Warszawa w jeden dzień. Jedno miasto i dwa światy

warszawa w jeden dzień

Przyjeżdżamy do Warszawy i wyjeżdżamy nie mając czasu by poznać ją lepiej. Każdy gdzieś pędzi, coś załatwia. A piękniejącą stolicę poznajemy od wielu, wielu lat i długo nosiliśmy się zamiarem by w końcu znaleźć czas na napisanie relacji o tym co warto zobaczyć lub czego dowiedzieć się podczas takiego pobytu. Skupiamy się na emocjach jakie Warszawa budzi, miejscach, które pięknie się komponują, smakach, które pamiętamy i do których lubimy wracać. Bo historię zna lub powinien znać prawie każdy.

warszawa w jeden dzień

Warszawa leżąca po dwóch stronach Wisły to także jakby dwa światy. Niezwykle popularne, lewobrzeżne Śródmieście, uwielbiane przez nas Powiśle, inteligencki Żoliborz, Mordor w Mokotowie. A po drugiej stronie Praga. Dzielnica, o której powstają legendy ale nie każdy ma czas lub ochotę by zapuścić się głębiej. W tej relacji zajmiemy się jedną i drugą stroną Wisły. Ale najpierw miejsca oczywiste choć nieoczywiste.

Pałac Kultury o świcie

pałac kultury i nauki

Kontrowersyjny dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego czyli Pałac Kultury i Nauki widział chyba każdy. Wrósł tak w warszawski krajobraz, że nie wyobrażamy sobie stolicy bez niego. Odwiedzając Warszawę nie da się go nie zobaczyć. Ale o świcie, z takiej perspektywy jak poziom zegara PKiN chyba nie każdy więc polecamy.

Zamek Królewski o wschodzie słońca

zamek królewski w warszawie

Kolejne oczywiste miejsce o nieoczywistej porze. W życiu, za dnia nie zobaczymy pustki w otoczeniu Zamku Królewskiego w Warszawie. To jedna z największych atrakcji stolicy i cieszy się zasłużoną sławą i zainteresowaniem gości. W okolicach zamku można spotkać turystów niemal z każdego zakątka globu, tutaj szczególnie latem najwięcej się dzieje ale o poranku gdy wstaje słońce bywa cicho jak makiem zasiał. I takie poranki dosłownie uwielbiamy.

krakowskie przedmieście w warszawie

Spod zamku wystarczy dosłownie kilka kroków by wejść na Krakowskie Przedmieście o świcie szczególnie przepiękne. Podobnie jak w ciągu dnia.

warszawa w jeden dzień

Stare Miasto o wschodzie słońca

warszawa w jeden dzień

Każde ze wspomnianych warszawskich miejsc w ciągu dnia jest po prostu ładne ale zatłoczone. Świt to dla nas taka pora, że wszystko jest ładniejsze, tajemnicze, magiczne. Wtedy zwraca się uwagę na podwórka obok, których normalnie przeszlibyśmy obojętnie. Na detale, ozdoby, które znikają w codzienności.

warszawa w jeden dzień

warszawa w jeden dzień

warszawa w jeden dzień

Właśnie dlatego polecamy wstać wcześnie i wybrać się na Stare Miasto zanim inni zrobią to za nas.

Lewobrzeżna Warszawa.

warszawa w jeden dzień

Po drugiej stronie Wisły możemy spojrzeć na Warszawę z zupełnie innej perspektywy. Szczególnie gdy w pierwszym planie pojawia się malowniczy most Siekierkowski. Lewy brzeg Warszawy to również ulubione miejsce spotkań, więc jeśli jest dobra pogoda a macie sporo czasu wybierzcie się na drugą stronę Wisły.

panorama warszawy

Wieczorem możecie podziwiać przy okazji przepiękną panoramę miasta.

Brzeska na Pradze

warszawa w jeden dzień

Nie znamy aż tak dobrze Pragi by opowiadać, która z ulic na Pradze jest najbardziej praska ale Brzeska ma swój klimat i chyba jest najlepszym przykładem dawnej i obecnej Pragi. Z jednej strony powstające knajpki jak Czytelnia na Bazarze Różyckiego.

warszawa w jeden dzień

Po jednej stronie ulicy nowoczesne budynki. Ale po drugiej stare, stuletnie kamienice wpisane do rejestru zabytków – co tu dużo mówić – straszą i fascynują.

warszawa w jeden dzień

Weszliśmy w podwórka. Na każdym figurka Matki Boskiej.

praga w warszawie

Pośród sypiących się ścian i tabliczek z zakazem wstępu stoi dojrzały wiekowo Jaguar.

warszawa w jeden dzień

Dialogi na podwórku jak z filmu.

Kobieta – niesie krzesło i barową popielniczkę w światło bramy.

Z okna woła ochrypły głos: Jola, co robisz?

Jola: krzesło niosę

Głos: ale ja będę za godzinę siedział 😉 – kurtyna

warszawa w jeden dzień

Siedzenie w bramie lub oknie i obserwacja ulicy to jedna z rozrywek na Brzeskiej. Głos wychodzi za jakiś czas na ulicę i szarmancko wita się z Dorotą a później ze mną – Andrzej jestem.

warszawa w jeden dzień

Jola opowiada jak żyją bez łazienek, chyba, że ktoś zrobi na własny koszt, z ogrzewaniem na prąd. Cieszy się, że miesięcznie płacą za czynsz 400 zł. Z naszego punktu widzenia to gigantycznie dużo za coś bez łazienki i normalnego ogrzewania.

warszawa w jeden dzień

W drugim podwórku ekipa degustuje wiadomo co. Z okien samochodu leci polski rap.

brzeska na pradze

Pod ścianą stoją dwa ścigacze. Początkowo ekipa wrogo burczy bo turyści wiadomo, traktują ich jak małpy w Zoo. Po chwili Dorotka rozładowuje napięcie i zaczynają opowiadać, że może to i zabytek ale żyje się słabo. Tu też brak łazienek, dominują zbiorcze dla kilku mieszkań. Tutaj też pośrodku podwórka ołtarzyk.

brzeska na pradze

Wychodzimy na ulicę. Jola z Andrzejem jako, że niedziela idą na hot doga do Biedronki. To chyba ich 0biad. A my idziemy na Ząbkowską, gdzie tuż za rogiem nagle wchodzimy w inny świat.

Ząbkowska na Pradze

ząbkowska na pradze

Po tym krótkim jednodniowym wypadzie Praga jawi nam się jak miejsce wyjątkowych kontrastów. Szczególnie okolice Bazaru Różyckiego. Jedna ulica przypomina o najbiedniejsze rejony Polski a druga nowoczesny deptak. W niedzielę targ podobny do flumarktu. Handluje się rękodziełem, książkami i płytami.

ząbkowska na pradze

praga w warszawie

ząbkowska na pradze

Uwagę przyciąga srebrny budynek cały opakowany w folię aluminiową.

ząbkowska na pradze

Przy rogu Ząbkowskiej z Targową, mobilny warsztat naprawy rowerów. W okolicy sporo fajnych i dobrze karmiących knajpek dla każdego. Słowem inny świat. Ot takie praskie kontrasty.

warszawa w jeden dzień

Chociaż nie każdemu pewnie klimat może przypaść do gustu my wrócimy na dalsze rozpoznanie. I może znowu pochłonie nas Warszawa w jeden dzień😉.


Sprawdź też: Gdzie zjeść w Warszawie – nasz nieobiektywny wybór oraz gdzie można zatrzymać się w centrum czyli Royal Warsaw Apartment. 

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin BWZ
Marcin BWZ
4 lat temu

Praga naprawdę ciekawa. Zastanawiam się tylko, czy jak wejdę ze swoim sprzętem w te rejony to uda mi się z nim wyjść? 🙂 Sporo się o tej dzielnicy nasłuchałem, dlatego mam lekkie obawy. Dzielnica bardzo ciekawa, taka inna. Myślę, że każdy z budynków, figurek, czy też napisów na murach opowiada inną ciekawą historię… mega!

Wieść
Wieść
3 lat temu

Warszawa to wspaniałe miasto z bardzo długą historią! Zwiedzanie jej w weekend nie należy do najprostszych – to zbyt mało czasu! Ale dzięki Twojej liście będzie to prostsze!

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx