Nurkowanie na Warmii czyli jak połączyć emocje z chilloutem

nurkowanie na Warmii

Gdy spojrzymy na Warmię i Mazury jak na dwa autonomiczne regiony to doskonale wiemy, że ten pierwszy jest zdecydowanie rzadziej odwiedzany. Czy słusznie? Wiadomo kwestia gustu i mody. Na Mazury moda jest zawsze. Na Warmię ta moda chyba się zaczyna. I warto stać się modnym i kreować trendy niż podążać później za tłumem. Nurkowanie na Warmii to może być tej początek przygody.

nurkowanie na Warmii

W zestawieniu z bardziej popularną sąsiadką jak można nazwać Mazury – Warmia jest rzadziej oblegana ale naszym zdaniem właśnie dzięki temu zyskuje. Mniejsza liczba turystów to mniejsze oddziaływanie na środowiska naturalne, które w części Polski można znaleźć w stanie prawie nienaruszonym. Również tutaj dominuje krajobraz polodowcowy i rynnowe jeziora, których jest zdecydowanie mniej niż na Mazurach i są mniejsze także przepiękne rzeki.

nurkowanie na Warmii

Warmińskie jeziora nie są jednak tak oblegane chociaż są żeglowne i często pływa się tutaj na różnych sprzętach od motorówek przez skutery po jachty. Ale warmińskie jeziora mają tę szczególną zaletę, że to świetna alternatywa dla miłośników nurkowania, którzy szukają ucieczki od tłumów i wrażeń pod wodą.

nurkowanie na Warmii

Nurkowanie na Warmii

W samym Olsztynie, największym mieście na Warmii, będącym jednocześnie stolicą województwa mamy 16 jezior. Rzadziej lub częściej nurkuje się w czterech. Najpopularniejsze jest największe jezioro Krzywe, gdzie najbardziej oblegana nurkowa miejscówka znajduje się niedaleko Tawerny Pirat przy ul. Bałtyckiej.

nurkowanie na Warmii

Co ważne, gdy w latach 90-ych w Olsztynie zbudowano kolektory ściekowe i odcięto dopływ nieczystości, jeziora zaczęły się samo oczyszczać.

nurkowanie na Warmii

Teraz co roku widzimy coraz lepszą wodę z przejrzystością dochodzącą do 10 m a także coraz więcej ryb.

nurkowanie na Warmii

Krzywe w najgłębszym miejscu ma 43 metry więc można tu ćwiczyć także nurkowanie techniczne.

nurkowanie na Warmii

nurkowanie na Warmii

Drugie popularne miejsce to jezioro Tyrsko, zwane też Żbikiem chociaż tutaj brać nurkowa z Olsztyna walczy od kilku lat o ratowanie jeziora przed niefrasobliwości znajdującego się po sąsiedzku hotelu. Żbik ma w najgłębszym miejscu powyżej 30 metrów.

nurkowanie na Warmii

Nurkowanie podlodowe

Nurkuje się też czasami w jeziorze Długim i rzadziej w Kortowskim. Co ważne w Olsztynie można nurkować cały rok. Wielu nurków przyzwyczajonych do zimniejszych wód czeka wręcz na zimę by zaliczyć nurkowanie podlodowe.

nurkowanie na Warmii

nurkowanie na Warmii

Może nie zobaczymy wtedy zbyt wielu ryb ale widoczność jest niesamowita a pęcherzyki powietrza tworzą pod lodem najpiękniejsze wzory. W jeziorach można znaleźć zatopione łodzie, jachty, małe statki wycieczkowe i przeszkody. A to sprawia, że kolejne nurkowania nigdy nie są nudne.

nurkowanie na Warmii

A jak nuda to i do góry nogami też można pochodzić 🙂

nurkowanie na Warmii

Co ważne nie ma nurkowania bez dobrych baz nurkowych. Właśnie w nich można zrobić uprawnienia, wypożyczyć sprzęt i naładować powietrzem lub mieszankami butle. Najstarsza z nich to Akademicki Klub Płetwonurków SKORPENA znajdujący się w Kortowie. To stamtąd rekrutują się właściciele innych olsztyńskich centrów nurkowych.

Pozostałe kluby, z których usług możecie skorzystać, wszystkie z dużym doświadczeniem działań na rynku:

nurkowanie na Warmii

Kolejne z popularnych i często odwiedzanych miejsc na Warmii to jezioro Wuksniki znajdujące się w obszarze chronionym Natura 2000. Jego głębokość to 67 metrów co czyni je także jednym z najgłębszych jezior w Polsce.  Jezioro zalicza się do pierwszej klasy czystości co sprawia, że jego przejrzystość może bardzo pozytywnie zaskoczyć. Ale jego największą zaletą jest otoczenie. Stąd bardzo blisko na przykład do gminy Jonkowo gdzie znajdziemy masę cudownych siedlisk idealnych na weekendowy czy tygodniowy chillout.

Chillout na Warmii

nurkowanie na Warmii

W Ględach znajdziecie Glendorię…

nurkowanie na Warmii

i znajdujące się obok Camp Spa – uważane za jeden z najlepszych Camp SPA w Europie.

nurkowanie na Warmii

Niedaleko bo w Nowym Kawkowie znajdziecie słodką Moniówkę ze wspaniałą kuchnią

nurkowanie na Warmii

a we Włodowie Kwaśne Jabłko. Zresztą pięknych siedlisk i sielskich pensjonatów w tej okolicy jest bez liku. A to tylko zachęca do połączenia nurkowej pasji z wypoczynkiem w uroczym miejscu na Warmii. A więcej o naszym ślicznym regionie możecie poczytać w poście: Warmia nie zawsze święta – malownicza kraina ludzi z duszą. 

Chcesz otrzymać 50 zł na rezerwację noclegów, w którymś z tych pięknych miejsc? Skorzystaj z naszego linku na Booking 

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Zuza
Zuza
3 lat temu

Wcześniej nie pomyślałabym, aby nurkować na Warmii. Dziękuje za ten wpis, teraz już wiem, że na pewno chce tego spróbować!

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx