Nurkowanie na Palau – prawdopodobnie poczujesz się jak w raju

nurkowanie Palau

Palau Mikronezja – jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie

Są na świecie miejsca nurkowe, które zwiedzamy najczęściej palcem po mapie. Dlatego do głowy mi nigdy nie przyszło, że uda nam się polecieć na jedno z tych najdalej wysuniętych, o którym nawet nam się nie śniło. Ale – jak pisał ulubiony Jonasz Kofta – … żeby coś się zdarzyło, żeby mogło się zdarzyć i zjawiła się miłość trzeba marzyć…. I zjawiło się Palau, jedna z najlepszych nurkowych lokacji do oglądania dużych zwierząt.

rekin
Widok w Blue Corner

Każda z poznanych przez nas osób, które wybrały się na ten odległy archipelag leciała ze ściśle określonym wcześniej planem. Jedni planowali eksplorację wysp kajakiem, inni motorówką czy też podziwianie Palau z samolotu. Ale jeśli ktoś nie kocha wody to poległ, bo Palau to ocean jak okiem sięgnąć, raj dla snurkujących i nurkujących. Inaczej zanudzicie się na śmierć :).

Trzy łyki statystyki

O Palau i zwiedzaniu części nawodnej pisaliśmy już co nieco wcześniej w tekście 3xM czyli Mikronezja, marihuana, moc, ale warto pamiętać, że to archipelag, który składa się z ponad 250 wysp i jest położony około 800 km na wschód od Filipin i 1160 km na południe od wyspy Guam. Stolica – Koror, w którym zatrzymuje się większość turystów. To wyspiarskie państwo jest stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi co oznacza, że w razie niebezpieczeństwa kraj chroni armia USA.

pałac prezydenta na palau
Pałac prezydencki na wyspie Koror

Nurkowanie na Palau – czas na skok do wody

Bo przecież po to lecieliśmy około 12,5 tys. km od domu. Jakiś czas przed wylotem znalazłem centrum nurkowe MAML Diver. Z przyjemnością podaję ich stronę bo to dobre centrum z dobrą ekipą i rozsądnymi cenami Maml Divers. Nieprzypadkowo mają na FB ocenę 4.9 na 5.0 możliwych.

I jeszcze nasi tu byli :), chociaż wywieszanie bandery marynarki wojennej zamiast polskiej flagi, jest delikatnie mówiąc profanacją symbolu Marynarki Wojennej. Ale przyznaję, sam nie wiedziałem, dowiedziałem się od speców i przekazuję dalej. Po to piszemy, żeby edukować a nie krytykować. Ale naprawdę szczerze ucieszyłem się z tego widoku na końcu świata.

maml divers
Tablica z planem nurkowań w Maml Divers

Na Palau nurkuje się zwykle trzy razy dziennie. Nurkowiska są oddalone maksymalnie dwie godziny jazdy szybką łodzią od bazy. Jeśli trafimy codziennie w inne miejsce to naprawdę możemy sporo zobaczyć i ponurkować do woli.

maml divers
Sprawdzenie sprzętu przed wypłynięciem, przecież nikt nie będzie wracał po kolejne „flaszki” czy automat

Sprzęt, załoga, nurkowie

Palau
W drogę…

Korzystałem z własnego sprzętu, na miejscu brałem tylko powietrze i balast, ale pooglądałem jakim sprzętem dysponuje centrum nurkowe i stwierdziłem, że spokojnie mogłem wypożyczać. Sprzęt może nie najnowszy ale w bardzo dobrym stanie, dobre sprawdzone marki więc naprawdę spoko. Na wieszakach w suszarni, krótkie i długie skafandry ale z materiału jedynie przypominającego neopren. Bo po co brać coś grubszego gdy woda na powierzchni ma 32 stopnie a na 20 m, temperatura spada zaledwie o 4 kreski.

Palau
Po pierwszym nurku tego dnia, chillout

Z Maml Divers codziennie wypływają dwie łodzie zabierające około 10-12 nurków. Divemasterzy to Filipińczycy, Japończycy i Amerykanka, doświadczona ekipa, znająca najlepsze lokacje i potrafiąca zaprowadzić w miejsca gdzie znajdziemy wszystkie lokalne atrakcje.

Sprawdzone nurkowiska – zaczynamy od Blue Hole

Tak, tak, nie pomyliło mi się. Miejsc zwanych Blue Hole jest na świecie wbrew pozorom sporo. To nie tylko słynny Dahab czy jeszcze słynniejsze Belize. Palau ma swój Blue Hole i też robi wrażenie. Trafiłem tam na start nurkowań i żałowałem, bo jak zwykle gdy jestem pierwszy raz pod wodą w nowym miejscu, testuję ustawienia sprzętu z błyskiem światła ( każda woda jest nieco inna) no i zanim się zestroiłem to było po Blue Hole’u. Chwyciłem dosłownie kilka klatek.

Palau
Pierwsze zejście swobodne opadanie jak skok ze spadochronu w przepaść świata
Palau
Spojrzenie w górę, gra świateł w bąbelkach powietrza zawsze robi na mnie wrażenie
Palau
Nieco szersze spojrzenie na to co nad nami

Przy wyjściu z Blue Hole można spotkać napoleona.

 Palau
Taka atrakcja na koniec pierwszego nurkowania

Blue Corner – najlepsze nurkowanie na Palau- moim zdaniem

Nie wiem jakie macie zdanie na sprawę często bagatelizowanego logbooka czyli książeczki nurkowej, w której zapisuje się szczegóły nurkowań. Po czasie okazuje się ona bezcennym antidotum na zaniki pamięci, szczególnie gdy pisze się nie na gorąco ale po upływie dwóch-trzech miesięcy. W czasie gdy zaliczałem pierwszego nurka – tworzył się nasz blog i naprawdę trudno było zdążyć ze wszystkim na raz. Ale na szczęście mamy to za sobą. A skrzętne zapiski w logbooku pozwalają przypomnieć czas i długość zejścia, okoliczności, atrakcje etc,. Warto jednak po wyjściu z wody, na mokrym papierze skrobnąć kilka słów :). A wracając do Bluer Corner, to było miejsce gdzie zobaczyłem pierwsze rekiny. Najpierw pojedyncze sztuki…

rekin
Pływały dość blisko i powodowały bicie serca
nurkowanie na Palau
Krążyły i wciąż obserwowały nurków zdając chyba sobie sprawę ze swojej przewagi

Później było ich zdecydowanie więcej i okazało się, że Blue Corner jest pod tym względem naprawdę wyjątkowe. Nurkowanie w prądzie to w tym miejscu klasyka, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w hak z linką lub wypożyczyć go w bazie. Gdy zejdziemy na 20 m, wpinamy się w skałę, pompujemy jacket, zawisamy w toni i delektujemy się widokami dziesiątek przepływających ryb w tym rekinów,

nurkowanie na Palau
Granica skały, za którą zaczyna się ściana i głębia a w niej dziesiątki rekinów i barakudy
nurkowanie na Palau
Obok nas ruch jak w Warszawie w godzinach szczytu

Płynąc do miejsca, gdzie miałem się wczepić w skałę, wciąż podekscytowany rozglądałem się wokół. I zobaczyłem tego potwora – około półtorametrową barakudę.

nurkowanie na Palau
Gigantyczna barakuda
nurkowanie na Palau
Zęby ma ostre jak żyletki, bywa bardziej niebezpieczna od niektórych rekinów, więc lepiej nie drażnić

Bogactwo ryb, bogactwo życia

Jak widać woda na Palau, nie jest wybitnie przejrzysta. Powodem jest chyba wysoka temperatura, która sprzyja rozwojowi zooplanktonu a ten oczywiście przyciąga żywiące się nim duże zwierzęta o czym miałem przekonać się nazajutrz. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa nurkowań, pierwsze nurkowania każdego dnia były najgłębsze do 30 i więcej metrów. Nurkowania niesamowite, bo za każdym razem trafiał się rekin, ostroboki, raya czy barakudy. Większość z nich znamy z Egiptu, ale na Palau wszystkiego jest dziesięć !!! razy więcej.

nurkowanie na Palau
Stado barakud
nurkowanie na Palau
Eagle ray
nurkowanie na Palau
Wyglądają słodko ale to pozory
nurkowanie na Palau

Każde kolejne nurkowanie płytsze bo rośnie poziom wysycenia tkanek azotem ale im płycej, tym więcej barw i ciekawie.

nurkowanie na Palau

Blue Corner – to Palau w pigułce. Tutaj zobaczymy również ławice ostroboków.

nurkowanie na Palau
Ławica jack fish

German Chanel

Leży bardzo blisko Blue Corner i divemasterzy jeśli planują jedno to zwykle również drugi nurek w German Chanel. To kolejne z obłędnych spotów nurkowych na Palau. W czasie drugiej wojny światowej była to najlepsza droga do wnętrza atolu, po której poruszały się łodzie podwodne. Pogłębiali ją Niemcy, stąd zyskała nazwę German Chanel. Zresztą, jeśli zerkniecie na ten link poniżej zobaczycie jak wygląda to  kosmosu https://goo.gl/maps/xvmLGRkPn7E2 . Oczywiście tu również spotkaliśmy rekiny ale najważniejsze było spotkanie z mantą Eddie, nazwaną tak na cześć divemastera, który pierwszy ją odkrył.

nurkowanie na Palau
Ogromna manta w German Chanel
nurkowanie na Palau
Manta była tak duża, że szeroki kąt obiektywu nie był w stanie objąć jej w całości
nurkowanie na Palau
Majestatyczne ruchy w pełnej krasie

Palau jest królestwem dużych ryb. Co nie oznacza, że małe nie mają racji bytu. Owszem ale jest ich po prostu dużo więcej.

nurkowanie na Palau
Ławica ostroboków

Na dnie German Chanel znajdziecie węgorza plamistego – spotted garden eel. Występuje głównie w wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego, na głębokościach od 7 do 45 m. Buduje większe od siebie norki, żeby mieć bezpieczne schronienie. Dorasta do 40 cm długości. Jest niezwykle płochliwy o czym sam się przekonałem. Żywi się planktonem.

nurkowanie na Palau
Węgorze plamiste na dnie German Chanel

Nurkowanie na Palau – Ulong Chanel

Z czym mi się kojarzy? Pierwsza myśl – czarna manta, rzadkość nadpłynęła z toni i zaprezentowała się w całej okazałości.

nurkowanie na Palau
Black manta – albinos wśród mant
nurkowanie na Palau

Siaes Tunel i Ulong Wall

Spot znajduje się tuż obok Ulong Chanel i zwykle nurkowania są łączone jedno po drugim. Zejście i piękna, ostro opadająca ściana. Miejsce niewiele oddalone od German Chanel ale jak różne. Kolorowy podwodny świat przypomina rafy Morza Czerwonego czy Filipińskiego.

ryby
grupper
Strzępiel
nemo
Pink anemonefish
zółw zielony
Żółw zawsze budzi radość  🙂
nurkowanie na Palau
nurkowanie na Palau
Frogfish
nurkowanie na Palau

Nurkowanie na Palau – Chandelier Cave

Na Palau są też tunele i jaskinie z komorami wypełnionymi powietrzem nadającym się do oddychania. Najczęściej planowane jest w razie niepogody ponieważ znajduje się stosunkowo blisko od bazy.

nurkowanie Palau
Odprawa z Erwinem przed zejściem do jaskiń – mamy przed sobą cztery komory
nurkowanie Palau
Erwin Garcia pokazuje nam przekrój jaskiń i cztery komory powietrzne

Później hop do wody i płyniemy na zwiedzanie.

nurkowanie Palau
nurkowanie Palau
Światło latarki zawsze dobrze komponuje się w jaskini i jest dobrym punktem do złapania ostrości obiektywu
nurkowanie Palau
Wyluzowany Erwin
nurkowanie na Palau
Przepiękne ale i niebezpieczne stalaktyty, dlatego w jaskiniach nurkuje się w kaskach, żeby nie uderzyć o nie głową i nie stracić przytomności
nurkowanie Palau
Natura potrafi czynić cuda
nurkowanie Palau
Rzeżba z wapiennych nacieków na stalaktycie

W każdej jaskini czy tunelu na koniec jest jakieś światło i niekoniecznie jest to światło latarki 🙂

nurkowanie Palau

… a pomiędzy nurkowaniami chill&relax

Jeśli ktoś z Was nurkuje to wie, że pomiędzy nurkowaniami mamy przerwy powierzchniowe na oddanie azotu z tkanek. W tym czasie można spać, przeglądać zrobione zdjęcia, poopalać się, zrobić notatki, co komu przyjdzie do głowy.

nurkowanie Palau
jarek szalone walizki
Czas na selfie 🙂
elephant island
Elephant island
nurkowanie Palau
Dopływamy do Long Beach
nurkowanie palau
Brama na Rock Island, jeden z cudów natury

Jeśli będzie mieli ochotę posnurkować by zobaczyć coś ciekawego, spróbujcie dostać się na plażę Hotelu Sea Passion. Tam w zatoczce, leży na czterech metrach głębokości, oznakowany japoński myśliwiec Zero Fighter z II wojny światowej, inaczej Mitsubishi A6M, myśliwiec pokładowy, startujący z lotniskowców z pasa długości 70 m. Takie samoloty atakowały archipelag zajęty przez armię amerykańską.

myśliwiec zero
Szczątki myśliwca Zero
myśliwiec zero
Widok na wprost z dna zatoki
myśliwiec zero
Widok z kabiny pilota
myśliwiec zero fighter
Fragment skrzydła z nieźle zachowanymi elementami hydrauliki

Z uwagi właśnie na pozostałości II wojny światowej i duże ryby, ten rejon świata wart jest szczególnej uwagi. Czego Wam gorąco życzymy.  A na deser film. Więcej znajdziesz w dziale Relacja filmowe Szalonych Walizek

Jeśli spodobał Ci się ten post udostępnij go, może spodoba się innym. A jeśli zostawisz lajka lub komentarza to z góry dziękujemy – Dorota i Jarek

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
trackback
Palau - wynajem samochodu - przygody w podróży
2 lat temu

[…] ta historia, polecamy tekst – Palau – 3xM – Mikronezja, Marihuana, Moc a także Nurkowanie na Palau, które jest jedną z największych atrakcji archipelagu oraz film z naszego nurkowania na […]

trackback
Palau może znaczyć tylko 3 x M. Mikronezja. Marihuana. Moc :)
2 lat temu

[…] Nurkowanie na Palau – relacja tekstowa […]

trackback
Nurkowanie na Palau - filmowa relacja z wyjątkowego, podwodnego świata
2 lat temu

[…] Nurkowanie na Palau – jeśli marzyłeś o raju to właśnie tam trafiłeś […]

3
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx