Dhigurah – najdłuższa z wysp Malediwów – co warto o niej wiedzieć?

dhigurah

Co zobaczyć na Dhigurah na Malediwach?

Dziś śmiało możemy powiedzieć, że z odwiedzonych na Malediwach wysp Dhigurah należy do najpiękniejszych. To jedna z 1200 wysp spośród 26 malediwskich atoli, ale wyróżnia się tym, że jest dłuuuga i bardzo wąska.

dhigurah

Jej długość to nieco ponad 3 km ( gdy przeciętna długość wysp na Malediwach to 1 km ), a szerokość 300 metrów. W tłumaczeniu Dhigurah oznacza, długą wyspę i faktycznie jest to najdłuższa wyspa na Malediwach. Dhigurah to typowo lokalna wyspa ze wszystkimi jej wadami i zaletami. Ale tutaj widzieliśmy więcej zalet.

dhigurah

Przede wszystkim to turkusowa czysta, która otacza wyspę z każdej strony. Od wschodniej czyli zewnętrznej strony atolu kolor jest mniej intensywny, natomiast po zachodniej stronie w jego wnętrzu, turkus aż razi w oczy.

dhigurah

Atol Ari, na którym znajduje się wyspa Dhigurah, leży w sąsiednim (zachodnim), patrząc na wyspę Male – pasie atoli.

Jest również wyjątkowa zielona, co wyróżnia ją spośród wysp lokalnych i jest odskocznią od tego co widzieliśmy chociażby na Thulusdoo. O pierwszej z odwiedzonych przez nas wysp, możecie poczytać tutaj:

Thulusdoo – lokalna wyspa na Malediwach, którą warto odwiedzić

Jeśli spojrzeć na Dhigurah z lotu ptaka szybko można przekonać się, że wyspa jest zabudowana maksymalnie w 20 procentach. Resztę stanowią piękne palmy i plaże. I ta zieleń w połączeniu z kolorem wody tworzą niezapomniane połączenie.

Palmy na Malediwach – korzyści dla mieszkańców

Gdy już jesteśmy przy palmach to warto powiedzieć o pewnej praktyce na Malediwach. Otóż palmy na wyspach są ponumerowane i przypisane żyjącym na wyspie rodzinom. Jeśli z drzewa spadnie kokos, jest odkładany pod palmę i zabierany przez właściela.

dhigurah

Liście zbiera się, przycina i wykorzystuje jako pokrycie na dachy. Dowiedzieliśmy się o tym jednej z rodzin na Dhigurah, która właśnie takie pokrycie dachowe przygotowywała.

dhigurah

Kokosy, które spadną w lesie, w drodze na long beach i przekształcą się w sadzonki są dzielone miedzy lokalsów, w celu wyhodowania nowych palm.

dhigurah

Lokalsi, którzy biorą pod opiekę swoje palmy płacą za nie niewielki podatek, ale czerpią z nich wszelkie korzyści. Dlatego nie zabierajcie nigdy kokosów, które spadły i leżą na ziemi, bo mają one swojego właściciela

Mapa miejsc na Dhigurah

Jak dopłynąć na Dhigurah?

Jak wspominaliśmy w tekście poradnikowym do wysp, mocno oddalonych od stolicy w Male nie pływają publiczne promy, a jedynie speedboaty. Oczywiście jest też opcja wynajęcia prywatnej motorówki, która zaczyna się od 300 dolarów za osobę lub lot hydroplanem, którego ceny są jeszcze wyższe.

  • speedboat z Male na Digurah – 35 dolarów / 1 osoba

Na Dhigurah pływają dwie firmy, ale tylko w jednej udaje się zarezerwować miejsca bezpośrednio. To FAZAS, a kontakt do nich podajemy niżej. Komunikujcie się przez WhatsApp:

  • +960-749 44 44

Druga korzysta wyłącznie z pośrednictwa hoteli.

Co robić na Dhigurah?

Może to banalne pytanie, bo większość z nas leci na Malediwy, by poleżeć na plaży i rozkoszować się słodkim nic nierobieniem. Pewnie zdziwi Was ale my nie potrafimy zbyt długo wysiedzieć na plaży, więc Dhigurah okazała się dla nas zbawieniem. Przez swoją długość dawała nam okazję do długich spacerów.

dhigurah

Samo przejście z hotelu na koniec long beach i z powrotem to było jakieś 5 km. Dzięki temu dziennie robiliśmy 12-15 km co bardzo nas cieszyło.

Łączyliśmy przyjemne z pożytecznym, poznając lepiej wyspę, jej zadrzewione odcinki, przy okazji opalając się lub snoorkując w ciekawszych punktach.

Snoorkowanie to jedna z głównych aktywności jakie można zaplanować, szczególnie po po zachodniej części wyspy, do czego zachęca turkusowa czysta woda. Wschodnią odradzamy z uwagi na silne prądy wynoszące w ocean.

dhigurah

Specyfiką wód Oceanu Indyjskiego oblewających Malediwy jest ich bogactwo. Właściwie w każdym miejscu możemy natknąć się na żółwie, rekiny rafowe, stingray, mniejsze lub większe kolorowe ryby. Słowem pod wodą nie ma możliwości, by się nudzić.

dhigurah

Snoorkeling można zaplanować samemu lub wybrać się na jedną z wycieczek organizowanych przez hotele. Sprawdziliśmy i ceny są takie same lub podobne więc nie ma sensu szukać tańszej opcji:

  • whale shark safari – 75 dolarów (w tym sprzęt ABC)
  • snoorkeling – najlepsze miejscówki wokół Dhigurah – 45 dolarów
  • snoorkeling z mantami – 70 dolarów ( zawiera sprzęt ABC )
  • snoorkowanie na rafie żółwi (2 różne miejsca) – 70 dolarów

Plaże na Dhigurah

Którą plażę na Dhigurah wybrać i dlaczego?

Tak jak napisaliśmy na początku wybrzeże całej wyspy to jedna, wielka plaża. Piaszczyste wybrzeże jest w każdym miejscu, w którym pójdziemy w stronę Oceanu. Natomiast nie w każdym możemy się opalać w bikini, nie wszędzie też jest bezpiecznie jeśli idzie o pływanie.

Na wysokości drogi do portu są ulubione przez lokalsów miejsca, gdzie mają swoje fotele i leżaki wystawione na plaży, w cieniu, gdzie wypoczywają. Jeśli są wolne można tu też chwilę posiedzieć, bo nikt z tych miejsc nie przegania.

dhigurah

Najładniejsze plaże zaczynają się po zachodniej stronie wyspy, na wysokości lokalnych urzędów ( wszystko znajdziesz na załączonej w poście mapie ).

Tutaj można znaleźć między innymi fajne huśtawki i sporo ciekawych miejsc do spędzenia czasu.

Bikini beach na Dhigurah

Idąc dalej wzdłuż wyspy trafimy na bikini beach, która będzie wyraźnie oznakowana jako miejsce, gdzie można opalać się i kąpać w normalnym stroju kąpielowym.

dhigurah

Pisaliśmy już w naszym poradniku o tym jak zorganizować podróż na własną rękę na Malediwy, że to dość konserwatywny, muzułmański kraj, czego nie widać w resortach, natomiast na wyspach lokalnych należy o tym pamiętać. Polecamy ten poradnik i zostawiamy do niego link:

Malediwy na własną rękę – jak być w raju i nie przepłacić

Plaża bikini na tej wyspie jest wyjątkowo długa, w związku czym nie ma na niej tłoku.

dhigurah

Spokojnie każdy znajdzie zaciszne miejsca do opalania dla siebie. Jeśli szukasz przy okazji miejscówki do snoorkowania rozglądaj się za miejscem, gdzie zamiast czystego turkusu wody zobaczysz ciemniejsze plamy, które świadczą o występowaniu rafy koralowej.

Long Beach Dhigurah

To zdecydowanie jedna z najładniejszych plaż i dobre miejsce, by zwyczajnie zrobić sobie dłuższy spacer. Samo dojście do Long Beach zajmuje trochę czasu.

Można wybrać dwie opcje. Jedna prowadzi plażą i ta opcja bardzo nam się podobała.

dhigurah

Druga to ścieżka środkiem niezwykle wąskiej w tym miejscu wyspy. Można się tu schronić w cieniu palm i to właśnie z niej korzystają zwykle mieszkańcy.

dhigurah

Na końcu jest piknikowe miejsce, z którego korzystają resorty z pobliskich wysp, między drzewami ukryta jest też publiczna toaleta.

Tutaj znajduje się też piękna huśtawka, na której warto odpocząć po tym spacerze.

dhigurah

A dalej bardzo długi sandbank, którym można dojść do pobliskiego resortu chociażby na drineczka.

dhigurah

Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą wodę, bo czeka Was około 7-8 kilometrowa wycieczka w dwie strony, którą warto nie raz zrobić

Gdzie spać na Dhigurah?

dhigurah

Na Dhigurah mieszkaliśmy w Dhiguveli Breeze, który zdecydowanie polecamy. Obiekt ma wygodne, czyste pokoje z tarasem, klimą, lodówką i bardzo miłą obsługą. Powierzchnia pokoju jest na tyle duża, że pozwala wygodnie zagospodarować się na kilka dni. Śniadania serwują w znajdującym się obok Dhiguveli Maldives, gdzie można zjeść również dobrą kolację w rozsądnej cenie.

  • 6 noclegów – 750 dolarów – 125 dolarów / 1 doba

Oczywiście na każdej z wysp można znaleźć tańsze noclegi. Ich ceny zaczynają się od 40-50 dolarów za dobę.

dhigurah

Natomiast na Dhigurah ładną alternatywą jest też Bliss Dhigurah.

Gdzie i co jeść na Dhigurah?

Jak już pisaliśmy w poradniku dotyczącym Malediwów, jedzenie nie jest tym co w tym kraju zachwyci. Dlatego na Dhigurah poruszaliśmy w obrębie dwóch miejsc.

dhigurah

Śniadania jedliśmy w Dhiguveli Maldives, który jest siostrzanym hotelem Dhiguveli Breeze, w którym mieszkaliśmy. Śniadanie smaczne, osobne stanowiska, gdzie kucharz przyrządza smażone jajka lub omlety.

dhigurah

Po sprawdzeniu okolicznych knajpek okazało się, że Dhiguveli Maldives jest najlepszym miejscem na kolację. Do wyboru kilka malediwskich i azjatyckich dań w zupełności zaspokajało nasze potrzeby na tej wyspie.

Jeśli znacie i cenicie kuchnię włoską odradzamy eksperymentów związanych z zamawianiem makaronów – można przeżyć spore zaskoczenie😉😂.

dhigurah

Sprawdziliśmy też poleconą przez jednego z naszych czytelników Beach Cafe Dhigurah, w drodze do portu, ale… porcje te same, ceny te same, a wystrój wnętrza i lokalizacja, jakby to powiedzieć, kilka poziomów gorzej.

dhigurah

W porze lunchu wpadaliśmy do sąsiedniego Bliss, na dobrą kawę, lody i soki. I ten zestaw w zupełności zaspokajał nasze potrzeby.

dhigurah

Nurkowanie na Dhigurah

Nurkowanie na Dhigurah możemy określić jednym słowem SPEKTAKULARNE.

nurkowanie dhigurah

Atol South Ari, na którym znajduje się Dhigurah uważany jest w społeczności nurkowej za jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania, nie tylko na Malediwach, ale i na świecie.

Można tutaj spotkać wszystkie większe zwierzęta obecne na Oceanie Indyjskim. Większość z nas lecąc na Malediwy marzy o spotkaniu w rekiny wielorybich lub manta.

nurkowanie dhigurah

Wody wokół Dhigurah to miejsce, gdzie z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością zobaczycie jedne i drugie. A przy okazji żółwie czy rekiny rafowe.

nurkowanie dhigurah

Więcej pokazujemy w filmach, ale też napiszemy w poście nurkowym na blogu,

Film z nurkowania na Dhigurah

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 1 zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz
Łukasz
5 miesięcy temu

Powiem, Ci, że te manty będą mi się śniły po nocach. Pewnie do czasu, aż sam ich nie zobaczę na własne oczy. Fajnie się prezentuje ta wysepka.

Martyna
Martyna
5 miesięcy temu

Dzięki! Wybieram się na przełomie maja/ czerwca 🙂 a czy mogę zapytać jaki sprzęt używacie do zdjęć pod wodą?

Łukasz
Łukasz
4 miesięcy temu
Odpowiedzieć do  Martyna

rownież lecę w tym czasie (26.05-07.06.2023) 🤓

Artur
Artur
5 miesięcy temu

Witajcie !!
Podałeś w opisie cenne 35$ speedboat z male na wyspę ale pytanie gdzie ja znajdę ta łódkę i czy muszę dokonać rezerwacji ?

Gorąco pozdrawiam
Artur

Łukasz
Łukasz
4 miesięcy temu
Odpowiedzieć do  Szalone Walizki

Płatność gotówką czy kartą? Jeśli kartą to z jakiej korzystać żeby uniknąć dodatkowych kosztów?
Moje pytanie dotyczy płatności za speedboat i innych np. na za jedzenie w Dhiguveli Maldives, lub nurkowanie.
ps. bardzo fajny i pomocny artykuł!!!

trackback
Nurkowanie na Malediwach - gdzie znaleźć manty i rekiny wielorybie?
4 miesięcy temu

[…] Dhigurah – najdłuższa z wysp Malediwów – co warto o niej wiedzieć? […]

Anastazja
Anastazja
1 miesiąc temu

Hej a jak tam sytuacja z smieciami? sa palone gdzies na plazy?

Anastazja
Anastazja
1 miesiąc temu
Odpowiedzieć do  Szalone Walizki

Dziękuję za odpowiedź 🙂 właśnie szukam jakiejś wyspy gdzie nie są palone śmieci, ale ciężko taką znaleźć 🙂 patrzyłam na noclegi i trochę niestety tutaj są drogie ale może coś pojawi się jeszcze na horyzoncie 😀

14
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx