Kopalnia szafirów Sri Lanka – dlaczego tam zszedłem ?

kopalnia szafirów

Przed wyjazdem na Sri Lankę dowiedzieliśmy się, że niedaleko miasta Ratnapura znajduje się kopalnia szafirów, która przypomina polskie biedaszyby. Koniecznie chcieliśmy tam zejść a ściślej Jarek wpadł na genialny pomysł by sprawdzić jak wygląda kopalnia i praca górników kamieni szlachetnych.

kopalnia szafirów

Kierowca, z którym jechaliśmy z Ella wziął nas nieco z zaskoczenia. Zatrzymał się nagle na drodze, pośrodku niczego i powiedział, żebyśmy poszli za nim.

Po chwili w oddali zobaczyliśmy jakieś wiaty zbite z bali, pokryte prostymi daszkami. Zakrywały miejsca gdzie górnicy wypoczywali a inne ukrywały generatory prądu i dziury w ziemi zabezpieczone prostymi szalunkami, które prowadziły do wnętrza kopalni.

kopalnia szafirów

W szybie zejściowym nie było żadnej drabiny. Schodziło się po belkach trzymając żerdzi. Na dole panował zaduch, wilgoć i gorąco. Ale najgorsza była świadomość niebezpieczeństwa jakie grozi w takim miejscu.

szyb prowadzący do kopalni

Na Sri Lance znanych jest wiele przypadków gdy prowizoryczne szalunki padały pod ciężarem ziemi. Górnicą giną w nich cicho, bez jakiegokolwiek rozgłosu. Nie ma ekip ratunkowych jak w normalnych kopalniach na całym świecie. Nie ma ubezpieczenia, które wypłaciłoby odszkodowanie rodzinie.

płukanie ziemi w poszukiwaniu kamieni szlachetnych

Jest tylko codzienna walka o zarobek i możliwość utrzymania rodziny. Często to walka o życie. Chcieliśmy zobaczyć to na własne oczy. Porozmawiać z nimi i zobaczyć jak wydobywa się piękne kamienie szlachetne, często z narażeniem życia.

górnik w prowizorycznej kopalni szafirów

Udało nam się zabrać na dół aparat chociaż mieliśmy stracha czy przeżyje tę przygodę.

kopalnia szafirów
Jarek schodzi do kopalni szafirów na Sri Lance

Ale dzięki temu możecie dziś zobaczyć vlog i ujęcia z pracy górników kamieni szlachetnych na Sri Lance.

Kopalnia szafirów koło Ratnapura na Sri Lance – vlog

Zobacz też inne nasze vlogi ze Sri Lanki:

Kliknij też subskrypcję naszego kanału na Youtube. Dowiesz się szybciej o wszystkich ciekawostkach z naszych podróży.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
Jak spędzić czas w Negombo na Sri Lance? Poradnik vlogowy
2 lat temu

[…] Kopalnia szafirów Sri Lanka – dlaczego tam zszedłem? […]

1
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx