Hanoi – co zobaczyć w stolicy Wietnamu w dwa dni

hanoi

Hanoi atrakcje

Stolica Wietnamu – Hanoi to miasto, które zwykle wszyscy zaliczają w 24 godziny. W oczy rzuciło nam się to, że 4-milionowe miasto, mimo swojego ogromu nie zachwyca architekturą. Jednak przyglądając mu się bliżej, a zwłaszcza Hanoi Old Quarter, co chwilę odnajdowaliśmy perełki, które zapewne umknęłyby nam podczas jednodniowego spaceru po ulicach stolicy Wietnamu.

Pierwotnie ten tekst miał opisywać zwiedzanie Hanoi w 24 godziny, bo zwykle ludzie odwiedzający Wietnam tyle czasu poświęcają na stolicę. Zakładaliśmy, iż w trakcie podróży do Wietnamu, nie będziemy pędzić z miejsca na miejsce za wszelką cenę, a ruszymy jedynie tam, gdzie prognoza pogody będzie akceptowalna. Ta na koniec popsuła się i odpadła nam z planu zatoka Ha Long. Dlatego ostatni dzień poświęciliśmy ponownie na Stare Miasto Hanoi i nie żałowaliśmy tego dodatkowego dnia.

hanoi

O tym jak przygotować się do podróży po Wietnamie pisaliśmy w jednym z wcześniejszych tekstów, więc polecamy również do niego sięgnąć.

Pierwszego dnia po wylądowaniu i zameldowaniu się w hotelu, ruszyliśmy na spacer po okolicy, by złapać orientację w terenie.

Gdzie spać w Hanoi?

Zatrzymaliśmy się na Starym Mieście, w hotelu West Hotel&Spa. Zdjęć nie robiliśmy, ale to dobry, czterogwiazdkowy hotel, z miłą obsługą. Tutaj pierwszy raz w Wietnamu zaproponowano nam prysznic przed dalszą podróż, co było dla nas nowym doświadczeniem, bo w żadnym innym kraju nie spotkaliśmy się z taką propozycją.

Gdy wróciliśmy do centrum Hanoi, spaliśmy w hotelu znajdującym się dwie ulice dalej – Hanoi Fiesta Hotel&Spa. 4-gwiazdkowy, podobny standard, podobnie dobra obsługa.

hanoi

Co zobaczyć w Hanoi w 2 dni?

Dwa dni to niby niedużo na zwiedzanie, ale gdy bierzemy pod uwagę zwiedzanie dość ograniczonego obszaru jakim jest Old Quater w Hanoi, jest to wystarczający czas by zobaczyć ważniejsze miejsca, a przede wszystkim spróbować najsmaczniejszych dań, z których słynie to miasto.

Atrakcje stolicy Wietnamu

Hanoi ma do zaoferowania sporo ciekawych miejscówek związanych z czasami przedkolonialnymi i budownictwem z czasów kolonialnych.

Old Quarter Hanoi

hanoi

Już w czasach cesarskich było to miejsce handlu. Uliczki otaczały cytadelę cesarza. Każda z nich miała inny charakter i grupowała przedstawicieli innych rzemiosł. Jedną z najstarszych jest ulica Hang Bac, gdzie handlowano srebrem i tu znajduje się opisywany przez nas dalej Dom Komunalny Đình Kim Ngân. Ulica powstała w XIII wieku.

hanoi

Niestety dziś trudno spotkać dawną niską zabudowę, gdy domy nie mogły przewyższać wysokości rezydencji cesarza.

87 Ma May House znany jako Hanoi Ancient House

hanoi

Uważany jest za najstarszy w Hanoi dom, który powstał pod koniec XIX wieku. To typowy dla stolicy dom rurowy, który jest wąski, ale głęboki, nawet do 70 metrów. Powodem budowy takich konstrukcji były względy podatkowe. Płacono bowiem za wielkość budynku względem ulicy.

hanoi
Heritage House

Hanoi Ancient House ma 157,6 metra kwadratowego powierzchni. Układ pomieszczeń, antresoli i dziedzińców domu był dobrze zaprojektowany, aby zaspokoić potrzeby mieszkalne i wygodę jego mieszkańców.

hanoi

Światło wewnątrz zapewniał centralnie umieszczony dziedziniec, w którym zaprojektowano ogród i miejsce relaksu.

hanoi

Na drugim piętrze znajdują się pokoje do spania i modlitwy.

hanoi

Daleko we wnętrzu zlokalizowano toalety i kuchnię.

hanoi

Dom jest zbudowany głównie z drewna, dzięki czemu latem jest chłodno, a zimą ciepło. 

W czasie wojny indochińskiej budynek służył jako sala szkoleniowa dla pielęgniarek i żołnierzy. Jego renowację rozpoczęto w 1998 r., a zakończono w 1999 r. w ramach współpracy między Hanoi a francuską Tuluzą.

hanoi
Hanoi Ancient House

W 2004 roku Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki uznało dom za dziedzictwo narodowe. 

Dom Komunalny Đình Kim Ngân

hanoi
Dom Đình Kim Ngân

Okiem zwykłego turysty wygląda jak świątynia. I po części to prawda. Znajduje się przy ulicy Hang Bac, w sercu starej dzielnicy Hanoi. Powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Grunt pod jego budowę kupiła społeczność wioski Châu Khê. Miał być miejscem spotkań towarzyskich i kultu Hiên Viên, legendarnej postaci uważanej za założyciela wszystkich rzemiosł. 

Budynek był wykorzystywany również do handlu srebrnymi sztabkami, powszechną walutą w XIX-wiecznym Wietnamie. Głównym odbiorcą kruszcu była prawdopodobnie rodzina cesarska.

Hala targowa Dong Xuan – XIX wiek

hanoi

Hala targowa znajduje się nieco ponad kilometr od jeziora Hoan Kiem. Pierwotnie powstała w 1898 roku na zlecenie administracji francuskiej. Najbardziej rozpoznawalną cechą rynku są pięciołukowe wejścia odpowiadające pięciu kopułom Dong Xuan. Każda z kopuł ma 19 metrów wysokości i 25 szerokości.

hanoi
Market Dong Xuan

W czasie pierwszej wojny indochińskiej w 1947 roku toczyły się obok niego ciężkie walki. Rynek był wielokrotnie przebudowywany a już szczególnie po wielkim pożarze z 2005 roku. Sprzedaje się tu wszystko, od ubrań, przez sprzęty AGD po żywność i przyprawy. Uliczki wokół rynku to mekka dla fanów street foodu.

Jezioro Hoan Kiem i czerwony most Wschodzącego Słońca

W dzielnicy, w której mieszkaliśmy czyli Old Quarter znajduje się jezioro Hoan Kiem nazywane jeziorem Zwróconego Miecza. Jego nazwa pochodzi z legendy związanej z cesarzem Leo Loi, który po pokonaniu chińskiej dynastii Ming, pływał po jeziorze łódką.

hanoi

Ukazał mu się Bóg Złotego Żółwia, który zażądał od cesarza zwrócenia miecza, który jakiś czas wcześniej dostał. Tak się stało. Na jeziorze stanęła wieża żółwia. A samo jezioro znane jest z występowania niezwykle rzadkich i gigantycznych żółwi z Jangcy, które są gatunkiem skrajnie zagrożonym.

hanoi

Najbardziej znanym miejscem północnej części jeziora jest czerwony most Wschodzącego Słońca, prowadzący do świątyni na wyspie. Most szczególnie pięknie prezentuje się o zmierzchu i po zmroku i jest ulubionym miejscem spotkań zakochanych.

Hanoi Train Street

Kto z nas nie widział zdjęć z przejazdów pociągu w centrum miasta, który prawie ociera się o ściany budynków? W stolicy Wietnamu znajduje się miejsce znane jako Hanoi Train Street.

hanoi

Mieliśmy duże szczęście, ponieważ ulica z malowniczymi knajpkami rozmieszczonymi wzdłuż torów, decyzją władz Hanoi została całkiem niedawno (jesień 2022) ponownie otwarta dla ruchu turystycznego.

hanoi

15 września 2019 roku, tuż przed pandemią ulica została zamknięta z powodu bezmyślnego zachowania turysty z Korei Południowej, który mimo wielu upomnień i ostrzeżeń przechodził przed pociągiem chcąc zrobić najlepsze zdjęcie, został potrącony, a gdy wstał uciekł z miejsca.

hanoi
Train Street w Hanoi

Już wcześniej zdarzały się mniej lub bardziej groźne incydenty z turystami, ale ten przelał czarę goryczy. Zamknięto więc ulicę, a zrozpaczeni mieszkańcy prowadzący tu biznes pisali do władz prośby i propozycje zmian. Ostatecznie udało się i możemy ponownie podziwiać sunące w środku miasta, między domami – pociągi.

Katedra Notre Dame w Hanoi

Katedra znajduje się we francuskiej dzielnicy. Powstała w 1887 roku i była wzorowana na katedrze Notre Dame de Paris. Była i jest najważniejszym kościołem katolickim w Hanoi i pierwszym jaki zbudowała administracja francuska w Indochinach.

hanoi

By to zrobić, zburzono w tym miejscu, jedną z największych pagód w mieście.

Beer Street w Hanoi

hanoi

Informacji o tej ulicy nie ma w większości przewodników turystycznych. A to kwintesencja nocnego życia Hanoi. Znajduje się w centrum Old Quater i warto się tu wybrać po zmroku.

hanoi

Miejscowi przychodzą tu posiedzieć przy piwie i nie wylewają za kołnierz. Przy czym tutejsze picie piwa to rywalizacja. Wygrywa ten kto zostaje przy stole. Sami byliśmy świadkami, gdy od stolika wynoszono dziewczynę, a przy okolicznych stolikach bito z tej okazji brawa.

hanoi

Ale Beer Street i uliczki do niej prowadzące mają też inne oblicze – kulinarne. Można tu zjeść lokalny przysmak jakim są ślimaki podawane z sosem rybnym z dodatkiem chilii i młodego, świeżego imbiru…

kuchnia wietnamska
Ślimaki z sosem rybnym, imbirem i chilli

albo rewelacyjne świeże rollsy…

hanoi

lub hot pota z owocami morza.

kuchnia wietnamska
Seafood hot pot w Hanoi

Tego hot pota, rollsy, grillowane owoce morza jedliśmy w knajpce przy Beer Corner.

hanoi

Miała nr 29 i oznaczyliśmy ją na mapie. Ale też podrzucamy fotę wyżej by łatwiej można ją było rozpoznać. Miejsce bardzo dobre i nieco bardziej ciche niż centrum Beer Corner więc nam pasowało.

Hanoi – film o tym co zobaczyć w 2 dni w stolicy Wietnamu

Polecamy również nasz film o tym co zobaczyć w dwa w stolicy Wietnamu -Hanoi

Kawiarnie w Hanoi

Od Beer Street przeszliśmy płynnie do miejsc, w których można coś wypić i zjeść w Hanoi.

Cafe Giang

hanoi

W tej kategorii do polecenia jest jedno słynne miejsce. To Cafe Giang, najstarsza w Wietnamie kawiarnia oferująca egg coffe czyli kawę jajeczną.

hanoi

Założył ją w 1946 roku Nguyen Giang i to on wymyślił egg coffee. Jajka były rodzajem zamiennika dla brakującego wówczas mleka. Oprócz egge coffe w Cafe Giang można zamówić 20 innych rodzajów kaw.

hanoi

Więcej o kawie w Wietnamie w tym również przepis na egg coffee znajdziesz w tym tekście:

Timeline Coffee

To rodzaj rooftopu. Na pierwszym piętrze znajduje się wygodny taras, gdzie można wypić kawę bądź piwo. A do tego zamówić jedną z najsłynniejszych wietnamskich przekąsek czyli bagietkę Banh Mi. Wszystkie opisane miejsca zaznaczyliśmy na mapie poniżej.

hanoi

Restauracje i bary w Hanoi

Street food koło Dong Xuan

Uliczki odchodzące od najstarszej hali targowej Dong Xuan to świetne miejsce na zjedzenie dobrej Bun Cha.

Bun Cha – kulinarna wizytówka Hanoi

Polecamy tu wpaść i spróbować tutejszej odmiany bulionu z grillowanymi, wieprzowymi kotlecikami. Jest rewelacyjna.

Bar Bun Cha Huong Lien – gdzie jadł Obama w Hanoi

hanoi

Z pozoru to jedno z wielu miejsc, gdzie można zjeść danie, które jest wizytówką Hanoi. Wszystko zmieniło się 23 maja 2016 roku, gdy Bun Cha Huong Lien odwiedziło dwóch słynnych obywateli USA – ówczesny prezydent Barack Obama i uwielbiany krytyk kulinarny Anthony Bourdain.

Miejsce wybrał Bourdain, który akurat nagrywał program „Miejsca nieznane”. O wizycie nie wiedzieli właściciele knajpki jak również ekipa filmowa.

hanoi

Siedli przy plastikowym stoliku, plastikowych krzesełkach i zamówili zestaw za kilka dolarów.

  • bun cha – bulion z grillowaną wieprzowiną oraz makaronem,
  • popularną do niego miskę świeżych ziół,
  • krokiety z owocami morza,
  • oraz po butelce piwa Hanoi.

Tutaj można zobaczyć program, który został nadany w CNN, gdzie Anthony Bourdain opowiadał o swoim spotkaniu z Barackiem Obamą.

W chwili gdy byli tu Obama i Bourdain zestaw kosztował 90 tysięcy dongów. Obecnie zestaw nazywany – Obama Combo i kosztuje 120 tys. dongów czyli niecałe 23 PLN.

hanoi

To krótkie spotkanie zaważyło na losie Baru, który stał się sławny i walą do niego tłumy turystów. Gdy będziesz w środku rozejrzyj się uważnie po ścianach, a zobaczysz zdjęcia dokumentujące to spotkanie.

Pho 10

hanoi

To jedna z kilku najlepszych miejscówek w Old Quater na zjedzenie zupy Pho, czyli długo gotowanego bulionu na bazie wołowych kości z makaronem. Pho jest naszym zdaniem rewelacyjne, a w dobrym miejscu, może być wybitne. Sprawdź Pho 10 i przekonaj się jak się może smakować dobre Pho.

Manufaktura makaronu Bat Dan 49B

hanoi
Manufaktura ryżu i papieru ryżowego przy Bat Dan 49B

Zupa Pho bez dobrego makaronu nie istnieje, a dobry makaron robi się na przykład w małej, lokalnej manufakturze przy ulicy Bat Dan 49B. Nie jest to miejsce turystyczne i nie spodziewaj się tu przyjęcia z otwartymi rękoma.

Ale grzecznie pytając można tu zajść i zobaczyć jak wygląda produkcja makaronu ryżowego i placków ryżowych, których można później spróbować we wszystkich okolicznych knajpkach na Bat Dan. I to właśnie polecamy bo obok, po lewej stronie od wejścia znajduje się kolejne dobre miejsce z zupą Pho.

Hanoi – mapa miejsc wartych odwiedzenia

Wietnam wg Szalonych Walizek

Więcej tekstów z Wietnamu znajdziesz na naszym blogu w tym dziale:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 1 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Anna
Anna
9 miesięcy temu

Niektóre miasta tak mają, że na pierwszy rzut oka wydają się mniej atrakcyjne, ale jak się lepiej przyjrzeć to mają swoje momenty 😏

Przemysław
Przemysław
9 miesięcy temu

Dzięki za ciekawy przewodnik 🙂

Kasia
Kasia
9 miesięcy temu

Świetny przewodnik!

Karolina z Rudeiczarnepl
Karolina z Rudeiczarnepl
9 miesięcy temu

Mam same dobre wspomnienia z Hanoi, szczególnie kulinarne 🙂

Grzegorz
Grzegorz
9 miesięcy temu

Spodobał mi się klimat Old Quarter w Hanoi 🙂

Łukasz
Łukasz
8 miesięcy temu

Artykuł bardzo fajny. Aczkolwiek zupa Pho Bo gotowana jest na kościach wołowych a nie wieprzowych jak jest to opisane powyżej.

Grażyna
Grażyna
6 miesięcy temu

Lubię Hanoi, choć w Wietnamie nie to miejsce mnie najbardziej zauroczyło. Spędziliśmy tam też 2 dni i przytrafiła nam się niesamowita historia – zgubiliśmy się! Okazało się, że były 2 nazwy ulic bardzo do siebie podobne. Zrobiło się ciemno i przestało być śmiesznie…
Z ciekawością przeczytałam i obejrzałam Wasz wpis.
Przy okazji – zapraszam na bloga Grażynabezobciachu.pl
Wpisu o Wietnamie tam nie ma, bo było to jeszcze w czasach przedblogowych.

trackback
Hoi An. Co warto zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast Wietnamu.
5 miesięcy temu

[…] Hoi An polecieliśmy ze stolicy kraju czyli Hanoi samolotem wewnętrznych linii Vietnam Airlines. Właściwie samolotem dolecieliśmy do pobliskiego, […]

14
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx