Please assign a menu to the primary menu location under menu

Nie uwierzysz gdzie może znajdować się środek Europy

środek europy

Pewnie każdy z nas chciałby choć raz znaleźć się w centrum. Centrum uwagi? Nieee. Europy. Tylko gdzie to jest ? Bruksela? Londyn? Berlin? Paryż? Rzym? Każda z europejskich stolic pewnie na to zasługuje. Ale środek Europy jest w niewielkiej miejscowości na Podlasiu. Przynajmniej tak uważają Polacy.

Gdzieś na Podlasiu…

Ruszyliśmy i my. I trafiliśmy na Podlasie. A konkretnie do Suchowoli, położonej na trasie pomiędzy Białymstokiem a Augustowem. Co znajdziemy w Suchowoli? Kościół należący do parafii pw. Apostołów, św. Piotra i Pawła…

środek europy
Kościół w Suchowoli

…ładne podlaskie, drewniane domki…

środek europy

… obowiązkowy sklep z owadem z kropkami oraz widoczne na każdym kroku podlaski ład i porządek. Ale…gdyby nie to, że wiedzieliśmy gdzie i po co jedziemy, pewnie przejechalibyśmy Suchowolę jak inne podlaskie miasteczka. Bo przy wjeździe brakuje informacji o tym, że w Suchowoli znajduje się geograficzne centrum Europy.

środek europy

Ale my jechaliśmy w ciemno czyli jasno wiedząc gdzie i po co. Wjechaliśmy na rynek koło kościoła. A tam rzucająca się od razu w oczy ogromna, naprawdę ładna fontanna…

środek europy

… za nią pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

 

środek europy

Całość okraszona gigantycznym półkolem z krzyżem na sklepieniu. Po obu stronach dużej fontanny znajdują się dwie małe.

środek europy

I po chwili poszukiwania jest !!! Duży głaz granitowy a na nim słońce czyli symbol centrum naszego układu no i oczywiście Europy.

środek europy
Kamień znajduje się tuż za fontanną

środek europy

Mimo, iż geograficzny środek Europy został wyznaczony w 1775 roku przez Szymona Antoniego Sobiekrajskiego wciąż mało kto wie o tym fakcie.

Czy na pewno w Suchowoli?

Z Wikipedii wynika, że są jeszcze inne wyliczenia a do centrum Europy prawa rości sobie kilka innych krajów. W 1989 roku francuski uczony Jean-George’a Affholdera wyznaczył środek Europy na terytorium Litwy w pobliżu Wilna. Na przylądku Kolka na Łotwie znajduje się inny, które wyznaczają cięciwy łączące skrajne punkty Europy. Kilka innych punktów na terenie Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy również przyznaje się do bycia w centrum Europy. Żeby było zabawnie zmaganie te stały się kanwą filmu dokumentalnego “Środek Europy ( 2004 ), przygotowanego przez polskiego reżysera Stanisława Muchę. Na Youtubie można znaleźć jedynie niemieckojęzyczną wersję z napisami słabej jakości pod nazwą “Die Mitte”. Ale spokojnie. Można łatwo zrozumieć sens a dokument okazał się strzałem w dziesiątkę. Z serca polecamy.

Środek Unii Europejskiej

środek europy
Most prowadzący do Dubrownika

I na koniec ciekawostka. Po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. środek UE znalazł się w Westerngrund w Dolnej Frankonii.

Nam pasuje interpretacja z 1775 roku. Więc jeśli chcecie znaleźć się w centrum Europy to jedźcie do Suchowoli, zatrzymując się w centrum miasta. A jak się komuś nie podoba to niech szuka we Frankonii , Litwie albo Austrii. My czujemy moc w Suchowoli.

Jeśli chcesz poczytać o innym ciekawym miejscu na Podlasiu – zobacz czym jest Tatarska Jurta w Kruszynianach czyli Gdzie diabeł mówi dobranoc – dzień dobry woła Dżenetta

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę Doroty i Jarka. Porady, relacje. fotografia, nurkowanie, Szukasz inspiracji ? - znajdziesz u nas
0 0 vote
Article Rating
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
"Bezbrzeżne myśli" blog

Ten metalowy łuk okraszony krzyżem to pozostałość fragmentu konstrukcji ołtarza przy którym papież Jan Paweł II odprawiał mszę w Białymstoku na lotnisku w Krywlanach. w 1991 roku. Po demontażu ołtarza “łuk papieski” w 1993 roku ustawiono w Suchowoli.

Wiesia
Wiesia
11 miesięcy temu

Obok Suchowoli, około 4 kilometrów znajduje się miejscowość Okopy, gdzie urodził się i mieszkał Jerzy Popiełuszko. Będąc na miejscu warto tam zajrzeć. Jest tam gospodarstwo agroturystyczne, gdzie można pojeździć na koniach, lub wypożyczyć bryczkę i pojechać na przejażdżkę po okolicy. Piękny barokowy kościół w Suchowoli bardzo podobny do Kościoła i Klasztoru Pijarów w Szczuczynie na Podlasiu, ufundowanego przez Jana III Sobieskiego, jako wotum dziękczynne za victorię wiedeńską.

3
0
Spodobało się? Podziel się wrażeniami.x
()
x