Wyspa Sveti Stefan w Czarnogórze – wyjątkowa atrakcja

wyspa sveti stefan

Sveti Stefan Czarnogóra

Wyspa Sveti Stefan to zdecydowanie najsłynniejsze, czarnogórskie miejsce wypoczynku. Słynne z powodu słynnych gości jacy odwiedzają to miejsce. Ale powiedzmy to otwarcie. To nie przypadek, że gwiazdy światowego formatu odwiedzają tę maleńką wysepkę. Nie tylko naszym zdaniem to jedno z najładniejszych i najbardziej fotogenicznych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu Adriatyku. A można się pokusić o stwierdzenie, że i na całym adriatyckim wybrzeżu,

wyspa sveti stefan

Położona jest pomiędzy Budvą a Petrovacem ale zdecydowanie bliżej tego pierwszego miasta. Sama wyspa jest wyjątkowo fotogeniczna ale my w tym poście pokażemy Ci jak bardzo fotogeniczna jest również jej okolica.

W internecie spotykamy informacje, że Sveti Stefan, który jest symbolem luksusu jest niedostępna dla zwykłych śmiertelników co nie jest prawdą. Na wyspę, do 2019 roku, czyli do wybuchu pandemii, można było się dostać w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem.

Spacer po wyspie kosztował 25 euro, trwał 45 minut był możliwy jedynie w niskim seoznie.

Na razie, na czas pandemii wyspa jest zamknięta zarówno dla zwiedzających jak i gości.

Historia wyspy Sveti Stefan

wyspa sveti stefan

Właściwie wyspa Sveti Stefan jest półwyspem ponieważ z lądem łączy ją grobla. Niegdyś była ufortyfikowaną wioską rybacką.

W czasach jugosłowiańskich czasach, gdzieś w latach 50-ych, jak to było w zwyczaju w krajach komunistycznych, mieszkańców wysiedlono a w miejscu tym powstał ekskluzywny zespół hotelowy.

Już wówczas Sveti Stefan odwiedzała śmietanka Hollywood np. Marylin Monroe, Liz Taylor, Kirk Douglas, Claudia Schiffer czy Sophia Loren. Ale także jugosłowiański dyktator Josip Broz Tito.

Aman Sveti Stefan czyli wyspa dziś

wyspa sveti stefan

Upadek Jugosławii był równoznaczny z upadkiem tego kurortu. Jednak po powstaniu nowego państwa, władze Czarnogóry ogłosiły przetarg, który w 2007 roku wygrała grupa hotelowa Aman Resorts. Co ciekawe jej właścicielem jest najstarsza na świecie sieć Kempiński, której założycielem był pochodzący z Wrocławia – Berthold Kempinski.

Na wyspie Sveti Stefan przeprowadzono rewitalizację. W 2009 roku kompleks został udostępniony turystom by w 2010 zdobyć nagrodę Hotelu Roku w plebiscycie Gallivanter’s Guide. Cztery lata później swoje wesele zorganizował tu wybitny serbski tenisista Novak Djoković.

wyspa sveti stefan

Wejścia na wyspę strzegą ochroniarze. Kompleks nosi nazwę Aman Sveti Stefan, dysponuje 50 pokojami i apartamentami a najniższe ceny zaczynają się od 800 euro za dobę. Górna stawka jest nieznana bo określają ją jedynie życzenia wyjątkowych gości.

W czasach, nazwijmy je, nowożytnych wyspę odwiedzali między innymi Sylvester Stallone, Victoria i David Beckham oraz Anna i Robert Lewandowscy.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Villa Miloćer

villa miloćer

W skład Aman Sveti Stefan wchodzi też Villa Milocer. Co ciekawe Villa jest dostępna cały rok w przeciwieństwie do apartamentów na wyspie, które można rezerwować do maja do października ( oczywiście nie w czasie pandemii gdy cały kompleks jest zamknięty ).

villa miloćer

Powstała w latach 1934–1936 i była niegdyś letnią rezydencją królowej Jugosławii – Marii.

villa miloćer

W czasie pandemii dostęp do plaży przy Villi był otwarty. Zwiedziliśmy więc również to miejsce i możemy powiedzieć, że bardzo nam się podobało.

Spacer i fotomiejsca wokół Sveti Stefan

wyspa sveti stefan

W samej miejscowości zdarzają się problemy z parkowaniem więc nie ryzykowaliśmy. Dojechaliśmy autem do Prżna a stamtąd zrobiliśmy miły spacer wzdłuż wybrzeża i luksusowych Villi jakie otaczają Sveti Stefan.

Miejsca fotograficzne przy wyspie Świętego Stefana

Przekonaliśmy się, że nie tylko wyspa ale i jej okolice są niezwykle fotogeniczne i pokażemy Ci co najmniej dwa piękne miejsca, z których zdjęcia będą stanowić niezapomnianą pamiątkę w Twojej kolekcji.

Skała pomiędzy Villą Miloćer a wyspą

Znajduje się około 100 metrów za wyjściem z plaży przy Villi. Idąc ścieżką nad morzem uważnie rozglądaj się w prawo. Zejście nie jest łatwe. Warto mieć ze sobą dobre buty. Nie polecamy tego zejścia każdemu a jedynie osobom, które są sprawne i nie mają lęku wysokości.

Zachód słońca z cerkwi nad Sveti Stefan

cerkiew św. sawy

Nad wyspą, kilkaset metrów wyżej, znajduje się cerkiew św. Sawy datowana na 1141 rok. Łatwo do niej dojechać samochodem. Rozciąga się z niej piękna panorama na Riwierę Budwańską ale przede wszystkim to najlepszy punkt widokowy na wyspę Sveti Stefan.

Szczególnie polecamy to miejsce o zachodzie słońca.

Sveti Stefan beach

wyspa sveti stefan

Plaża po prawej stronie od grobli prowadzącej na wyspę jest dostępna wyłącznie dla gości Aman Sveti Stefan lub dla osób, które są chętne zapłacić za tę atrakcję 100 euro.

Po drugiej stronie grobli jest ogólnie dostępna plaża a na niej leżaki, które możemy wypożyczyć za 20-40 euro.

Plaża Queens Beach

villa miloćer

Ta plaża znajduje się niejako w komplesie plaż Aman Sveti Stefan bo należy do Villi Miloćer. Nie pisalibyśmy o niej gdyby nie fakt, że w czasie pandemii była oficjalnie otwarta i mamy nadzieję, że taka sytuacja utrzyma się dłużej. Jest urocza, ukryta z dala od ludzi i bardzo nam się spodobała.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
Ewa
2 lat temu

Ale piękne miejsce, dzięki za ten tekst

1
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx