Iława atrakcje – co warto zobaczyć w mieście i okolicy

iława

Iława – Mazury Zachodnie

Jak pogodzić to, że kochamy Mazury a jednocześnie szukamy w tym tak popularnym, turystycznym regonie nieco mniej obleganych miejsc? W chwili takich dylematów polecamy skierować swoje zainteresowanie w kierunku Mazur Zachodnich a jednym z pięknych miejsc w tej części Mazur jest Iława.

iława

Tak naprawdę kraina ta była nazywana Oberlandem czyli Prusami Górnymi. Nazwa i granice ukształtowały się około XIII wieku. Ale nieco później w polskiej literaturze pojawiła się nazwa, która funkcjonuje do dziś i to właśnie Mazury Zachodnie.

Zwiedzanie Jezioraka powinno się chyba zaczynać od Iławy, a nie, jak proponują na ogół wszystkie przewodniki, od jego połączenia z Kanałem Elbląskim, to jest od Miłomłyna, gdzie Kanał Elbląski rozdziela się i jedną odnogę prowadzi do Jezioraka oraz jego rozlewiska zwanego Kragą.

Zbigniew Nienacki – Nowe Przygody Pana Samochodzika

Kilka podstawowych informacji o Iławie

Iława została założona w 1305 roku, przez wieki była w rękach Krzyżaków a później Prus Zakonnych. Do końca XVII wieku liczyła około 1000 mieszkańców. Dzięki połączeniom kolejowym z Toruniem, Olsztynem i sąsiednią Brodnicą nastąpiło jej ożywienie gospodarcze, w czym pomogło także odgałęzienie Kanału Elbląskiego.

iława

Dziś miasto liczy ponad 34 tysiące mieszkańców i wciąż jest bardzo ważnym węzłem kolejowym na mapie Polski. Tędy przebiega trasa pendolino a odnowiony dworzec kolejowy jest jedną z wizytówek miasta.

iława

Przed dworcem znajduje się Plac Kolejarzy, przy nim zabytkowy parowóz. A na środku ciekawy zegar słoneczny ze wskazówką z hartowanego szkła.

Iława gdzie to jest?

Gdy ktoś zapyta, gdzie leży Iława, to właściwa odpowiedź brzmi, że na Pojezierzu Iławskim, Mazurach Zachodnich i

na początku najdłuższego jeziora w Polsce czyli Jezioraka

Iława – mapa miejsc, które polecamy

Pojezierze Iławskie

jeziorak

W dużej części Pojezierze znajduje się na terenie dawnych Prus Górnych zwanych Oberlandem. Najważniejszym jeziorem jest tu na pewno Jeziorak ale warto dorzucić do tego zestawienia piękne jezioro Narie czy Drwęckie. Jedną z największych atrakcji turystycznych Pojezierza jest na pewno Kanał Elbląski.

Jezioro Jeziorak

port iława

To najdłuższe w Polsce jezioro i szóste pod względem powierzchni. Jednak mimo tej wielkości Jeziorak jest jeziorem dość płytkim. Maksymalna głębokość to 13 metrów ale średnio liczy niewiele ponad 4 metry głębokości.

jeziorak

Ma aż 16 wysp z czego największą jest ta w samej Iławie – nazywana Wielki Ostrów lub Wielka Żuława. To największa śródlądowa wyspa w Polsce o powierzchni 82,4 hektarów.

jeziorak

Jest zamieszkała w sezonie letnim i można z niej przepłynąć na Kanał Elbląski a dalej nawet do Morza Bałtyckiego.

kanał elbląski

Ale Jeziorak to nie jedyne jezioro w Iławie

Mały Jeziorak

iława

Naprzeciwko wyspy Wielka Żuława jest kanał łączący Jeziorak z Małym Jeziorakiem. To wokół tego jeziora znajdują się najpopularniejsze ścieżki spacerowe, toczy się życie i tu można poczuć wakacyjny klimat latem. Na środku znajduje się też duża fontanna.

Stateczek Ilavia

Nad Małym Jeziorakiem jest też przystań statku spacerowego Ilavia, który kursuje w sezonie od 1 maja do 30 września. Rejsy trwają około godziny, w trakcie której statek dopływa do wyspy Wielka Żuława

Godziny rejsów: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00

Ceny biletów:

  • 25 zł – normalny
  • 20 zł – ulgowy

Amfiteatr im. Louisa Armstronga

iława

Przy Małym Jezioraku znajduje się amfiteatr im. Louisa Armstronga, który nosi imię słynnego jazzmana, z uwagi na fakt, że Iławie od wielu lat odbywa się najbardziej znany, polski Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka. Festiwal, który odbywa się co roku w połowie sierpnia obchodził w 2021 roku piękną rocznicę 50-lecia istnienia.

Port Iława

iława

Jeden z najnowocześniejszych a na pewno najpiękniejszy port na Mazurach Zachodnich, zbudowany w 2015 roku dzięki unijnemu dofinansowaniu.

iława

Wciąż robi na nas bardzo dobre wrażenie. Jest tu kilka kei, dźwig do slipowania jachtów, solidny bosmanat, zaplecze sanitarne i warsztat, gdzie można wykonać drobne naprawy i usunąć awarie, które mogą przydarzyć się na szlaku.

iława

W Porcie Iława można a właściwie trzeba kupić winietę, jeśli zamierzasz pływać po Jezioraku i korzystać z infrastruktury należącej do Związku Gmin Jeziorak. A chodzi tu o pomosty i sanitariaty, z których żeglarze zwykle korzystają.

Aleja Żeglarska

iława

W samym Porcie Iława znajduje się Aleja Żeglarska a w niej m.in. tablica pisarza i dziennikarza, popularyzatora żeglarstwa ale co najważniejsze autora serii o Panu Samochodziku czyli Zbigniewa Nienackiego.

Ścieżki rowerowe

iława

Zwracamy na to szczególną uwagę. Ścieżki rowerowe w Iławie i wokół Iławy są świetnie zaplanowane. To jedna z opcji, poza żaglami by lepiej poznać samo miasto jak i Pojezierze Iławskie.

Iława – zabytkowy ratusz

iława

W centrum miasta stoi ładny, neobarokowy ratusz zbudowany w latach 1910-1912 przy Kaiserstrasse. Został mocno zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie służył jako hala targowa a do swojego pierwotnego przeznaczenia wrócił po upadku PRL – w 1995 roku.

Szlak Jakubowy w Iławie

iława

Przez Iławę, naprzeciwko ratusza, przebiega najdłuższy szlak pielgrzymkowy w Europie znany jako Szlak św. Jakuba, który prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak ma 3 tysiące kilometrów a polski odcinek znany jako Camino Polaco ponad 500 km.

Kościół w Iławie

iława

Obok a właściwie nieco za ratuszem znajduje się kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Zbudowano w latach 1317-25, w stylu gotyckim i jest tak stary jak samo miasto. Mieszkańcy nazywają go czerwonym.

Kinoteatr w Iławie

iława

Na tyłach kościoła trafiliśmy na ciekawy budynek, który można spotkać jedynie w takich uroczych miasteczkach. To kinoteatr, który ma piękną neoklasycystyczną bryłę. Powstał w drugiej dekadzie XX wieku i początkowo służył jako hala targowa. W 2002 roku wpisano go do rejestru zabytków.

Dworzec PKP Iława Główna

iława

Iława od kiedy pamiętamy była i jest ważnym kolejowym węzłem przesiadkowym. Dzięki temu iławski dworzec wyremontowano i wygląda bardzo dobrze. Nieco mniej dobrze natomiast wyglądają wszechobecne w polskiej przestrzeni, plastikowe banery jakie się na nim pojawiły.

Plac Kolejarzy w Iławie

Przed dworcem naszą uwagę zwrócił Plac Kolejarzy. Nowocześnie zaprojektowany, z centralnie umieszczonym zegarem słonecznym, którego iglicę wykonano ze szkła.

iława

Obok stoi zabytkowy parowóz.

Pierwszy noblista w dziedzinie medycyny – Emil von Berhing

emil von behring

Mało kto wie lub pamięta, że w niewielkiej wsi Ławice pod Iławą urodził się pierwszy noblista w dziedzinie medycyny. Emil Adolf von Behring uważany był za jednego z twórców immunologii a nagrodę otrzymał za wynalezienie surowic tężca i błonicy. Stworzył też w Niemczech jedną z największych w Europie wytwórni tychże surowic.

emil von behring

Był piątym z trzynaściorga dzieci miejscowego nauczyciela. Przed wsią na niewielkim wzniesieniu znajduje się cmentarz a na nim groby jego rodziców oraz ostatniego z potomków rodu Behring, który miał życzenie zostać pochowanym w tym miejscu.

cmentarz ławice

W samej wsi znajduje się izba pamięci Emila von Behringa

Restauracje Iława

smażalnia ryb w iławie

Mamy dwa sprawdzone miejsca w Iławie, które warto odwiedzić by spróbować kuchni Mazur Zachodnich. Pierwsze to Smażalnia „Pod Żaglami”, która ulokowana jest w samym Porcie Iława.

Świeże ryby, smażone bez panierki, jedynie oprószone mąką na świeżym oleju. Pyszne okonie, sandacze, węgorze i szczupaki. Do tego surówki robione na miejscu i piwo z lokalnego browaru.

Przekonała nas też ich zupa rybna na smażonej papryce z sandaczem.

Kawałek dalej poruszając się wzdłuż Jezioraka jest Tawerna pod Omegą. Tu wpadliśmy na desery bo robią tu według niezmienionej od 40 lat receptury, kultowy krem sułtański, który starsi czytelnicy mogą pamiętać z filmu „Dziewczyny do wzięcia”.

Do tego galaretki z owocami również według starych pomysłów. Mają też świetne espresso. Połączenie idealne.

Hotele Iława

Po drugiej stronie, w samej Iławie znajduje się jeden z pięciogwiazdkowych hoteli na Mazurach czyli Grand Tiffi. A w nim równie dobra kuchnia.

Ale jeśli szukasz oferty w nieco innym standardzie to zerknij na to jak prezentuje się aktualnie oferta hoteli w mieście i okolicy.

Booking.com

Więcej o Mazurach

Więcej o tym pięknym regionie jakim są Warmia i Mazury poczytasz u nas na blogu w tym dziale:

Warmia i Mazury według Szalonych Walizek

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 1 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
MirellaP
MirellaP
1 rok temu

Uwielbiam Mazury!! Regularnie tam wracam wraz z rodzinką. Uwielbiamy wynająć sobie domek na Mazurach, pić rano kawę przed domkiem, siedzieć do późna z dzieciakami, podziwiać tamtejszą przyrodę. Po prostu bajka <3

1
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx