Nurkowanie podlodowe – jak zrobić to bezpiecznie

nurkowanie podlodowe

Dlaczego nurkujemy pod lodem?

Jeśli zapytasz nurka dlaczego nurkuje, możesz spodziewać się najróżniejszych odpowiedzi. Bo lubię, bo morza i oceany to ostatnie niezbadane miejsca na ziemi, bo kocham obserwować ryby, bo to sposób na relaks. Zresztą pewnie znajdzie się też wiele innych wyjaśnień. Ale nurkowanie podlodowe podobnie jak wrakowe i jaskiniowe to już zupełnie inna odmiana tej pasji, która wymaga głębszego zastanowienia.

nurkowanie podlodowe

Bo logicznie rzecz biorąc, kto przy zdrowych zmysłach, sam z własnej woli pcha się zimą pod lód złażąc przez niewielką, trójkątną przerębel. I czy to w ogóle jest bezpieczne? No właśnie nawet bardzo i zaraz Wam to wszystko wyjaśnię.

Przygotowania do nurkowania pod lodem

nurkowanie podlodowe

Na nurka podlodowego zawsze, podkreślam to – ZAWSZE jedzie duża ekipa. Wszystko zaczyna się od znalezienia znanego nam z wcześniejszych nurkowań miejsca, które nie jest zbyt głębokie.

wycinanie przerębla w lodzie - jezioro Krzywe
Ekipa z Aquadivera przygotowuje miejsce do nurkowania podlodowego

Wycinamy w lodzie trójkąt, bo na jego rogach w razie potrzeby najłatwiej wydostać się na górę.

nurkowanie podlodowe

Kawałki wyciętego lodu stawiamy wokół dziury, tak by dobrze oznaczały przerębel i zabezpieczały przed przypadkowym wpadnięciem do wody.

nurkowanie podlodowe

Na bokach trójkąta, za pomocą specjalnych, tytanowych śrub, mocuje się deski, które dają podparcie przy wchodzeniu i wychodzeniu. Po takiej akcji, mamy gotowe miejsce do nurka podlodowego.

Zespół na powierzchni

nurkowanie podlodowe

Przed zejściem, w lód wkręca się dodatkowe śruby, do których mocowana jest lina asekuracyjna. Lina zawsze jest w rękach osoby, która czuwa nad bezpieczeństwem nurków. Dodatkowo na powierzchni czeka dodatkowy nurek, gotowy do zejścia pod wodę w razie awarii. No i oczywiście są inni nurkowie, czekający na swoją kolej. Więc ogólnie jest sporo ludzi i jest wesoło :).

Zabezpieczenie pod wodą

nurkowanie podlodowe

Nurkowanie podlodowe ZAWSZE odbywa się w parach. Nurkowie przed zejściem zakładają szelki, do których na karabinku mocowana jest lina.

nurkowanie podlodowe

Lina powinna być napięta tak by osoba, która asekuruje nurków na powierzchni czuła co się dzieje pod wodą. Ważne w nurkowaniu podlodowym są tzw. automaty czyli drugie stopnie aparatu oddechowego. Powinny być tak wykonane by nie zamarzać w zetknięciu z zimną wodą o temperaturze około 1-2 stopni.

Jak, gdzie i kiedy mądrze zanurkować pod lodem?

nurek pod lodem

Jak widzisz nurkowanie podlodowe to niezła zabawa zespołowa. Ta praca zespołowa ma to na celu wyeliminowanie błędów i wypadków a dzięki temu ice diving może być jednym z bezpieczniejszych, ekstremalnych sportów.

nurek w przeręblu


Można się zastanawiać po co nurkować zimą pod lodem. Faktycznie o tej porze roku pod wodą nie ma życia. Ale woda ma niezwykłą przejrzystość, której nie da się uzyskać np. wiosną i latem. Jeśli lód tworzy się długo to pod wodą powstają fantastyczne formy, po których pełzają bąble wydychanego przez nas powietrza. Jeśli trafi się taki dzień jak ten, słoneczny i bez śniegu – jesteśmy szczęściarzami.

nurkowanie podlodowe

Zresztą zimą wszelkie wodne świry znajdą coś dobrego dla siebie.

freediver zimą pod lodem

Nurkowanie pod lodem to sposób na doskonalenie umiejętności ale też i zabawa np. w doskonaleniu sztuki chodzenia do góry nogami 😉. Jeśli jesteś już tak zaawansowanym nurkiem spróbuj tego.

chodzenie do góry nogami pod lodem

Nurkowanie podlodowe – film na Youtube

A tutaj możesz zobaczyć nasz film z nurkowania podlodowego, które odbyło się w 2017 roku. Wtedy trafiliśmy na wyjątkowo korzystną aurę sprzyjającą podlodowym nurkom.

Na naszym kanale na Youtube znajdziesz jeszcze kilka innych, nurkowych filmów – wystarczy kliknąć TUTAJ.

A wpisy o nurkowaniu znajdują się na blogu pod linkiem – Nurkowe Podróże.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx