Spis treści:
Mazowsze od nieco innej strony
Myśląc Mazowsze w pierwszym skojarzeniu przychodzi nam na myśl Warszawa. Ale wiejskie klimaty Mazowsza to coś o czym nie powinniśmy zapominać. A wręcz penetrować przede wszystkim bo właśnie to Mazowsze swoją kulturą i społecznością oddziaływało mocno na inne regiony. Jak chociażby na sąsiednie Mazury.
No bo jeśli ktoś zapyta Was kim byli Mazurzy to śmiało możecie odpowiedzieć, że to ubodzy chłopi i szlachta z Mazowsza, którzy w kilku falach zasiedlali południową i wschodnią część terenu przyszłych Prus Książęcych od XII wieku.
Ale nie o Mazurach chcemy pisać a o Mazowszu. Mazowiecka wieś ze swoimi drewnianymi chatami, krytymi strzechą odchodzi powoli w zapomnienie ale na szczęście są miejsca, które ratują pamięć, historię i tradycję a jednym z nich jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Dziś Muzeum w Sierpcu to poważna, duża instytucja, obszarowo można by rzec ogromna. Ale początki jak w większości przypadków były skromne i zaczęły się od rzeźby o czym powiemy zaraz więcej.
Muzeum zajmuje 55 hektarów powierzchni na terenie dawnego, podsierpeckiego majątku Bojanowo. Znajdują się w nich 72 obiekty duże takie jak obory, chałupy, wiatrak, kościół drewniany z Drążdżewa z kaplicą, kuźnia, studnie i kapliczki.
Zestawione razem tworzą układ XIX wiecznej, mazowieckiej wsi zwanej rzędówką. A obrazu całości dopełnia piętnastotysięczny zbiór przedmiotów drobnych i większych pochodzących z końca XIX do połowy XX wieku.
Do niektórych obiektów Muzeum polecamy wybrać się na wirtualny spacer, które znajdziesz na stronie
Historia Muzeum – wiejskie klimaty Mazowsza
Historia muzeum sięga roku 1971 roku, gdy powstały dwie pierwsze sale w sierpeckim ratuszu. Celem działania pierwszego Muzeum było gromadzenie dóbr kultury z zakresu etnografii i sztuki ludowej. Ale przede wszystkim chodziło o zachowanie rzeźby regionu sierpeckiego, który cieszył się szczególnym bogactwem twórców ludowych. Ale faktyczny skansen, który odwiedzamy obecnie, powstał w latach 1976 – 1984.
Galeria rzeźby w Muzeum Wsi Mazowieckiej
Dziś warto zacząć wędrówkę po skansenie właśnie od galerii rzeźby, która po latach została we właściwy sposób wyeksponowana i przechowywana w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności.
Można w niej podziwiać prace artystów z okolic Sierpca, często niepiśmiennych, których jednym z najlepszych środków wyrazu była właśnie rzeźba w miękkim drewnie.
Najbardziej wartościowym obiektem w tej ekspozycji jest drewniana Pieta pochodząca z przydrożnej kaplicy, która jest datowana na XV wiek.
Powozownia
Obok galerii warto zajrzeć na chwilę do powozowni, gdzie zgromadzono kolekcję powozów codziennych i na szczególne okazje. Jak również ich zimową wersję czyli sanie.
Dwór z Bojanowa
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, Skanen w Sierpcu powstał w miejscu dawnego majątku w Bojanowie. A tuż za powozownią można zobaczyć dawny bojanowski dwór. Za nim jest piękny staw, miejsce wypoczynku i sad.
Od dworu biegnie aleja z pięknym starodrzewem.
Kościół i kaplica z Drążdżewa
Z dworu wiedzie prosta droga do kościoła i kaplicy z Drążdżewa. Ma on ciekawą historię. Proboszcz parafii, w której się znajdował, świadom tego, że drewniany kościół, który był w kiepskim stanie, będzie miał w Muzeum lepszą opiekę, chciał go przekazać do skansenu. Miejscowa społeczność nie chciała się na to zgodzić.
Ostatecznie po negocjacjach kościół z kaplicą zostały przeniesione a na mszę w nowym miejscu zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Drążdżewa.
Słynne niebieskie chaty w Muzeum Wsi Mazowieckiej
W sumie cała nasza opowieść o Muzeum w Sierpcu zmierzała do tego właśnie miejsca czyli do słynnych niebieskich chat, które wyjątkowo wyróżniają się kolorytem na tle mazowieckiej wsi a przez to są tak popularne.
Dwie niebieskie zagrody pochodzą z Izdebnej Kościelnej oraz Czermnej.
Powody malowania domów na niebiesko była dwa. Jeden – to miał być wyraźny sygnał, że w domu jest panna na wydaniu.
W drugim przypadku dodawano ultramarynę do wapna na bielenie by odstraszać owady.
Naprzeciwko nich i obok znajduje się 20 hektarów pól uprawnych, z których pozyskuje się słomę do pokrycia i napraw dachów w skansenie.
Filmowe klimaty Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Powinniśmy o tym napisać od razu. Muzeum Wsi w Sierpcu to wyjątkowo filmowe miejsce.
Powstało w nim sporo znanych filmów fabularnych i seriali a spośród nich na szczególną uwagę zasługuje „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. M.in. w tej stodole Zagłoba bronił się po suto zakrpianym weselu przed napaścią kozaków.
A te zabudowania zagrały podwarszawskie Brwinowo w serialu „Stulecie Winnych” na podstawie bestsellerowej powieści Ałbeny Grabowskiej.
A za kościołem znajduje się też karczma, która w Panu Tadeuszu była domem księdza Robaka czyli Jacka Soplicy.
Dziś można w niej zjeść najlepszą w okolicy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym.
A na deser polecamy rewelacyjną szarlotkę, oczywiście jeśli wcześniej nie zjedzą jej inni amatorzy smakołyków.
Szlak Jabłkowy Warki
Tą szarlotką i jabłkami chcieliśmy Cię płynnie przenieść do innej mazowieckiej atrakcji jaką jest wyjątkowy Szlak Jabłkowy Warki.
Największy Sad Europy
Ta okolica leżąca na południowy-wschód od Warszawy nazywana jest Największym Sadem Europy.
Gdy weźmiemy pod uwagę to, że Polska jest największym producentem jabłek w Uni Europejskiej i trzecim na świecie największe wrażenie robi to, że 40% wszystkich polskich jabłek dojrzewa właśnie w okolicach Warki.
Piszemy ten post w okresie przejściowym, gdy ostatnie kwiaty jabłoni znikają w sadach.
Właśnie powstają zawiązki jabłek, które za dwa – trzy miesięcy będziemy mogli zbierać i próbować w postaci owoców ale też pysznych przetworów z wareckich jabłek.
A skoro owoców świeżych o tej porze roku jeszcze nie ma, chcemy pokazać Ci jakie to pyszność z tych owoców, który czekają w chłodniach – można wyczarować.
Galeria – Kawiarnia Rynek w Warce
Gdy zapytaliśmy gdzie w okolicy można zjeść najlepszą szarlotkę, wszyscy wskazali nam to miejsce.
Galeria – Kawiarnia Rynek w Warce znajduje się przy wareckim rynku. I jakie było nasze zdziwienie, gdy chwilę po jej otwarciu raz za razem zaczęli się tu zjeżdżać rowerzyści z Wawy, w jednym celu – by spałaszować tę właśnie szarlotkę z wareckich jabłek i popić również dobrą kawe.
I my się temu nie dziwimy bo szarlotka faktycznie jest pyszna i składa się prawie z samych kabłek.
Kawiarnia istnieje od 9 lat a galeria od 8 i można w niej znaleźć prace lokalnych artystów, w tym gospodarzy.
Pałac Mała Wieś
By lepiej zapoznać się kulinarnymi atrakcjami Szlaku Jabłkowego Warki polecamy wybrać się także do Małej Wsi, a konkretnie do Pałacu w Małej Wsi.
Samo miejsce jest niezwykłe, bardzo zadbane a w jego murach podejmowano decyzje o losach kraju. Tak się bowiem składa, że przyjaciel i doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazyli Walicki wybudował w 1786 roku dom rodzinny, który z uwagi na sprawowany urząd wojewody rawskiego trzymał formę pięknego, klasycystycznego pałacu.
Oprócz zwiedzania pałacu i pięknego parku, który go otacza koniecznie trzeba spróbować rzadkiego dania jakim jest barszcz z jabłek grójeckich.
A by dopełnić wariacji na temat jabłek, obowiązko również szarlotkę w wersji pałacowej.
Winnica Dwórzno
Winnica Dwórzno – wina z jabłek nie produkuje ale jak najbardziej z malin, czarnej porzeczki i wyjątkowo ciekawe z jagody kamczackiej.
Znajduje się we wsi Dwórzno oddalonej zaledwie 40 km od Warszawy i pewnie dlatego w weekendy, to doskonały kierunek enoturystycznych wycieczek mieszkańców stolicy i jej okolic.
To największa winnica na Mazowszu i jedna z największych w Polsce. Powstała w 2013 roku i zaczynała od 12 szczepów testowych by obecnie poprzestać na ośmiu.
Położona na Wysoczyźnie Mazowieckiej winnica nazywana jest „mazowiecką Toskanią”.
W weekendy odbywają się tu spacery po winnicy zakończone degustacją win i na jeden z takich spacerów też się wybraliśmy.
Z win zdecydowanie najbardziej przypadł nam do gustu Solaris i jest to naszym osobistym zdaniem jeden z najmocniejszych punktów Winnicy Dwórzno. Rześkie wino o aromacie cytrusów do tego bardzo łagodne w smaku ze zbalansowaną kwasowością i słodyczą.
A z win czerwonych wart uwagi i polecenia jest Regent, szczep popularny w Polsce, który u nas daje świetne efekty.
Natomiast z owocowych win jakie powstają w Dwórznie niezwykle ciekawym i zaskakującym winem jest to produkowane z jagody kamczackiej.
Więc jeśli szukacie przygody i odkrywania nowych smaków to Winnica Dwórzno może być bardzo dobrym kierunkiem.
Mapa miejsc, które odwiedziliśmy w ramach trasy – wiejskie klimaty Mazowsza
Wiejskie klimaty Mazowsza – podsumowanie
Ten tekst powstał przy współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną w ramach kampanii Odpocznij na Mazowszu.
BARDZO ŁADNY MATERIAŁ O MAZOWSZU
Dziękujemy i pozdrawiamy
Naprawdę szacun, że wam się chce! (SUPER FOTKI)
Chce i to jeszcze jak?. Dzięki, pozdrawiamy