Please assign a menu to the primary menu location under menu

Restauracja Cudne Manowce – kuchnia regionalna w Olsztynie

kuchnia regionalna w olsztynie

Z radością obserwujemy, że z roku na rok Olsztyn ma do zaoferowania coraz więcej w kwestiach dobrej i ciekawej kuchni. Równie bogata jest cała Warmia i Mazury ale jeśli masz lenia i chcesz sprawdzić jak smakuje regionalna kuchnia nie ruszając się zanadto to odwiedź Cudne Manowce na Starym Mieście w Olsztynie. To będzie ciekawa i smaczna podróż.

regionalna kuchnia w Olsztynie

Restauracja zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Jej właściciele poszukiwali własnego charakteru i drogi i znaleźli właśnie w obecnej formule głębokich poszukiwań regionalnych smaków. Więc jeśli znasz Cudne Manowce sprzed kilku lat to wróć i sprawdź co się w nich zmieniło. A naszym zdaniem zmieniło i to na dobre.

Jak to zaplanować?

Do Cudnych Manowców można wpaść ot tak po prostu na miłe spotkanie, obiad lub kolację. Ale można też zaplanować odwiedziny przy okazji rowerowej wycieczki popularną Łynostradą, która biegnie w granicach miasta wzdłuż rzeki Łyny.

Można tu też wpaść spacerując innymi popularnymi trasami czyli Szlakiem Jakubowym lub Szlakiem Stawki Większej niż Życie.

Historia restauracji i jej nazwy

kuchnia regionalna w olsztynie

Restauracja powstała w 2013 roku. Jej właścicielem jest Tomasz Szmitkowski, który jednocześnie zakochany był w poezji śpiewanej. Zagrał mu w sercu Edward Stachura i słowa i jednej z jego piosenek były pretekstem do nazwania wymarzonej restauracji.

Regionalna kuchnia w Olsztynie. Czego warto spróbować w Cudnych Manowcach?

Tak jak pisaliśmy właściciel stawia na kuchnię regionalną, której wyróżnikiem jest sezonowość.

Chłodnik śledziowy

Wiosną i latem na pewno warto poszukać tego chłodnika śledziowego, który jest postnym daniem z okolic Lubawy.

Zupa z młodych pokrzyw

Pokrzywy wracają w ostatnich latach do łask a sezonowa zupa z młodych pokrzyw jest tylko tego przykładem. Podawana z dodatkiem śmietany, prażonego słonecznika, czarnuszki i z chrupiącą bagietką

Karmuszka

Absolutnym hitem jest kolejna zupa zwana karmuszka. To mazurska zupa gulaszowa z kwaśną śmietaną, kminkiem, ciecierzycą, bakłażanem i dużą ilością innych warzyw.

Warmińskie podpłomyki

Gdy kolej na przystawki to warto zwrócić uwagę na warmińskie podpłomyki z zagrodowym serem z Węgajt bo lokalność i bazowanie na miejscowych surowcach w większości z Warmii to podstawa.

Do tego ciekawy jest olej rzepakowy z Włodowa, tłoczony na zimno o naprawdę delikatnym, wyjątkowym smaku.

Maść czarownic do latania

To chyba jedna z najbardziej popularnych przystawek w Cudnych. Maść czarownic do latania kiedyś istniała naprawdę i miała właściwości halucynogenne. Ta wersja takiej opcji nie posiada ale i tak cieszy się wzięciem. Jeśli zapytasz co to, najprościej można opisać, że to gęsi smalec z ziołowymi dodatkami.

 Dzyndzałki warmińskie

Kolejny rarytas wart naszym zdaniem uwagi to warmińskie dzyndzałki czyli rodzaj pierogów, nawiązujących trochę do gruzińskich chinkali, które w Cudnych Manowcach są niezwykle smaczne i dobrze przyprawione.

Pierś z kaczki

Mięso delikatne co się chwali, marynowane w czerwonym winie z romarynem. Do tego konfitura. A robotę robią też dodatki czyli gryczane kopytka i obowiązkowe buraczki. Pycha

Sandacz z patelni na kaszotto

W takim regionie jak Warmia i Mazury musi być ryba. Dlatego ten delikatny sandacz smażony na patelni, na maśle czosnkowym a do tego grzybowe kaszotto to świetny wybór. A do tego szparagi.

Sezonowe smaki

W sezonie warto poszukać zwykłej lemoniady lub lemoniady z pokrzyw

A o każdej porze roku lokalnych przetworów.

Co warto zobaczyć przy okazji będąc w Olsztynie?

Jeśli uznasz, że czas się poruszać i zobaczyć pozostałe atrakcje Olsztyna zobacz nasz post stworzony w ramach społecznej akcji #podróżujdotutaj.

To polecenia ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w okolicy Olsztyna.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę Doroty i Jarka. Porady, relacje. fotografia, nurkowanie, Szukasz inspiracji ? - znajdziesz u nas
0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Spodobało się? Podziel się wrażeniami.x
()
x