Winnica Copernicus latem – co warto wiedzieć o uprawie win na północy Polski

winnica copernicus latem

Winnicę Copernicus położoną koło Lubawy na ziemi chełmińskiej opisywaliśmy jesienią 2017. Rok był nieco słaby, jesień deszczowa, mało słoneczna ale… doświadczenie uczy, że równowaga w przyrodzie musi być. Ten rok zapowiada się wręcz fenomenalnie bo jest ciepło, czasem deszczowo i jest słońce. Czyli jesienią będzie niezłe wino na północy Polski.

winnica copernicus latem

Rok temu w poście Winobranie w północnej Polsce? Dzięki pasji to możliwe”,pisaliśmy o tym jak pogoda dała się we znaki bo obficie padało, pleśń botritis niszczyła grona i zbiory były marne. Ale to co widzieliśmy w tym roku wręcz zaskakuje. Część winorośli skończyła kwitnienie, cześć już popędziła i tworzy ładne kiście. 

winnica copernicus latem

winnica copernicus latem
Kiście przypominają wielkością te sierpniowe

Winnica Copernicus latem

Warto przypomnieć, że Copernicus to niewielka, eksperymentalna winnica z dużą różnorodnością szczepów co pozwala sprawdził, które z odmian najlepiej zaadoptują się trudnym klimacie północnej Polski, kapryśnej pogody i krótkiego lata.

winnica copernicus latem

Dlatego winnica została obsadzona  m.in czerwonymi szczepami pysznego Regenta ( pysznego bo sprawdzaliśmy i to naprawdę dobre wino ), Rondo, Leon Millot, Marechal Foch, St. Croix, Abudance.  Z białych np. Aurora, Jutrzenka, Seyval Blanc, Praire Star, St. Pepin i Solaris. Łącznie ponad dwadzieścia odmian. Zdecydowanie mniej popularnych ale wybieranych tak by dobrze radziły sobie w trudnym miejscu.

winnica copernicus latem

Z zaprzyjaźnionych winnic w Europie słyszymy, że w tym roku przyroda pędzi jak szalona i wegetacja przyspieszyła jak nigdy. Nie inaczej jest w Truszczynach gdzie znajduje się winnica.

Winnica jest własnością Fundacji Nicolaus Copernicus, którą kieruje Robert Szaj, pasjonat twórczości Kopernika oraz win. Gdy przyjechaliśmy trafiliśmy na ważny moment, przecinania winnych krzewów tak by krótkie pędy zasilały tylko i wyłącznie grona a nie traciły energii i soków na wzrost samych łodyg.

winnica copernicus latem

Przerywane są też zbędne odrosty, które również ciągną soki z rośliny

winnica copernicus latem

Kilka faktów o winnicy Copernicus

Winnica istnieje od 2010 roku i jest sukcesywnie rozwijana poprzez rozwój powierzchni i nowe nasadzenia.

winnica copernicus latem

Winobranie zwykle odbywa się w okolicach października ale ten rok może być również w tej kwestii wyjątkowy. Jeśli wegetacja będzie pędzić tak jak obecnie, niewykluczone, że zbiory odbędą się już we wrześniu przy dobrym nasłonecznieniu grona mogą mieć niezłą zawartość cukru. A to sprawi, że będzie można wyprodukować z nich naprawdę niezłe wina. Mieliśmy okazję testować kilka odmian z poprzednich roczników, głównie 2016 i jesteśmy naprawdę mile zaskoczeni.

winnica copernicus latem

Wina na północy naprawdę mogą się udać. A odwiedzając Truszczyny warto zaplanować dłuższy pobyt do wieczora lub nocy, oczywiście po wcześniejszym umówieniu wizyty. W Truszczynach funkcjonuje małe lecz niezwykle prężnie działające obserwatorium astronomiczne gdzie czasem wieczorem odbywają się pokazy pięknych zjawiska astronomicznych czy też obserwacja rozgwieżdżonego nieba. Można więc połączyć przyjemne z przyjemnym. Do czego gorąco zachęcamy.

winnica copernicus latem

Jeśli spodobał się Wam ten artykuł udostępnijcie go, może spodoba się też innym. Z góry dziękujemy za lajki i komentarze – Dorota i Jarek.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx