DeepSpot – jak zanurkowałem w najgłębszym basenie świata

deepspot

Deepspot basem, który warto odwiedzić

DeepSpot rozpalał wyobraźnię większości nurków w Polsce, od kiedy pojawiła się, informacja, że w Polsce powstaje najgłębszy basen świata. Dla nurków z uprawnieniami pozwalającymi na zejście poniżej 40 metrów jest to bowiem nie lada gratka i ciekawostka. Podobnie jak dla freediverów.

Bo normalnie w naszej strefie klimatycznej, tak głęboko można zejść w niektórych jeziorach oraz oczywiście w morzach i oceanach. No a kto bywał ten wie, że ciepło nie jest a i widoczność zwykle nie zwala z nóg.

A w basenie mamy zawsze gwarantowaną przejrzystość i ciepłą wodę. Może jak dla mnie zbyt ciepłą ale to warunek by nurkować bez pianek a to jedna z idei Deepspota.

Jak zanurkowałem w najgłębszym basenie świata?

Na basen pojechaliśmy z kilkunastoosobową ekipą z olsztyńskiego Centrum Nurkowego AQUADIVER.

aquadiver

Nurkowanie w grupie jest o tyle lepsze, że zawsze może znaleźć się w niej podwodny fotopstryk. A że u nas było dwóch czyli Miłosz i ja to nie zabrakło z tej wyprawy ciekawych fotek.

Zaplanowaliśmy denko więc po sprawdzeniu sprzętu od razu zeszliśmy do głównego basenu i zaczęliśmy opuszczanie w tubie.

I chociaż glazura na ścianach daje wrażenie swojskości to każdy kto schodzi poniżej 40 metrów pod wodą wie, że żartów nie ma. Za to emocje i adrenalina są jak cholera.

Przybiliśmy denko, później chwila na pamiątkowe foty i czas w górę bo jeszcze trochę atrakcji było do obejrzenia więc szkoda by całość powietrza wydmuchać na dole.

Podwodny selfiak w tubie nad głębokości 45,45 metra

Na około 20 metrach znajdują się komory w kształcie jaskiń, których wystrój jako żywo przypomina ruiny świątyń Angkor Wat w Kambodży.

Twarz uderzająco podobna do tych z Angkor Wat

Jaskinie są na różnych poziomach. Dlatego dobrze zachować powietrze by w nich popływać.

Jest też kolejna pionowa tuba.

Wśród atrakcji jest statek, pionowa kolumna, na której można przypozować do fotek oraz półki na głębokości dokładnie 5 metrów, gdzie spokojnie można zrobić końcowy przystanek bezpieczeństwa.

A propos bezpieczeństwa, na tej samej głębokości, w rogu zawieszona jest butla z automatem, na wypadek gdyby komuś zabrakło jednak powietrza.

Ciekawostką dla osób nienurkujących a towarzyszących nurkom jest szklany tunel, gdzie można obserwować to co dzieje się pod wodą a przy okazji zrobić kilka pamiątkowych fotek.

Widok tuneli od strony gości
Widok tunelu ze środka Deepspota

Czas szybko mija i po około 50 minutach wracamy szczęśliwi do punktu wyjścia.

Jak przygotować się na nurkowanie w DeepSpot?

  • Na basenie trzeba pojawić się godzinę wcześniej. To ważne bo wyjątkowo skrupulatnie sprawdzane są tu uprawnienia nurków a szczególnie instruktorów oraz aktualność opłaconych składek.
  • Później przebieralnia i idziemy na basen, gdzie odbywa się odprawa i dobór sprzętu. Na basen zabieramy własne płetwy ( kaloszowe ), maskę, fajkę, można automat ale jak nie masz tego sprzętu wszystko znajdziesz na miejscu.
  • Butle z powietrzem 12 L, dobrze nabite, powyżej 200 bar, jackety Maresa. Pamiętaj, żeby zabrać ulubione kąpielówki, koszulkę z lycry pod jacket, oczywiście ręcznik i klapki.
  • Podczas wyjścia w butli nie powinno być mniej niż 50 bar powietrza. Instruktorzy DeepSpota mogą sprawdzać komputery nurków by stwierdzić, czy nurkowali w zakresie swoich uprawnień.

Ceny wejścia:

DeepSpot stosuje dosyć rozbudowany cennik. W tygodniu tańsze jest nurkowanie poza godzinami szczytu między 13.00 a 17.00.

W weekend obowiązuje cena jak w godzinach szczytu

189 PLN – koszt nurkowania certyfikowanego nurka i freedivera poza godzinami szczytu

219 PLN – cena nurkowania w godzinach szczytu

Jako, że cennik może ulegać zmianie, aktualne ceny znajdziesz w zakładce CENNIK na stronie Deepspota.


DeepSpot – trzy łyki statystyki

Tuba prowadząca do najgłębszego miejsca w DeepSpot

W chwili gdy piszemy ten tekst DeepSpot wciąż dzierży palmę pierwszeństwa w kategorii najgłębszych basenów na świecie.

  • 45,45 metra głębokości
  • 8000 metrów sześciennych wody
  • 32-34 stopnie Celsjusza – temperatura wody
  • winda dla freediverów
  • tunel dla odwiedzających
  • DeepSpot znajduje się w Mszczonowie około 50 km na płd-zach od Warszawy

DeepSpot a pozostałe głębokie baseny

Basen w Mszczonowie na razie zdecydowanie najgłębszy

Wyobraź sobie, że Deepspot ma tyle wody ile zmieści się w prawie 27 basenach olimpijskich. Ale zanim powstał polski gigant, mniejsze ale równie imponujace baseny powstały w Belgii i we Włoszech.

Nemo 33

Pierwszy serię głębokich basenów zapoczątkował Nemo 33 w Belgii. Znajduje się w jednym z centrów nurkowych w regionie Brukseli. Wypełniony jest 2,5 mln litrów wody o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Oprócz głębokiego poziomu posiada on też dwa płytsze: 5 i 10 metrów. W jednym z nich znajduje się kilka grot z komorą powietrzną. Nurków można obserwować poprze okna umieszczone na różnych głębokościach

Y-40

Basen do nurkowania powstał przy hotelu Terme Millepini we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy, ok. 50 km od Wenecji.

Główna niecka o rozmiarach 20 na 18 metrów i głębokości 10 metrów skrywa w swym dnie głęboki szyb o średnicy 6 metrów. Odległość od powierzchni wody do dna szybu to aż 40 metrów. Basen wypełnia 4300 m3 termalnej wody o temperaturze ok. 33°C.

Blue Abyss – w planach kolejny, najgłębszy, 50-metrowy basen

ie minął rok od otwarcia znajdującego się we Włoszech 40-metrowego basenu Y-40 a już wiemy o planach budowy kolejnego, tym razem 50-metrowego zbiornika.

Blue Abyss, bo tak będzie się nazywał basen, powstanie w Wielkiej Brytanii, dokładniej na obrzeżach Londynu w hrabstwie Essex. Ambicje pomysłodawców są wielkie – kompleks ma zostać największym na świecie miejscem szkoleniowym dla nurków z akwalungiem, freediverów i nurków zawodowych!

Ciekawostka: basen będzie wykorzystywany w celach treningowych również przez Europejską Agencję Kosmiczną – ESA (European Space Agency). Czekamy na to cudeńko oraz towarzyszącą infrastrukturę.

Zobacz film z nurkowania w Deepspot

Film w telegraficznym skrócie pokazuje atrakcje Deepspota. Przy okazji zapraszamy do subkskrypcji naszego kanału Youtube i włączenia na nim powiadomień

Nurkowe teksty i filmy Szalonych Walizek

Być może jesteś pierwszy raz na naszym blogu, na którym piszemy głównie o podróżach, o kuchni świata ale też o nurkowaniu. Zobacz więc pozostałe teksty i filmy z naszych podróży po świecie, które znajdują się w dziale

Jak dojechać do Deepspot?

Galeria innych ciekawych fotek z DeepSpot

Tu będziemy Cię mocno kochać

Wejdź do nas, zaobserwuj konto i polub jakiś post, skomentuj. Wtedy nauczysz algorytm, że dobrze się u nas czujesz.

close
newsletter Szalonych Walizek

Cześć. Tu Dorota i Jarek. Miło Cię poznać.

Zapisz się na nasz newsletter i dołącz do grona osób ceniących wartościowe treści.

Nie spamujemy. Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i gratisach. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę Doroty i Jarka. Porady, relacje. fotografia, nurkowanie, Szukasz inspiracji ? - znajdziesz u nas
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Spodobało się? Podziel się wrażeniami.x
()
x