Spis treści:
Farszynki mazurskie wg przepisu Oli Juszkiewicz
Mazurskie farszynki nauczyliśmy się przygotowywać podczas warsztatów kulinarnych z Olą Juszkiewicz – zwyciężczynią IX edycji Mastrechef. A te warsztaty były częścią pięknego spotkania podróżników pod nazwą Blogowe Morsy 3.
Jednym z naszych celów jako pomysłodawców tego pięknego spotkania jest dzielenie się wiedzą o kuchni regionalnej Warmii i Mazur, która jest częścią naszej kultury.
Pochodzenie farszynek mazurskich
To jedna z bardziej rozpoznowalnych potraw z ziemniaka we wschodniej części Polski. Przepisy na farszynki przywiozły gospodynie przesiedlone po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich.
Farszynki przypominają nieco kartacze. To ziemniaczane ciasto, które nadziewano głównie mięsem mielonym. Jednak w odróżnieniu od kartaczy farszynek się nie gotuje a smaży.
Nasze farszynki przygotowywane z Olą Juszkiewicz różniły się od tradycyjnych nadzieniem na bazie koziego sera.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 3 łyżki maki
- 1 łyżka bułka
- 1 łyżka maki ziemniaczanej
- 3 jajka
- 150 g sera koziego
- pęczek pietruszki
- garść orzechów włoskich
- sól, pieprz
- mięta
- olej
Farszynki mazurskie z kozim serem – sposób przygotowania
Siekamy szczypiorek, orzechy oraz mietę
i mieszamy je z kozim serem dodając soli i pieprzu do smaku.
Następnie kroimy w kostkę ziemniaki, które ( co ważne ) wrzucamy do zimnej wody i gotujemy. Zagotowane ziemniaki odcedzamy i wyciskamy przez praskę.
Później studzimy i dodajemy do nich mąkę, bułkę tartą, mąkę ziemniaczaną oraz siekaną pietruszką. Cały czas kontrolujemy czy ciasto nie rozpada się.
Posypujemy dłoń mąką, wykładamy kulkę masy a do niego dokładamy nieco pasty z sera do środka i zaklejamy uklepując gruby placek.
Odkładamy na talerz posypany również mąką. W osobnych talerzach przygotowujemy jajko i bułkę tartą a placki moczymy kolejno w jajku i bułce.
Wkładamy na rozgrzaną patelnię obficie zalaną olejem.
Smażymy niezbyt długo, do zarumienienia z każdej ze stron i wykładamy na talerz do podania.
Można dołożyć do niego jajko w koszulce. Jego przygotowanie zajmie nam chwilę. Do osolonej wody wrzucamy delikatnie jajko. Nie dodajemy octu co robi wiele osób bo jajo ma wówczas octowy smak, którego nie lubimy. Lekko zagarniamy białko widelcem wokół jajka i gotujemy tak około 2-3 minut.
Później wykładamy jajko łyżką na farszynki, przecinamy by wypłynęło żółtko i gotowe. Smacznego
Inne przepisy
Nasze pozostałe przepisy znajdziesz w tym dziale: