Żatec Czechy – to nie tylko piwo i stolica chmielu. Tu rządzi film

żatec

Dlaczego Żatec jest tak ciekawy?

Żatec słynie z piwa i chmielu. I cokolwiek by nie mówić, zdecydowanie wyróżnia to miasto i nadaje mu rozgłos. Ale poza tym to urocze, klimatyczne miejsce z pięknymi, zabytkowymi kamienicami. I to właśnie ten klimat sprawia, że pokochali je również… filmowcy.

żatec

Ale zaczynając od piwa warto powiedzieć, że żateckiego nie produkuje się już w Żatcu, a… w Polsce. Ale w mieście działa kilka rzemieślniczych browarów, które mogą kultywują najlepsze tradycje regionu.

Historia Żatca

Żatec to królewskie miasto, które leży w Czechach Północnych, w Kraju Usteckim. Jedno z trzech najstarszych miast w Usteckim Kraju. Z przebogatą historią i piękną architekturą. Prawa miejsce uzyskał 1259 roku, a przy okazji prawo do warzenia piwa. Jak policzymy daje to ponad 700 lat tradycji warzenia piwa w Żatcu. Najważniejsze daty z piwnego kalendarza Żatca:

  • 1261 – powstał cech żateckich mieszczan uprawnionych do warzenia piwa.
  • 1798 – położono kamień węgielny pod budowę przemysłowego mieszczańskiego browaru.
  • 1801 – rozpoczęło się warzenia piwa w mieszczańskim browarze

W Żatcu mieszka dziś prawie 20 tysięcy osób i jest to miasto z najmniejszą sumą opadów w całych Czechach.

Co warto zobaczyć w Żatcu?

żatec

Żatec słynie powodu kilku naj…

  • największy magazyn chmielu na świecie
  • najwięcej suszarni chmielu na świecie
  • najwięcej upraw chmielu w Czechach
  • odnaleziony grób najstarszego czeskiego piwosza ( jak oni to zrobili?🙈)

Żateckie piwo i chmiel

Krajobraz wokół Żatca to plantacje chmielu, a nad miastem widoczne są kominy suszarni.

żatec

Ta żatecka odmiana chmielu to červeňák, którego cechą wyróżniającą są czerwone pędy. Co ciekawe Žatec i okoliczne plantacje chmielu mogą wkrótce dołączyć do czeskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

żatec

Niezwykle aromatyczny czeski chmiel jest powszechnie znany w świecie piwowarskim. Tradycja jego uprawy sięga X wieku. Wówczas w Europie Środkowej pojawiły się pierwsze browary klasztorne i miejskie. Czeski chmiel szczególnie przypadł do gustu niemieckim piwowarom. W średniowieczu zaczęli oni w okolicach Žatca uprawiać chmiel, zarówno na dla siebie jak i na eksport. Od 2007 roku roku żatecki chmiel jest wpisany do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i używa się go do produkcji najlepszych piw na całym świecie.

Najmniejsza na świecie uprawa chmielu

żatec

Na rynku Náměstí Svobody obok żateckiego ratusza znajduje się najmniejsza na świecie uprawa chmielu. Ma 70 metrów kwadratowych i jest zlokalizowana w miejscu nieistniejącego już kościoła św. Krzyża. Chmiel jest tu uprawiany od końca lat 60. XX wieku.

żatec

Dzięki temu wyjątkowemu położeniu, ta plantacja jest jedną z atrakcji odbywających się w centrum miasta piwnych wydarzeń takich jak

  • wiosenny Festiwal Chmielu
  • letnie Święto Piwa Dočesná.

Dočesná odbywa się tradycyjnie w pierwszym tygodniu września. Pierwotnie powstało jako święto zakończenia ostatniego przepływu chmielu. Ten festiwal to liczne konkursy takie jak taniec korbowy czy ręczne czesanie chmielu. Ale odwiedzający mogę liczyć na ciekawy program kulturalny, a także, a właściwie przede wszystkim na degustację znakomitych piw .

żatec


Oprócz tradycyjnych konkursów, takich jak taniec korbowy czy ręczne czesanie chmielu, odwiedzający mogą liczyć na bogaty program kulturalny, rozrywkę, a przede wszystkim na degustację wyśmienitych piw!

Muzeum Chmielarskie w Żatcu

Odchodząc nieco od centrum trafimy na Muzeum Chmielarskie. To największa ekspozycja rozwoju chmielu od wczesnego średniowiecza do współczesności na świecie

żatec

Przy wejściu widoczne są maszyny wykorzystywane w obróbce chmielu. Ekspozycja zbudowana jest na terenie dawnego magazynu chmielu i zajmuje powierzchnię 4000 m². Każde piętro poświęcone jest innej części procesu produkcji.

żatec

Na parterze znajdują się urządzenia laboratoryjne, różne pojemniki na piwo, maszyny do przetwarzania i pakowania chmielu. 

żatec

Naszą uwagę zwrócił tu średniowieczny piec garncarski z XIV wieku, który odkryto podczas przebudowy obiektu w 1996 roku. Pierwsze piętro to ekspozycja poświęcona początkom uprawy chmielu i jego zbieraniu.

żatec

Na drugim piętrze znajdują się konstrukcje chmielników, narzędzia do budowy chmielników oraz inne ręczne narzędzia rolnicze i części uprzęży końskich przeznaczonych do uprawy chmielu.

żatec

Na trzecim piętrze możecie zobaczyć narzędzia ręczne do uprawy chmielu, maszyny do wieszania i transportu worków.

Cena biletu:

  • 1 osoba dorosła – 140 koron

Świątynia Piwa i Chmielu w Żatcu

żatec

Obok Muzeum Chmielarskiego znajduje się Świątynia Chmielu i Piwa. Można tu wejść najpierw do Chmielowej Latarni Morskiej, z której turyści podziwiają panoramę Żatca.

żatec

Albo tak jak my, od razu zajrzeć do środka, by podziwiać kolekcję ponad tysiąca gatunków piw z całego świata,

żatec

Całość wycieczki można zakończyć odpoczynkiem w restauracji miejscowego browaru.

Piwo z Żatca

Spacerując po Żatcu dotarliśmy do słynnego browaru Żatecky Pivovar, by przekonać się, że w Żatecu po tym piwie został jedynie szyld. Wcześniej dowiedzieliśmy się w Muzeum, że żateckiego piwa nie produkuje się już w Żatcu a… w Polsce. Oczywiście z wykorzystaniem czeskiego chmielu.

Ale w Żatcu jest kilka rzemieślniczych browarów, które świetnie wypełniają lukę. Obok Browaru w Żatcu znajduje się sklep, gdzie zrobicie przegląd możliwości miejscowych piwowarów. Obok Browaru Żatec znajduje się kolejne Muzeum Piwowarstwa Żateckiego.

żatec

Nie odwiedziliśmy go, bo był wtorek i było ono zamknięte.

Filmowy Żatec – wyjątkowe miejsce Czech

I gdy zdawać by się mogło, że wszystko w Żatcu kręci się wokół chmielu i piwa okazuje się, że to również miasto słynne wśród filmowców.

żatec

Uważają oni, że Žatec – jak dobry aktor – zagra wszystko: getto żydowskie, Londyn z czasów Dickensa, rewolucyjny Paryż, strefę wojny. Może być również tłem romantycznych spacerów czy szalonych pościgów. Z najnowszych produkcji powstawał tu oscarowy „Jojo Rabbit” ze Scarlett Johansson.

żatec

Filmową sławę zyskał Żatec 40 lat temu po filmie Yetl z Barbrą Streisand, który słynna aktorka również reżyserowała. Jej babcia faktycznie pochodziła z Żatca i mieszkała na ulicy, na której kręcono sceny z filmowymi sklepikami w pobliżu synagogi.

żatec

W 1997 roku Liam Neeson nakręcił tu udaną adaptację „Nędzników”. Kręcono tu także Olivera Twista w reżyserii Romana Polańskiego. Żatec grał m.in. przedwojenny Paryż i Warszawę.

Gdzie zjeść i wypić w Żatcu?

Nie mieliśmy zbyt wiele czasu na testowanie lokalnych knajpek, ale pierwszą z odwiedzonych możemy polecić. Zgłodnieliśmy w trakcie zwiedzania Muzeum Chmielarstwa, a gdy wyszliśmy, naprzeciwko była ciekawa restauracja EL TORO Steak House Žatec.

EL TORO Steak House Žatec

Zamówiliśmy czeskiego tartara, stek, piwo. Wszystko było smaczne, stek dobrze wysmażony, tatar świetnie przyrządzony.

EL TORO Steak House Žatec

Jeśli dopadł Was głód możecie tu śmiało zajść.

Gdzie spać w Żatcu?

W Żatcu nie planowaliśmy noclegów, ale to dobre miejsce by zatrzymać się, szczególnie pod degustacji piw. Dlatego zerknijcie na tę mapę i wybierzcie coś dla siebie.

Booking.com

Żatec – mapa miejsc, które odwiedzaliśmy

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 1 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Magda
Magda
1 miesiąc temu

Bardzo lubię czeskie miasteczka, ale o tym jeszcze nie słyszałam.

Karolina z Rudeiczarne.pl
Karolina z Rudeiczarne.pl
1 miesiąc temu

Bardzo lubię czeskie filmy, zapisuję na przyszłość to miejsce!

Przemek
Przemek
1 miesiąc temu

Kojarzy mi się z piwem i to całkiem dobrym 🙂

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Czeskie miasteczka mają naprawdę przyjemny klimat, z przyjemnością tam wrócimy 🙂 I jeszcze te chmielowe atrakcje!

Asia
Asia
1 miesiąc temu

Żatec kojarzył mi się wcześniej głównie z reklamą piwa. Teraz wiem o wiele więcej 😉

Grzegorz z Podróże bez ości
Grzegorz z Podróże bez ości
1 miesiąc temu

Dawno nie zwiedzałem czeskich miast, a chyba muszę wrócić

Kasia z Kasai.eu
Kasia z Kasai.eu
26 dni temu

Fajne miasteczko! Tam jeszcze nie byliśmy 🙂

7
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx