Kijów w jeden dzień – stopover w drodze do Iranu

kijów w jeden dzień

Co zobaczyć w Kijowie?

Kijów w jeden dzień czy się da? Da się jeśli tylko sprawnie to zorganizujecie. Stopovery to nasz żywioł. Prawie w każdej długiej podróży, jeśli mamy przerwę przekraczającą sześć godzin wyskakujemy z lotniska by zwiedzić miasto. W drodze do Iranu wypadła nam dwunastogodzinna przerwa w Kijowie. Musieliśmy więc na własne oczy zobaczyć stolicę Ukrainy.

kijów w jeden dzień

Zacznijmy jednak od tego, że pierwszy raz lecieliśmy liniami ukraińskimi. Samoloty starsze ale dobrze utrzymane, miła obsługa więc spoko.

kijów w jeden dzień

Natomiast pierwszy raz zdarzył nam się problem z odprawą online. Po prostu system nie działał. Na Okęciu okazało się, że tradycyjna odprawa na lotnisku kosztuje 15 euro od osoby. W check-inie Ukrainian International Arlines dowiedzieliśmy się, że możemy złożyć reklamację na lotnisku w Kijowie. Natomiast w Kijowie w punkcie obsługi klientów UIA nie przyjęto reklamacji tylko dostaliśmy wizytówkę by pisać z reklamacją na email. Klasyczne odsyłanie od Anasza do Kajfasza. To akurat słabe. Bo internetowy system linii nie działał a konsekwencje ponieśliśmy my.

Lotnisko Kijów –  Boryspol

lotnisko boryspol

Gdzie skierować kroki po wyjściu z lotniska jeśli nie na Majdan? Ale zanim to zrobicie wymieńcie na lotnisku część gotówki na hrywny lub skorzystajcie z bankomatów znajdujących się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Jak na każdym lotnisku znajdą się taksówkarze proponujący astronomiczne ceny za kurs. Skorzystajcie z Ubera, np. poprzez lotniskowe wifi.

kijów w jeden dzień

Cena:

  • Taksówka z lotniska na Majdan – 700 hrywien, około 90 PLN, odległość około 40 km
  • Uber z lotniska na Majdan – 270 hrywien, około 35 PLN, 

Majdan Niepodległości w Kijowie

majdan w kijowie

To najważniejszy plac stolicy Ukrainy, na którym odbywają się główne uroczystości państwowe oraz kulturalne. Plac znajduje się na terenie dawnej, polskiej gminy kupieckiej „Lackiej Słobody”, gdzie w jej centrum stoi obecnie Lacka Brama czyli Brama Polska.

kijów w jeden dzień

Tutaj odbywały się największe jarmarki – tzw. kreszczeńskie. Ale tutaj też dochodziło do najkrwawszych zmagań w XII i XIII wieku.

Na Majdanie dokonał się przewrót nazywany Pomarańczową Rewolucją a także najcięższe walki zwane Euromajdanem w proteście przeciwko niepodpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

majdan

Do dziś na Majdanie spotkacie miejsca upamiętnienia poległych wówczas osób.

kijów w jeden dzień

Ale dziś Majdan zdaje się zapominać o tamtych chwilach i jest ulubionym miejscem spotkań młodzieży.

kijów w jeden dzień

Najwyższa Rada Ukrainy

Nic dziwnego, że najważniejsze uroczystości państwowe Ukrainy odbywają się na Majdanie, bo od Werchownej Rady Ukrainy czyli ukraińskiego jednoizbowego parlamentu to krótki spacer.

kijów w jeden dzień

Warto tu być i zobaczyć neoklasycystyczny budynek przy ulicy Hruszewskiego, który powstał w latach 1936-39 dla Rady Najwyższej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

kijów w jeden dzień
kijów w jeden dzień

Tuż za budynkiem Rady rozciąga się piękny widok na dolinę Dniepru.

kijów w jeden dzień

Wzdłuż parku dojdziemy do najważniejszej i najpiękniejszej części Kijowa.

kijów w jeden dzień

Miasto oficjalnie liczy 2,8 mln mieszkańców. Zapytany przez nas taksówkarz stwierdził, że w Kijowie mieszka 7 milionów ludzi. Trudno ocenić kto ma rację. Ale przychylamy się do opinii taksówkarza bo kto wie więcej o swoim miejscu pracy niż oni?

Ławra Peczerska

ławra peczerska

To jeden z najpiękniejszych zespołów cerkiewnych Ukrainy. Jego historia sięga połowy XI wieku, gdy mnisi Antoni i Teodozjusz założyli w naddnieprzańskiej pieczarze pierwszy monastyr.

kijów w jeden dzień

Poszczególne obiekty zbudowano w stylu baroku kozackiego. Zniszczone w 1941 roku odbudowano po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę.

kijów w jeden dzień

W 1990 Ławra Peczerska wraz z Soborem Sofijskim trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pomnik Rodzina Matka

pomnik matka rodzina

Idąc wzdłuż naddnieprzańskich bulwarów w dzielnicy Peczersk na pewno traficie na monumentalny pomnik Rodzina Matka, który jest częścią Muzeum historii Ukrainy w II Wojnie Światowej. Pomnik wraz z fundamentem ma 102 metry wysokości. Wykonana ze stali nierdzewnej rzeźba waży 560 ton.

kijów w jeden dzień

W jej wnętrzu znajduje się sala upamiętniająca ponad 11 tys. żołnierzy i robotników, którzy otrzymali tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

Pomnik Wielkiego Głodu ( Hołodomoru ) w Kijowie

kijów w jeden dzień

Pomnik upamiętnia od 6 do 10 milionów osób, które zginęły w wyniku wielkiego głodu w latach 1932-33. A klęska głodu była efektem przymusowej kolektywizacji rolnicy oraz bezwzględnego zmuszania chłopów do oddawania kontyngentów na rzecz rodzącego się państwa komunistycznego czyli ZSRR.

Spacer od Majdanu do pomników to kawałek bolesnej historii Ukrainy i niestety wychodzi się z tych miejsc w atmosferze zadumy.

Kuchnia w Kijowie

pomnik wielkiego głodu

Wracając spacerkiem w rozmyślaniach nad tym co widzieliśmy, zupełnie przypadkiem trafiliśmy na knajpkę Wareniczna Katiusza. Po wielu godzinach marszu zgłodnieliśmy a restauracja reklamowała się prawdziwie ukraińską kuchnią. Spróbowaliśmy oczywiście barszczu i chinkali z jagnięciną ( to przecież chyba gruzińskie ).

barszcz ukraiński
chinkali

Do tego lwowskie piwo i lampka wina

kijów

Cena:

  • Obiad – 350 hrywien czyli 45 PLN

Jeszcze UBER z powrotem na lotnisko Boryspol i mogliśmy ruszać w dalszą drogę. Kijów nas zaskoczył. Miał wiele do zaoferowania. Na pewno więcej niż my czasu, więc może kiedyś wybierzemy się nie tylko na stopover. Ale jeśli macie tutaj postój koniecznie ruszajcie w miasto bo warto.

Zobacz też:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Przepiękne zdjęcia! Mi zdarzało się odwiedzać Kijów też zwykle tylko w ramach przesiadki. Marzę, by wrócić tam na dłużej i zobaczyć coś więcej. A Wasz tekst jest bardzo inspirujący. 🙂 Pozdrawiam ciepło!

trackback
Kijów w jeden dzień - vlog - co można zobaczyć w czasie stopovera?
2 lat temu

[…] też przeczytać o wspomnianych miejscach w naszym poście Kijów w jeden dzień – stopover w drodze do Iranu. Znajdziecie tam pewnie jeszcze kilka przydatnych […]

3
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx