Spis treści:
Deepspot basen, który warto odwiedzić
DeepSpot rozpalał wyobraźnię większości nurków w Polsce, od kiedy pojawiła się, informacja, że w Polsce powstaje najgłębszy basen świata. Dla nurków z uprawnieniami pozwalającymi na zejście poniżej 40 metrów jest to bowiem nie lada gratka i ciekawostka. Podobnie jak dla freediverów.
Bo normalnie w naszej strefie klimatycznej, tak głęboko można zejść w niektórych jeziorach oraz oczywiście w morzach i oceanach. Ale kto bywał w naszych jeziorach ten wie, że ciepło nie jest a i widoczność zwykle nie zwala z nóg.
Tymczasem w basenie mamy zawsze gwarantowaną przejrzystość i ciepłą wodę. Może jak dla mnie zbyt ciepłą ale to warunek by nurkować bez pianek a to jedna z idei Deepspota.
Jak zanurkowałem w prawie najgłębszym basenie świata?
Na ten basen pojechaliśmy z kilkunastoosobową ekipą z olsztyńskiego Centrum Nurkowego AQUADIVER.
Nurkowanie w grupie jest o tyle lepsze, że zawsze może znaleźć się w niej podwodny fotopstryk. A że u nas było dwóch czyli Miłosz i ja to nie zabrakło z tej wyprawy ciekawych fotek.
Co można zobaczyć w Deepspocie?
Zaplanowaliśmy denko więc po sprawdzeniu sprzętu od razu zeszliśmy do głównego basenu i zaczęliśmy opuszczanie w tubie.
I chociaż glazura na ścianach daje wrażenie swojskości to każdy kto schodzi poniżej 40 metrów pod wodą wie, że żartów nie ma. Ale za to są emocje i adrenalina jak cholera.
Przybiliśmy denko, później chwila na pamiątkowe foty i czas w górę bo jeszcze trochę atrakcji było do obejrzenia więc szkoda by całość powietrza wydmuchać na dole.
Na około 20 metrach możemy pooglądać komory w kształcie jaskiń, których wystrój jako żywo przypomina ruiny świątyń Angkor Wat w Kambodży.
Takie jaskinie znajdziemy na różnych poziomach. Dlatego dobrze zachować powietrze by w nich popływać.
Jest też kolejna pionowa tuba.
Wśród wielu atrakcji DeepSpota jest statek, pionowa kolumna, na której można przypozować do fotek. A także półki na głębokości dokładnie 5 metrów, gdzie spokojnie można zrobić końcowy przystanek bezpieczeństwa.
A propos bezpieczeństwa, na tej samej głębokości, w rogu zawieszona jest butla z automatem, na wypadek gdyby komuś zabrakło jednak powietrza.
Ciekawostką dla osób nienurkujących a towarzyszących nurkom jest szklany tunel. Można z niego spokojnie obserwować to co dzieje się pod wodą a przy okazji zrobić kilka pamiątkowych fotek.
Czas szybko mija i po około 50 minutach wracamy szczęśliwi do punktu wyjścia.
Jak przygotować się na nurkowanie w DeepSpot?
- Na basenie trzeba pojawić się godzinę wcześniej. To ważne bo wyjątkowo skrupulatnie sprawdzane są tu uprawnienia nurków a szczególnie instruktorów oraz aktualność opłaconych składek.
- Później przebieralnia i idziemy na basen, gdzie odbywa się odprawa i dobór sprzętu. Na basen zabieramy własne płetwy ( kaloszowe ), maskę, fajkę, można automat ale jak nie masz tego sprzętu wszystko znajdziesz na miejscu.
- Butle z powietrzem 12 L, dobrze nabite, powyżej 200 bar, jackety Maresa. Pamiętaj, żeby zabrać ulubione kąpielówki, koszulkę z lycry pod jacket, oczywiście ręcznik i klapki.
- Podczas wyjścia w butli nie powinno być mniej niż 50 bar powietrza. Instruktorzy DeepSpota mogą sprawdzać komputery nurków by stwierdzić, czy nurkowali w zakresie swoich uprawnień.
Ceny wejścia:
DeepSpot stosuje dosyć rozbudowany cennik. W tygodniu tańsze jest nurkowanie poza godzinami szczytu między 13.00 a 17.00.
- W weekend obowiązuje cena jak w godzinach szczytu
- 189 PLN – koszt nurkowania certyfikowanego nurka i freedivera poza godzinami szczytu
- 219 PLN – cena nurkowania w godzinach szczytu
- Jako, że cennik może ulegać zmianie, aktualne ceny znajdziesz w zakładce CENNIK na stronie Deepspota.
DeepSpot – trzy łyki statystyki
W chwili gdy piszemy ten tekst DeepSpot wciąż dzierży palmę pierwszeństwa w kategorii najgłębszych basenów na świecie.
- 45,45 metra głębokości
- 8000 metrów sześciennych wody
- 32-34 stopnie Celsjusza – temperatura wody
- winda dla freediverów
- tunel dla odwiedzających
- DeepSpot znajduje się w Mszczonowie około 50 km na płd-zach od Warszawy
DeepSpot a pozostałe głębokie baseny
Basen w Mszczonowie na razie zdecydowanie najgłębszy –
UPDATE: wrzesień 2021
W lipcu 2021 DeepSpot stracił przyznawany przez Guinnessa tytuł najgłębszego basenu na świecie. Stracił na rzecz nowego, najgłębszego basenu Deep Dive Dubai oczywiście w Dubaju, który oficjalnie ma ma 60 metrów. I ostrzega się nurkujących tutaj by zaraz po nurkowaniu w nim nie wjeżdżać na niezwykle wysoką Burj Chalifa i odczekać 18-24 godzin, podobnie jak należy odczekać po nurkowaniach przez lotem samolotem
Deepspot
Wyobraź sobie, że Deepspot ma tyle wody ile zmieści się w prawie 27 basenach olimpijskich. Ale zanim powstał polski gigant, mniejsze ale równie imponujace baseny powstały w Belgii i we Włoszech.
Nemo 33
Seria głębokich basenów na świecie rozpoczęła się od Nemo 33 w Belgii. Można go odwiedzić w jednym z centrów nurkowych w regionie Brukseli. Wypełnia go 2,5 mln litrów wody o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Oprócz głębokiego poziomu posiada on też dwa płytsze: 5 i 10 metrów a w jednym z nich znajduje się kilka grot z komorą powietrzną. Nurków można obserwować poprzez okna umieszczone na różnych głębokościach
Y-40
Ten basen do nurkowania powstał przy hotelu Terme Millepini we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy, ok. 50 km od Wenecji.
Jego główna niecka ma rozmiary 20 na 18 metrów i głębokość 10 metrów. W środku znajduje się głęboki szyb o średnicy 6 metrów. Odległość od powierzchni wody do dna szybu to aż 40 metrów. Basen wypełnia 4300 m3 termalnej wody o temperaturze ok. 33°C.
Blue Abyss – w planach kolejny, najgłębszy, 50-metrowy basen
Nie minął rok od otwarcia znajdującego się we Włoszech 40-metrowego basenu Y-40 a już wiemy o planach budowy kolejnego, tym razem 50-metrowego zbiornika.
Blue Abyss, bo tak będzie się nazywał basen, powstanie w Wielkiej Brytanii, dokładniej na obrzeżach Londynu w hrabstwie Essex. Bo ambicje pomysłodawców są wielkie – kompleks ma zostać największym na świecie miejscem szkoleniowym dla nurków z akwalungiem, freediverów i nurków zawodowych!
Ciekawostka: basen będzie wykorzystywany w celach treningowych również przez Europejską Agencję Kosmiczną – ESA (European Space Agency).
Zobacz film z nurkowania w Deepspot
Film w telegraficznym skrócie pokazuje atrakcje Deepspota. Przy okazji zapraszamy do subkskrypcji naszego kanału Youtube i włączenia na nim powiadomień
Nurkowe teksty i filmy Szalonych Walizek
Być może jesteś pierwszy raz na naszym blogu, na którym piszemy głównie o podróżach, o kuchni świata ale też o nurkowaniu. Zobacz więc pozostałe teksty i filmy z naszych podróży po świecie, które znajdują się w dziale
Jak dojechać do Deepspot?
Galeria innych ciekawych fotek z DeepSpot
Tu będziemy Cię mocno kochać
Wejdź do nas, zaobserwuj konto i polub jakiś post, skomentuj. Wtedy nauczysz algorytm, że dobrze się u nas czujesz.
[…] księdze rekordów Guinessa, w pozycji „najgłębszy basen świata” wpisany był polski Deepspot z Mszczonowa pod […]
[…] z rozmachem, który przekracza wyobraźnię i nakrył czapką chwilę wcześniej otwarty w Polsce Deepspot, który przez kilka miesięcy był wpisany w pozycji – najgłębszy basen […]
Uważam, że super że takie miejsce jest dostępne w Polsce. Zwłaszcza, że Ci bardziej zaawansowani oraz Ci początkujący mogą przyjechać i spróbować swoich sił.
Chodziłaś tam? Możesz coś więcej powiedzieć?
Drogo tam jest?
Niestety jak każde hobby ma swoją cenę, ale jeżeli ktoś chce spróbować swoich sił i jest amatorem to jest to warte każdych pieniędzy. Jest to niesamowita frajda
No też sporo kasy włożyli w ten obiekt, nie bez powodu tak głośno o tym jest, teraz inwestycja musi się zwrócić 😀
mają cennik na stronie internetowej, więc można sobie podejrzeć ceny 😉
Zależy w jaki dzień tygodnia pójdziesz, ale około 400zł – na stronie masz cennik z rozpiską
fajny pomysł na miejsce i spędzenie czasu i najważniejsze właśnie jest to że nawet amatorzy mogą spróbować tam swoich sil, dla mnie bomba
Zamierzam się tam wybrać i spróbować swoich sił, bo szczerze mówiąc na otwartej wodzie trochę bym się cykała tak na początek
Czy ktoś rozpoczynał tam swoją przygodę?
Ja się zastanawiam czy się nie wybrać. Trzeba od razu cały kurs robić czy są jakieś zajęcia ”na próbę”?
wydaje mi się, że właśnie lepiej najpierw spróbować swoich sił podczas zajęć, ponieważ nie ma sensu kupować całego kursu jak się dowiemy że to nie jest dla nas
zdecydowanie się z tym zgadzam nie ma sensu, a czasami trzeba kilka zajęć żeby się przekonać
Czasami może tak być, że osoba dobrze pływająca i lubiąca wodę nie pokocha nurkowania więc nie ma co szaleć z wielkimi założeniami na starcie
jeżeli lubisz wodę to na pewno warto tam się wybrać
A wiesz czy jest możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu ?
Zapisałam się już na kurs, 2 lekcje za mną, rewelacyjne przeżycia i basen jest bardzo fajnie zrobiony, nie ma nudy
A jak instruktorzy? Trafiłaś na jakiegoś spoko?
jest wiele pozytywnych opinie na grupach facebookowych o tym basenie, warto tam dołączyć i ewentualnie podpytać o jakieś szczegóły, ale ludzie zachwalaja
Też czytałam sporo opinii i oglądałam zdjęcia i muszę przyznać że obiekty wygląda serio imponująco