Iran – jak przygotować do podróży. Wiza, waluta i ciekawostki

iran - jak przygotować się do podróży

Iran od lat budzi zaciekawienie i obawy. U nas zaciekawienie zdecydowanie wygrało. Chcemy sami zobaczyć jak jest i przekonać się na tyle na ile to możliwe podczas 9-dniowej podróży jak funkcjonuje kraj i żyją ludzie. A co równie ważne chcemy bliżej poznać polecaną, irańską kuchnię.

iran - jak przygotować się do podróży

Iran – jak przygotować się do podróży?

Jeżeli wybieracie się do Iranu, warto z wyprzedzeniem kilku tygodni skontaktować się Ambasadą Iranu w Warszawie pod nr tel. 22-617-15-85, poprosić o połączenie z wydziałem wizowym. Wydział jest czynny codziennie w dni powszednie od 9.00 do 12.00.

Jeśli macie jakieś pytanie, na które odpowiedzi nie przewidzieliśmy w tym poście na pewno tam możecie je wyjaśnić.

My zostaliśmy skierowani na stronę www.evisatraveller.mfa.ir gdzie składacie wniosek wizowy. Trzeba mieć przygotowany paszport a najlepiej skan paszportu oraz zdjęcie paszportowe w wersji elektronicznej. Tak naprawdę procedura wygląda tak, że najpierw wniosek trafia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu, które wydaje zgodę na wydanie wizy. My musimy określić miejsce, gdzie tę wizę odbierzemy. Jeśli robimy to z dużym zapasem czasu, warto w Polsce, jeśli nie trzeba zaznaczyć, że odbierzemy ją na lotnisku w Teheranie. To ważne, ponieważ tej decyzji nie można później zmienić.

Ubezpieczenie

iran - jak przygotować się do podróży

W ambasadzie dowiadujemy się, że należy zwrócić uwagę na ubezpieczenie, ponieważ nie wszystkiego są honorowane na terenie Islamskiej Republiki Iranu. Opcje są dwie. Jedno to kupienie ubezpieczenie na Iran na lotnisku w Teheranie a druga wykupienie ubezpieczenia w Polsce z opcją obejmującą Iran. Ale co istotne, w obydwu ubezpieczeniach ważne jest by obejmowały koszty ewentualnego transportu ciała w razie śmierci.

 Pieniądze

iran - jak przygotować się do podróży

W podróż do Iranu koniecznie trzeba zabrać ze sobą gotówkę ponieważ nie działają kary płatnicze i kredytowe. Nie wolno wwozić ze sobą żadnego alkoholu ani innych środków odurzających.

Plan podróży

Iran to ogromny kraj. Obszarowo zajmuje tyle samo powierzchni co Niemcy, Francja i Hiszpania razem wzięte.

iran - jak przygotować się do podróży

Przed wylotem warto naprawdę bardzo dokładnie przygotować swój plan podróży i próbować się go trzymać. Sprawdzonym przez innych podróżników sposobem jest zwiedzanie miast w ciągu dnia a podróżowanie w nocy, dobrymi pociągami z wagonami sypialnymi. To oszczędza mnóstwa czasu i daje możliwość zobaczenia większej liczby miejsc w trakcie podróży.

Ludzie

iran - jak przygotować się do podróży

Chyba najbardziej ciekawią nas ludzie. Od dłuższego czasu obserwujemy strony irańskich fotografów by zobaczyć co ich interesuje i jak widzą świat. Bardzo zależy nam na poznaniu dwoistości ich świata bo republika islamska to jedno a życie drugiego obiegu to inna sprawa. Z tego co sami widzimy ludzie nauczyli się godzić ogień z wodą natomiast młodzi jak to młodzi na całym świecie. Buntują i wyrażają swój bunt na różne sposoby.

iran - jak przygotować się do podróży

Europejka w Iranie

Nasza podróż to wyzwanie dla Dorotki, która musiała się naprawdę dobrze przygotować w kwestii ubioru i okrycia głowy.

iran - jak przygotować się do podróży

Dlatego po podróży postaramy się opisać wszelkie niuanse związane z przygotowaniem do takiej podróży i jak jest faktycznie na miejscu. Trzymajcie za nas kciuki. I polubcie nasz kanał na Instagramie. Tam zawsze znajdziecie nowe fotki i świeże Stories.

Zobacz też tekst, który powstał po podróży: Iran praktyczny poradnik

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Zbigniew
Zbigniew
5 lat temu

Super kierunek ??

Marcin
Marcin
5 lat temu

My lecimy w listopadzie, także z niecierpliwością czekamy na Waszą relację! Udanej podróży 🙂

4
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx