Prawdziwa Kuba – czy naprawdę trzeba tam jechać?

prawdziwa kuba

Niełatwo jest pisać i pokazywać coś co po prostu sprawia przykrość, a samo obserwowanie i analizowanie do łatwych nie należy. Bo co może być przyjemnego w oglądaniu biedy, ruin i funkcjonujących pośród tego wszystkiego ludzi? Chyba, że masochizm emocjonalny to nasze ukryte, drugie ja?prawdziwa kuba

Chyba dlatego ten post powstaje jako jeden z ostatnich o Kubie. Ale z rozmów i komentarzy wnioskowaliśmy, że niejedna osoba jest zainteresowana tym jakie jest to prawdziwe oblicze Kuby poza  cukierkowymi obrazkami plaż, palm i drinków z palemką, które nie oszukujmy się są najczęściej celem podróży. Ale świat ma różne barwy – czasem też nieco ciemniejsze.

Foldery a rzeczywistość

Foldery reklamujące Kubę i najczęściej Varadero lub Playa Ancon pokazują takie obrazki

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

I czy nie jest to prawdziwa Kuba? Oczywiście, ale jej skromny wycinek. Tuż obok, w samym sercu Hawana, możecie zobaczyć też taki widok.

prawdziwa kuba

Prawdziwa Kuba – ciemna strona mocy

Kuba przez wieki była uważana za bogaty kraj biednego narodu. Dlatego od XIX wieku wybuchały tu liczne powstania mające wyrównać szanse narodu kubańskiego . Fidel, który ponad 60 lat temu przypłynął z Meksyku z ekipą amigos, w tym Che Guevarą miał szczytne cele. Skończyć dyktaturę Batisty, dać ludziom ziemię, odebrać ukradzione majątki i zindustrializować kraj. W muzeum niedaleko Capitolio można obejrzeć radzieckie czołgi, które wspierały partyzantkę, rakiety oraz jacht Granma, którzy przewiózł wodzów rewolucji z Meksyku

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Po latach najlepiej widać efekty rewolucji i budowy szczęśliwego kraju.

prawdziwa kuba

Remonty budynków zaczęły się dopiero niedawno gdy na Kubie następuje odwilż po śmierci Fidela. Większość nie była remontowana od prawie 60 lat.

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Infrastruktura

W podobnym stanie jest cała infrastruktura jak kolej, drogi czy mosty.

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Instalacje elektryczne na sznurki to codzienność.

prawdziwa kuba

Widok przypominający obrazki z PRL. Jeden kopie – reszta patrzy. Zresztą, ciekawiło nas jak nowe rury wytrzymują ruch samochodów, schowane zaledwie pół metra pod ziemią. Ot taka lokalna myśl techniczna.

prawdziwa kuba

To jest jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc Hawany – Universidad de la Habana czyli najlepszy ośrodek edukacji na Kubie. Ten obrazek również nie nastrajał zbyt optymistycznie.

prawdziwa kuba

Spacerując po Hawanie zaglądaliśmy we wszelkie zakamarki by zobaczyć prawdziwe oblicze Hawany. Tak natrafiliśmy na kilka zakładów produkcyjnych, które bardziej przypominało chałupnictwo.

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Jednego razu gdy wracaliśmy do naszej Casa Particular trafiliśmy na małą drukarnię, która wyglądała jak żywe muzeum. Na wprost portret Fidela, a obok kilkudziesięcioletnie, nowojorskie maszyny do cięcia papieru i niewiele młodsze drukarskie.

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Higiena, ekologia? To pojęcia popularne w kulturze świata zachodniego. Na Karaibach czy Ameryce Południowej nikt sobie takimi głupotami głowy nie zawraca. No może trochę przesadzamy ale odnosimy wrażenie, że tutaj nikt nie zwraca na to uwagi i brak po prostu edukacji. Papiery czy butelki rzuca się pod nogi a śmieci wyrzuca na ulicę.

prawdziwa kuba

Takie obrazki niestety są dość powszechne, podobnie jak psów grzebiących w zwałach śmieci. Nie są agresywne a po prostu głodne. Ten poniżej i tak wyjątkowo dobrze wyglądał.

prawdziwa kuba

Kubańska prowincja

Hawana od zawsze była centrum gospodarczym, ekonomicznym i kulturalnym Kuby. Więc wyobraź sobie, że jeśli tak wygląda Hawana to jak musi być na prowincji? Czasem tak jakby czas zatrzymał się w miejscu 60 lat temu.

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Prawdziwa Kuba i jej ludzie

prawdziwa kuba

Wydawać by się mogło, że ogromnym problemem ludzi na Kubie jest bieda, próba życia za niecałe 100 PLN miesięcznie, wiązanie końca z końcem. Ale chyba jeszcze większym jest brak wolności, donosicielstwo i odcięcie od świata i technologii. Mimo tych problemów to wyjątkowo pogodni ludzie.

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

prawdziwa kuba

Przykładem pogodzenia się z losem może być zasłyszane zupełnie przypadkiem, autentyczne kubańskie powiedzenie:

“Jeśli przyjdzie czas na sranie to i zielona guawa nie pomoże”

Wyjaśniając – zielona guawa to znakomity środek na wszelkie sensacje żołądkowe, więc przekładając z polskiego na nasze wyjaśniamy – po co się wysilać gdy na pewne sprawy i tak nie mamy wpływu.

Ciekawe czy już czujesz cykora i jednak dasz sobie spokój z podróżą na Kubę? Bo faktycznie brudno i biednie. Czy też zechcesz zbudować własną historię i własny pogląd na to miejsce?

prawdziwa kuba

A żeby złapać pełen obraz Kuby polecamy nasze pozostałe teksty jak chociażby bardzo przekrojowy poradnik o tym jak poruszać się po Kubie, gdzie spać i jeść oraz ile to kosztuje czyli Kuba na własną rękę

Jeśli spodobał Ci się ten tekst udostępnij go, może spodoba się jeszcze komuś. Za lajki i opinie z góry dziękujemy – Dorota i Jarek.

close
newsletter Szalonych Walizek

Cześć. Tu Dorota i Jarek. Miło Cię poznać.

Zapisz się na nasz newsletter i dołącz do grona osób ceniących wartościowe treści.

Nie spamujemy. Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i gratisach. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę Doroty i Jarka. Porady, relacje. fotografia, nurkowanie, Szukasz inspiracji ? - znajdziesz u nas
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Spodobało się? Podziel się wrażeniami.x
()
x