Nurkowanie na Thulusdoo wokół atolu Kaafu – Malediwy

nurkowanie na thulusdoo

Nurkowanie na Thulusdoo – co warto wiedzieć?

Podwodne Malediwy były na mojej liście od dawna. Ciekawiło mnie czy są tak zachwycające jak pisze się o nich w necie, czym różnią się do Filipin czy Palau. Malediwy budzą bowiem skrajne emocje i nie pozwalają obok siebie przejść obojętnie.

Wcale mnie to nie dziwi. Malediwy pod wodą potrafią zaskoczyć pozytywnie i negatywnie. I już wyjaśniam dlaczego.

nurkowanie na thulusdoo

Historia tsunami na Malediwach

26 grudnia 2004 roku przez kilka wyspiarskich krajów Oceanu Indyjskiego, w tym przez Malediwy przetoczyła się potężna i niszczycielska fala tsunami. Była ona spowodowana podwodnym trzęsieniem ziemi, które wystąpiło pod dnem Oceanu Indyjskiego.

Fale o wysokości 4 metrów w ciągu dwóch godzin dotarły do Malediwów. Życie straciło ponad 100 osób, rannych zostało 1300. Zniszczeniu uległo ponad 8 tysięcy budynków. Ale co równie istotne zmasakrowana została rafa koralowa, która nieco ochroniła wyspy.

nurkowanie na thulusdoo

Od tej pory rafa mozolnie odbudowuje się. Korale rosną w zależności od gatunku, w tempie od 3 mm do 2 cm na rok. To pokazuje, że droga do odbudowy rafy jest długa. Do tego, w ostatnich latach powtarzają się bielenia korali, czyli okresu wzrostu temperatury wody powyżej 30 st. Celsjusza, które zabijają polipy i hamują odbudowę rafy.

Często spotykam się z twierdzeniem, że rafa w Morzu Czerwonym jest ładniejsza. Pewnie tak bo Morze Czerwone nie było dotknięte bieleniem ani tsunami. Mimo dużej sympatii do tego akwenu, w którym nie raz się zanurzyłem i uważam za rewelacyjne miejsce do nurkowania, moim, skromnym zdaniem, do oceny rafy powinniśmy przyjąć nie tylko liczbę i wielkość korali twardych i miękkich, ale bogactwa życia, a to na Malediwach bezdyskusyjnie bije na głowę faunę okolic Egiptu.

nurkowanie na thulusdoo

W trakcie dwutygodniowego pobytu odwiedziliśmy trzy atole, z czego na jednym (wyspa Nilhandoo), nie działała żadna baza nurkowa. Dlatego nurkowałem na dwóch A w tym tekście skupię się na wodach wokół atolu Kaafu, położonego dość blisko stolicy w Male.

Jak dotrzeć na Thulusdoo?

Lokalna wyspa Thulusdoo, na której się zatrzymaliśmy jest największą na atolu Kaafu. Leży blisko Male w związku z czym jest wśród turystów popularnym miejscem pobytu. Możecie o niej poczytać w jednym z naszych tekstów:

Thulusdoo – lokalna wyspa na Malediwach, którą warto odwiedzić

Zobaczcie też film z wyspy, który pokazuje ciekawostki tego miejsca, najpiękniejsze plaże, ale również dobre i złe strony malediwskiego raju.

Z kim nurkować na Thulusdoo?

Jeszcze przed podróżą przekonałem się, że na Thulusdoo jest kilka centrów nurkowych, o których opinie sprawdziłem w necie. Ale oczywiście nic nie zastąpi osobistego sprawdzenia na miejscu.

nurkowanie na thulusdoo

Z dostępnych na wyspie centrów nurkowych wybrałem Sea Star Diving Maldives – 5-gwiazdkowe centrum PADI, które jak przekonałem się, dysponowało sprzętem Scubapro, dość nowych i zadbanym. Ekipa na miejscu była sympatyczna i co najważniejsze ogarnięta.

nurkowanie na thulusdoo

Wybierając się w podróż na nurkowanie zawsze zabieram swój niezbędny zestaw ABC czyli maskę, rurkę, płetwy, bo traktuję je jak bieliznę osobistą – osobiście. Zresztą wiecie sami jak ważna w nurkowaniu jest szczególnie maska. Źle dobrana, parująca może zmasakrować nurki i zmarnować wydane na nurkowanie pieniądze, bo co z tego, gdy pod wodą jest pięknie, a my tego nie zobaczymy😉.

Dlatego polecam zabierać swoją, testowaną i sprawdzoną.

Ceny nurkowań na Thulusdoo, w Sea Star Diving Maldives

W większości malediwskich centrów można kupić pojedyncze nurkowania bez sprzętu i z pełnym sprzętem, pakiety nurkowań zaczynające się od 5-u i co pięć w górę.

Można zrobić kursy w najpopularniejszych na świecie organizacjach jak PADI czy SSI.

Ceny nurkowań:

  • 1 nurkowanie bez sprzętu – 65 dolarów
  • 1 nurkowanie z wynajęciem sprzętu – 81 dolarów
  • pakiet 5 nurków ze sprzętem – 328 dolarów
  • pakiet 10 nurków ze sprzętem – 630 dolarów

Zasady nurkowe na Malediwach

Warto o tym pamiętać, że zasady organizacji, w której robi się szkolenie to jedno, a lokalne przepisy to drugie. W każdym miejscu na świecie, w którym nurkujemy musimy stosować się do lokalnych przepisów i tego wymagają również ubezpieczyciele naszych podwodnych eskapad, jak chociażby DAN.

nurkowanie na thulusdoo

Jak nurkować na Malediwach?

  1. Obowiązuje nurkowanie partnerskie, nie nurkujemy samemu, nawet jeśli mamy na to licencję.
  2. Maksymalny czas nurkowania 60 minut, kończymy 50 bar a na powierzchni w chwili wynurzania 30 bar.
  3. Nurkowania z komputerem i boją sygnalizacyjną.
  4. Nie wolno używać rękawic.
  5. Nurkowie rekreacyjni schodzą maksymalnie na 30 metrów, niezależnie od uprawnień a OWD do 20 m.
  6. Obowiązkowa przerwa 24 godziny między ostatnim nurkiem a lotem.

Nurkowanie na Thulusdoo – jakie spoty odwiedziliśmy?

Sea Star Diving Center nurkuje do 3 razy dziennie, a właściwie nawet cztery jeśli zechcemy wybrać się na nurkowanie nocne. Szybko może się więc okazać, że wykupiony pakiet nie wystarczy na długo😉.

Spoty nurkowe wokół Thulusdoo?

Na mapie zarejestrowanej w centrum nurkowych zobaczyłem 34 miejsca nurkowe na północnym atolu Male. Nie do wszystkich pływa się z Thulusdoo. Sea Star ma też kilka swoich miejsc, dodatkowo zaznaczonych i opisanych na mapie.

nurkowanie na thulusdoo

Jak się później przekonałem, na Malediwach panuje zwyczaj, że centra nurkowe wykorzystują do pływania na nurkowiska, klasyczne malediwskie łodzie nazywane doani.

nurkowanie na thulusdoo

Im pokłady są drewniane i wyróżniają się charakterystycznym wygiętym pałąkiem na dziobie, który można wymontować przybijając dziobem do brzegu.

Maabadhi Giri ( Bodu Giri )

Pierwsze miejsce było idealne na rozpoczęcie nurkowej przygody na Malediwach. Może nie zachwycało koralami twardymi, które jak wcześniej wspomniałem, zmasakrowało tsunami, ale było tam piękne życie.

nurkowanie na thulusdoo

Widziałem dużo błazenek i chroniących je ukwiałów

nurkowanie na thulusdoo

Były przepiękne czarne lilie, które dla odmiany zaliczają się do fauny, nie mają serc i są spokrewnionym z rozgwiazdami.

czarna lilia

A także obłędne ławice glass fish. Jak na pierwszego nurka emocji nie brakowało.

glass fish

I na koniec nurkowania piękną, lecz chowającą się w skale ośmiornicę.

ośmiornica

Niestety na pierwszym nurkowaniu spotkałem też bardzo groźną dla raf koralowych koronę cierniową. To gatunek drapieżnego szkarłupnia, który żywi się polipami korali.

korona cierniowa

Nurkowie starają się ich pozbywać, by chronić rozwój rafy koralowej.

Kuda Giri

Na drugim spocie tego dnia miałem okazję pooglądać sporo ciekawych ryb nemo, znanych również jako błazenki, amphiriony lub clown fish. Niezwykle kolorowe i uwielbiane przez ludzi ryby są zmiennopłciowe. Znanych jest ponad 30 gatunków, z których większość można spotkać w Oceanie Indyjskim.

nurkowanie na thulusdoo

Ale tylko jeden z nich jest endemicznym, występującym tylko tutaj. To Amphiprion nigripes nazywany również anemonem różowym.

anemonefish

Kocham błazenki, za ich waleczność, ruchliwość i piękne kolory, ale ten wyjątkowo mi się spodobał.

nurkowanie na thulusdoo

Turtle Point

Na Turtle Point zobaczyłem rekina whitetip i kilka żółwi, w tym jednego ogromnego. Ale byłem tak przejęty, że zapomniałem wyłączyć moje lampy. A żółwie, które nie lubią tak silnego światła odpłynęły tak szybko, że zapomniały się pożegnać.

nurkowanie na thulusdoo

Dlatego nie mam stąd fotek żółwi. Udało mi się za to sfotografować skrzydlice.

lionfish

Albo batfish – ryby nietoperze, który nazwa zupełnie do nich nie pasuje.

nurkowanie na thulusdoo

A także piękne box fish, które wyróżniają się tym, że są silnie trujące, a w chwili zagrożenia uwalniają tetrodoksynę

nurkowanie na thulusdoo

Aquarium

Kolejnego dnia w nowym miejscu, położonym dość blisko wyspy, po jej południowo-wschodniej stronie spotkałem typowego dla Malediwów rekina, jakim jest żarłacz białopłetwy.

nurkowanie na thulusdoo

Co prawda bardziej popularnym jest blacktip, ale dziwnym trafem, żaden nie pojawił się w zasięgu naszego wzroku.

Colosseum

Ostatnie miejsce położone jest blisko bikini beach na Thulusdoo. Piękna miejscówka, która była dobrym zakończenie nurkowań na tej wyspie. Sporo w tym miejscu widziałem rogatnic znanych jako trigger fish. A także grouperów, nazywanych w Polsce strzępielami.

nurkowanie na thulusdoo

Sea Star Diving Maldives będą dobrze wspominał również dzięki, tym fajnym koszulkom z żółwiem.

rekin whitetip

Polecam zrobić sobie u nich taką użyteczną pamiątkę.

Nurkowanie na Thulusdoo – film z podwodnego świata

Jak zorganizować podróż na Malediwy?

By ułatwić dotarcie w tak piękne miejsce nurkowe na własną rękę, przygotowaliśmy poradnikowy tekst, zawierający wiele praktycznych i pomocnych informacji.

Malediwy na własną rękę – jak być w raju i nie przepłacić

Polecam też film z nurkowania na kolejnej malediwskiej wyspie i najpiękniejszej rafie South Ari.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 1 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Przemysław
Przemysław
1 miesiąc temu

Podwodny świat jest przepiękny 🙂
Zdjęcia są wręcz obłędne 🙂

Karolina z Rudeiczarne.pl
Karolina z Rudeiczarne.pl
1 miesiąc temu

Nie ma to jak podwodny świat – bajka!

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu

Prawdziwa przyjemność oglądać tak piękne zdjęcia!

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Dzięki Wam mogę pooglądać ten niezwykły podwodny świat 😍

Asia
Asia
1 miesiąc temu

Nigdy nie nurkowałam, może czas to zmienić 😉

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu

Powiem szczerze, że zawsze się dziwię jak osoby spotykane w różnych centrach nurkowych, które mają za sobą niejedno nurkowanie, nie mają własnej maski. Zupełnie niezrozumiała dla mnie sytuacja. Maskę zawsze mam swoją. Płetw nie zabieram, bo zajmują dużo miejsca, a do tego musiałbym jeszcze buty itd…

12
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx