TOP 20 polskich filmów dziesięciolecia na każdą okazję

top 20 polskich filmów

TOP 20 polskich filmów dziesięciolecia to nasz osobisty, subiektywny wybór filmów, które warto lub trzeba obejrzeć. Gdy szukasz inspiracji, masz gotowca pod ręką.

Ostatnie 10 lat było szczególnie łaskawe dla polskich filmowców. Powstało mnóstwo znakomitych obrazów jednak nie wszystkie z nich jednak trafiły do kin i żyły jedynie życiem festiwalowym.

top 20 polskich filmów

Dlatego przygotowaliśmy nasze subiektywne zestawienie 20 najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Celowo pominęliśmy filmy głośne, nominowane do Oscara bo podejrzewamy, że je znasz. I to powód, dla którego w tym tekście nie ma Zimnej Wojny, Idy czy Bożego Ciała.

KRET – reż. Rafael Lewandowski – ( r.2010 )

Film opowiada historię Pawła, syna związkowca Solidarności ze Śląska, który poślubił Ewę, córkę górnika zabitego w czasie tłumienia strajku w kopalni. Prawie trzydzieści lat później w prasie pojawia się artykuł, z którego wynika, że jego ojciec był agentem SB w latach 80-tych. Ukrywał się pod pseudonimem „Kret” i prawdopodobnie donosił w czasie tragicznego strajku. Znakomite role Borysa Szyca i Mariana Dziędziela.

BILET NA KSIĘŻYC – reż. Jacek Bromski. – ( r.2013 )

Ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość ze świetną rolą śp. Ani Przybylskiej i Mateusza Kościukiewicza.

MOJE CÓRKI KROWY – reż. Kinga Dębska – ( r.2015 )

Dwie siostry, umierająca matka, chory ojciec, rodzinne konflikty a wszystko okraszone znakomitymi dialogami i kreacjami Agaty Kuleszy, Gabrieli Muskały, Marysi Dębskiej i najważniejszej postaci kreowanej przez Mariana Dziędziela. Jedno z naszych odkryć FPFF w Gdyni.

IMAGINE- reż. Andrzej Jakimowski – (r. 2012)

Film został nakręcony w Lizbonie, gdzie do prestiżowego ośrodka przyjeżdża instruktor niewidomych i za pomocą kontrowersyjnych metod echolokacji uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni. Jedno z miejsc grających w filmie, Cafe do Electrico odkryliśmy podczas naszej podróży do Lizbony. Film ujął nas kompletnie inną stylistyką, barwami, dźwiękami.

JESTEŚ BOGIEM – reż. Leszek Dawid – (r.2012)

Historia zespołu Paktofonika. Ale to byłoby zbyt banalne by tak opowiedź ten obraz. Bo trzech przyjaciele Magik, Rahim i Fokus, nie podejrzewało, że ich utwory zmienią oblicze polskiego hip-hopu i będą głosem młodego pokolenia. Dla nas to filmów o nadwrażliwości, która może doprowadzić do tragedii.

CHCE SIĘ ŻYĆ – reż. Maciej Pieprzyca – (r. 2013)

Gdy Mateusz przyszedł na świat lekarze uznali, że będzie rośliną. To oparta na faktach historia chłopaka, ( którego zagrał Dawid Ogrodnik). Mimo poważnej choroby podejmuje on walkę o godność i szczęście. Wielu krytykom film przypomina znakomity francuski obraz „Nietykalni”. Dla nas to opowieść o tym, że szczęście niejedno ma imię.

IKAR – LEGENDA MIETKA KOSZA – reż. Maciej Pieprzyca – (r. 2019)

I znowu znakomity Pieprzyca i historia, która urzekła nas na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. Mietek Kosz to autentyczna legenda polskiego jazzu. Geniusz fortepianu niedowidzi od dzieciństwa. W końcu lat 60. XX wieku staje się fenomenem polskiej i światowej pianistyki jazzowej. Bill Evans  uznał go za jednego z trzech najwybitniejszych muzyków swoich czasów i nagrywać z nim w USA. Mietek kocha być wśród ludzi, przyjaciół a jednocześnie szuka miłości będącej odbiciem matczynych uczuć.  Autorem nagrodzonej w Gdyni, muzyki do filmu jest Leszek Możdżer.

11 MINUT  – reż. Jerzy Skolimowski – (r. 2015)

Kino mistrza czyli opowieść o tym co może się zdarzyć w ciągu 11 minut. Zazdrosny mąż, seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Obraz miasta gdzie życie i pasje ludzi przeplatają się ze sobą.  

REWERS – reż. Borys Lankosz – ( r.2009)

To opowieść, której akcja toczy się w latach 50-ych ubiegłego wieku. Sabina (Agata Buzek), zwyczajna dziewczyna po 30ce  toczy szare życie. Widząc to jej matka (Krystyna Janda) za wszelką cenę szuka dla niej męża. Bez skutku aż do momentu gdy pojawia się inteligentny i przystojny Bronisław, którego zagrał Marcin Dorociński. A to rozpoczyna serię trudnych do przewidzenia zdarzeń, które odkrywają dwoistość kobiecej natury.

RÓŻYCZKA – reż. Jan Kidawa Błoński – (r.2010)

Historia zaślepionej uczuciem do agenta tajnych służb dziewczyny, która rozkochuje w sobie na jego polecenie znanego pisarza. Jej zadaniem jest inwigilowanie kochanka. Świetne kreacje Magdaleny Boczarskiej, Andrzeja Seweryna i Jacka Braciaka.

EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY  – reż. Janusz Majewski – (r.2015)

Jeden z najbardziej radosnych i słonecznych filmów ostatnich lat. Podczas festiwalowych pokazów dialogi Anny Dymnej w roli „babci klozetowej” wzbudzały salwy śmiechu na sali. W filmie zagrała plejada polskich gwiazd – Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Anna Dymna, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak.

BOGOWIE – reż. Łukasz Palkowski – (r. 2014)

Życiorys profesora Zbigniewa Religi to był właściwie gotowy scenariusz na film. Zadania przełożenia go na język filmu podjął się Łukasz Palkowski. Całości dopełnia fenomenalna wręcz rola Tomasza Kota. To film, który opowiada historię buntu i początku rewolucji w polskiej medycynie.

UKRYTA GRA – reż. Łukasz Kośmicki – (r. 2019)

Thriller  szpiegowski, idealny na zabicie domowej nudy. W czasie zimnej wojny i konfliktu kubańskiego, amerykańskie, tajne służby porywają genialnego matematyka, borykającego się z problemem alkoholowym aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej odbywający się w Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną. Świetne kreacje Billa Pullmana i Roberta Więckiewicza

SZTUKA KOCHANIA – HISTORIA MICHALINY WISŁOCKIEJ – reż. Maria Sadowska – (r. 2017)

Ten film to z jednej strony życiorys najsłynniejszej seksuolog PRL – Michaliny Wisłockiej a jednocześnie opowieść o jej walce o wydanie książki, która podbiła rynek i była początkiem rewolucji seksualnej w Polsce. To także opowieść o walce z cenzurą i konserwatyzmem obyczajowym. Główną rolę zagrała Magdalena Boczarska a u jej boku można zobaczyć Eryka Lubosa, Piotr Adamczyka, Arkadiusza Jakubika czy Justynę Wasilewską.

PAN T. – reż. Marcin Krzyształowicz – (r. 2019)

Historia z najciemniejszych czasów PRL. Warszawa, rok 1953, czasy stalinowskie. Bohaterem jest znany pisarz mieszkający w hotelu dla literatów, który utrzymuje się z korepetycji języka polskiego udzielnych ślicznej maturzystce. Z tą ostatnią łączy go płomienny romans. Ciekawie robi się gdy sąsiadem Pana T. zostaje chłopak z prowincji i czyni go swoim idolem, maturzystka decyduje się na poważne wyznanie, a on sam wpada w oko tajnej policji politycznej. Znakomita rola Pawła Wilczaka – tytułowego Pana T. Sebastiana Stankiewicza, Wojciecha Mecwaldowskiego czy Marii Sobocińskiej.

ATAK PANIKI – reż. Paweł Maślona – (r. 2017)

Widzimy w tym filmie podobieństwa do „11 minut” Skolimowskiego. Kelner z ambicjami, radiowiec, panna młoda, autorka kryminałów z sukcesami a także spec od behawioryzmu zwierząt dochodzą do punktu, w którym następuje atak paniki

CICHA NOC  – reż. Piotr Domalewski – (r. 2018)

Uniwersalna opowieść o historii rodziny borykającej się z rzeczywistością migracji zarobkowej. Gdy pracujący za granicą Adam niespodziewanie wraca do rodzinnego domu na Boże Narodzenie nikt z nie spodziewa się, jak wielki wpływ na ich życie będzie miała wigilijna noc. W filmie zobaczysz Dawida Ogrodnika, Arkadiusza Jakubika, Agnieszkę Suchorę czy Tomasza Ziętka.

DEMON – reż. Marcin Wrona – (r. 2015)

Thriller trzymający w napięciu do ostatniej chwili. Chłopak wraca z Anglii do Polski na ślub ze swoją dziewczyną. Dostaje w prezencie od przyszłego teścia dom i odkopuje obok niego ludzkie szczątki. Traci przytomność podczas oględzin a gdy się budzi szczątki znikają. Zaczyna się wesele z goście dostrzegają, że panem młodym zaczyna się dziać coś dziwnego.

7 UCZUĆ – reż. Marek Koterski – (r. 2018)

Adaś Miauczyński wraca do czasów dzieciństwa by nauczyć się nazywania siedmiu podstawowych uczuć. Ma to poprawić jakość jego dorosłego życia Radość, złość, smutek, strach, samotność, wstyd i poczucie winy. Ta podróż do przeszłości zaskakuje szeregiem zaskakujących, często komicznych jak to u Koterskiego, sytuacji. Dostarcza także licznych wzruszeń i refleksji.

POD MOCNYM ANIOŁEM – w reż. Wojciecha Smarzowskiego – (r. 2014)

Ten film polecamy przed weekendowym melanżem. Historia pisarza i nałogowego alkoholika, który zakochując się w młodej dziewczynie wierzy, że wygra z nałogiem. Czuje, że ma dla kogo żyć. Nie wytrzymuje, idzie do baru Pod Mocnym Aniołem, zaczyna pić. W mieszkaniu idzie już bez końca. Trafia na odwyk gdzie reżyser, kierowca TIRa, inżynier, farmaceutka opowiadają w ramach terapii swoje historie. W filmie występuje galeria polskich gwiazd – Robert Więckiewicz, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel, Jacek Braciak, Kinga Preis, Marcin Dorociński czy Arkadiusz Jakubik.

Miłego oglądania

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Irmina
Irmina
3 lat temu

Imagine,to jeden z tych filmów, który pamiętam się jeszcze długo po obejrzeniu. Za to właśnie doceniam nasze kino- że jak już zabiorą się do niecodziennego tematu, to zrobią to przeważnie bardzo dobrze.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Moim zdaniem najlepszy polski film dekady to Bogowie ( oscarowa rola Tomasza Kota)

3
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx