Od początku naszej przygody blogowej testowaliśmy różne gimbale do smartfona szukając stabilizatora, który będzie dobrze sprawdzał się w podróży a do tego spełniał najważniejsze zadanie czyli dbał o stabilność ujęć. Przecież lubicie oglądać nie tylko zdjęcia ale urocze filmy ze świata. No i oczywiście vlogi. Zależało nam na sprzęcie w miarę lekkim, który może długo popracować na jednym ładowaniu ale i solidnym. Bo w podróży wiadomo – licho nie śpi.
Na początku używaliśmy Zhiyun, później DJI, którego ukradli nam w Meksyku aż w nasze ręce trafiła nowość na polskim rynku.
Spis treści:
Gimbal Moza Mini-Mi
Zacznijmy od tego, że Moza Mini jest dostarczany w solidnym ale i lekkim, prostokątnym futerale z tworzywa. Do tego jest kabel ładowania i mały trójnóg czyli to co do innych gimbali musimy dokupić.
Mieliśmy okazję testować sprzęt przez półtora miesiąca podczas różnych wyjazdów i prac więc już co nieco możemy o nim powiedzieć. Po pierwsze na tym gimbalu można pracować 10 godzin bez przerwy i jeszcze ani razu podczas całego dnia pracy nie udało nam się go rozładować. Druga sprawa, gdyby komuś jednak to się przytrafiło Moza Mini można ładować np. z powerbanka w czasie rzeczywistym. Bateria ma pojemność 2100 mAh.
Jedyny problem jaki się pojawił podczas użytkowania to zgubiliśmy guzik joysticka, który wypadł i zaginął ale Mitoya, dystrybutor Moza Mini, szybko pomogła w uzupełnieniu. Wystarczył telefon i rozmowa.
W miejscu gdzie umieszczamy smartfon na gimbalu – znajduje się tacka ładowania bezprzewodowego. Więc jeśli posiadacie smartfon z taką opcją to sytuacja wyczerpania baterii podczas pracy wydaje się wręcz niemożliwa. Podczas ładowania tacka dość mocno się grzeje ale nie ma to wpływu na pracę oraz jej jakość.
Wyważa się go podobnie jak inne gimbale odkręcając śrubę na ramieniu mocującym i łapiąc poziom smartfona przy wyłączonym gimbalu.
Gimbal Moza Mini-Mi – sterowanie
To typowy trzyosiowy gimbal. Wykonany jest z plastiku dobrej jakości. Ma poręczny grip, dzięki temu jest dobrze dopasowany do ręki. Sterowanie odbywa się za pomoc joysticka i kółka, które również spełnia kilka zadań. Dodatkowe funkcje uruchamia przycisk włącznika. Gimbal po uruchomieniu ma automatycznie ustawioną funkcję follow czyli porusza się tam, gdzie go przekręcamy. Inne funkcje uruchamia się pokrętłem i klawiszami pokrętła.
Działania joysticka nie ma co opisywać bo wiadomo, że służy do sterowania lewo, prawo, góra i dół ale pokrętło obsługuje masę funkcji:
-
Kręcąc kółkiem możesz delikatnie dokadrować lub zoomować podczas filmowania lub fotografowania
-
Kółko pozwala na wybór funkcji po wciśnięciu klawiszy
-
Jednokrotne wciśnięcie dolnej części kółka to zoom – raz oznacza dojazd a po ponownych wciśnięciu odjazd
-
Dwukrotne kliknięcie lewej części pokrętła włącza funkcję lock mode czyli wtedy niezależnie jakie ruchy będziemy wykonywać rękojeścią, kamera smartfona wciąż będzie pokazywać ten sam kadr
-
Dwukrotne kliknięcie w dół centruje gimbala a trzykrotne uruchamia selfie mode czyli gimbal obraca się i patrzy na nas tylną kamerą
-
Jednokrotne wciśnięcie włącznika usypia działanie motorów stabilizacji dzięki czemu możemy oszczędzać baterię a ponowne kliknięcie budzi gimbala
-
Dwukrotne wciśnięcie włącznika uruchamia ładowanie bezprzewodowe smartfona, wyłączenie działa identycznie
-
I najlepsze na koniec. Tryb INCEPCJI – uruchamia go trzykrotne kliknięcie pokrętła w górę. Rękojeść poziomujemy, smartfonem do przodu a po włączeniu nagrywania dokonujemy obrotu sterując joystikiem. Właśnie tak jak na ujęciu.
Gimbal ma tryb blokowania ostrości i oświetlenia.
Gimbal nagrywa w poziomie a opcję pionową można uzyskać po odkręceniu śruby mocującej lub na szybko po obróceniu rękojeści. Dzięki czemu można coś szybko nagrać na Instastories :). Nas jednak zachwycił świetnie działający tryb follow, gdzie po zaznaczeniu kamera rozpoznaje obiekt i sprawnie podąża za nim. To dobre rozwiązanie dla samotnego podróżnika czy też vlogera, który chce pogadać i jednocześnie musi być samowystarczalny.
Filmowcy poszukujący ciekawych trybów znajdą oczywiście timelapsy
Czy też tryby hyperlapse oraz slow motion czyli wszystko czego potrzeba do przywiezienia fajnego filmu z podróży
Gimbal Moza Mini-Mi – aplikacja
Smartfona z Gimbalem łączy się za pomocą aplikacji Moza Genie, która jest dostarczana na systemy Android i IOS. My testowaliśmy go w połączeniu z Iphonem 8 i trzeba przyznać, że radzi sobie bardzo dobrze. Z opinii innych użytkowników wiemy, że apka na IOS jest bardziej rozbudowana niż ta na Androida ale pewnie z czasem i to się zmieni.
Apka pozwala na wybór bardzo wielu funkcji począwszy od ustawień trybu kamery, którą klikamy raz górnym klawiszem pokrętła i wybieramy kręcąc nim. W ten sposób można wybrać rozdzielczość, ISO, szybkość migawki, kompensację ekspozycji, balans bieli, format obrazu, siatkę oraz wiele, wiele innych przydatnych funkcji.
Doświadczone osoby mogą pracować całkowicie w oparciu o manualne ustawienia. Początkujący dadzą sobie radę z trybem automatycznym. Warto pamiętać, że gimbal nie ma możliwości zapamiętania swoich ustawień. Standardowo nagrywa w HD720p i 30 fps. Więc jeśli chcecie uzyskać dużo lepszą jakość trzeba zacząć od zmiany ustawień.
Instagramerki mogą być zachwycone gotowymi presetami do nagrywania w opcji Beauty, Sentimental czy kilku innych do wyboru. Gimbal posiada też opcję streamingu co jest jego dodatkowym wyróżnikiem.
Materiały po nagraniu zrzuca się bezpośrednio z pamięci aplikacji do zasobów galerii zdjęć telefonu, klikając raz prawym przyciskiem i dalej strzałkę w dół na ekranie smartfona oznaczając pobranie pliku. To samo można zrobić już w samej aplikacji dołączonej od gimbala.
Gimbal ma cztery mocowania 1/4 cala, na podstawie, na gripie oraz dwa z gór i dołu uchwytu smartfona dzięki czemu łatwo można dołączyć dodatkowe oświetlenie czy mikrofon.
Moza Mini-Mi – gdzie kupić
Dystrybutorem Moza Mini-Mi na polskim rynku podobnie jak innych urządzeń Gudsena jest Mitoya. Po półtoramiesięcznej pracy na tym gimbalu możemy stwierdzić, że to jeden z bardziej wszechstronnych stabilizatorów do smartfonów na naszym rynku, który posiada zaskakująco dużo przydatnych funkcji. Zwykle nie polecamy sprzętów, co do których nie mamy przekonania jednak Moza Mini-Mi to naszym zdaniem udany stabilizator za rozsądną cenę.
Jeśli spodobała Ci się nasza recenzja udostępnij ją. Może jeszcze komuś się przyda – dzięki – Dorota i Jarek.
Niezłe cudo. Bardzo podoba mi się mini stojak i to że jest plastikowy co zapewnie zmniejsza jego wagę no i Incepcja mode wymiata. Ja używam Feiyu nie ma żadnych ekstra funkcji i jest dość cięzki. Ciekawi mnie czy wasz model jest deszczoodporny. Pozdrawiam
Cześć Bartosz. W deszczu niestety lub może na szczęście nie testowaliśmy ale poza tym zaskakuje pozytywnie. Ale sprawia wrażenie dość szczelnego. A Incepcja i ładowanie jest mega a do tego full manual. Jak wiesz czego chcesz a nie lubisz dźwigać czegoś wielkiego to może być dobre rozwiązanie. Zhiyun nas nie przekonał. DJI był naprawdę spoko ale dużo cięższy i krócej pracował na pełnym ładowaniu. Ten ma więcej zalet niż wad. Pozdrawiam
Bardzo pomocna recenzja. Chciałbym podpytać jaki mikrofon do IPhone 8 w podróże kupić. Widzę na zdjęciach, że jest podpięty. I pytanie drugie czy mikrofon zbiera jakieś szmery z gimbala?
Cześć. Dzięki. Co do mikrofonu podpinamy mały mikrofon kierunkowy Boua ale niestety czasem szwankuje. Musimy go zmienić i najlepszy wybór to chyba Rode lub ostatnio dużo dobrego czytamy o Saramonicu.
Do jakich smartfonów pasuje ? Obecnie smartfony są coraz większe (ekrany 6.5 cala robi się standardem aczkolwiek duże ekrany i małe ramki nie czynią z nich mega wielkimi. Pytanie – jak to z rozmiarówką telefonów ? Zastanawiałem się nad Zhiyun Smooth 4. Pytanie który Wy używaliście … ? Rozumiem, że jeśli szukam na własny użytek by nakręcić sensowny filmik z wakacji – wystarczy i zaspokoi moje potrzeby ?
Hej. Używaliśmy z iphone 8 ale samsung galaxy s9 też był testowany i pasował. Wcześniej używaliśmy niższy model Zhiyun Smoth Q i Moza Mini Mi jest zdecydowanie lepszy. Ale Z tego co widzę Smoth 4 jest wypasiony. Na własny użytek w zupełności wystarczy. Jak się chce zadbać o dźwięk to warto do tego dokupić mikrofon z wiatrochronem i mamy full komplet.
Ok – mój jest o 1cm dłuższy niż s9 . Nie mniej jednak wracajac do gimbala – Moza Mini Mi czy Zhiyun Smooth 4 ? O którym pisałeś że na własny użytek wystarczy ? Ten Zhiyun co Ty pisałeś coś mi w nim brakuje – taki powiedziałbym podstawowy. Smooth rozbudowany ale zastanawiam się jak miałby się on do Mozy i który z nich będzie lepszym wyborem (budżet w zasadzie podobny)
Smoth Q odpada. Moza Mini Mi sprawdzony, nam pasował a Smoth 4 nie testowaliśmy więc trudno nam powiedzieć. Ale patrząc na parametry jest jeszcze lepszy niż Moza Mini Mi. Ma różne tryby timelapse, hyperlapse, ładowanie telefonu. Nie widzę incepcji ale to taki dodatkowy bajer, można bez niego żyć. A już super jest fukcja focus z pokrętła. Zakup to Twoja decyzja ale Smoth 4 wygląda z parametrów najlepiej.
Dzięki -cenowo też widzę że 366zł to nie jest mega wydatek a wszędzie są opinie o nim, że wykonany jest na bardzo wysokim poziomie więc być może i trwałość będzie dobra. Chyba zdecyduję się więc na pierwotny mój typ czyli smooth 4. Trybu incepcji chyba nie ma, nie ma ładowania bezprzewodowego natomiast telefon który mam wytrzymuje na baterii do 7h z włączonym ekranem a ładowanie do pełna to niespełna 1h. Myślę że nie będę miał potrzeby ładować ani telefonu ani gimbala podczas całodniowego korzystania (tym bardziej że nie kręci się raczej non stop filmu cały dzień…
To chyba dobra decyzja. Daj znać jak się sprawdza. Pozdrowienia
Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc w kalibracji MOZA MINI MI tak namieszałem że Gimbal raczej szaleje niż stabilizuje może cos krok po kroku jak go znowu nauczyć swoich funkcji , i czy po włączeniu gimbala powinien on automatycznie się łączyć ze smartfonem ? mam xioami mi A2,czy Gimbal ma reset do ustawień fabrycznych ,proszę o pomoc lub serwis sklep kto mi to skalibruje Pozdrawiam
Hej. My używamy z iPhonem a niestety każdy telefon i system działa nieco inaczej. Ale jeśli jesteś z Wawy to spróbuj się skontaktować ze sklepem Mitoya. Ogarnięci ludzie. Znajdziesz ich na stronie https://mitoya.pl/
Bardzo dziękuję za pomoc, napisz do nich i zobaczę czy mogę wysłać Pozdrawiam
Oczywiście, trzymamy kciuki, żeby wszystko wróciło do normy
Witam. Posiadam gimbala mini-mi. Dużo już potrafię nim robić, ale ze strumieniwaniem filmowym mam problem. Potrafię już filmować na żywo (FB) lecz streaming nie jest widoczny na FB w czasie rzeczywistym. Film zapisuje się w bibliotece Iphona . Co zrobić aby był przekaz na żywo na Face booku? Proszę o uwagi, i pomoc
Hej, nie robimy streamingu więc nie testowaliśmy tej opcji. Nam bardzo spodobała się Incepcja i wydajny Follow Mode. Anglojęzyczny internet też nie pokazuje jak to zrobić. A próbowałeś dzwonić do sklepu, który sprzedaje Gudsena czyli Moza Mini Mi? Spróbuj u nich, może będzie najprościej. Kontakt znajdziesz na tej stronie – https://mitoya.pl/
Moza Mini-Mi!Moza Mini-Mi!Witam gimbal po włączeniu b. szybko się obraca ze aż telefon wypadł..czy to jest jakieś uszkodzenie? Nie mogę sobie z nim poradzić.Bardzo prosze o dopowiedz, dziękuje
Hej, ostatnio nie używam tego gimbala więc nie jestem na bieżąco ale handlował nimi sklep Mitoya a obecnie także https://www.marcotec-sklep.pl/plpl/ , spróbuj do nich się odezwać, powinni pomóc
Mój obraca się normalnie. W opcjach jest możliwość zwiększania i zmniejszania prędkości obrotów może tam coś jest poprzestawiane.