Kubańskie samochody – jest się czym zachwycać? ( dużo zdjęć)

kubańskie samochody

To nie jest normalne, że patrzysz i czujesz szybsze bicie serca, krótszy oddech, zmącony wzrok. Nie wierzysz, że to się dzieje naprawdę. A jednak. Przecież to starsze od Ciebie – myślisz i na dodatek trąci myszką. A jednak chcesz się zbliżyć choć na chwilę.

kubańskie samochody

Bo z kim nie rozmawialiśmy o Kubie, jedzeniu, rumie, plażach czy nurkowaniu ciągle wracał ten jeden temat, który widać budził duże emocje…

Kubańskie samochody

Nie byłoby całej sprawy i samochodów gdyby nie historia. Historia rewolucji kubańskiej, która sprawiła, że amerykańskie biznesy około roku 60-ego zwinęły się podobnie jak mafia, która traktowała Kubę jak prywatny folwark i robiła tu świetnie interesy. Nastały czasy izolacji. Najpierw Fidel Castro podjął decyzję, że import samochodów bez pozwolenia rządu nie będzie możliwy.

kubańskie samochody

Później Dwight D.Eisenhower zerwał relacje dyplomatyczne z Kubą, nałożył embargo handlowe na eksport. W 1962 całkowite embargo wprowadził prezydent John F. Kennedy. Chciał w ten sposób wywrzeć na Fidelu Castro nacisk w czasie Zimnej Wojny. To mogło spowodować ruinę gospodarki, która była silnie powiązana z amerykańską i doprowadzić do upadku rządu. Fidel sprytnie wykorzystał, po czasie całą sytuację i słabość rządów oraz niedostatki zrzucił na… Amerykanów. kubańskie samochody

Kubańskie samochody – narodziny legendy

W rzeczywistości kubańskie samochody są samochodami amerykańskimi. Do czasów rewolucji Stany były głównym eksporterem samochodów na wyspę.  Po rewolucji z naprawą i częściami zamiennymi był coraz większy problem ale sprytni Kubańczycy okazali się cudotwórcami w czasach kryzysu i potrafili wszystko łatać na sznurki i drut. Takim modelem jak niżej jechaliśmy np. z Trinidadu na Playa Ancon i z powrotem. Z boku dyskretnie robionego zdjęcia widać drut, którym była do deski rozdzielczej przykręcona kolumna kierownicy.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Oczywiście to był popularny Chevy, model chyba z 1956 roku.

kubańskie samochody

Po 11-milionowym kraju jeździ obecnie około 60 tysięcy amerykańskich oldtimerów, głównie z lat 50-ych ale trafiają się okazy nawet z lat 30-ych.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Ślicznotki

Co ciekawe stare samochody można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to klasyki służące do przejażdżek głównie po Hawanie+. Najładniejsze i najlepiej zrobione można spotkać w centrum Hawany w Parque Central.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

kubańskie samochody

kubańskie samochody

To klasyczne samochody dla turystów.Godzina wynajmu kosztuje około 30 CUC i jedziesz gdzie chcesz. Są najlepiej utrzymane ale też najbardziej przerobione bo właścicieli na to stać.

kubańskie samochody

Woły robocze

Druga grupa to samochody wożące ludzi ale i towary. Są często przeładowane i łatane jak popadnie.

kubańskie samochody

Ten Chevrolet z 1949 roku tylko wygląda jak Chevrolet. Pozostała buda. Zawieszenie, silnik i kilka elementów konstrukcyjnych pochodzi od Huynadaya.

kubańskie samochody

Stare samochody są dla Kubańczyków powodem do dumy. Ale koszty ich utrzymania przytłaczają. Jednym z największym jest paliwo. Litr diesla na stacji kosztuje 0.80 CUC.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Komunistyczny system podobnie jak w Polsce nauczył ludzi kombinowania. Wielu kierowców kupuje paliwo na “lewo” od kierowców transportu publicznego – najczęściej śmieciarek. Galon paliwa z nielegalnego źródła kosztuje około 1 CUC.

kubańskie samochody

Jeśli ktoś myśli, że auta te mogą stanowić gratkę dla kolekcjonerów jest  błędzie. Pasjonaci są w stanie zapłacić naprawdę duże pieniądze za stare auta będące w niezmienionym stanie. Kubańskie auta są zjawiskowe, z punktu widzenia laika to marzenie ale dla kolekcjonera to patchwork.

kubańskie samochody

Na Kubie zobaczymy  takie stare modele jak Buick, Plymouth, Ford, Oldsmobile, Chrysler, Dodge, Cadillac czy Chevrolet.

kubańskie samochody

Jednak wybierając się na przejażdżkę czy podróż nie warto planować czasu powrotu bo takie sytuacje są wpisane niejako w historię.

kubańskie samochody

Ulica jest warsztatem dla wielu samochodów. Naprawia się je tam gdzie padły.

kubańskie samochody

Jeśli sytuacja pozwala a naprawa jest poważniejsza, znajdzie się również warsztat.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Powszechnie stosowany do podpierania maski jest kij basebolowy. Widzieliśmy ten patent w co najmniej kilku miejscach.

kubańskie samochody

Najciekawszym miejscem do obserwacji świata motoryzacji w Hawanie jest nadmorski bulwar Malecon

kubańskie samochody

Maluch, Wołga, Moskwicz

Tutaj jak również na sąsiednich uliczkach można przekonać się, że kubańska motoryzacja to nie tylko 60 tysięcy amerykańskich oldtimerów. Gdy nastało embargo, na rynek kubański wkroczyli Rosjanie i Polacy.

kubańskie samochody

Po Kubie wciąż jeździ 75 tysięcy maluchów nazywanych ciepło przez Kubańczyków “el polaquito” czyli polaczek.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Niektóre stylizowane już wedle gustów kubańskich jak ten z oryginalnym bagażnikiem dachowym.

kubańskie samochody

 

Radziecka myśl techniczna to popularne Moskwicze, na które Kubańczycy mówią – Mosković.

kubańskie samochody

… i najpopularniejsze Łady. Samochody radzieckie i polskie cenione są najczęściej z powodu niezawodności, niskich kosztów naprawy i dobrej cenę.

kubańskie samochody

Opinią niezawodnych w kubańskich warunkach cieszą się również francuskie Peugeoty, którymi mieliśmy okazję podróżować na dwóch dłuższych trasach po Kubie.

kubańskie samochody

Samochody sprzed rewolucji, które stanowiły własność prywatną i miały na to potwierdzenie mogły dalej pojawiać się w obrocie i być przedmiotem spadku. Ale ich właściciele musieli posiadać na tę okoliczność specjalny certyfikat. Pozostałe auta były już tylko państwowe.

kubańskie samochody

Kubańskie samochody – co się zmienia

Idealnym miejscem na prowadzenie wnikliwych obserwacji jest najbardziej reprezentacyjny nadmorski bulwar w Hawanie – Malecon. Tutaj możemy zobaczyć przegląd kubańskiej motoryzacji

kubańskie samochody

i zauważyć, że oczywiście amerykańskie, radzieckie, polskie auta królują ale… coraz bardziej popularne są auta chińskie i najczęściej widywana jako żółte taksówki marka Gelly.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Na Kubie zachodzą zmiany. Jedną z nich na przykład jest zniesienie przez Raula Castro zakazu kupowania aut bez pozwolenia, przez osoby prywatne. Nie ma co się spodziewać, że spowoduje to boom motoryzacyjny bo Kubańczyków na nowe auta po prostu nie stać. Za to policja już używa nowoczesnych, elektrycznych skuterów, co jest zapowiedzią zmian.

kubańskie samochody

Za to przepisy ruchu drogowego i policja wobec Kubańczyków bywa surowa. Jak powiedział nam jeden taksówkarz – za rozmawianie przez komórkę w czasie jazdy można dostać 12 punktów. Po przekroczeniu 36 punktów traci się prawo jazdy.

kubańskie samochody

Ale turyści to święte krowy bo przywożą dewizy więc wolno im więcej. Tak więc jeśli chcesz obejrzeć zjawiskowe kubańskie samochody, nie czekaj. Jeszcze kilka lat i może nie będzie co zbierać bo zostaną wyparte przez nowsze i bardziej oszczędne samochody z Azji.

kubańskie samochody

kubańskie samochody

kubańskie samochody

Jeśli chcesz się wybrać na Kubę – przeczytaj Kuba na własną rękę – praktyczny poradnik. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go, może spodoba się innym. Za lajki i komentarze dziękujemy – Dorota i Jarek.

close
newsletter Szalonych Walizek

Cześć. Tu Dorota i Jarek. Miło Cię poznać.

Zapisz się na nasz newsletter i dołącz do grona osób ceniących wartościowe treści.

Nie spamujemy. Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i gratisach. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę Doroty i Jarka. Porady, relacje. fotografia, nurkowanie, Szukasz inspiracji ? - znajdziesz u nas
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowany
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Tadeusz
Tadeusz
6 lipca 2019 16:03

Nie jestem fanem starych samochodów ale te z Kuby robią wrażenie. Każda m-ka czymś się wyróżnia. Każdy samochód inny. Nie to co dzisiaj.
łDlaczego? Spróbujcie o zmierzchu z odległości ok. 30 m. odróżnić Dacie Duster od Nissana Primery.

2
0
Spodobało się? Podziel się wrażeniami.x
()
x