DeepSpot – jak zanurkowałem w prawie najgłębszym basenie świata

deepspot

Deepspot basen, który warto odwiedzić

DeepSpot rozpalał wyobraźnię większości nurków w Polsce, od kiedy pojawiła się, informacja, że w Polsce powstaje najgłębszy basen świata. Dla nurków z uprawnieniami pozwalającymi na zejście poniżej 40 metrów jest to bowiem nie lada gratka i ciekawostka. Podobnie jak dla freediverów.

Bo normalnie w naszej strefie klimatycznej, tak głęboko można zejść w niektórych jeziorach oraz oczywiście w morzach i oceanach. Ale kto bywał w naszych jeziorach ten wie, że ciepło nie jest a i widoczność zwykle nie zwala z nóg.

Tymczasem w basenie mamy zawsze gwarantowaną przejrzystość i ciepłą wodę. Może jak dla mnie zbyt ciepłą ale to warunek by nurkować bez pianek a to jedna z idei Deepspota.

Jak zanurkowałem w prawie najgłębszym basenie świata?

Na ten basen pojechaliśmy z kilkunastoosobową ekipą z olsztyńskiego Centrum Nurkowego AQUADIVER.

aquadiver

Nurkowanie w grupie jest o tyle lepsze, że zawsze może znaleźć się w niej podwodny fotopstryk. A że u nas było dwóch czyli Miłosz i ja to nie zabrakło z tej wyprawy ciekawych fotek.

Co można zobaczyć w Deepspocie?

Zaplanowaliśmy denko więc po sprawdzeniu sprzętu od razu zeszliśmy do głównego basenu i zaczęliśmy opuszczanie w tubie.

I chociaż glazura na ścianach daje wrażenie swojskości to każdy kto schodzi poniżej 40 metrów pod wodą wie, że żartów nie ma. Ale za to są emocje i adrenalina jak cholera.

Przybiliśmy denko, później chwila na pamiątkowe foty i czas w górę bo jeszcze trochę atrakcji było do obejrzenia więc szkoda by całość powietrza wydmuchać na dole.

Podwodny selfiak w tubie nad głębokości 45,45 metra

Na około 20 metrach możemy pooglądać komory w kształcie jaskiń, których wystrój jako żywo przypomina ruiny świątyń Angkor Wat w Kambodży.

Twarz uderzająco podobna do tych z Angkor Wat

Takie jaskinie znajdziemy na różnych poziomach. Dlatego dobrze zachować powietrze by w nich popływać.

Jest też kolejna pionowa tuba.

Wśród wielu atrakcji DeepSpota jest statek, pionowa kolumna, na której można przypozować do fotek. A także półki na głębokości dokładnie 5 metrów, gdzie spokojnie można zrobić końcowy przystanek bezpieczeństwa.

A propos bezpieczeństwa, na tej samej głębokości, w rogu zawieszona jest butla z automatem, na wypadek gdyby komuś zabrakło jednak powietrza.

Ciekawostką dla osób nienurkujących a towarzyszących nurkom jest szklany tunel. Można z niego spokojnie obserwować to co dzieje się pod wodą a przy okazji zrobić kilka pamiątkowych fotek.

Widok tuneli od strony gości
Widok tunelu ze środka Deepspota

Czas szybko mija i po około 50 minutach wracamy szczęśliwi do punktu wyjścia.

Jak przygotować się na nurkowanie w DeepSpot?

  • Na basenie trzeba pojawić się godzinę wcześniej. To ważne bo wyjątkowo skrupulatnie sprawdzane są tu uprawnienia nurków a szczególnie instruktorów oraz aktualność opłaconych składek.
  • Później przebieralnia i idziemy na basen, gdzie odbywa się odprawa i dobór sprzętu. Na basen zabieramy własne płetwy ( kaloszowe ), maskę, fajkę, można automat ale jak nie masz tego sprzętu wszystko znajdziesz na miejscu.
  • Butle z powietrzem 12 L, dobrze nabite, powyżej 200 bar, jackety Maresa. Pamiętaj, żeby zabrać ulubione kąpielówki, koszulkę z lycry pod jacket, oczywiście ręcznik i klapki.
  • Podczas wyjścia w butli nie powinno być mniej niż 50 bar powietrza. Instruktorzy DeepSpota mogą sprawdzać komputery nurków by stwierdzić, czy nurkowali w zakresie swoich uprawnień.

Ceny wejścia:

DeepSpot stosuje dosyć rozbudowany cennik. W tygodniu tańsze jest nurkowanie poza godzinami szczytu między 13.00 a 17.00.

W weekend obowiązuje cena jak w godzinach szczytu

189 PLN – koszt nurkowania certyfikowanego nurka i freedivera poza godzinami szczytu

219 PLN – cena nurkowania w godzinach szczytu

Jako, że cennik może ulegać zmianie, aktualne ceny znajdziesz w zakładce CENNIK na stronie Deepspota.


DeepSpot – trzy łyki statystyki

Tuba prowadząca do najgłębszego miejsca w DeepSpot

W chwili gdy piszemy ten tekst DeepSpot wciąż dzierży palmę pierwszeństwa w kategorii najgłębszych basenów na świecie.

  • 45,45 metra głębokości
  • 8000 metrów sześciennych wody
  • 32-34 stopnie Celsjusza – temperatura wody
  • winda dla freediverów
  • tunel dla odwiedzających
  • DeepSpot znajduje się w Mszczonowie około 50 km na płd-zach od Warszawy

DeepSpot a pozostałe głębokie baseny

Basen w Mszczonowie na razie zdecydowanie najgłębszy –

UPDATE: wrzesień 2021

W lipcu 2021 DeepSpot stracił przyznawany przez Guinnessa tytuł najgłębszego basenu na świecie. Stracił na rzecz nowego, najgłębszego basenu Deep Dive Dubai oczywiście w Dubaju, który oficjalnie ma ma 60 metrów. I ostrzega się nurkujących tutaj by zaraz po nurkowaniu w nim nie wjeżdżać na niezwykle wysoką Burj Chalifa i odczekać 18-24 godzin, podobnie jak należy odczekać po nurkowaniach przez lotem samolotem

Deepspot

Wyobraź sobie, że Deepspot ma tyle wody ile zmieści się w prawie 27 basenach olimpijskich. Ale zanim powstał polski gigant, mniejsze ale równie imponujace baseny powstały w Belgii i we Włoszech.

Nemo 33

Seria głębokich basenów na świecie rozpoczęła się od Nemo 33 w Belgii. Można go odwiedzić w jednym z centrów nurkowych w regionie Brukseli. Wypełnia go 2,5 mln litrów wody o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Oprócz głębokiego poziomu posiada on też dwa płytsze: 5 i 10 metrów a w jednym z nich znajduje się kilka grot z komorą powietrzną. Nurków można obserwować poprzez okna umieszczone na różnych głębokościach

Y-40

Ten basen do nurkowania powstał przy hotelu Terme Millepini we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy, ok. 50 km od Wenecji.

Jego główna niecka ma rozmiary 20 na 18 metrów i głębokość 10 metrów. W środku znajduje się głęboki szyb o średnicy 6 metrów. Odległość od powierzchni wody do dna szybu to aż 40 metrów. Basen wypełnia 4300 m3 termalnej wody o temperaturze ok. 33°C.

Blue Abyss – w planach kolejny, najgłębszy, 50-metrowy basen

Nie minął rok od otwarcia znajdującego się we Włoszech 40-metrowego basenu Y-40 a już wiemy o planach budowy kolejnego, tym razem 50-metrowego zbiornika.

Blue Abyss, bo tak będzie się nazywał basen, powstanie w Wielkiej Brytanii, dokładniej na obrzeżach Londynu w hrabstwie Essex. Bo ambicje pomysłodawców są wielkie – kompleks ma zostać największym na świecie miejscem szkoleniowym dla nurków z akwalungiem, freediverów i nurków zawodowych!

Ciekawostka: basen będzie wykorzystywany w celach treningowych również przez Europejską Agencję Kosmiczną – ESA (European Space Agency). 

Zobacz film z nurkowania w Deepspot

Film w telegraficznym skrócie pokazuje atrakcje Deepspota. Przy okazji zapraszamy do subkskrypcji naszego kanału Youtube i włączenia na nim powiadomień

Nurkowe teksty i filmy Szalonych Walizek

Być może jesteś pierwszy raz na naszym blogu, na którym piszemy głównie o podróżach, o kuchni świata ale też o nurkowaniu. Zobacz więc pozostałe teksty i filmy z naszych podróży po świecie, które znajdują się w dziale

Jak dojechać do Deepspot?

Galeria innych ciekawych fotek z DeepSpot

Tu będziemy Cię mocno kochać

Wejdź do nas, zaobserwuj konto i polub jakiś post, skomentuj. Wtedy nauczysz algorytm, że dobrze się u nas czujesz.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
Deep Dive Dubaj - jak się nurkuje w najgłębszym basenie świata?
1 rok temu

[…] księdze rekordów Guinessa, w pozycji „najgłębszy basen świata” wpisany był polski Deepspot z Mszczonowa pod […]

trackback
Dubaj - atrakcje, które naprawdę warto zobaczyć w kilka dni
1 rok temu

[…] z rozmachem, który przekracza wyobraźnię i nakrył czapką chwilę wcześniej otwarty w Polsce Deepspot, który przez kilka miesięcy był wpisany w pozycji – najgłębszy basen […]

Ewa
Ewa
1 rok temu

Uważam, że super że takie miejsce jest dostępne w Polsce. Zwłaszcza, że Ci bardziej zaawansowani oraz Ci początkujący mogą przyjechać i spróbować swoich sił.

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Ewa

Chodziłaś tam? Możesz coś więcej powiedzieć?

Maciek
Maciek
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Ewa

Drogo tam jest?

Zuzanka
Zuzanka
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Maciek

Niestety jak każde hobby ma swoją cenę, ale jeżeli ktoś chce spróbować swoich sił i jest amatorem to jest to warte każdych pieniędzy. Jest to niesamowita frajda

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Zuzanka

No też sporo kasy włożyli w ten obiekt, nie bez powodu tak głośno o tym jest, teraz inwestycja musi się zwrócić 😀

Tymi
Tymi
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Maciek

mają cennik na stronie internetowej, więc można sobie podejrzeć ceny 😉

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Maciek

Zależy w jaki dzień tygodnia pójdziesz, ale około 400zł – na stronie masz cennik z rozpiską

Tymi
Tymi
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Ewa

fajny pomysł na miejsce i spędzenie czasu i najważniejsze właśnie jest to że nawet amatorzy mogą spróbować tam swoich sil, dla mnie bomba

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Tymi

Zamierzam się tam wybrać i spróbować swoich sił, bo szczerze mówiąc na otwartej wodzie trochę bym się cykała tak na początek

Dagmara
Dagmara
1 rok temu

Czy ktoś rozpoczynał tam swoją przygodę?

Maciek
Maciek
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Dagmara

Ja się zastanawiam czy się nie wybrać. Trzeba od razu cały kurs robić czy są jakieś zajęcia ”na próbę”?

Zuzanka
Zuzanka
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Maciek

wydaje mi się, że właśnie lepiej najpierw spróbować swoich sił podczas zajęć, ponieważ nie ma sensu kupować całego kursu jak się dowiemy że to nie jest dla nas

Tymi
Tymi
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Zuzanka

zdecydowanie się z tym zgadzam nie ma sensu, a czasami trzeba kilka zajęć żeby się przekonać

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Tymi

Czasami może tak być, że osoba dobrze pływająca i lubiąca wodę nie pokocha nurkowania więc nie ma co szaleć z wielkimi założeniami na starcie

Tymi
Tymi
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Maciek

jeżeli lubisz wodę to na pewno warto tam się wybrać

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Tymi

A wiesz czy jest możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu ?

Zuzanka
Zuzanka
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Dagmara

Zapisałam się już na kurs, 2 lekcje za mną, rewelacyjne przeżycia i basen jest bardzo fajnie zrobiony, nie ma nudy

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Zuzanka

A jak instruktorzy? Trafiłaś na jakiegoś spoko?

Tymi
Tymi
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Dagmara

jest wiele pozytywnych opinie na grupach facebookowych o tym basenie, warto tam dołączyć i ewentualnie podpytać o jakieś szczegóły, ale ludzie zachwalaja

Ewa
Ewa
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Tymi

Też czytałam sporo opinii i oglądałam zdjęcia i muszę przyznać że obiekty wygląda serio imponująco

22
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx