Tykocin – baby ach te Baby czyli romanse i mezalianse

tykocin

No dobra. Nie odkryjemy Ameryki gdy stwierdzimy, że baby są motorem postępu i w historii świata co nieco namieszały. No babeczki, kobietki :). I bardzo dobrze, bo gdyby nie to – to leniwi i gnuśni z natury faceci nie ruszyliby dupska by zbudować coś nowego, poprawić czy wynaleźć. A tak jest zupełnie jak w tej starej piosence, jak bez nich żyć 🙂

Tykocin zyskał dzięki babom i Żydom. Miasto ma prawie tysiącletnią historię. Rosło sobie spokojnie aż gdzieś około roku 1542 nastąpiło przyspieszenie. To moment gdy Zygmunt August – król polski, przejął majątek Tykocina a parę lat później potajemnie ożenił się z córką hetmana wielkiego litewskiego Barbarą Radziwiłłówną bo było podejrzenie, że ta spodziewa się dziecka. Skąd my to znamy?. Dla porządku dodamy, że Tykocin leży gdzieś pośrodku drogi między Krakowem a Wilnem. Był więc idealnym miejscem spotkań kochanków.

tykocin
W drodze do Tykocina

Tykocin w ostatnim okresie panowania Zygmunta Augusta stał się centrum i siedzibą podlaskich dóbr króla. W tykocińskiej twierdzy umieszczono arsenał oraz skarbiec Rzeczypospolitej a w niej m.in. słynne arrasy i bibliotekę Zygmunta Starego.

 tykocin
Zamek w Tykocinie

Król Zygmunt i Radziwiłłówna

W tamtych czasach ślub króla z poddaną był uważany za mezalians – Barbarę Radziwiłłównę, nazywano wielką ladacznicą litewską. Król jednak nic sobie z tego nie robił. Doprowadził do jej koronacji. W późniejszych wiekach miasto i okoliczne ziemie świetnie rozwijały się dzięki Czarnieckim i Branickim.

tykocin
Ku pamięci hetmana Czarnieckiego – plac jego imienia… a na nim pomnik…poniżej
tykocin
Pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego

W czasie „potopu szwedzkiego” na zamku wraz z 500-osobową załogą wysadził się komendant szwedzki. Zamek został kompletnie odbudowany w miejscu dawnego. Tyle historii  miłosnych i nie tylko a teraz czas na Żydów.

Tykocin i Żydzi

Pewnie mało kto wie, ale około 20-u lat przed królem w Tykocinie pojawiło się 10 rodzin żydowskich, które zajęły się handlem i rzemiosłem.

tykocin
Jedna z niewielu ocalałych po wojnie – synagoga w Tykocinie
tykocin
tykocin
Tablice upamiętniające Żydów tykocińskich przed synagogą

Królowie i hetmani potwierdzali ich prawa, popierali i wzmacniali społeczność co spowodowało, że trzysta lat później Żydów w Tykocine było 70 % całości ludności. Tuż przed wojną stanowili połowę mieszkańców. Była to druga po krakowskiej największa gmina żydowska w Polsce.

tykocin
Instalacja upamiętniająca historię Żydów w Tykocinie

 Tykocin współcześnie

Dziś Tykocin znów nabiera blasku i na naprawdę warto tu wpaść choć na parę godzin. Na obrzeżach z pozoru leniwe, martwe uliczki…

tykocin
Chill & relax

…za to na rynku i okolicy tętni życie…

tykocin
Droga na rynek
ulica browarna w tykocinie
Turystów jest naprawdę sporo
tykocin
Najtłoczniej oczywiście w kolejce po kręcone lody 🙂

Na rynku trzy knajpki. Z wyborem nie ma problem. Kłopot jest inny. W szczycie sezonu, ludzi chcących przysiąść, coś zjeść i wypić jest tylu, że obsługa nie wyrabia się z zamówieniami a kuchnia w każdej dwoi się i troi. My najpierw mieliśmy dylemat… w lewo czy prawo…

pierogarnia tykocińska
Gdzie iść? Prawo czy lewo

Problem szybko się rozwiązał bo okazało się że nie ma miejsc, kuchnia przyjmuje zamówienia  może za godzinę. Więc poszliśmy gdzie indziej.

U pana boga za piecem
Alumnat – restauracja i pensjonat

Wylądowaliśmy w miejscu znanym z filmów Jacka Bromskiego. Jeśli chcecie powspominać „U Pana Boga – w ogródku” lub inne części to koniecznie musicie tu przyjechać. Oczywiście tutaj też była potrzebna rezerwacja ale z dużo bardziej rozsądnym wyprzedzeniem czyli dało się zjeść szybciej. W Tykocinie karmią napraw dobrze, więc jak zgłodniejecie to zatrzymać się tutaj warto. A po jedzeniu obowiązkowo spacer by podziwiać dzieła Branickich czy Czarnieckich. Znajdziecie też ślady tykocińskich żydów.

podlaskie chaty
Dom Jana Kieslinga
podlaska chata
Niebieskie okiennice Domu Kieslinga

A swoją drogą uważajcie na te Baby bo jeszcze i Wy dołożycie swoją cegiełkę do rozwoju Tykocina :). Jeśli podoba Wam się Tykocin to zobaczcie co słychać w pobliskich Kiermusach, gdzie kręcono Ogniem i Mieczem.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
kiermusy? Zobacz koniecznie jeśli jesteś w Tykocinie
2 lat temu

[…] spodobał Wam się ten tekst, polecamy również o innym wyjątkowym mieście na Podlasiu – Tykocinie a także niezwykłej Tatarskiej […]

1
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx