Wśród większości podróżujących do Nowej Zelandii – Półwysep Coromandel wymieniany jest jako jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia na wyspie północnej. A jeśli już się jest w północno-wschodniej części północnej wyspy to koniecznie trzeba zobaczyć Cathedral Cove. To skalne okno lub jak kto woli skalny prześwit, którym można przedostać się na cudowną ale też coraz chętniej odwiedzaną plażę z rajskim widokiem.
Cathedral Cove znajduje się obok miasteczka Hahei, zaledwie 10 minut jazdy od słynnej plaży Hot Water .
Cathedral Cove to również rezerwat morski, który obejmuje obszar 9 kilometrów kwadratowych. Jest szóstym co do wielkości morskim rezerwatem Nowej Zelandii.
Spis treści:
Rezerwat Cathedral Cove czyli Te Whanganui-A-Hei
To co dziś możemy zobaczyć w tym miejscu zaczęło formować się około 7-8 milionów lat temu. Z biegiem czasu wiatr i woda uformowały obecny obraz klifu i stworzyły w nim okno nazywane Cathedral Cove. Rezerwat, po maorysku nazywany jest Te Whanganui-A-Hei jest częścią specjalnego obszaru, który po raz pierwszy został odkryty przez Hei – wodza plemienia Waka Te Arawa, około 1350 roku naszej ery. Hei wybrał obszar wokół Zatoki Merkurego, by osiedlić się ze swoim ludem. Maoryscy potomkowie Hei nadal zachowują silne rodowe i duchowe przywiązanie do tego obszaru czując się nadal „kaitiaki” czyli opiekunami regionu i jego zasobów.
Jak wiele pięknych miejsc w Nowej Zelandii również i to zagrało w filmie. Jaskinia i plaża służyły jako tunel, przez który dzieci z Pevensie dotarły do Narnii oczywiście w filmie „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian.
Na co zwrócić uwagę?
Spacer do Cathedral Cove to 2,5 km trasa, która zaczyna się na szczycie klifu, do którego oczywiście najpierw trzeba dotrzeć ale o tym za chwilę. Ze szczytu klifu macie widok na fragment zatoki Merkurego i wyspę Motueka. Później zaczyna się trasa o przewyższeniu 80 metrów od szczytu do zejścia. Licząc liczne wzniesienia i spadki pewnie wyszłoby więcej. Po drodze minięcie park posadzony ku pamięci nowozelandzkich żołnierzy, którzy zginęli na frontach I wojny światowej.
Na miejscu gdy dojdziecie na plażę po prawej strony zobaczycie obleganą przez mewy skałę zwaną Smiling Sfinx Rock czyli Śmiejący się Sfinks i jak dobrze się przyjrzeć to coś jest na rzeczy.
Idąc w lewo pojawia się gigantyczne okno w klifie czyli Cathedral Cove w tle piękne wyrzeźbione przez morze Te Hoho Rock. Z obydwu stron Cathedral Cove ciągnie się plaża, jednak chyba ładniejsza jest po przejściu okna.
Jak dotrzeć do Cathedral Cove?
Cathedral Cove znajduje się zaledwie 10 min drogi samochodem od słynnej Hot Water Beach. Są dwie opcje by zobaczyć to miejsce.
SPACER
- długość 2,5 km
- przewyższenie 80 m
- czas około 90 min
REJS
Druga opcja to rejs z miejscowości Hahei
- 1 godzina wycieczka łodzią
- 3 godzinna wycieczka kajakiem z plaży w Hahei
Nie korzystaliśmy z tej opcji bo woleliśmy pospacerować ale zasięgnęliśmy języka i wiemy, że widoki od strony wody są oszałamiające. Nasz dron mówił to samo.
https://www.instagram.com/p/Bqtp3Xunlrn/
Przy okazji można czasem trafić na delfiny, pingwiny czy foki.
Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie?
To miejsce najlepiej odwiedzać w czasie nowozelandzkiego lata i jesieni. Celowo podkreślamy nowozelandzkiego bo trzeba pamiętać, że lato w Nowej Zelandii zaczyna się w grudniu a jesień kończy w maju. Jednak pozostałe dwie pory roku to idealny moment dla fotografów szukających pustych, naturalnych plenerów.
W Hahei można też wypożyczyć sprzęt do nurkowania by zejść pod wodę w w zatoce. Można skorzystać z oferty jednej z lokalnych baz nurkowych Cathedral Cove Dive&Snorkel.
Parking Cathedral Cove – Nowa Zelandia
Jeśli chcecie ominąć tłumy polecamy by przyjechać na miejsce jak najwcześniej rano. Koło kościoła na początku wioski znajduje się duży, bezpłatny parking Church Parking, na którym najlepiej zostawić swoje auto.
Przy samym klifie jest drugi parking Grange Road ale od 1 października do 30 kwietnia jest zamknięty z uwagi na duży ruch turystów. Poza tymi terminami parkowanie kosztuje 15 dolarów za 4 godziny.
W połowie drogi na klif znaleźliśmy jeszcze jeden, prywatny parking. Ale ten jest mały i może na nim nie być miejsca. Ale jeśli jedziecie samochodem to przecież nic nie przeszkadza by tu dojechać i sprawdzić wolne miejsca.
Z Church Parking odjedżają co chwilę busy Kiwi. Bilet w dwie strony do szczytu klifu w sezonie kosztuje 5 dolarów za osobę dorosłą, 3 dolary za dziecko i 10 dolarów za rodzinę ( dwójka dorosłych i dwójka dzieci ).
Cathedral Cove – Nowa Zelandia – jak się przygotować?
Czasem na tej trasie dość szybko zmienia się pogoda dlatego warto dobrze przygotować się do tego spaceru. Warto zabrać ze sobą jak zawsze w Nowej Zelandii
- ubranie na zmienne warunki atmosferyczne czyli coś na deszcz
- krem z filtrem jeśli wyjdzie słońce
- dobre buty do chodzenia
- jedzenie i wodę
Co ważne, na całej trasie i w samym Cathedral Cove jest zakaz wprowadzania psów. Jeśli interesują Cię inne trasy spacerowe to polecamy najpiękniejszy, jednodniowy trekking na świecie, który jest w Nowej Zelandii – Tongariro Alpine Crossing. A z miejsc pięknych warto odwiedzić Blue Spring – najczystsza rzeka jaką widzieliśmy na północnej wyspie.
UPDATE:
Zupełnie wypadło nam z głowy, że po takim parogodzinnym spacerze zgłodnieliśmy i Wy pewnie będziecie mieli tak samo. Po powrocie do miejscowości Hahei, gdzie przecież zostawicie auto. wpadnijcie do Gourmet Food Cotage Takeaway.
Jest typowo nowozelandzki, mega luzacki styl. Najbardziej popularne są typowo brytyjskie dania czyli fish&chips ale… to nie jest zwykłe fish&chips. Tutaj dają najpyszniejsze ryby jakie jada się w NZ. Czyli na przykłada snappera.
Po takim marszu to będzie jak lunch u Gordona Ramseya. Uwierzcie na słowo :). Smacznego.
Ależ zazdroszczę! Nowa Zelandia i Australia to matki surfingu, muszą być tam idealne warunki
W New Plymouth widzieliśmy obłędne fale i oczywiscie surferów. Warunki mają boskie