Jerozolima w Pesach – czy to dobry pomysł? Ciekawostki i poradnik o Starym Mieście.

Jerozolima w Pesach

To nie będzie ckliwa opowieść o pięknych plażach, top hotelach i wypasionych miejscach. Zapytasz skąd rozważania czy Jerozolima w Pesah to dobry pomysł? Ano stąd, że Stare Miasto jest wyjątkowe w skali świata. I po prostu tam trzeba być choć raz w życiu. Nieważne jakiego jesteś wyznania czy przekonań. A rozważania pojawiają się wówczas gdy zdarza się podwójne święto, bo wtedy taka podróż może ocierać się o granice szaleństwa. Ale od czego są Szalone Walizki by nie robić rzeczy co najmniej nierozważnych i rzucać się w otchłań tłumów.

Jerozolima w Pesach
Nie ma problemu z robieniem zdjęć. Panowie mają relaks i czas na papieroska 🙂

A Wielkanoc AD 2018 była wyjątkowa bo jednocześnie odbywało najważniejsze dla Żydów – Święto Pesah i katolicka Wielkanoc co powodowało, że tłumy były gigantyczne.

Jerozolima w Pesach
Wejście na Stare Miasto od strony bramy głównej

Jerozolima religijnie i historycznie jest wyjątkowa w skali świat. Stąd wywodzą się trzy wielkie monoteistyczne religie, które w każdym innym miejscu zwalczają się zaciekle lub w najlepszym przypadku darzą się niechęcią. A terenie Starego Miasta w Jerozolimie czyli Miasta Dawida wszyscy potrafią dojść ze sobą do porozumienia. Bo nie mają innego wyjścia. Jednym z lepszych symboli tego stanu rzeczy jest mozaika, którą można zobaczyć idąc ulicą Jaffa w stronę Starego Miasta. Jerozolima znajduje się w centralnym punkcie świata a inne kontynenty są proporcjonalnie rozłożone.

Jerozolima w Pesach

Co to jest Pesach?

Jerozolima w Pesach

Pesach to najważniejsze dla Żydów święto w roku. To pamiątka wyjścia Izrealitów z niewoli egipskiej, pamiątki drogi przez pustynię, przejścia suchą stopą przez Morze Czerwone, które rozstąpiło się przed Mojżeszem. Dziesięć dni wcześniej Żydzi przygotowują się czytając prawa pesachowe. Pesach w Izraelu trwa siedem dni, poza 8 dni. Zaczyna się od kolacji sederowej, gdzie na talerzu, znajdują się symboliczne potrawy jak na naszym wielkanocnym stole. Jest baranina lub kurczak, maror czyli gorzkie zioła na pamiątkę niewoli i co najważniejsze – w czasie Pesach nie spożywa się niczego produkowanego z ziaren i na zakwasie. Przed Pesach czyści się dom by usunąć zakwas a naczynia i sztućce wygotowuje się. Pozbywa się zakwasu czyli chamecu. Czyta się Hagadę i w ten sposób przekazuje pamięć kolejnym pokoleniom.

Jerozolima w Pesach

Czy turystę czekają jakieś ograniczenia związane z Pesach?

Taaaak. Głównie kulinarne. Bo jeśli lubisz piwo i chcesz wypić zimnego lagera w ciepły dzień – zapomnij. W tym czasie nie sprzedaje się piwa bo jest produkowane z ziaren. Ale znajdziesz znakomite izraelskie wina i zimny cydr.

Jerozolima w Pesach

Nie ma też normalnego chleba ani żadnych produktów z mąki. Można kupić pieczywo, falafel ale tylko takie produkowane z mączki ziemniaczanej.

Jerozolima w Pesach

Wygląda tak samo ale różnica w smaku jest spora. Zjeść się da – szału nie ma. Ale….

Trzeba pamiętać, że w Izraelu żyją Żydzi i muzułmanie. Jeśli czegoś nie kupisz w sklepie koszernym, znajdziesz w muzułmańskim. Jedyny wyjątek to pieczywo. Muzułmanie szanują powagę żydowskiego święta i w Pesach również nie używają żadnej innej mąki niż ziemniaczana.

Zwiedzanie Starego Miasta i Droga Krzyżowa

Jakikolwiek mielibyście stosunek do wiary, kapłanów różnych wyznań to nie da się przejść obojętnie obok Jerozolimy a szczególnie Starego Miasta czy Góry Oliwnej.

Jerozolima w Pesach

Można zwiedzać je samemu lub z przewodnikiem. Znajdziecie ich bez problemu na miejscu ale można szukać wcześniej przez grupy na FB. Jedną z najlepszych – naszym zdaniem – jest grupa ‚WAKACJE W IZRAELU” gdzie znajdziecie życzliwych i pomocnych ludzi. Tak znaleźliśmy m.in. Natana Dunkelmana, z którym zwiedzaliśmy Jerozolimę. O Natanie poczytacie w kolejnym poście dotyczącym współczesnej Jerozolimy. Przez cały, kilkudniowy pobyt w Jerozolimie codziennie chodziliśmy na Stare Miasto by jak najwięcej zobaczyć. Jeśli interesujesz się historią to Stare Miasto w Jerozolimie to istny raj.

Jerozolima w Pesach

Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima w Pesach

To najważniejsze miejsce w tradycji kościołów katolickich. Bazylika jest ogromna jednak wtłoczona w ciasną zabudowę Starego Miasta wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości. W tej okolicy znajdują się prawie wszystkie główne miejsca związane z Chrystusem. Golgota gdzie został ukrzyżowany, gdzie zmarł i zmartwychwstał. Przy samym wejściu znajduje się kamień namaszczenia.

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Poza czasem Pesach jest spokojnie jak widać na zdjęciach z 2017 roku. Ale w święta od rana jest tu pełno turystów i pielgrzymów. To tutaj ciało Chrystusa zostało złożone i namaszczone i po śmierci. Właściwy kamień został przykryty płytą ale nikogo to nie zraża. Pielgrzymi dotykają kamienia, biją pokłony i polewają kamień wodą by później chusteczką dokładnie wszystko wyczyścić i zabrać na pamiątkę. Wewnątrz Bazyliki znajdują  Grób Pański a do niego długa kolejka do wejścia.

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Bazylika została podzielona przez przedstawicieli różnych religii a kompromis jest szanowany do tego stopnia, że drabina pozostawiona na zewnątrz przez nie wiadomo kogo nie jest do dziś ruszana ponieważ nie zostało to określone w ramach kompromisu. Wewnątrz znajdują się różne kaplice ale chyba jedną z ciekawszych jest ta nadzorowana przez kościół greckokatolicki. Wisi w niej ogromny żyrandol, którego dolna część ma wyznaczać środek świata. Do kaplicy mają wstęp jedynie duchowni wysocy rangą jak biskupi, kardynałowie i papież.

Jerozolima w Pesach

Via Dolorosa i Droga Krzyżowa

Via Dolorosa czyli po łacińsku droga krzyżowa nie biegnie dziś tak jak biegła w czasach Chrystusa. Dlatego jest sporo osób rozczarowanych tym jak zmieniła się  na przestrzeni wieków.

Jerozolima w Pesach

Autentyczny przebieg ulicy schowany jest kilka metrów pod poziomem obecnego starego miasta. Ale od czego jest dobry przewodnik by tego nie pokazać. Nie możemy tego nazwać inaczej jak zrządzeniem losu, że trafiliśmy na tego samego przewodnika, który oprowadzał rok wcześniej Dorotę i jej koleżanki. Może nie uwierzycie ale naszym przewodnikiem po chrześcijańskiej drodze krzyżowej był muzułmanin i to był jeden z najlepszych przewodników jakich można sobie wyobrazić.

Jerozolima w Pesach

Przewodnik Sharif

Na imię miał Sharif a kontakt do niego możecie znaleźć na naszym Insta pod tym linkiem KLIKNIJ. Uprzedzamy – tani nie jest, warto z nim negocjować i najlepiej w grupie.  Szarif pokazał nam dziewięć oficjalnie zlokalizowanych stacji drogi krzyżowej. Każda oznaczona charakterystycznym, metalowym znakiem z rzymską cyfrą.

Jerozolima w Pesach
Via Dolorosa w Jerozolimie – początek Drogi Krzyżowej

Zaprowadził kilka metrów pod ziemię gdzie odkryty został fragment ulicy, po której chodził niegdyś Chrystus. W tym miejscu można zdjąć buty i przejść boso by poczuć energię miejsca.

Jerozolima w Pesach
Autentyczny przebieg drogi Krzyżowej z czasów Chrystusa – Jerozolima

Obok znajduje się autentyczna gra legionistów rzymskich, identyczna jak ta, w którą grali by określić kto zabierze szaty Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Jerozolima w Pesach

Tą związaną z Chrystusem znajdziecie w Bazylice Grobu Pańskiego. Sharif pokazał nam podziemne zbiorniki Domu Poncjusza Piłata.Jerozolima w Pesach

Dzięki niemu odwiedziliśmy więzienie Chrystusa oraz miejsce gdzie przetrzymywano dwóch jego współwięźniów.

Jerozolima w Pesach
Droga do więzienia Jezusa Chrystusa w Jerozolimie

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach
Wejście do więzienia Chrystusa w Jerozolimie
Jerozolima w Pesach
Więzienie Chrystusa w Jerozolimie

Pokazał gdzie dawniej znajdowało się wejście do domu Poncjusza Piłata.

Jerozolima w Pesach
Dawne wejście do domu Poncjusza Piłata w Jerozolimie

A także gdzie w okolicach Golgoty znajdują się pozostałe, nieoznaczone stacje drogi krzyżowej.

Jerozolima w Pesach
Ta droga prowadzi do ostatnich nieoznaczonych stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie
Jerozolima w Pesach
Miejsce gdzie znajdują się ostatnie, nieoznaczone stacje Drogi Krzyżowej

Czy było warto? Było, bo sami nie ogarnęlibyśmy tego z takim rozmachem i w takim tempie.

Jerozolima w Pesach

Ostatnia Wieczerza

Jerozolima w Pesach
Droga do Wieczernika
Jerozolima w Pesach
Wejście do budynku Wieczernika

To miejsce a raczej sala położona w północnej części Starego Miasta. Nazywana jest Wieczernikiem. Tutaj według ewangelii, odbyła się wieczerza paschalna Jezusa z apostołami w przeddzień jego śmierci. Tym samym Chrystus ustanowił Wieczerzę Pańską, a w doktrynie Kościoła Katolickiego sakrament Eucharystii i kapłaństwa.

Jerozolima w Pesach
Miejsce ostatniej wieczerzy Chrystusa wraz z dwunastoma apostołami

Ściana Płaczu

To miejsce tak wyjątkowe a szczególnie w Pesach, że doszliśmy do wniosku, że trzeba mu poświęcić osobny post. Dlatego polecamy – przeczytajcie Jerozolima – Ściana Płaczu – ważne informacje i dużo zdjęć.

Jerozolima w Pesach

 Góra Oliwna

Jerozolima w Pesach

Znajduje się poza Starym Miastem, od którego oddziela ją Dolina Cedronu. Poza górą jest Pustynia Judzka. To miejsce ważne dla chrześcijan ponieważ tutaj ostatnie dni spędzał Jezus i tu go pojmano.

Jerozolima w Pesach

W tradycji żydowskiej to miejsce gdzie oddawano cześć Bogowi Jahwe. Nazywana jest Górą Namaszczenia ponieważ oliwa z tutejszych oliwek służyła do namaszczania kapłanów i królów. Co ciekawe, drzewka oliwne porastają Górę od tysięcy lat i istnieje duże prawdopodobieństwo, że najstarsze pochodzą z czasów Chrystusa.

Wyznawcy judaizmu wierzą, że to miejsce, gdzie rozpocznie się Dzień Gniewu Pańskiego. Dlatego uważane jest za święte. Każdy Żyd chce zostać pochowany na cmentarzu Har ha-Zetim znajdującym na zachodnim zboczu góry od strony Miasta Dawida.

Jerozolima w Pesach

Cmentarz ma ponad 3 tysiące lat !!! i ponad 150 tys. nagrobków. Jest wciąż czynny i odbywają się na nim pochówki.

Góra to jeden z najlepszych punktów do fotografii w Jerozolimie. Warto przyjść tuż przed zachodem by zobaczyć jak pięknie słońce chowa się za murami Starego Miasta. O poranku Słońce pojawiające się za plecami od strony Pustyni Judzkiej oświetla porannym, miękkim światłem Stare Miasto tworząc magię. Więc to miejsce wręcz idealne. Nam niestety nie udało się trafić  w pogodę i wyjątkowo przez kilka dni niebo nad Jerozolimą było zachmurzone. Ale i tak było pięknie.

Jerozolima w Pesach
Mury Miasta Dawida i ledwo widoczna Złota Kopuła, Meczetu Na Skale
Jerozolima w Pesach
Widoczny meczet Al Aksa w Jerozolimie, z drugiej strony znajduje się Ściana Płaczu

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach
Złota kopuła na Skale – Jerozolima

Gdy będziecie wchodzili lub schodzili ze zbocza zwróćcie uwagę na liczne kaplice, kościoły i cerkwie znajdują się po drodze. Jedna z najpiękniej prezentujących się to rosyjska, prawosławna cerkiew św. Marii Magdaleny z charakterystycznymi Złotymi Kopułami.

Jerozolima w Pesach

Klimat Starego Miasta w Jerozolimie

Tu nie warto się spieszyć tylko spokojnie pochodzić by poczuć atmosferę. Wówczas masz szansę zauważyć, że wszystko wygląda tak jakby czas zatrzymał się w miejscu. Religijne, żydowskie dzieci wydają się wyglądać jak sprzed setek lat. Wyślizgane milionami stóp bruk zdają się opowiadać historię miejsca. W gąszczu uliczek teoretycznie można się zagubić ale to pozory bo Stare Miasto jest do opanowaniaJerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Ważne informacje

Jeżeli lecicie do Jerozolimie w porze ciepłej bądź gorącej zwróćcie uwagę, że wszędzie wzdłuż murów Starego Miasta znajdują się poidełka z wodą, gdzie można ugasić pragnienie i nabrać wody do swojej butelki.Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Jedzenia na Starym Mieście nie polecamy bo jest drogo i mocno turystycznie. Poza Starym Miastem znajdziecie masę fajnych miejsc, które szczególnie ożywają wieczorem. W Pesach tuż obok głównego wejścia trafiliśmy na punkt, w którym częstowano przechodniów macą z powidłami i masłem czekoladowych. Pycha.

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Stare Miasto i jego uliczki są podzielone na strefy zarządzane przez np. Żydów, chrześcijan czy muzułmanów. Co ciekawe w strefie chrześcijańskiej widzieliśmy handlujących muzułmanów i odwrotnie. Biznes jak widać, nie zna granic religijnych. Można tam kupić dosłownie wszystko ale większość to sklepy z pamiątkami , krzyże, kipy etc.

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach

Jerozolima w Pesach i tłumy. Oto najlepszy przykład

To jak wielu ludzi przyjeżdża tutaj w Pesach najlepiej niech zobrazuje ta sytuacja. W Jerozolimie byliśmy w Wielkanoc A.D. 2018. W poniedziałek wielkanocny byliśmy umówieni na wejście do TVN 24 Bis by opowiedzieć jak wygląda to świętuje się w Izraelu. Pogadaliśmy tylko trzy i pół minuty z dachu Hospicjum Austriackiego i później zerwało łączność. Jerozolima w Pesach

Byliśmy przygotowani na różne problemy – wzięliśmy własny router ale nie przewidzieliśmy, że zabraknie internetu gdy na każdym kilometrze kwadratowym Starego Miasta przebywa jednocześnie 25 tys. ludzi, którzy też chcą zadzwonić do rodziny lub na żywo pokazać im przez połączenie wideo co się w tym miejscu dzieje.

I tak doszliśmy do końca naszej opowieści o Starym Mieście Jerozolimy. Jeśli spodobał Wam się ten ten tekst udostępnijcie go, może przyda się innym. Gdybyście chcieli wybrać się Jerozolimy  i rezerwować pokoje lub apartamenty to przeszukajcie mapę poniżej.

Booking.com

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Filip | Głodny Świata
Filip | Głodny Świata
5 lat temu

Maca z powidłami ?

Gosia
Gosia
3 lat temu

hej Szalone Walizki, jeżeli mogłabym się dowiedzieć o przewodnika po Jerozolimie, ale polsko lub niemieckojęzycznego, czy znacie takiego i jakie są ceny za przewodnictwo. Wybieram się z koleżanką na wielkanoc przyszłego roku i wlasnie zbieramy przydatne informacje. Macie może jakieś godne polecenia miejscówki/ noclegi? pozdrawiam

trackback
Jerozolima Stare Miasto - #vlog, zobacz jak wygląda kolebka trzech religii
2 lat temu

[…] Starym Mieście możecie też przeczytać w naszym poście – Jerozolima w Pesach – czy to dobry pomysł albo Jerozolima – praktyczny poradnik czyli co warto zobaczyć w stolicy Izraela. […]

trackback
Jerozolima vlog - nowe miasto -czyli jak żyje stolica Izraela.
2 lat temu

[…] 2. Jerozolima w Pesach – czy to dobry pomysł? Ciekawostki o poradnik o Starym Mieście […]

6
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx