Promocje i błędy lotnicze brzmią jak magiczne zaklęcie dla wielu z Was. Czy to droga do raju podróżowania za 1 PLN? Ten sprawdzony przez nas zestaw porad to nie sposób jak kogokolwiek oszukać a w szczególności linie lotnicze. To na pewno metoda na to jak latać taniej a dzięki temu częściej. Przecież wszyscy wiemy, że koszt biletów lotniczych, szczególnie w miejsca tak odległe jak Azja to nawet połowa budżetu całej podróży.
Spis treści:
Wprowadzenie
Często słyszysz w internecie, że ktoś poleciał na koniec świata za darmo albo za 1 PLN? Brzmi cudownie? Oczywiście…
ale to trik marketingowy, który ma przyciągnąć Twoją uwagę i śledzić zawodnika, który wydaje się być „kozakiem”. I teraz małe rozczarowanie. W rzeczywistości tak bajecznie nie jest. Nie po to jednak piszemy tego posta, żeby zniechęcać Cię do poszukiwań bo okazji jest cała masa i wręcz czekają na to by się po nie schylić. Co zatem zrobić, żeby znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy przestali marzyć a realizują plany? Dobrnij do końca tego artykułu a zapewne stwierdzisz, że czas rzucić się na głęboką wodę. Nie ma sensu ciągle ślęczeć przy komputerze czy telefonie w poszukiwaniu ofert ale gdy już pojawi się informacja, że jest super okazja wtedy…
NAJWAŻNIEJSZY JEST CZAS
Bo jedna sprawa to super promocje a inna błędy lotnicze. Gdy linia lotnicza zorientuje się, że coś jest nie tak, blokuje możliwość kolejnych rezerwacji. Czasem trwa to kilka godzin, często jednak minuty. W tym wyścigu z czasem wygrywają Ci, którzy są dobrze przygotowani i mogą postępować wręcz automatycznie nie tracąc czasu na zbędne sprawdzanie i poszukiwanie brakujących elementów lub rozwiewanie wątpliwości. Ten post ma Cię przygotować i dać Ci szansę znaleźć się w czołówce tego wyścigu.
Podstawowe aplikacje i strony
Żeby zacząć przygodę z tańszym podróżowaniem zacznij od dwóch bazowych aplikacji, które pobierz na swój smartfon.
To Fly4Free i PushApp. Obydwie podane wcześniej nazwy zawierają aktywne linki do pobrania aplikacji na system IOS ze sklepu iTunes. Akurat my używamy tego systemu. Gdy używasz telefonu z Androidem, wystarczy wpisać nazwy w Sklepie Google. W sytuacji gdy jeszcze nie znasz Fly4Free to musisz wiedzieć, że to kompletny portal, który na bieżąco i bardzo często publikuje informacje o tanich połączeniach, super ofertach last minute, lotach czarterowych a także wyszukiwarka lotów i noclegów, świetne forum skupiające ludzi podróży oraz społeczność publikująca na miniblogach relacje ze swoich podróży. Jeśli coś pominęliśmy resztę znajdziesz na www.fly4free.pl
Druga apka to PushApp, która wydawać by się mogło, że daje w powiadomieniach to samo co Fly4Free jednak zawsze jako pierwsza a czas przy chwytaniu okazji ma kluczowe znaczenie. Jednak co najważniejsze PushApp zbiera informacje z kilku źródeł:
- Error fares – czyli błędy lotnicze
- Lastminuter.pl
- Fly4free
- Loty czarterowe
- Secret Flight
- PlanetArlines.net
PushApp to przebogata baza. I zawiera to czego szukamy – informacje o błędach lotniczych i super promocjach. Najważniejsze to by po instalacji obydwu aplikacji ustawić w nich interesujące nas powiadomienia czyli alerty. Od tego momentu masz dostęp do wiedzy co nie oznacza, że już uda Ci się każdą taką ofertę sfinalizować.
Zapisz się też na newsletter ulubionych linii lotniczych. Dość często zdarza się bowiem, że linie lotnicze przy uruchamianiu nowych kierunków stosują duże promocje. Czasem chcą też wypromować jakiś kierunek jak było z Islandią, Gruzją czy Izraelem. Wówczas za przysłowiowe grosze można polecieć rejsowym samolotem w dwie strony.
Gdy już zobaczysz interesujące połączenie porównaj je w innych aplikacjach takich jak Kayak czy Skyscanner. Dzięki temu szybko sprawdzisz, że super okazja to dobra oferta.
Kiedy kupować bilety?
O większości naszych podróży wiemy z dużym wyprzedzeniem. Dlaczego? Bo dużo, o ile nie większość błędów lotniczych lub secret deals to oferty jakie pojawiają z dużym wyprzedzeniem przed planowanym terminem wylotu. Czasem między datą zakupu biletu a wylotem mija osiem miesięcy do roku. Jednym z najbardziej znanych, w ostatnich latach, w światku podróżników był błąd China Airlines z którego skorzystaliśmy w grudniu 2016 roku. W kwietniu 2016 w sieci pojawiła się oferta lotu na Palau, w bardzo różnych terminach wylotów tak więc można było się spokojnie dopasować. Większość wylotów odbywała się jednak z największych europejskich hubów lotniczych takich jak np. lotnisko Schiphol w Amsterdamie – zresztą nasze ulubione. Na marginesie lotnisko, które jest położone 3 m.p.pm.
Jak wiecie udało nam się kupić bilety, polecieć i napisać kilka postów na start naszego bloga oraz pokazać piękne nurkowania na jednych z najpiękniejszych nurkowisk na świecie. Możecie o tym poczytać i zobaczyć m.in. w Nurkowaniu na Palau, Film Nurkowy z Palau, Archipelag Palau i Przewodnik po Palau.
Jaki dzień jest najlepszy na kupno biletu?
Kolejna ważna sprawa. Pewnie nikt Ci tego nie powie wprost ale sami pracownicy linii lotniczych mówią, że w niedzielę wieczorem ceny są najwyższe. Przecież wszyscy mają wtedy czas by szperać w sieci. Większe szanse na kupienie tańszego biletu są we wtorki, środy i czwartki.
Wakacje to okres wzmożonego ruchu. Ceny biletów są w tym czasie wyższe. Ale każde miejsce na świecie ma też swój low season. W okresie jesienno-zimowym odbywa się o 40-50% lotów mniej, więc i ceny są niższe. A na drugiej półkuli w tym czasie zaczyna się wówczas wiosna lub lato. Idealny moment na podróż. Omijaj jednak okres Bożego Narodzenia czy Sylwestra, bo to kolejny okres podróżniczego szaleństwa.
Zastanawiasz się dlaczego gdy wchodzisz do systemu linii lotniczej bilet kosztuje jakąś cenę a na przykład po kilku ponownych sprawdzeniach jego cena potrafi urosnąć nawet o połowę. To wynik działania algorytmów linii lotniczych, nadzorowanych oczywiście przez ludzi. Na naszą ostateczną cenę wpływ ma wiele czynników i jest jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic. Jeśli kupujemy w ostatniej chwili na konkretny dzień to cena będzie naprawdę wysoka. Ale wiadomo, że im mniej w samolocie wykupionych miejsc tym cena jest niższa. Więc kupowanie z dużym wyprzedzeniem ma sens. Co prawda kredytujemy w ten sposób linię lotniczą ale może również o to chodzi przewoźnikom.
Elastyczność
To niezwykle istotne bo w przypadku kupna biletów z błędu lotniczego często nie ma szans zapytać kogokolwiek o to czy dostaniemy urlop za kilka miesięcy. Elastyczność oznacza więc możliwość podejmowania szybkiej i nieograniczonej decyzji co do daty i miejsca wylotu.
Twoje szanse na kupno biletów po promocyjnych cenach zwiększają się jeśli wykazujesz elastyczność co do kierunku i terminów. Czasem przybranie postawy wyczekiwania przynosi znakomite efekty. Niech okazja szuka Ciebie a nie Ty okazję.
Dokumenty, które musisz mieć przy sobie
To dość istotne choć może banalne zagadnienie. Zainstalowaliście aplikacje, szukacie lotu np. do RPA. Pojawia się deal i już chcecie kupować, przechodzicie przez system, który oczywiście w pewnym momencie poprosi Was o dane i czasem o paszport. Jesteście na drugim końcu Polski lub na kajaku albo pod namiotem. No przecież wiadomo, że nikt paszportu ze sobą nie wozi. Dlatego dobrym sposobem jest zrobienie zdjęcia swojego paszportu i bezpieczne przechowywanie go w miejscu do którego można zawsze mieć dostęp by sprawdzić dane.
Wówczas zyskujecie kolejne cenne sekundy i minuty i możecie błyskawicznie reagować.
Karta i kasa
Pamiętaj, że linie często doliczają do ceny biletu opłaty za transakcje niektórymi kartami kredytowymi lub płatniczymi. Nie ma jednak jednej karty idealnej, dobrej na każdą okazję. Wygląda to tak, że gdy dochodzimy do momentu płatności za zakupione bilety system może doliczyć nam dodatkową prowizję za używanie karty Mastercard lub Visa. To zależy od aktualnych preferencji, promocji i zawartych umów. Co w takiej sytuacji zrobić? Idealnie byłoby mieć kilka kart kredytowych i płatniczych u różnych operatorów ale tyle teorii bo to oczywiście kosztuje a koszty najczęściej przewyższają ewentualne korzyści.
Jeśli jednak nie latacie samotnie tylko w parze tak jak my, każdy z Was może mieć karty w różnych bankach u różnych operatorów i wówczas macie możliwość elastycznego reagowania na sytuację i wyboru metody i karty płatności lepszej w danej linii lotniczej lub u agencji pośredniczącej w sprzedaży biletów.
Poznaj mapę klimatyczną świata
Szukaliśmy ale do tej pory nie znaleźliśmy kompleksowej aplikacji, która by informowała o klimacie w różnych krajach na świecie. A to kolejny z istotnych elementów przy planowaniu podróży lub podejmowaniu błyskawicznej decyzji gdy pojawia się okazja na zakup biletu po atrakcyjnej cenie. To ważne, żeby nie wpaść na pomysł by polecieć np. na Haiti w porze huraganów.
Początkowo, zwykle sprawdzaliśmy takie informacje w wujku Google. Lecz z czasem nauczyliśmy się na pamięć podstawowych informacji o porach suchych i deszczowych w wielu krajach oraz warunkach pogodowych w wybranej porze roku. To ułatwia szybkie i bezbłędne podejmowanie decyzji.
Widzisz oferty i co dalej?
Nie każda oferta, która pojawi się na ekranie Twojego telefonu to naprawdę super okazja. Gdy już zainstalujesz aplikacje, przygotowujesz się na poszukiwanie swojej okazji to w pierwszym okresie będziesz elektrycznie reagować na wszystko. Jednak gdy pojawi się kierunek i lot, który Cię naprawdę interesuje, weź głęboki oddech i na spokojnie przejrzyj krok po kroku. Sprawdź lotnisko wylotu i powrotu. To ważne, bo przy super okazjach nie zawsze wracamy do tego samego punktu.
Prawie zawsze super okazje wiążą się z większą liczbą przesiadek. Loty bezpośrednie są rzadkością. Zobacz więc ile masz międzylądowań, czasu pomiędzy nimi bo przy okazji możesz zwiedzić dodatkowo nowe miejsca. Podobnie jak my w drodze na Palau zobaczyliśmy Bangkok i Taipei o czym pisaliśmy również na blogu w Taipei – przesiadka ze zwiedzaniem. Wiele okazji trafia się z lotnisk z dala od nas. Warto sprawdzić czy ta super cena wraz z kosztem biletu na dolot do tego lotniska to na pewno super cena?
Gdy już zobaczycie wymarzony lot ale z odległego lotniska, sprawdźcie np. poprzez inną aplikację – Kayak czy podoba oferta nie wskoczyła właśnie z jakiegoś bliższego Wam portu lotniczego.
Rezerwacja i podróż samotnie lub w we dwójkę
Okazyjne bilety zdarzało nam się rezerwować w takich przedziwnych sytuacjach, że przygotowani jesteśmy już na wszystko ale… jeśli próbujecie samemu wyszukać czegoś na określone kierunek i termin to nie róbcie tego zbyt intensywnie z tego samego komputera. Systemy linii lotniczych rozpoznają nas bowiem po IP komputera tak jak listonosz po adresie domowym i widząc zainteresowanie zaczynają podbijać cenę przy kolejnych wyszukiwaniach.
Warto czasem odpuścić jeśli nam się nie spieszy i sprawdzić połączenie następnego dnia lub z innego urządzenia. Z doświadczenia wiemy też, że łatwiej rezerwować i kupować bilety dla dwójki. Przy większej liczbie osób cena pojedynczego biletu rośnie.
Pytaj, poznawaj, rozmawiaj na Facebooku
Jeśli masz wątpliwości co do kierunku, terminu, pory roku odpowiedzi próbuj szukać w grupach na Facebooku. Świat został przemierzony wzdłuż i wszerz i na pewno znajdzie się tam człowiek, który był przed Tobą i może podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Czasem przekaże namiar do osoby, która na co dzień mieszka w miejscu, do którego się wybieramy i może nam dostarczyć ważnych informacji z pierwszej ręki. Podróż bowiem to chyba najlepszy sposób na poznanie ludzi i świata. Nikt nie zabierze nam tych wspomnień, wrażeń i doświadczeń.
Czasem potrzebny jest impuls
Na własną rękę podróżujemy od dawna o czym doskonale wiecie. Ale sami nie potrafimy wytłumaczyć jak to się stało, że do tej pory nie podzieliliśmy się naszymi pomysłami jak to robić. W tym codziennym zabieganiu zawsze jest coś pilniejszego. Aż przed wylotem na Sardynię otrzymaliśmy zaproszenie do rozmowy o błędach lotniczych i dobrych, niedrogich połączeniach do Radia TOK FM. To było fajne bo nadawaliśmy z Cagliari a Wasza reakcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wiedzieliśmy, że to musi być jeden z pierwszych postów po powrocie.
A całości rozmowy możemy posłuchać tutaj:
Jak trafić na błędy lotnicze zdradzają Dorota i Jarek Kowalscy – Szalone Walizki
Powiedz nam czy to przydatne
A przy okazji mamy do Was jedno dość istotne pytanie. Nosimy się z zamiarem przygotowania małego e-booka z poradami dotyczącymi wyszukiwania dobrych i ciekawych połączeń, super okazji i błędów lotniczych. Mamy sporo własnych doświadczeń i wiedzy by korzystać z nadarzających się w sieci sytuacji. Jeśli uważacie, że to przydatna wiedza i warto to zrobić – dajcie nam znać w komentarzach. Napiszcie też czego sami szukacie i jakie dodatkowe informacje są Wam potrzebna. Będą to dla nas cenne wskazówki jak się do tego ebooka zabrać.
Bardzo fajny przewodnik! 🙂 Zaliczam się do tych, którzy polecieli na Karaiby w okresie huraganów.. bilety były za 700 zł, kupiłam je pół roku wcześniej. No żal było nie brać.. Całe szczęście wylądowaliśmy po największym huraganie, w przeciwieństwie do informacji podawanych przez media, nie było wielkich szkód a pogoda nas rozpieszczała przez cały pobyt. Sciski :*
Dziękujemy za dobre słowo. Z tymi Karaibami to niezłe kozactwo 🙂 ale czasem udaje się trafić w okienko pogodowe. Gdy ktoś, tak jak Ty jest świadom co robi to pół biedy. Gorzej gdy ludzie kupują bilety w podejrzanych okresie i później narzekają na deszcz i huragany :). Buziaki
Jeżeli chodzi o to co przeczytałam w waszym artykule myślę ,że naprawdę musicie to ciągnąć pisać i udzielać rad,informację po prostu extra,trzymam kciuki za Was. Naprawdę dużo się dowiedziałam i muszę jeszcze poczytać o tym Waszym nurkowaniu bo właśnie troszkę z dziećmi zaczelismy ale narazie Chorwacja była,pozdrawiam gorąco i powodzenia.
Marta. Dla nas to taka oczywistość więc jesteśmy nieobiektywni i trudno nam jest ocenić na ile faktycznie te informacje mogą być przydatne. Dzięki, że tak to oceniasz. Co do nurkowania to też doszedłem do wniosku, że warto napisać o początkach, jak do tego podejść. W sumie po 12 latach nurkowania w każdych warunkach już co nieco mogę powiedzieć :). A Wam życzymy pięknych, udanych nurkowań. Bo nurkowanie to nie jest sport, rozrywką. Czasem mamy wrażenie, że to sposób na życie 🙂
Nadzwyczaj fajny także przydatny post. Ja jestem pewnie na początku mojej biletowej podróży, gdyż bardzo sporadycznie udaje mi się znaleźć coś taniego. Wiem natomiast, iż być może mam za mało wytrwałości żeby poszukiwać szczegółowiej. Człowiek uczy się na pomyłkach, a ta nauka z pewnością wymaga czasu. Będę musiał zacząć szukać biletów lotniczych zdecydowanie wcześniej aniżeli bezpośrednio przed wylotem a dodatkowo muszę zrezygnować z specjalnych opcji typu miejsce nieopodal okna lub pierwszeństwo wejścia od samolotu. Fajnym wyjściem jest nie nabywać biletów w święta.
[…] Ale o czym my mówimy, jeśli Blue Spring jest miejscem absolutnie obłędnym. Szczerze – nie przesadzamy. Pisaliśmy już o tym w poście, że jeśli przyjedziecie tam odpowiednio wcześnie możecie sami cieszyć się naturą, ciszą a właściwie hałasem jaki powodują ptaki, zamieszkujące okolice. Polecamy powrót do tamtego tekstu Blue Spring w Nowej Zelandii. […]