Czego potrzebuje podróżujący fotograf? Sprzętu, który robi piękne zdjęcia i jest możliwie najlżejszy, najmniejszy a jednocześnie dobry jakościowo. Im więcej podróżujemy tym bardziej leczymy się z wielkich gabarytów na rzecz urządzeń, które nie spowodują u nas skrzywienia kręgosłupa. Szczególnie gdy latamy tylko z bagażem podręcznym na plecach.
Bazując więc po trosze na naszych doświadczeniach prezentujemy Wam pomysły na prezenty dla podróżującego fotografa. Takie, które mamy, używamy i uważamy, że są rewelacyjne lub takie o których marzymy, że powinny być z nami w podróży bo ułatwiłyby nam życie a Wam szybsze poznanie piękna bliższych i dalszych zakątków świata.
Spis treści:
Shimoda Explore 60 – najlżejszy plecak ever
Lata pracy ze sprzętem uczą nas samoograniczania ale i tak wciąż kilogramy ciążą na plecach. W podróży potrzebowałem dużego plecaka by zmieścić sprzęt foto, drona a czasem również obudowę podwodną. Dopóki nie zobaczyłem tego cuda myślałem, że mam najlepszy możliwy plecak. Ale pojawiła się Shimoda Explore, które bez wkładów waży 1,5 kg !!! Tylko półtora kilograma. Zaprojektowana tak, że wszystko jest pod ręką – statyw, telefon, butelka na wodę i miejsce na zbędne odpady by nie zaśmiecać środowiska. Wersja 40 litrów to miejsce głównie na sprzęt. Wersja 60 litrowa ma przestrzeń również na dodatkowe ubrania. Środek projektuje się samemu z gotowych wkładów.
Wkłady w różnych wielkościach
Cena za plecak 60 l z wkładami 1499 PLN np. w Sklep bez Nazwy
Wersja 40 litrów i bez wkładów jest oczywiście tańsza.
Statyw Benro SLIM Travel
Zaczniemy od parametrów. Statyw wykonany jest z karbonu, waży więc mało, bardzo mało bo niewiele ponad 1 kg. Jest najmniejszy w swojej klasie bo po złożeniu ma tylko 35 cm. Sprawdzony w Nowej Zelandii. Polecam więc bo naprawdę warto.
Cena 449 PLN np. w Sklep bez Nazwy
Więcej o statywie Benro SLIM Travel przeczytacie w naszej recenzji TUTAJ.
Wodoszczelne pudełko na karty SD
Karty SD szczególnie wypełnione po brzegi gigabajtami pięknych zdjęć z podróży, to najważniejszy element bagażu fotografa. Powinny być więc traktowane ze szczególną pieczołowitością. Wodoszczelne pudełko na karty SD, wykonane z mocnego tworzywa to najlepsze miejsce na ich przechowywanie. A do tego małe i oczywiście lekkie.
Cena 39 PLN np. w sklepie Mitoya.pl
Szybki dysk SSD – SANDISK EXTREME PRO 256 Gb – back up zdjęć w podróży
Jeśli naprawdę zależy Wam na bezpieczeństwie zdjęć, w których zrobienie wkładacie tyle serca, emocji i czasu to warto w podróży zadbać o back up. Raz w życiu straciliśmy część fotek, przez przypadek i ten raz będziemy pamiętać do końca życia. Dlatego bezpieczeństwo przechowywania kart SD to jedna sprawa a druga backup materiałów. Możecie wybrać jakikolwiek dysk ale … to cacko wygląda jak pendrive ale to potężny dysk SSD, który pracuje z prędkością powyżej 400 Mb/s. Jest oczywiście lekki a o to nam chodzi.
Cena – 419 PLN np. w Sklep bez Nazwy
Uchwyt PeakDesign Capture V3 – wolne ręce podczas trekkingu
Obserwowaliśmy projekty PeakDesign na amerykańskim Kickstarterze, jeszcze gdy budowali swój start up. I już wiedzieliśmy, że będzie petarda. System szybkiego montażu na pasku plecaka lub spodni to jedno z najlepszych rozwiązań na jakie mogli wpaść goście z Peak Design. Idealne i bezpiecznie zapięcie aparatu z kostką montażową Arca. Sprawdźcie sami a przekonacie się o czym mowa.
Cena – 269 PLN uchwyt wraz z płytką np. w Sklep bez Nazwy.
Statyw Gorillapod
Jeśli nie lubicie, nie chcecie ciągnąć w podróży statywu to dobrą alternatywą może być statyw Joby Gorillapod 3K z głowicą z udźwigiem 3 kg. Wystarcza w zupełności, żeby załadować na niego bezlusterkowca z niezłym obiektywem. I jeszcze jest zapas. Giętkie nogi pozwalają zamocować go dosłownie wszędzie więc to dodatkowa zaleta sprzętu i wyróżnik od klasycznych, prostych statywów. Waży niecałe 400 g więc to alternatywa na podróż z małym bagażem.
Cena 349 PLN, np. w Cyfrowe.pl
Kompaktowy statyw Manfrotto
To dopiero jest prawdziwe rozwiązanie i back up na trudne sytuacje. Kompaktowy statyw Manfrotto. Da sobie radę z bezlusterkowcem i całkiem sporym obiektywem. Udźwig do jednego kilograma. Waga 68 g. Radość – nieograniczona.
Cena – 39 PLN np. w Sklep bez Nazwy.
Pasek Peak Design Slide Ash – na długie spacery
Ile razy podczas długiego marszu z aparatem na szyi poczuliście, że coś urywa Wam głowę? Oryginalne paski oczywiście są oryginalne ale czy zawsze do końca dopracowane? Osiem do dziesięciu godzin z aparatem na szyi może poważnie wpłynąć na samopoczucie. Dlaczego uważamy, że patent Peak Design jest lepszy? Bo szeroki pasek zakładany na szyję lub ramię jest wypełniony żelem co ma niebagatelne znaczenie podczas całego dnia pracy. Długość paska jest płynnie regulowana więc każdy może dostosować go do swoich potrzeb. Pasek ma też system szybkich zapinek, dzięki, którym łatwo wpiąć i wypiąć z niego aparat. Używaliśmy go w Izraelu, Iranie, Tajlandii i Kambodży. I sprawdził się.
Cena 249 PLN np. w Sklep bez Nazwy
Potężny powerbank Powerbank XQISIT 3xUSB 20800 mAh
Zdarzyło Ci się by zapomnieć naładować baterie? Lub nie zabrać ze sobą zapasu? Rozwiązaniem jest powerbank – o ile nie zapomnisz go także zabrać :). Trochę powerbanków naoglądaliśmy się już w życiu, trochę używaliśmy i możemy powiedzieć, że w podróży fotografa sprawdzi się taki o pojemności ponad 20000 mAh, z trzema wyjściami USB o różnych prądach ładowania. Dzięki temu możecie być pewni, że uda się doładować każde z posiadanych urządzeń.
Cena 169 PLN np. w Media Markt
Karty pamięci Extreme
Firm produkujących karty pamięci jest naprawdę sporo. Takich, do których mamy zaufanie zdecydowanie mniej. My używamy SanDisk bo nigdy nie zawiodły i cieszą się dobrą opinią wśród fotografów. Ważne jednak do jakiej pracy chcecie używać karty. Jeśli nie pracujecie ze zdjęciami seryjnymi, nie kręcicie filmów w 4K to wystarczy Wam karta klasy U3 V30. Prędkość zapisu do 60 Mb/s odczyt do 90 Mb/s .
SANDISK microSDXC Extreme 64GB 90MB/s C10 U3 V30,
Cena 108 PLN np. w Media Markt
Jeśli jednak macie wyższe wymagania to warto rozejrzeć się za czymś takim jak SANDISK microSDXC Extreme Pro 128GB 170MB/s C10 U3 V30 A2, prędkość zapisu do 90 Mb/s, odczytu do 170 Mb/s – dosłownie mocarz, który na pewno pomoże gdy liczy się czas.
Cena 299 PLN, np. w Media Markt
Filtry Nisi – system 100
Kochacie fotografię krajobrazową? Spróbujcie kiedyś użyć filtrów połówkowych lub bardzo dobrego filtra polaryzacyjnego a zobaczycie, że nie opędzicie się od nich. Filtry zmieniają podejście do fotografii, ułatwiają i przyspieszają pracę a system NISI 100 to jedno z najlepszych rozwiązań jakie można polecić. Niestety system nie jest bardzo mały, bardzo tani ale jest piekielnie dobry. I dlatego znalazł się w tym zestawieniu.
Na początek NISI 100 Starter Kit II Generacja – cena 2600 PLN np. w Sklep bez Nazwy
a efekt użycia filtra polaryzacyjnego NISI NC+CPL widoczny poniżej – kolory robią się dosłownie same.
Ultrabook Asus
To taki prezencik marzeń :). Od dawna spoglądamy w stronę Asusa bo dobry i bardzo lekki notebook w podróży musi być. A po przejrzeniu dziesiątek ultrabooków ten wydaje się najrozsądniejszy. Dlaczego nie Mac Book? Bo nie chcemy zmieniać systemu. Chociaż Dorotka używa i jest szczęśliwa. Ale sami wiecie. To kwestia gustu. A ten ZenBook ma naprawdę świetne parametry jak na cenę. Bo fotograf w podróży potrzebuje lekkiego kompa, matowego ekranu o standardzie IPS lub zbliżonym, dyskach SSD M2, pamięci RAM min. 16 GB, karcie graficznej by poradzić sobie z obróbką. No i oczywiście bateria musi dać radę cały dzień. Podrzucamy więc pomysł na ultrabooka.
ASUS ZenBook UX430UN i7-8550U/16GB/512SSD/Win10P MX150
cena 5399 PLN np. w X-kom
Kompakt Sony nie uwierzysz co potrafi
Myślisz, że tylko pełnoklatkowy aparat potrafi robić cudne zdjęcia? Nic bardziej mylnego. Zaprezentujemy dwa kompakty od Sony, które rozwalają system.
Pierwszy to aparat z serii X100 – DSCRX100M3. Na rynku można znaleźć już 5 generację ale proponujemy wersję trzecią oznaczoną jako M3 bo ma podobne parametry a jest dużo tańsza. Aparat ma obiektyw Zeiss o ogniskowej 28-70 mm i jasności od 1,8-2,8 f. Wykonany jest w technologi BSI czyli z tylnym podświetleniem pikseli dzięki czemu ma bardzo niski poziom szumów. Ma jednocalową matrycę ale to wciąż Sony, z optyką ZEISS, wykonuje zdjęcia w RAW, filmy w 4K, ma opcje full manual, wizjer optyczny. Wszystko to co profesjonalny aparat mieć powinien. Jest lekki i poręczny. Idealny jeśli nie możecie zabrać ze sobą nic większego.
Sony DSCRX100M3 – Cena 2299.01 PLN w Sony Center
Drugi aparat rozwala możliwościami. Nowość od Sony DSCHX99 – kompakt, który ma obłędny zakres ogniskowych od 24 do 720 !!! mm. Nie znamy drugiego, takiego na rynku. Oczywiście optyka ZEISS. Oczywiście również z technologią BSI, którą Sony jako pierwszy przeniósł z zastosowań specjalnych na rynek dla przeciętnych użytkowników. Reszta funkcji taka sama jak w kompakcie wyżej. Gorzej wygląda jedynie jasność obiektywu od 3,5 f przy szerokim kącie do nawet 6,4 f przy teleobiektywie. Ale coś za coś. Obejrzyjcie zresztą sami.
Sony DSCHX99 – Cena 2299 PLN w Sony Center
Zestaw do czyszczenia optyki
Rzecz obowiązkowa w podróży, bo niezależnie od klimatu, sprzęt i szkła brudzą się. Dlatego podrzucamy pomysł na obowiązkowy zestaw czyściocha.
Cena 95 PLN np. w Sklep bez Nazwy
Dron Mavic Air
Sami wiecie jak niezwykle wygląda świat widziany z lotu ptaka. Jeśli ktoś lubi patrzeć z takiej perspektywy to dron wydaje się wręcz wskazany. Polecamy rozwiązania firmy DJI, bo są małe, lekkie i sprawdzone. Jeśli nie robicie zdjęć w formacie RAW a wystarczy Wam zwykły JPEG to bierzcie DJI Spark. Waży tylko 300 gr.
Cena 1799 PLN np. w DJI Airs Online
Jeżeli jednak chcecie ze swoich zdjęć i filmów wycisnąć więcej i wciąż posiadać bardzo lekki sprzęt to rozwiązanie jest jedno – Mavic Air. Obsługuje format RAW, nagrywa w 4K, całkowita masa startowa to 430 gr. To poniżej 0,5 kg od którego latanie dronami na świecie wymaga uprawnień, zgód i rodzi dodatkowe komplikacje.
Cena 3199 PLN np. w DJI Airs Online
Przygotowanie tego zestawienia zajęło nam sporo czasu bo nie lubimy kompromisów i polecania byle czego. Mamy więc nadzieję, że coś z tej listy zainspiruje Was świątecznie lub nie tylko świątecznie. I obdarujecie jakimś gadżetem ( być może kosztownym ) pasjonata fotografii podróżniczej. Dajcie znać co podoba Wam się najbardziej.
Wszystko piękne i przydatne :). Mam natomiast pytanie o latanie dronem < 600 gr. Potrzebna jest licencja w PL czy nie?
Łukasz. W każdym kraju na świecie wygląda to inaczej. W wielu istnieje kategoria wagowa poniżej 0,5 kg. Natomiast w Polsce mamy trzy kategorie wagowe: do 5 kg, do 25 kg i 150 kg. Natomiast uprawnienia potrzebne są do używania dronów w celach innych niż rekreacyjne.
OK, a co z robieniem zdjęć na bloga/FB/insta? Nie mówię tutaj o komercyjnych zleceniach, a o zdjęciach do artykułu publikowanego na naszym blogu. To nadal rekreacja czy jednak już nie?
Nie jestem biegły w te klocki. Ale jeśli jesteś w podróży, w innym kraju to przepisy krajowe nie obowiązują przecież.
Już jakiś czas, jako drugi aparat, głównie podczas uprawiania narciarstwa biegowego, używam zaprezentowany model sony. Potwierdzam, jest bardzo dobry! Dobrze też znosi upadki 😉
Co tylko potwierdza nasze na razie teoretyczne rozważania. Ale aparat testowaliśmy i zachwycił :). Pozdrawiamy
Bardzo fajne zestawienie w szerokim przedziale cenowym. Może nie koniecznie interesują mnie dane modele, ale znacznie pomoże to w wyborze prezentu. Dron to taki mój prezent marzeń, bo reszta osprzętu w większym lub mniejszym stopniu jest już na pokładzie. Jeśli napiszesz jeszcze, jak znaleźć fundatora takiego prezentu to już będzie bajka 😉
Dzięki, właśnie to też taka lista marzeń. A co do fundatora – Łoo Matko – gdybyśmy na wszystko mieli to by się opis zmienił z listy marzeń na sprzęt testowany :). Chyba na razie pozostanie wziąć się do roboty i po prostu zarobić parę groszy. Pozdrawiamy
No to widzę, że jedziemy na jednym wózku. Marzenia są po co, żeby je spełniać, dlatego życzę Wam oraz sobie, abyśmy mogli te sprzęty już niebawem testować 😉
Dzięki wielkie. Kilka marzeń jest a właściwie planów więc mamy nadzieję w 2019 potestować. Czego Ci również życzymy. Wszystkiego dobrego.
Zgadzam się, że paski ratują życie. A przynajmniej szyję 😉 Jak ktoś nie ma zasobnego portfela na drogie prezenty, to polecam podpytać fotografa z jakiego sprzętu korzysta i dokupić chociaż zapasową baterię lub ładowarkę 😉 Taki zestaw ucieszy go bardziej niż kolejne skarpetki. Pozdrawiam!
Męczyliśmy się lata z firmowymi paskami dopóki nie odkryliśmy tego. A co do baterii to na rynku jest mnóstwo super zamienników. Newell lub Patona oferują naprawdę dobre sprzęty. I racja, że cieszy bardziej niż skarpetki :). Pozdrowienia
Jakoś zawsze miałam opory przed zamiennikami. Kiedyś trafiłam na jakiś badziew do GoPro i się zraziłam :/ Ale te firmy, które polecacie to zapamiętam 😉 Miłego dnia!
Muszę więcej poszukać o tym uchwycie, bo wygląda na bardzo praktyczny!
I taki jest. To mój kolejny produkt od Peak Design. Mnie przekonało też, że mają dożywotnią gwarancję a nikt nie daje czegoś takiego na słaby sprzęt. Pozdrawiamy
Dzięki za sugestie ja się zdecydowałam na powerbanka przyda się nie tylko fotografowi 🙂
Przydaje się bardzo.
Sami o tym wiemy. Pozdrawiamy przedświątecznie
świetny artykuł 🙂 zastanawiałam się, co mogę sprezentować tacie, który uwielbia i fotografowanie i filmowanie 🙂
Hej, dzięki wielkie, wszystkie nasze pomysły są sprawdzone, więc gorąco polecamy
[…] 15 pomysłów na praktyczny prezent dla fotografa w podróży […]