu Creative Cloud. Co prawda wersja ta jest zdecydowanie uboższa niż opcja PREMIUM ale uwierz, że również w opcji FREE możesz mieć duży wpływ na końcowy efekt zdjęć. Aplikacją możesz wykonywać zdjecia ale również edytować te z albumu swojego smartfona. Dostępne opcje zmian znajdziesz na czytelnym panelu u dołu ekranu

Parametry edycji

AUTO

Tryb dla leniwych. Jeśli wystarczy Ci tyle, to klikając w tę opcję możesz szybko poprawić rozpiętość tonalną zdjęcia, kontrast i nasycenie.

ŚWIATŁO

lightroom
Panel edycji światła w Lightroom Mobile

Gdy tryb AUTO nie jest wystarczający, w opcji ŚWIATŁO znajdziesz wszystkie parametry związane z oświetleniem Twojego zdjęcia jak ekspozycję, cienie, jasności, podświetlenie, kontrast, czernie i biele. Poruszaj suwakami, sprawdź ich działanie i poszukaj odpowiadającego Ci ustawienia

KOLOR

lightroom
Panel edycji koloru w Lightroom Mobile

W tej opcji możesz poprawić balans bieli, nasycenie zdjęcia oraz jaskrawość kolorów. W wersji PREMIUM jest rozbudowany panel do koloryzacji, który robi cuda ale do tego warto wrócić gdy na dobre polubisz się z Lightroomem.

EFEKTY

lightroom
Panel efektów Lightroom Mobile

To bardzo efektowne miejsce gdzie poprawimy teksturę zdjęcia nadając faktury skałom, drzewom a także twarzy. Opcją przejrzystości można wzmocnić chmury na niebie, zmniejszyć zamglenie a winieta pozwoli skupić oko na wybranym elemencie fotografii.

WYOSTRZENIE

Jeśli zdjęcie jest nieostre tutaj poprawisz jakość szczegółów co niestety podbija poziom szumów. Na szczęście można go skorygowac w tym samym miejscu przesuwając nieco listę narzędzi w dół.

KADRUJ

Po lewej stronie od opcji AUTO znajduje się możliwość dokadrowania zdjęcia i dobrania jego wielkości tak by pasowało do Twoich ulubionych mediów społecznościowych

Lightroom w wersji PRO

Wersja abonamentowa daje dużo więcej opcji takich jak korekcja punktowa, możliwość używania kupionych lub budowania własnych presetów.

O tym narzędziu i jego możliwościach powstają książki oraz piękne tutoriale. Niech więc to będzie tylko zachęta do bliższego poznania i rozpoczęcia korzystania z tego rewelacyjnego narzędzia, które jest obecnie moim podstawowym, do edycji zdjęć.

Jak używać Snapseed?

Ma wszystkie  najpotrzebniejsze funkcje do obróbki zdjęć. Idealna apka dla osób zaczynających swoją zabawę z fotografią mobilną i jej edycją. Najpierw dodaj ulubioną fotkę, którą chcesz poprawić. Ja biorę Figla bo nie schodzi mi z nóg podczas pisania tekstów i jest zawsze gotowy by robić za gwiazdę.

obróbka zdjęć w telefonie
To ja Figiel 👊, nudzi mi się, podrapiesz mnie za uchem?

Parametry edycji

STYLE – spróbuj tej opcji jeśli jeszcze nie wiesz jak używać trybów manualnych

darmowe aplikacje do zdjęć
Style w Snapseed

NARZĘDZIA SNAPSEED

To serce aplikacji, gdzie ukrytych zostało 28 gotowych lub w pełni edytowalnych opcji, którymi możesz wyczarować potrzebny efekt.

darmowe aplikacje do zdjęć

Nie opiszę wszystkich a jedynie najważniejsze z nich. Co istotne, różnicę między oryginałem a kolejną wersją można podejrzeć, po prostu dotykając i przytrzymując ekran.

DOSTOSUJ

Pierwsza zakładka pozwala na dostosowanie takich parametrów jak: jasność, kontrast, nasycenie, oświetlenie, prześwietlenia, cienie i temperaturę zdjęcia.

Możesz to zrobić manulnie lub zdać się na automat klikając na różdżkę u dołu ekranu

darmowe aplikacje do zdjęć

SZCZEGÓŁY

Posiadają dwie opcje: strukturę, którą można np. podkreślić fakturę skał, drzew, elementów przyrody a wyostrzenie poprawi lekko nieostre zdjęcia.

KRZYWE

Krzywe pozwalają manulnie poprawić jasność i ciemność niektórych partii zdjęcia i zwiększyć ich rozpiętość tonalną. Jeśli dobrze radzisz sobie w poprawianiu krzywych spróbuj skorzystać z tego narzędzia.

Przy czym dolna część krzywej odpowiada za cienie a górna za światło.

Snapseed daje też możliwość korygowania krzywych poszczególnych kolorów.

darmowe aplikacje do zdjęć
Panel korekcji krzywych kolorów w Snapseed

A jeśli nie chcesz lub nie wiesz jak się za to zabrać masz do dyspozycji również gotowe presety krzywych do wyboru

darmowe aplikacje do zdjęć
Gotowe presety krzywych w Snapseed

BALANS BIELI

Niezwykle przydatny gdy robimy zdjęcia w dziwnych warunkach oświetleniowych, przy świetle sztucznym lub mieszanym. Jeśli z jakichś powodów twarze na zdjęciu wyglądają trupio blado możesz to skorygować balansem bieli.

PRZYTNIJ

Tutaj dokadrujesz zdjęcie zgodnie ze swoimi potrzebami

PERSPEKTYWA

Jeśli z jakichś powodów twój smartfon zakrzywił przestrzeń lub linie możesz to poprawić w tej opcji

ROZSZERZ

darmowe aplikacje do zdjęć
Opcja ROZSZERZ w Snapseed

Niezwykle przydatne narzędzie, które cyfrowo tworzy część kadru, którego nie ma a może Ci być potrzebny by lepiej dopasować wielkość zdjęcia np. do posta na Instagramie. Kilka razy ta opcja uratowała mnie.

SELEKTYWNIE

darmowe aplikacje do zdjęć
Edycja selektywna w Snapseed

Tutaj możesz w wybranym obszarze zdjęcia selektywnie dopasować jasność, kontrast, nasycenie i strukturę. Pobaw się i zobacz jak to działa.

PĘDZEL

darmowe aplikacje do zdjęć
Panel pędzla w Snapseed

Bardzo ciekawe narzędzie pozwalające podobnie jak w Lightromie zmieniać miejscowo temperaturę zdjęcia, ekspozycję oraz nasycenie.

NAPRAWIANIE

Bardzo przydatna opcja do usunięcia zbędnych elementów na zdjęciu. Najlepiej działa po rozszerzeniu kadru tak by skupić się na jego wybranym fragmencie.

PORTRET

darmowe aplikacje do zdjęć
Tryb portretu w Snapseed

To świetna opcja by skorygować niedoskonałości skóry, które każdemu mogą nieźle dać w kość. Figlowi było wszystko jedno ale ja korzystam gdy nie jestem zadowolony z obrazka w lustrze.

FACETUNE 2 – wersja darmowa

To aplikacja idealna dla miłośników selfie – czyli dla wielu z nas 😊. Facetune 2 sprawi, że będziemy wyglądać szałowo, olśniewająco, nasza cera będzie gładka – wręcz alabastrowa. Niestety po zainstalowaniu aplikacji atakują nas ekrany zachęcające do kupna abonamentu lub dożywotniej, pełnej wersji. Jeśli nie chcesz wydawać kasy, skasuj to i spróbuj wersji darmowej.

facetune 2
Panel Facetune 2

Jak widzisz panel nawet wersji darmowej posiada bardzo dużo opcji retuszu, korygowania niedoskonałości skóry, powiększania oczu, wybielania zębów etc.

INSTAGRAM

To nie przypadek, że w zestawieniu pojawia się nasza ulubiona aplikacja mediów społecznościowych. Swoją drogą zapraszam do polubienia profilu SZALONE WALIZKI, gdzie bawimy i uczymy, w zależności od dnia i sytuacji.

Parametry edycji

FILTRY

darmowe aplikacje do zdjęć
Filtry Instagrama

W chwili pisania aktualizacji Instagram udostępnił użytkownikom, 40 gotowych presetów do edycji zdjęć. Gdy przewiniesz filtry w prawo i klikniesz opcję ZARZĄDZAJ, możesz zaznaczyć wszystkie potrzebne Ci do edycji. Każdy z filtrów po zastosowaniu ma możliwość edytowania stopnia działania filtra do 0 do 100. Pojawiła się również opcja dodania ramki zwanej paspartu

CZARODZIEJSKA RÓŻDŻKA

darmowe aplikacje do zdjęć
Edycja oświetlenia sceny w Instagramie

Na górze ekranu dostępna jest, jak ja to nazywam CZARODZIEJSKA RÓŻDŻKA, która ma regulować oświetlenie sceny wzmacniając jednocześnie efekty wcześniejszych zmian.

EDYCJA

darmowe aplikacje do zdjęć
Panel edycji Instagrama

To nic innego jak całkiem solidny panel dający możliwość zmian jasności, kontrastu, struktury, temperatury i nasycenia zdjęcia. Można poprawić w nim również cienie, prześwietlenia, wyrównać horyzont krzywej fotki a także dodać winietę, nieostrość pewnych partii zdjęcia a także wyostrzyć je.

Jak używać InShot?

Absolutnie topowa apka do wielu zastosowań. Używam jej głównie do montażu prostych, krótkich filmów do publikacji w Stories na Instagramie lub na Facebooku ale ma ona również bardzo dobre możliwości edycji zdjęć.

Tak naprawdę dostajesz w niej wiele możliwości znanych ze wcześniejszych wymienionych na liście aplikacji plus… możliwość dodania stickerów oraz tekstu dzięki czemu wykonasz plansze przydatne do użycia w swoich kanałach Social Media lub do zrobienia pozdrowień od Figla 😉.

inshoot
Panel stickerów InShoot

Zapraszamy też po inne teksty fotograficzne, które znajdziesz w dziale

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
Czym nagrywać podcasty oraz dźwięk we vlogach. Mój osobisty zestaw
2 lat temu

[…] TOP 5 – darmowe aplikacje do obróbki zdjęć w telefonie […]

1
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx