Szalone Walizki

Nie uwierzysz, jaki niesamowity klimat ma to miasto we wrześniu.

gdynia we wrześniu

Co roku we wrześniu czujemy niezwykłe emocje. Tak działa na nas każdy zbliżający się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To niezwykłe jak festiwal pasuje do Gdyni i Gdynia do festiwalu.

A przecież kiedyś była to niewielka wioska rybacka, która po uzyskaniu przez Polskę dostępu do morza zaczęła błyskawicznie rozwijać się w okresie międzywojennym.

gdynia we wrześniu

Gdynia nie posiada niezwykłych zabytków bo skąd miałyby się wziąć w mieście, które nie ma jeszcze stu lat. Ale zawsze z przyjemnością jedziemy do Gdyni bo ma ona coś co można nazwać niezwykłym klimatem.

gdynia we wrześniu

I nie chodzi tylko o powiew morskiej bryzy :). Wystarczy przespacerować się Świętojańską czy pójść Skwerem Kościuszki w stronę morza i od razu czujemy się jakoś lepiej. We wrześniu te spacery stają się magiczne, bo gdzie indziej w Polsce, można ot tak sobie spacerując spotkać Marysię Sadowską..

gdynia we wrześniu

…Andrzej Chyrę…

gdynia we wrześniu

… zobaczyć jak Andrzej Sołtysik rozmawia z Jerzym Gruzą – wybitnym polskich reżyserem i zdobywcą Platynowych Lwów – 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych…

gdynia we wrześniu

… i chwilę poplotkować z dawno nie widzianą Małgosią Potocką…

gdynia we wrześniu

…oraz obowiązkowo strzelić selfiaka na ściance…

gdynia we wrześniu

Wszystko to można przeżyć #wgdyni

Zwykle na dwa-trzy tygodnie przed festiwalem Biuro FPFF prezentuje niezwykle bogaty program, który przyprawia nas o zawrót głowy i zmusza do naprawdę poważnej zabawy logistycznej – pod hasłem co zobaczyć, jak zdążyć między Multikinem i Teatrem Muzycznym oraz jak nie dać się zadeptać w tłumie. W Teatrze w ostatnich latach z uwagi na brak numeracji miejsc dzieją się dantejskie sceny, przepychanki, które przypominają nam bitwę na promocji w Lidlu.

gdynia we wrześniu

gdynia we wrześniu

Jednak nie zmienia to faktu, że to wyjątkowa scena, gdzie odbywają się główne pokazy a dla twórców to nobilitujące gdy ich film właśnie tutaj jest prezentowany. Festiwal ma tak przebogaty program, że zamiast opowiadać lepiej jeśli sami przejrzyjcie to co można zobaczyć w Gdyni pod adresem Festiwalu – http://www.festiwalgdynia.pl/ Wtedy zrozumiecie cierpienia miłośników X Muzy.

gdynia we wrześniu

Najważniejszy jest konkurs główny, gdzie trafiają filmy oceniane później przez grono wybitnych jurorów. Najcenniejsze dla nas w Gdyni jest to, że po obejrzeniu filmów konkursu głównego, wiemy co dzieje się w Polskim kinie. A że od ponad dziesięciu lat dzieje się dużo i dobrze sami widzimy. Dzieje się tak właściwie od momentu powstania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – kierowanego wcześniej przez Agnieszkę Odorowicz, który to PISF dofinansował liczne filmy a Agnieszka Odorowicz była matką chrzestną Regionalnych Funduszy Filmowych, które pobudziły filmowego ducha w polskich regionach. To wtedy dzięki ustawie o kinematografii autorstwa ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego w polskim filmie pojawiły się duże pieniądze. I to one dały kopa do rozwoju całej branży w ostatnich latach.

gdynia we wrześniu

To dzięki finansowaniu z PISF i Funduszy powstały tak wybitne dzieła jak “Bogowie” z Tomkiem Kotem, “Ida”, “Chce się żyć” ze znakomitym Dawidem Ogrodnikiem. Zresztą tego ostatniego podziwialiśmy w znakomitej roli w nagrodzonym Złotymi Lwami filmie “Cicha Noc” – Piotra Domalewskiego.

Debiutanci górą – Złote Lwy dla “Cichej Nocy”

gdynia we wrześniu

Jeszcze zanim wszystko było wiadomo, na konferencji po oficjalnym pokazie mogliśmy zobaczyć prawie całą ekipę filmu Cicha Noc – debiutującego reżysera – Piotra Domalewskiego, który do niedawna był aktorem i grywał po sąsiedzku na deskach Teatru Wybrzeże…

gdynia we wrześniu

W filmie zobaczymy też znakomitego Arkadiusza Jakubika, który do Gdyni przybył specjalnie z planu zdjęciowego najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego.

gdynia we wrześniu

Film został dofinansowany przez najmłodszy w Polsce  – Warmińsko-Mazurski Funduszu Filmowy i w związku z tym jego prapremiera odbędzie się w listopadzie 2017 w Olsztynie…

gdynia we wrześniu

a szef Funduszu – Bogumił Osiński – to pierwszy polski dziennikarz, który po upadku PRL relacjonował galę rozdania Oskarów w Hollywood, podczas której wręczano nagrody polskiej ekipie za pracę nad “Listą Schindlera” -Stevena Spielberga…

gdynia we wrześniu

Gdynia we wrześniu ma ten niepowtarzalny klimat, że na każdym kroku można spotkać tu aktorów, reżyserów, montażystów, kompozytorów, producentów – jednym słowem twórców branży filmowej.W kuluarach przed konferencją natknęliśmy się na Jerzego Kapuścińskiego ze Studia Munka – producenta Cichej Nocy.

gdynia we wrześniu

Wychodząc z Cichej Nocy trafiliśmy na Juliusza Machulskiego, który w konkursie głównym startował ze swoją komedią “Volta”. Film ma aż nadto odniesień politycznych dlatego wróżymy mu równie dużo fanów co krytyków. Ale nam się podobał i na sobotni chillout po ciężkim tygodniu ujdzie.

gdynia we wrześniu

Zawsze podchodziliśmy do filmów emocjonalnie nie siląc się na bycie krytykami bo nimi nie jesteśmy. Kochamy kino za to jakich dostarcza emocji, przemyśleń i wzruszeń. I takie na pewno są gwarantowane na Cichej Nocy. Ale z przyjemnością obejrzeliśmy również “Atak Paniki” –  to czego nie możecie sobie wyobrazić w jednej chwili, zobaczycie właśnie w tym filmie :).

gdynia we wrześniu

O filmach takich jak Pokot czy Sztuka Kochania nawet nie piszemy bo widzieliśmy wcześniej i to po prostu dobre kino.

Klimat festiwalowy #wGdyni

W jakim innym miejscu ot tak można podpatrzeć jak kręci swoje programy – Katarzyna Janowska – szefowa Działu Kultura w ONET

gdynia we wrześniu

iść na film i siąść obok Zbigniewa Zamachowskiego…gdynia we wrześniualbo Magdaleny Cieleckiej…

gdynia we wrześniu

z łezką w oku patrzeć jak cieszy się ekipa Cichej Nocy po swoim pokazie…

gdynia we wrześniu

gdynia we wrześniu

gdynia we wrześniu

i zobaczyć jak wszystko obserwuje z boku gdańszczanin – Mirosław Baka

gdynia we wrześniu

 

Nawet #wGdyni nie samym filmem żyje człowiek czyli ulubione smaki

Bo przecież musi być coś dla ducha i coś dla ciała. Naszym zdaniem – kulinarnie Gdynia to po prostu petarda. Od lat mamy kilka swoich ulubionych miejsc. Ale zawsze odkrywamy coś nowego. Obowiązkowo musi być Trafik, który serwuje pyszne makarony ale my tym razem spróbowaliśmy polecanych burgerów i placków z cukinii.

gdynia we wrześniu

gdynia we wrześniu

gdynia we wrześniu

No i było jak zwykle dobrze.

Śniadaniownię wybraliśmy w najbliższym otoczeniu tak by jak najszybciej dojść z niej do centrum festiwalowego. I tak trafiliśmy do Chwila Moment.

gdynia we wrześniu

No bo wystarczyła chwila by zostać na dłużej. Była dobra kawa, czasem dwie ale co najważniejsze bardzo ciekawe i pyszne dania.

gdynia we wrześniu

jak chociażby wyjątkowe jajka po benedyktyńsku…

gdynia we wrześniu

albo boska szakszuka

gdynia we wrześniu

Odkryliśmy też fajną makaronową knajpkę – Pasta Miasta na Świętojańskiej, która jest jednak tak oblegana, że żeby dostać tam stolik, trzeba rezerwować telefonicznie ze sporym wyprzedzeniem. Ale to dobry wybór za rozsądną cenę.

gdynia we wrześniu

Godziny przesiedziane w kinie nawet na najlepszych filmach albo przy nawet najpyszniejszym jedzeniu mogą w końcu wyjść bokiem. Dlatego gdzie tylko się dało chodziliśmy by nabijać swoje codzienne kilometry. Przy ładnej pogodzie obowiązkowo do portu, który nawet o tej porze roku jest przepiękny i wciąż tętniący życiem.

gdynia we wrześniu

Na plaży ludzi mniej ale jednak wciąż pojawiają się spacerowicze.

gdynia we wrześniu

I zawsze miło poczuć gdy  – Love is in the Air 🙂

gdynia we wrześniu

gdy można popatrzeć na ostatnie przed zimą kwiatki…

gdynia we wrześniu

gdynia we wrześniu

W porcie w Gdyni obowiązkowo, zawsze zobaczymy ORP Błyskawica i Dar Pomorza, za to Dar Młodzieży to rzadszy obrazek dla przyjezdnych. Najpiękniejszy polski żaglowiec pojawia się porcie, jedynie w chwilach przerwy na wymianę załogi i ewentualne remonty.

gdynia we wrześniu

Przyznajemy się, że nie jesteśmy obiektywni, bo jak po tym wszystkim nie kochać Gdyni? A co Wam najbardziej podoba się #wgdyni?

gdynia we wrześniu

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy, porady, organizacja podróży, kuchnia, fotografia. Czyli coś dla Ciebie :), zapraszamy

2 komentarze

  • Dziękujemy Ci bardzo. W Gdyni jesteśmy od wielu lat na Festiwalu. Znamy Trójmiasto bardzo dobrze, ale Gdynia ma to coś. Zawsze zaskakują nas pomysły na promocję, nowe knajpki. Stare też niezmiennie dobre :). Kochamy swój Olsztyn ale Gdynia skradła część serca :). pozdrawiamy i na marginesie masz ślicznego bloga a wieczorem poczytamy. BTW napędza nas to samo paliwo 🙂 Dorota i Jarek