Budva co zobaczyć w mieście i okolicy – pomysły i inspiracje

budva

Budva i Riviera Budvańska – atrakcje

Budva obok Kotoru i Herceg Novi jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w Czarnogórze. I wcale nas to nie dziwi bo jej położenie jest wyjątkowo atrakcyjne a klimatu dodaje lazur Adriatyku i bliskość gór.

budva

Jednocześnie Budva i okolice są najbardziej skomercjalizowanym fragmentem czarnogórskiego wybrzeża. I choć może nie brzmieć to najlepiej to fakty są takie, że to oznacza odpowiednią infrasktrukturę, sporo naprawę ciekawych knajpek, dużo miejsc noclegowych o standardzie na każdą kieszeń.

budva

Ważne by szukać miejscówek w samym mieście, dość blisko centrum bo gdy znajdziemy coś dalej może się okazać, że nasz nocleg wypadł… na zboczu góry a wspinanie się tam wieczorem po sutej kolacji może okazać się wyczerpujące.

Budva – trzy łyki statystyki

budva

Budva ma około 22 tysięcy mieszkańców ale w sezonie liczba ta drastycznie się zwiększa. Już w IV wieku p.n.e istniała tu osada ilirijskaa później grecka kolonia. W II wieku p.n.e miasto zajęli Rzymianie i była to część późniejszej Dalmacji. Rozwinął się handel, uprawa winorośli i oliwy. I był to pierwszy okres rozkwitu miasta.

W XII i XIII wieku pojawili się tu pierwsi Słowianie. Drugi okres świetności to panowanie serbskiego króla Duszana. A w XV wieku swoją cegiełkę w rozwoju dołożyli Wenecjanie, którzy rozwinęli miasto, ufortyfikowali a obecny układ to ich zasługa.

W 1979 roku Budvę nawiedziło trzęsienie ziemi, które poważne zniszczyło Stare Miasto. Na szczęście od tamtej pory udało mu się przywrócić dawną świetność.

Co zobaczyć w Budvie?

Jednym z najważniejszych miejsc w Budvie jest Stare Miasto i tam warto przede wszystkim skierować kroki.

Co zobaczyć na Starym Mieście w Budvie?

Otaczają je mury zbudowane przez Wenecjan a do środka wejdziemy jedną z dwóch bram: Morską lub Lądową.

Cytadela

cytadela w budvie

Ta twierdza jest najważniejszym miejscem Starego Miasta i zdecydowanie nad nim góruje. Pierwsze ślady fortyfikacji w tym miejscu pochodzą z V w.p.n.e. Cytadela powstała około 1425 roku. W kolejnych wiekach rozbudowywana, gdzie największy wkład w jej rozwój miało Cesarstwo Austro-Węgierskie.

stare miasto w budvie

Ze szczytu cytadeli mamy świetny widok na panoramę miasta i wyspę Sveti Nikola nazywaną też Hawajską. Po drodze trafimy na jedno z najmniejszych Muzeów Świata jakim jest budvańskie Muzeum Żaglowców.

muzeum żaglowców w budvie

Jest też spora biblioteka, w której zasobach możecie poszukać również książek z Polski.

biblioteka w budvie

Cena biletu wstępu – 3,50 euro

Co ciekawe bilety w Cytadeli i nie tylko w tym miejscu mają formę pocztówek,

Po wykorzystaniu można je wysłać bliskim osobom lub zostawić na pamiątkę.

Muzeum Archeologiczne

budva

Znajduje się w dawnym, przyklasztornym kościele. Można w nim znaleźć artefakty z początków fortyfikacji czyli V wieku p.n.e.

Ceny biletów

  • dorośli – 3 euro
  • grupy ( powyżej 5 osób ) 2,5 euro
  • dzieci do 12 roku życia – 1,5 euro, młodsze – free

Kościół św. Jana Chrzciciela – największa świątynia w Budvie

Powstał na przełomie VIII i IX wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Trójnawowy z imponującą, neogotycką dzwonnicą widoczną właściwie z każdego punktu a już szczególnie podczas latania dronem. W środku znajdzie ikony i obrazy mistrzów szkoły weneckiej.

Kościół Santa Marija in Punta

budva

To najstarsza budowla w mieście, która powstała w 840 roku za sprawą zakonu benedyktynów. Podobnie jak wcześniejszym kościele tak i w tym znajdują się ikony obrazy szkoły weneckiej z XV i XVI wieku. Kościół bardzo dobrze jest widoczny jeśli wybierasz się na spacer na plażę Mogren

Cerkiew św. Trójcy

budva

Jest stosunkowo młoda jak na zabytki Budvy. Powstała w 1804 roku ale jest dość bogata zdobiona i zwyczajnie przyciąga oczy.

Wyspa św. Mikołaja – zwana Hawajską

budva

Ma dwa kilometry długości. Nazwę zawdzięcza kościółkowi św. Mikołaja. Jest ostoją ptaków a można się na nią dostać wypożyczają łódkę w budvańskim porcie.

port w budvie

Przez mieszkańców nazywana jest Hawajami bo jej kształt nieco hawajskie przypomina a do tego znajduje się tam restauracji o nazwie Havaj.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Port w Budvie

Dla nas porty to zawsze miejsca urocze same w sobie. A port budvański jest ładny, dość nowoczesny i przyciąga oko.

port w budvie

Plaże w Budvie

Gdzie się wybrać na plażę w Budvie lub poza miastem

Slovensko Plaza

plaża w budvie

Jest kamienno-piaszczysta i ciągnie się przez całą długość Budvy czyli jakieś 1,6 km. To największa z plaż w okolicy. Wzdłuż niej znajdziesz bary i restauracje, które serwowania czegoś do jedzenia i picia mają własne leżaki i parasole

Plaża Mogren

plaża mogren

To naszym zdaniem jedna z bardziej urokliwym plaż w najbliższym sąsiedztwie Budvy. Dojdziesz do niej idąc wzdłuż Starego Miasta a dalej klifu. Zwróć uwagę po drodze na niezwykłe, warstwowe skały z jakich ten klif powstał.

plaża mogren

Według legendy jej nazwa wzięła się od nazwiska hiszpańskiego marynarza, który rozbił się w tym miejscu, przeżył i zbudował kościół.

Plaża Jaz

plaża jaz

Oddalona o 6 km od Budvy jest jedną z bardziej popularnych na czarnogórskim wybrzeżu. Nie udało nam się na niej dłużej posiedzieć bo wiesz, że z zasady rzadko mamy czas na plażowanie. Ale zrobiliśmy fotki po to by pokazać Ci jak jest ogromna. I jest kamienie to drobny żwirek przypominający piasek.

A sławna stała się również dlatego, że w 2007 roku odbyła się tu koncert Rolling Stones, w którym wzięło udział 40 tysięcy osób.

Plaża Becici

budva

Plaża znajduje się w drodze do Milocer i to dobra alternatywa jeśli chcesz wyrwać się na jakiś czas z Budvy. Jest chyba równie długa jak plaża znajdująca się w samej Budvie.

Gdzie zjeść w Budvie?

budva

Przy całej budvańskiej riwierze jest mnóstwo mniejszych i większych restauracyjek i barów. Więc spokojnie znajdziesz coś dla siebie odpowiedniego i na własną kieszeń. A że ceny w w Czarnogórze ogólnie są przystępne nie powinno być problemy. Zdecydowanie droższe są dania rybne i owoce morza. Prawdziwie bałkańska, lokalna kuchnia jest na pewno na polską kieszeń.

Więcej o kuchni Czarnogóry a także o knajpkach w Budvie piszemy w artykule:

Gdzie spać w Budvie?

budva

Możemy spokojnie polecieć miejsce, w którym zatrzymaliśmy się podczas dwóch pobytów w Czarnogórze i które naszym zdaniem było trafione w dziesiątkę. Więcej o tym noclegach piszemy w tekście:

Film o tym co i gdzie zjeść w Czarnogórze

O budvańskich knajpkach opowiadamy też w pierwszej naszych kulinarnych vlogów z Czarnogóry, którego obejrzenie gorąco Ci polecamy.

Budva – mapa miejsc, które polecamy odwiedzić

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Kriss
Kriss
1 rok temu

Piękne miejsce, mam nadzieje kiedyś zobaczyć na żywo.

trackback
Wyspa Sveti Stefan w Czarnogórze - wyjątkowa atrakcja
1 rok temu

[…] jest pomiędzy Budvą a Petrovacem ale zdecydowanie bliżej tego pierwszego miasta. Sama wyspa jest wyjątkowo […]

3
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx