Please assign a menu to the primary menu location under menu

Tajemniczy słup świetlny na jeziorze Wulpińskim. Widziałem bardzo rzadkie w Polsce zjawisko.

słup świetlny

Niska temperatura, bezwietrzny poranek, wysokie ciśnienie atmosferyczne, lodowa mgła, nisko zawieszone słońce i duuuużo szczęścia. Tego potrzeba by zobaczyć bardzo rzadkie zjawisko optyczne, jakim jest słup świetlny. W ostatni weekend mogłem podziwiać je na jeziorze Wulpińskim na Warmii.

jezioro wulpińskie zimą

W ostatnich dniach wybrałem się na Warmię, na fotki o wschodzie słońca. Dzień wcześniej zaplanowałem, że zacznę od jeziora Wulpińskiego a później zobaczę kilka znanych mi miejscówek.

Gdzie obserowałem zjawisko słupa świetlnego?

jezioro wulpińskie zimą

Kolorki pojawiały sie dość niemrawo. Nic nie zapowiadało czegoś spektakularnego ale pamiętałem, że Wulpińskie nie raz mnie zaskoczyło i tak miało stać się za chwilę. Odpaliłem drona i w powietrzu zobaczyłem u podstawy bardzo nisko zawieszonych chmur bardzo wąski słup światła, jakby ktoś zapalił punktową latarkę. Światło zaczęło się nasilać.

słup świetlny
Słup świetlny widziany z drona nad jeziorem Wulpińskim na Warmii

Było minus 17 stopni a mi momentalnie zrobiło się gorąco. Wylądałem dronem, chwyciłem za aparat zmieniłem szkło na 70-300 mm, ustawiłem przesłonę i czas i odpaliłem spust migawki.

Płatki śniegu pięknie skrzyły na tafli lodu.

słup świetlny na jeziorze wulpińskim

W powietrzu wirowały pyłki lodowej mgły. A tam w oddali świecił jasnopomarańczowy, wąski słup światła.

W dole pod nim, na lodzie zobaczyłem dwa cienie. Wydawało mi się, że to dwa kamienie. Dopiero po edycji, w domu na dużym ekranie zobaczyłem dwa łabędzie, które na widok takiego światła podniosły w górę szyje.

Słup świetlny – co to za zjawisko?

Słupy świetle to zjawisko optyczne, które w Polsce występuje bardzo rzadko.

Można je obserwować o wschodzie lub tuż po zachodzie słońca. Pojawia się, gdy nisko położone słońce odbija się od powierzchni zawieszonych kryształów lodu. Słup świetlny może przybierać różne barwy chociaż zwykle świeci na czerwono. Porusza się się wraz z przemieszczaniem się słońca.

słup świetlny nad jeziorem wulpińskim

A przede wszystkim, do wywołania takiego zjawiska potrzebny jest silny mróz, wysokie ciśnienie, lodowa mgła i sporo szczęścia.

Dlatego znacznie częściej obserwują je mieszkańcy mroźnych regionów na północy Rosji, Kanady, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych.

Jak fotografować słup świetlny?

Zwykle jesteśmy mocno oddaleni od miejsca, gdzie zjawisko może występować więc dobrze jest mieć ze sobą teleobiektyw i oczywiście statyw.

  • Przesłonę ustawiam w granicach 8.0-9.0 f
  • ISO zwykle na 100
  • jeśli czas naświetlania musimy wydłużać przydaje się statyw lub podbicie czułości na ISO 200 lub ISO 320. Ale o wschodzie zdecydowanie skracamy czas niż zwiększamy ISO
  • czas naświetlania w przypadku większości tych ujęć to 1/500 s (foty z ręki)
  • reszta wywołanie RAW-ów w Lightroomie, lekka edycja i gotowe

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania – pisz w komentarzach.

Fototematy Szalonych Walizek

Jeśli interesujesz się fotografią to zapraszamy Cię do naszej zakładki fotograficznej, gdzie znajdziesz więcej ciekawych zdjęć krajobrazowych ze świata oraz kilka praktycznych poradników

Fotoporadniki – Szalone Walizki

Nasz kanał na Youtube

Zapraszamy też na nasz kanał na Youtube gdzie zobaczysz też nasze vlogi z podróży czy filmy nurkowe. Zasubskrybuj kanał oraz włącz dzwoneczek z powiadomieniami a będziesz zawsze na bieżąco.

a jeden z filmów zostawiamy poniżej.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
Sowa jarzębata w Olsztynie. To sensacja ornitologiczna w Polsce.
2 lat temu

[…] Tajemniczy słup świetlny na jeziorze Wulpińskim […]

trackback
Polskie Tatry w zimowych kadrach - od wschodu do zachodu słońca
2 lat temu

[…] Tajemniczy słup świetlny na jeziorze Wulpińskim- rzadkie zjawisko optyczne […]

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx