Spis treści:
Jakie wino na Malcie?
W każdym winiarskim kraju produkcja i historia produkcji wina to cenny fragment kultury narodu. Dlatego tak bardzo interesowało nas wino na Malcie, że chcieliśmy odwiedzić jednego z producentów by bliżej przyjrzeć się lokalnej specyfice.
Wino na Malcie
Historia produkcji wino na Malcie sięga VIII wieku p.n.e. Uważa się, że właśnie wtedy uprawę winorośli i ich winifikację rozpoczęli Fenicjanie. Nowoczesny przemysł winiarski, metody i europejskie szczepy pojawiły się na wyspie w XX wieku. Z około 500 hektarów winnic na Malcie i Gozo produkuje się rocznie około 70 tys. hektolitrów wina. Długi czas maltańskie wina nie cieszyły się popularnością również wśród samych maltańczyków. Ale na Malcie powstało sporo dużych winnic i producentów, którzy ten obraz zmieniają.
Zalicza się do nich również Dom Wina Meridiana, który szczyci się winami wysokiej jakości z maltańskim charakterem.
Dom Wina Meridiana – historia
Meridiana znajduje się w pobliżu Mdiny, w miejscu gdzie przed wiekami osiedlali się pierwsi Grecy. W czasie drugiej wojny światowej znajdowało się tu lotnisko wojskowe.
Ale zanim do tego doszło, w 1985 roku spotkali się dwaj pasjonaci wina- Mark Miceli – Farrugii, założyciel Meridiany i enolog z Bordeaux – Denis Dubourdieu.
Enolog przekonał właściciela, że Malta ma potencjał do produkcji win wysokiej jakości i na takie powinna się nastawić.
Równolegle z winnicą powstała urokliwa winiarnia zbudowana z charakterystycznego dla Malty wapienia w kolorze kredy. Zbudowana jest tak, że w środku można znaleźć chłód w upalne dni.
Winnica Meridiana
W 1987 roku powstała 19-hektarowa winnica, w której pierwsze, ograniczone jeszcze zbiory win białych i czerwonych odbyły się w 1995 i 96 roku. Prawie połowę tej powierzchni zajmują uprawy odmiany Chardonnay. Reszta to Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah. A w 2013 roku posadzono tysiąc krzewów naszego ulubionego Moscato.
Obecnie winnica ma w ofercie aż dziesięć rodzajów win – cztery białe, różowe i pięć czerwonych. Łączna produkcja rocznie to 140 tysięcy butelek. Większość trafia na rynek krajowy ale część na niszowe rynki jak Japonia, Szwajcaria, Rosja, Belgia i Dania.
Najpopularniejsze wina z Meridiany
Czego warto spróbować na Malcie?
Gdy pojawiliśmy się w Meridianie właśnie rozpoczęły się zbiory chardonnay. To jeden z popularniejszych na Malcie szczepów.
Meridiana wyróżnia się nazewnictwem swoich win nawiązującym do czasów fenickich.
Isis – Chardonnay
Stąd np. Chardonnay nosi oficjalna nazwę Isis – fenickiej bogini żeglarzy.
Królują w nim aromaty cytrusów i egzotycznych, białych owoców
Astarte – vermentino
Vermentino to maltański klasyk – białe z aromatami owoców tropikalnych i cytrusowych, nutami kwiatowymi i kwaskowym finiszem. Schłodzone nadaje się idealnie na maltańskie upały. To jedno z pierwszych win, które trafiło na wyspę tysiące lat temu, za sprawą Fenicjan. Maltańczycy uważają, że pasuje idealnie do ostryg.
Fenici White
Nazwa wina to hołd dla fenicjanin, którzy blisko tysiąc lat przed naszą erą rozpowszechnili kulturę winiarską w basenie Morza Śródziemnego. Fenici to kupaż wymienionych wcześniej odmian i viogniera, równie popularnego na Malcie
Fenici Rose czyli Cabernet Sauvignon
Cała linia Fenici to przyjemne, łatwe wina o świeżym, owocowym charakterze. Nie inaczej jest z rose. Produkowane jest w Meridiane od niedawno bo od 2012 roku. Dobre do grilla, truskawek i owoców morza.
Nexus czyli Merlot
Podczas naszej degustacji mieliśmy przyjemność spróbować również maltańskiego Merlot, w Meridianie noszącego imię Nexus. Naszym zdaniem najlepsze ze wszystkich prezentowanych i osobiście gorąco polecamy. Wino pełne jest aromatów wiśniowo-śliwkowych, które buduje podczas 10 miesięcy leżakowania w dębowych beczkach a kolejnych 8 miesięcy w butelkach. Kruszone jest tak by nie naruszyć ziaren znajdujących się w gronach.
A piwnice Meridiany skrywają jeszcze niejedną ciekawą beczkę wartą bliższego poznania
Zwiedzanie i degustacje w Meridianie
W Meridianie można umawiać się na zwiedzanie i degustacje win. Jest otwarta od poniedziałku do piątku. Tour po winnicy z degustacją win i deską serów i przekąsek kosztuje 25 euro. Na miejscu jest też sklep.
A na pięknych tarasach Meridiany organizowane są też konferencje a nawet wesela. Spędziliśmy tam trochę czasu i musimy przyznać, że dla miłośników wina takie miejsce może okazać się wymarzonym.
Lokalizacja Meridiana Wine Estate
[su_gmap width=”100%” height=”380″ address=”Meridiana Wine Estate” zoom=”16″ title=”Meridiana Wine Estate”]
Polecamy też nasze teksty z ulubionego winiarskiego kraju jakim są Węgry i ich królestwa białych win, z Tokaju, gdzie traficie do rzemieślniczej, jakościowej winnicy Szedmak Borhaz.
[…] Wina na Malcie i winnica Meridiana […]