Kiermusy? Zobacz koniecznie jeśli byłeś w Tykocinie?

kiermusy

Kiermusy to przykład tego jak z małej nic nie znaczącej wioseczki można zrobić, świetnie prosperującą turystyczną miejscowość. Jeszcze w XVI wieku na starorzeczu Narwi stały głównie młyny. Później było to letnisko Tykocina ale nic poza tym.

Obecnie Kiermusy odwiedzają goście z całej Polski i nie tylko. A zaczęło się około dziesięciu lat temu gdy powstała prywatna Ostoja Żubrów, z której część populacji zasila pobliską Puszczę Knyszyńską.

kiermusy
Ostoja Żubrów w Kiermusach
kiermusy

Główną bazę noclegową stanowią Dworskie Czworaki,  przypominające domki drwali a obok znajdują się zabudowania gospodarcze z pamiątkami po okolicznych gospodarstwach. Generalnie jest sielsko-anielsko.

kiermusy

Zjeżdżając z głównej drogi w prawo przed oczami odkrywają się bajkowe pejzaże. Po pierwsze – stare urokliwe chaty ukryte w drzewach…

kiermusy

… konie pasące się na łąkach…

podlasie

… ale najlepsze jest za chwilę. To karczma, stylizowana na okres sienkiewiczowski…położona tak, że aż trzeba się zatrzymać

podlasie

… a kawałek dalej zrekonstruowana granica polsko-rosyjska z 1832 roku…wcześniej była tu granicy Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

podlasie
Przy odtworzonym punkcie granicznym
podlasie
Odtworzony przebieg dawnej granicy polsko-rosyjskiej

Mijając odtworzoną granicę dojedziecie do Jantarowego Kasztelu. To wiernie odbudowany kasztel graniczny na granicy dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów a obecnie mieści się tam prywatne Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana.

podlasie

A dlaczego Jerzego Hoffmana? Bo nasz słynny reżyser przekazał na rzecz ekspozycji sporą część rekwizytów z największej polskiej superprodukcji jaką był film Ogniem i Mieczem.

kiermusy
kiermusy
Średniowieczna broń – szable, miecze i szpady oraz kolekcja łuków
kiermusy
Oczywiście są rekwizyty z epoki, zastawa oraz wiele detali

Najsłynniejszy jest zapewne kontusz imć Pana Onufrego Zagłoby herbu Wczele, także będący kopią z filmu. Ale to co zaskoczy Was i na pewno może zaskoczyć Wasze dzieci to cała gama średniowiecznych narzędzi tortur, które nam jakoś nie przypadły do gustu ale o dziwo zainteresowały naszego Igora. Mamy więc podejrzenie a wręcz pewność, że chłopcy mają gwarantowaną rozrywkę 🙂

kiermusy
kiermusy
brrr…

A jak już opuścicie kasztel to rozejrzyjcie się wokoło jak jest pięknie. Tutaj Polska ma naprawdę klimat.

podlasie

Jeśli spodobał Wam się ten tekst, polecamy również o innym wyjątkowym mieście na Podlasiu – Tykocinie a także niezwykłej Tatarskiej Jurcie. 

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Thomas
Thomas
4 lat temu

Fajny artykuł i świetne zdjęcia. O Podlasiu ostatnio się trochę żartuje a szkoda. Jest to piękny teren z niesamowitymi historiami i widokami. Warto tam pojechać i się przekonać. Polecam . 😉

trackback
Tatarska Jurta - czyli tam gdzie diabeł mówi dobranoc
2 lat temu

[…] Kiermusy – zobacz koniecznie jeśli byłaś w Tykocinie […]

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx