Spis treści:
Obserwatorium astronomiczne na Warmii i Mazurach
Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach to jeden z dowodów na to, że astronomiczne serce Polski bije po części na Warmii i Mazurach. A wszystko za sprawą najsłynniejszego astronoma Mikołaja Kopernika, który tutaj tworzył dzieło życia – O obrotach sfer niebieskich. Ale od tamtych czasów minęły wieki i wiele się zmieniło. Oczywiście na korzyść.
A najlepiej tę zmianę widać w liczbach, które pokazują potencjał. Dwa planetaria plus jedno mobilne, pięć obserwatoriów i jedno mniejsze – okresowe. A to wszystko tylko w jednym regionie – głównie na Warmii i częściowo na Mazurach.
Jesteśmy stąd z Warmii. Nasze serce tutaj bije najmocniej – a jakże. Ale nawet gdybyśmy nie byli to przeżycia i atrakcje związane z obserwacją nieba byłyby kolejnym powodem, żeby tu również przyjechać,nie tylko na krańce świata. To najmniej zaludniony region w Polsce, w związku z tym najmniej oświetlony a dla obserwacji nieba to tylko zaleta. Poza tym na Warmii jest po prostu pięknie. Chociaż na promocję regionu poszły grube miliony i wydaje nam się, że wszystko wiemy, to Warmia jest wciąż mało odkryta.
Pomyślcie sami. Podróżujemy zawsze po coś. Nawet banalne leżenie nad basenem też jest po coś, bo chodzi najczęściej o chillout, reset itp. Ale większość z nas stawia sobie zwykle bardziej ambitne cele, ma jakieś pasje lub coś lubi. A oglądanie nieba jest świetnym powodem. Szczególnie gdy jest ono tak czyste i piękne.
Frombork – Muzeum Kopernika
Zacznijmy od Fromborka, gdzie żył i tworzył kanonik warmiński Mikołaj Kopernik. To tutaj znajduje się jeden z największych w Polsce teleskopów astronomicznych. Ponad sto lat temu we Fromborku powstało Muzeum słynnego astronoma. W nim znajdziecie stanowiące jego największą atrakcję turystyczną – Planetarium i oddany kilka lat temu Park Astronomiczny, zlokalizowany obok wzgórza katedralnego. W ciągu dnia można zaplanować zwiedzanie Parku a wieczorem nocne pokazy nieba. Szczegóły na http://frombork.art.pl/pl/
Obserwatorium i Planetarium w Olsztynie
Nieco młodszą historią może poszczycić się olsztyńskie obserwatorium ulokowane na wzgórzu przy ul. Żołnierskiej w dawnej wieży ciśnień. W trzymetrowej kopule na dachu zobaczymy dwa teleskopy – soczewkowy i zwierciadlany. Niedaleko od niego przy alei Piłsudskiego znajduje się Planetarium wyposażone ( o czym mało kto wie ) w najnowocześniejszą aparaturę projekcyjną wzorowaną na na Centrum Kopernik w Warszawie. Żeby umówić się na seans lub pokazy nieba wystarczy wejść na http://www.planetarium.olsztyn.pl/
Gigantyczny radioteleskop w Bałdach
Absolutnym hitem Warmii są placówki naukowe. Pod Olsztynem, w Bałdach, na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w 2015 roku powstała stacja LOFAR PL-612. To pierwsza z trzech planowanych stacji w Polsce. LOFAR to gigantyczny radioteleskop zbudowany na bazie licznych stacji w całej Europie. W jej skład wchodzi ponad 100 tysiącach punków odbierających sygnały radiowe z kosmosu. Pozwala on oglądać gwiazdy odległe od Ziemi nawet o 7 miliardów lat świetlnych. Szefem polskiego projektu jest profesor Andrzej Krankowski – wychowanek kortowskiej uczelni.
Obserwatorium Satelitarne w Lamkówku
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pozytywnie zaskakuje. Radioteleskop w Bałdach to nie jedyne czym mogą się pochwalić naukowcy z Kortowa. W Lamkówku koło Barczewa od lat działa Obserwatorium Satelitarne, które służy głównie współpracy i badaniom opartym o amerykański system geolokacji. GPS zna każdy przeciętny Kowalski bo wbudowany w telefon czy nawigację pomaga nam wyznaczyć naszą pozycję i dotrzeć do celu. Chociaż czasem prowadzi w maliny :).
Obserwatorium astronomiczne w Truszczynach
A wracając na ziemię ze sfer naukowych obowiązkowo trzeba powiedzieć o największym, społecznym Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach. Obserwatorium jest malowniczo położone wśród pól okolic Lubawy. Mimo, iż dojazd do niego nie należy do najłatwiejszych to wybierzcie się tu koniecznie.
Wizyta w Truszczynach to przede wszystkim chillout. Bierzecie matę, koc, coś ciepłego, kładziecie się wieczorem na trawie i patrzycie w gwiazdy. To naprawdę cudowny reset od gorączki dnia powszedniego. Oddalenie od miasta powoduje, że nie ma tu szumu świetlnego, który w miastach ogranicza nam widoczność nieba.
Obserwatorium to jedna z przelicznych form działalności Fundacji Nicolaus Copernicus. Zajmuje się ona popularyzacją wiedzy o Mikołaju Koperniku i jest dumna między innymi z wydania jedynego polskiego przekładu książki Narratio Prima, która była streszczeniem słynnego dzieła Kopernika – De revolutionibus orbium coelestium czyli O obrotach sfer niebieskich. Mikołaj Kopernik w 1539 roku podjął decyzję o wydaniu O obrotach… jednak jego przyjaciel Jerzy Joachim Retyk – matematyk z Wittembergi napisał od razu streszczenia, które było formą promocji dzieła. Fundację prowadzi Robert Szaj, znawca i pasjonat astronomii, którego miłością do gwiazd zaraziła mama, prezentując mu w młodości książkę – 1001 pytań o Koperniku.
Możecie podglądać Obserwatorium i jego pracę oraz wydarzenia tutaj: Obserwatorium Truszczyny . Tutaj dowiecie się kiedy planowane są kolejne imprezy oraz podejrzycie fotki ze wcześniejszych spotkań.
Winnice niezwykła ciekawostka w północnej Polsce
Truszczyny są wyjątkowe jeszcze z kilku powodów. Oprócz części astronomiczna to powstający rarytas w tej części Polski – winnicaa Copernicus, która już rodzi wspaniałe grona szczepu regent.
Pan Robert – to wykształcony winmaker, który wie o co chodzi w produkcji win. Na razie zajmuje się pewną niszą rynku jaką są wina jednoszczepowe. Musimy przyznać, że robi z dużym wyczuciem i znawstwem.
I to nie będzie zwykła grzeczność. Wino bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Biorąc pod uwagę to wszystko, dochodzimy jeszcze raz do tego samego wniosku. Warto przyjeżdżać na Warmię i Mazury. By się utwierdzić w tym przekonaniu zobacz nasz inny tekst: