Pojezierze Pomorza Zachodniego – atrakcje i romantyczne miejsca

pojezierze pomorza zachodniego

Gdzie warto pojechać w Zachodniopomorskiem?

Pomorze Zachodnie, jeden z piękniejszych regionów Polski kojarzy się głównie z morzem, pięknymi nadbałtyckimi plażami i kilkoma wyróżniającymi się miastami jak chociażby Szczecin czy Kołobrzeg. Tym razem jednak chcemy Cię zabrać w przepiękną, bliską naszym wyobrażeniom o wypoczynku -Krainę Tysiąca Jezior czyli Pojezierze Pomorza Zachodniego.

Ten tekst to efekt podróży po Pojezierzu jaką zrobiliśmy samochodem i znajdziecie tu świetnie opisane trasy idealne dla tego środka transportu.

pojezierze pomorza zachodniego

Ale też w kilku miejscach polecimy przesiąść się na rower i ruszyć w teren jednośladem ponieważ jest tu sporo dobrze przygotowanych tras rowerowych, szczególnie na terenie dawnego poligonu w okolicach Bornego Sulinowa.

pojezierze pomorza zachodniego

Wiele podpowiedzi do zorganizowania tej wycieczki szukaliśmy stronie Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, które można też znaleźć w bardzo przydatnej apce dostępnej na telefony z IOS i Android.

pojezierze pomorza zachodniego

Kraina Tysiąca Jezior – Pojezierze Pomorza Zachodniego

Teren ten formował się głównie w okresie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, jakieś 12 tys. lat temu. Właściwie w całej północnej Polsce pozostawiło ono po sobie bardzo urozmaicony krajobraz z wysokimi pasmami wzgórz morenowych, pagórkami, dolinami rzek i licznymi jeziorami, wąwozami i jarami. Wzgórza rozciągają się równolegle do wybrzeża Bałtyku.

pojezierze pomorza zachodniego

Wcale nas to nie dziwi, że region ten jest uznawany za jeden z najbardziej malowniczych zakątków Pomorza Zachodniego. Przejeżdżaliśmy tędy wielokrotnie w drodze do Berlina. Gdy mieliśmy więcej czas, by zostać i poznać go z bliska musimy przyznać, że jesteśmy pełni zachwytu nad jego pięknem.

pojezierze pomorza zachodniego

Największe z tutejszych jezior czyli Drawsko i Wielimie są jednak nawet 7 razy mniejsze niż Śniardwy. Ten obszar był bowiem pokryty lądolodem najkrócej i dlatego nie zdążyły wytworzyć się na nim takie akweny jak na Mazurach.

Jeziora lobeliowe

Ale za to w tym regionie występują unikatowe jeziora lobeliowe.  To jeziora o niskiej twardości wody, małej ilości substancji odżywczych, przez co niewiele roślin jest w stanie w nich przetrwać. Swoją nazwę zawdzięczają lobelii jeziornej, ciekawej chronionej roślinie, która zimą również jest zielona.

pojezierze pomorza zachodniego

Jeziora te zwykle mają kwaśny odczyn, bardzo ładną przejrzystą wodę i piaszczyste dno. Są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia, przez co najczęściej objęte są obszarami ochrony Natura 2000.

Dolina Pięciu Jezior

Jadąc na północ od Czaplinka trafiliśmy na największą rynnę polodowcową Pojezierza Drawskiego, na której dnie znajduje się Rezerwat „Dolina Pięciu Jezior”.

pojezierze pomorza zachodniego

Zbocza porośnięte są starymi bukami, które szczególnie pięknie prezentują się jesienią. A pomiędzy nimi jeziora Długie, Krzywe, Głębokie, Krąg i Małe, które spięte są rzeką Drawa. Przepiękne miejsce, które gorąco polecamy i można je odwiedzić również poruszając po nich szlakiem rowerowym.

Największa w Polsce wyspa na jeziorze Wielimie

Kończąc wątek jeziornych atrakcji, nie można nie wspomnieć o jeziorze Wielimie. Znajduje się na nim 7 wysp w tym największa co do wielkości wyspa w Polsce – Wielimska, lokalnie nazywana też wyspą Owczą.

pojezierze pomorza zachodniego

Ma ponad 96 hektarów powierzchni. Nie jest zamieszkała przez ludzi, za to występują na niej liczne kolonie ptactwa wodnego.

pojezierze pomorza zachodniego

Jezioro znane jest jako świetna miejscówka do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. 

pojezierze pomorza zachodniego

Mapa atrakcji turystycznych Pojezierza Pomorza Zachodniego

Co warto zobaczyć w Szczecinku i okolicy?

Atrakcje Szczecinka

Zacznijmy może od samego miasta, obok którego spędziliśmy kilka dnia i prawie codziennie odwiedzaliśmy je. Szczecinek jest położony między dwoma pięknymi jeziorami Wielimie i Trzesiecko. A właściwie trzema, bo do tego zestawienia dobrze dodać oddalone nieco od centrum jezioro Wilczkowo.

pojezierze pomorza zachodniego

Musimy przyznać, że takie położenie wśród lasów i z jeziorami w granicach miasta urzeka nas i nawet po sezonie Szczecinek prezentuje się wyjątkowo malowniczo.

Ratusz miejski

Jednym z pierwszym miejsc, do których skierowaliśmy kroki był rynek miejski z pięknymi fontannami, które znajdują się naprzeciwko eklektycznego ratusza z elementami neoromańskimi.

pojezierze pomorza zachodniego

Zadbany budynek z czerwonej cegły powstał w 1852 roku. Czterospadowy dach kryty czerwoną dachówką wieńczy wieża, na której można zobaczyć datę powstania ratusza. Wyjątkowo urocza jest blankowana attyka, która zdobi szczyty ratusza.

pojezierze pomorza zachodniego

A także latarenki w narożnikach ratuszowej wieży.

Zamek Książąt Pomorskich

Z rynku polecamy mały spacer nad jezioro Trzesiecko. Nad jego brzegami, a na dawnej wyspie, która po obniżeniu lustra wody jest półwyspem znajduje się Zamek Książąt Pomorskich.

pojezierze pomorza zachodniego

Jego południowe skrzydło pochodzi z I połowy XIV wieku i powstało w miejscu dawnego grodu słowiańskiego. Zamek w wyniku przebudów stracił swój pierwotny charakter. Ale i tak prezentuje się znakomicie, a dziś mieści się w nim hotel, centrum konferencyjne i restauracja.

Plaża miejska z wyciągiem do nart wodnych

Idąc dalej wzdłuż brzegów jeziora Trzesiecko dojdziemy do plaży miejskiej, która nawet po sezonie jest atrakcyjnym miejscem na spacer.

pojezierze pomorza zachodniego

Warto dodać, że obok niej znajduje się najdłuższy w Europie wyciąg dla nart wodnych (1080 m), więc fani tego rodzaju rozrywek na wodzie, mają pole do popisu.

pojezierze pomorza zachodniego

Jeśli uważnie przyjrzycie się tafli jeziora to zobaczycie na niej ciekawe urządzenia zwane aerotorami. Napędzane siłą wiatru wtłaczają w głębiny jeziora powietrze, dzięki któremu akwen jest oczyszczany.

Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku

pojezierze pomorza zachodniego

Przy wyjeździe ze Szczecinka w kierunku Koszalina, zatrzymajcie się po prawej stronie. Znajduje się tam bunkier, który jest jednocześnie Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku.

Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku

Zwiedzanie Muzeum:

  • czynne od 1 maja do 30 września,
  • soboty, niedziele od 11:00 – 17:00
  • inne terminy lub grupy zorganizowane tel: 506-088-343, 604-264-488

Bunkry Wału Pomorskiego

Wał Pomorski (z niem. „Pommernstellung”) to system umocnień wschodniej granicy III Rzeszy, na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego. Na południu były powiązany z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym i linią odrzańską szczególnie rozbudowaną właśnie z tej okolicy.

pojezierze pomorza zachodniego

Polecamy uważnie obserwować lokalne znaki, które kierują z głównych tras do najpopularniejszych i najciekawszych miejsc. My odwiedziliśmy kilka z nich w tym bunkier piętrowy, który znajdował się na trasie ze Szczecinka w okolicach Bornego Sulinowa.

pojezierze pomorza zachodniego

A konkretnie bunkier Grupy Warownej z Góry Śmiadowskiej.

pojezierze pomorza zachodniego

W tej okolicy powstało 6 tzw. Panzerwerków czyli dzieł warownych z kopułami pancernymi.

Większość z nich została zburzona w czasie działań wojennych. Dziś stanowią atrakcję dla miłośników militariów i nie tylko.

Czaplinek atrakcje miasta i okolicy

Atrakcje Czaplinka

Rynek w Czaplinku

pojezierze pomorza zachodniego

Rynek w Czaplinku jest charakterystycznym elementów średniowiecznego układu miasta. Niestety po wielkim pożarze miasta z 1795 roku nie zostało nic z dawnej zabudowy. Obecne kamienice pochodzą głównie z XIX. Część z nich ma zabudowę szachulcową, która bywa ukryta pod tynkiem.

pojezierze pomorza zachodniego

Bardzo charakterystycznym elementem rynku jest wielki metalowy rower. To znak, że miasto to początek kilkunastu szlaków rowerowych o łącznej długości 600 !!! km.

Szlak rowerowy jezior Lobeliowych

Jednym z pięknych szlaków, które osobiście sprawdziliśmy jest czarny szlak jezior lobeliowych, o których pisaliśmy nieco wyżej.

pojezierze pomorza zachodniego

Szlak ma prawie 29 km długości. Rozpoczyna się właśnie na czaplineckim rynku i prowadzi do jeziora Łąka, dalej Krzemno, Ciemniak, Pławno, Psie Głowy, Byszkowo, Trzciniec i Broczyno by wrócić do Czaplinka

pojezierze pomorza zachodniego

Jeśli nie macie rowerów to polecamy wypożyczalnię, którą znaleźliśmy w tym miasteczku:

  • za 2 h – 20 PLN
  • każda następna rozpoczęta 7 PLN
  • rower na 1 dobę – 50 PLN

Kontakt:

  • 696-622-364
  • 669-365-713

Jeśli interesują Was inne trasy, mapy, chcecie o coś zapytać, to na ryneczku znajdziecie Informację Turystyczną.

Jezioro Drawsko – drugie najgłębsze w Polsce

W Czaplinku traficie na jedno z największych i najgłębsze jezioro tej części Polski czyli Drawsko. Ze swoimi 79,7 metrami głębokości zajmuje drugie miejsce w Polsce po jeziorze Hańcza na Suwalszczyźnie.

pojezierze pomorza zachodniego

Jezioro ma ponad 10 kilometrów długości i prawie 7 szerokości. Jezioro ma bardzo ciekawy kształt, liczne rozgałęzienie przez co to świetne akwen do eksploracji.

Żeglarskie uroki jeziora Drawsko

Nic dziwnego, że to również świetny akwen dla żeglarzy i miejsce, gdzie można znaleźć liczne przystanie jachtowego. Największa z nich znajduje się z samym mieście i należy do Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego.

Marina Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego

To sporej wielkości marina, gdzie organizuje się regaty, ale też szkoli przyszłych żeglarzy.

Plaża w Czaplinku

Na skraju miasta, jadąc w stronę Drawskiego Parku Krajobrazowego, w jednej z zatok trafiliśmy na plażę miejską.

pojezierze pomorza zachodniego

Wiadomo, że po sezonie z wyciągniętymi pomostami takie miejsca nie budzą entuzjazmu, ale jej wielkość i łagodne zejście przekonały nas, że latem to musi być świetnie miejsce do wypoczynku.

Drahim – ruiny zamku Templariuszy

Kilka kilometrów za Czaplinkiem, na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno znajduje się niezwykle ciekawe miejsce z historią.

pojezierze pomorza zachodniego

Obok drogi na wzniesieniu znajdują się ruiny zamku Joannitów, który powstał w tym miejscu w latach 1360-66. Wcześniej znajdował się tu słowiański gród zdobyty przez króla Bolesława Krzywoustego.

pojezierze pomorza zachodniego

A co ciekawe przed Joannitami, włodarzami tego terenu byli Templariusze.

pojezierze pomorza zachodniego

Warto zatrzymać się tu na chwilę wejść na mury i rzucić okiem również na pobliskie jeziora.

pojezierze pomorza zachodniego

Obok niego znajduje się niewielki kościół parafialny, który w dużej części został zbudowany z granitu pozyskanego z ruin zamku Drahim.

Z czego słynie Borne Sulinowo i okolice?

Atrakcje Bornego Sulinowa

Historia tego miejsca jest zarówno ciekawa jak i straszna. Właściwie od zawsze było związane z wojskowością. W latach 30-ych XX wieku w miejscu wsi Lipie powstał garnizon wojskowy i poligon o nazwie Gross Born.

pojezierze pomorza zachodniego

Po II wojnie światowej teren przejęła Armia Czerwona i wyłączyła spod polskiej administracji. Dopiero w 1992 roku Borne Sulinowo wróciło w nasze władanie a rok później otrzymało prawa miejskie, co oznacza, że w roku w którym piszemy ten tekst Borne Sulinowo obchodzi 30-lecie istnienia.

pojezierze pomorza zachodniego

Dziś to położona wśród lasów dość popularna miejscowość wypoczynkowa.

Dom Oficera w Bornym Sulinowie

Borne Sulinowo leży nad uroczym jeziorem Pile. A tuż przy znajduje się wybudowany w latach 1935–1936 przez Niemców – Dom Oficera.

pojezierze pomorza zachodniego

Dziś popada w ruinę, ale wciąż widać po nim lata świetności, resztki zdobień i zarys architektoniczny. Dawniej pełnił funkcje reprezentacyjne. Było tu kasyno oficerskie, wykwintna restauracja oraz olbrzymia sala koncertowa mogąca pomieścić około tysiąca widzów.

pojezierze pomorza zachodniego

W okresie stacjonowania armii radzieckiej znajdował się tu garnizonowy Dom Oficera.

pojezierze pomorza zachodniego

1 lutego 2010 w Domu Oficera wybuchł pożar, który strawił m.in. salę koncertową i wiele innych pomieszczeń.

Dom Guderiana w Bornym Sulinowie

Niedaleko od Domu Oficera znajdują się pozostałości willi generała Guderiana, która była reprezentacyjnym Domem dla najwyższych rangą gości odwiedzających poligon Borne-Sulinowo w czasach niemieckich.

Korzystali z niej m.in. generałowie: Heinz Guderian i Johannes Blaskowitz.

pojezierze pomorza zachodniego

Po wojnie utworzono w niej mieszkania dla oficerów radzieckiego garnizonu. W 1990 budynek spłonął i od tego czasu podobnie jak DOm Oficera popada w ruinę.

Słoneczna Plaża w Bornym Sulinowie

Latem zdecydowanie możemy polecić Słoneczną Plażę położoną w niewielkiej odległości od Domu Oficera i właściwie od centrum miasteczka.

pojezierze pomorza zachodniego

Jest tu pomost, miejsce do cumowania łodzi ale też na grilla i ognisko oraz plac zabaw dla dzieci.

Kłomino – zapomniana osada

pojezierze pomorza zachodniego

Kłomino to jedna z militarnych pozostałości po dawnych czasach. Osada została stworzona jako baza obsługująca poligon artyleryjski Wermachtu. Po wojnie korzystali z niej Rosjanie. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa po powrocie w polskie ręce nigdy nie zostało zasiedlone.

pojezierze pomorza zachodniego

Jednak dziś mieszka tu kilkanaście osób, znajduje się tu również leśniczówka. A osadę otaczają przepiękne lasy

Wrzosowiska Kłomińskie

pojezierze pomorza zachodniego

Wrzosowiska to pozostałość po kilkudziesięciu latach użytkowania terenu jako poligon. Wiele obszarów zostało tu rozjeżdżonych gąsienicami czołgów, a po opuszczenia miejsca przez wojska radzieckie teren przejęły wrzosy, który miały tu idealne warunki do rozwoju.

Wrzosowiska Kłomińskie

Wrzosowiska zajmują obszar 932,5 hektara i od 2008 roku są chronione jako Rezerwat „Diabelskie Pustacie”.

pojezierze pomorza zachodniego

Najlepiej przyjechać tu na przełomie sierpnia i września. A do wrzosowisk wiedzie asfaltowa, choć mocno już dziurawa droga z Bornego Sulinowa. Na szczęście dobrze oznakowana.

Gdzie spać na Pojezierzu Pomorza Zachodniego?

Sprawdź ten wygodny glamping

Ranczo Panderossa

pojezierze pomorza zachodniego

Oczywiście każdy może wybrać miejsce, które uważa za stosowne dla siebie, ale my na eksplorowanie Pojezierza Pomorza Zachodniego wybraliśmy Ranczo Panderossa. Wydało nam się idealne, ponieważ położone nad jeziorem z największą, śródlądową wyspą w Polsce.

pojezierze pomorza zachodniego

Z dala od zgiełku miasta, blisko natury, czyli tak by poczuć to co jest siłą tego regionu.

Otoczenie Rancza Panderossa

Ranczo Panderossa ma dwie opcje noclegów. Jedne to pokoje na poddaszu głównego budynku, gdzie znajduje się również restauracja.

pojezierze pomorza zachodniego

A druga opcja to luksusowe kopuły glampingowe.

pojezierze pomorza zachodniego

Te całoroczne domki o o powierzchni 50 metrów kwadratowych, są wyjątkowe wygodne i co najważniejsze – ciepłe w najtrudniejszych warunkach zimowych.

pojezierze pomorza zachodniego

Wszystko dzięki nowoczesnej technologii ich ogrzewania. A do tego są piękne zaaranżowane w stylu boho. Mają wszystko czego potrzeba do szczęścia czyli ładną łazienkę.

pojezierze pomorza zachodniego

Wygodną kuchnię.

pojezierze pomorza zachodniego

Sypialnię na górze

pojezierze pomorza zachodniego

i bujane siedziska

pojezierze pomorza zachodniego

A w chłodniejsze dni obok domków czeka bania.

pojezierze pomorza zachodniego

Zdecydowanie polecamy to miejsce, które możesz zarezerwować za pośrednictwem naszego linka.

Gdzie i co warto zjeść w okolicach Szczecinka i Czaplinka

Knajpki i restauracje Pojezierza Drawskiego, które polecamy

Ranczo Panderossa  – piękny glamping i sandacze z jeziora Wielimie

pojezierze pomorza zachodniego

Jak już jesteśmy przy Ranczu Panderossa, to zdecydowanie musimy o tym wspomnieć, że dają tu jedne z lepszych śniadań jakie jedliśmy w hotelach w Polsce. I to jest ich zdecydowanie mocna strona.

pojezierze pomorza zachodniego

Dodatkowo specjalizują się w wołowinie. Tutaj zjedliśmy jednego z lepszych tatarów w naszej historii.

pojezierze pomorza zachodniego

A także wyjątkowo dobrze przyrządzone steki z dojrzewającej wołowiny.

Steki w Ranczo Panderossa

A do niej świetne, klasyczne dodatki plus do wybory sosy Chimichurri czy pieprzowy.

Juchowo Farm – sery, miody, przyprawy i zioła

Zdecydowanie kolejnym z ciekawych miejsc w okolicy jest Juchnowo Farm. Może nie jako miejsca, gdzie można zjeść coś na miejscu, ale miejsce, gdzie można zrobić świetne zakupy produktów slow food.

pojezierze pomorza zachodniego

Juchnowo Farm to gospodarstwo biodynamiczne, gdzie cały proces pracy produkcji rolnej, a później żywności oparty jest o zasady ekologii i krótkiej ścieżki.

Produkty z Juchowo Farm – wszystko z zgodzie z naturą

W ich sklepie jest w czym wybierać, a szczególnie przypadły nam do gustu sery z Juchowa.

Ryby i smażalnie ryb Pojezierza Drawskiego

Jak przystało na krainę tysiąca jezior najważniejszych produktem spożywczym tej ziemii są ryby słodkowodne. Ale to co nas szczególnie uderzyło i zaskoczyły to ogromna liczba smażalni, które mijaliśmy każdego dnia przemieszczając się od miasteczka do miasteczka.

Smażalnie ryb w Czaplinku

Najwięcej było ich chyba w Czaplinku, ale gdy zboczycie z drogi nad któreś z malowniczych jezior na pewno traficie na jakieś kolejne pyszne miejsce

Browar Szczecinek

Na koniec zostawiliśmy sobie miejsce, które również odwiedziliśmy na pożegnanie naszej przygody na tym Pojezierzu. Browar Szczecinek imponuje pięknym ceglanym budynkiem.

pojezierze pomorza zachodniego

W środku naprawdę smacznie karmią, ale co istotne to również piękne miejsce na spotkania i spędzenie czasu. I dlatego warto je polecić.

pojezierze pomorza zachodniego

Więcej miejsc na Pomorzu Zachodnim znajdziesz na naszym blogu w zakładce:

Ten tekst powstał we współpracy z Zachodniopomorską Regionalna Organizacją Turystyczną. Jednak prezentowane w nim opisy i opinie na temat miejsc, wynikają tylko i wyłącznie z naszych obserwacji.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Czesiek
Czesiek
29 dni temu

a gdzie stargard i miedwie?

Michal
Michal
28 dni temu

Pierwsze zdjecie to co to za miejsce?

4
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx