Spis treści:
Przez Kujawsko-Pomorskie po wodzie
Kujawsko-Pomorskie to było jedno z większych zaskoczeń podczas naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie”. W sumie o zaskoczenie nie było trudno bo z perspektywy wody słabiej znaliśmy ten region. W sumie właśnie dlatego chcieliśmy przepłynąć Polskę, szlakiem Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 by takie zaległości nadrobić. I oczywiście podzielić się z Tobą wiedzą, doświadczeniem i spostrzeniami z tej trasy.
Samo żeglowanie po Wiśle to już spore przeżycie bo Wisła jest duża i potężna i gdy się po niej płynie to czuć moc tej wody. Czekaliśmy na zabytki Grudziądza, Bydgoszczy, mariny na szlaku no i śluzy. Bo musimy to powiedzieć, że większość śluz na tej trasie to własnie Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolska. A śluzy to wyzwanie logistyczne a dlaczego zaraz wyjaśnimy.
Jak przepłynąć śluzy na Brdzie, Kanale Bydgoskim i Noteci?
Logistyka to jeden z ważniejszych elementów tej podróży bo samo śluzowanie po zaliczeniu kolejnego obiektu wydaje się banalnie proste.
A na trasie łączącej Wisłę z Odrą znajdują się aż 22 śluzy. Każda z nich jest numerowana i nosi nazwę od nazwy miejscowości w jakiej się znajduje.
Zacznijmy od tego, że śluzami zarządzają Wody Polskie a w poszczególnych regionach Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej zwane RZGW. I co w sumie dziwne, choć ustalono jednolitą cenę za śluzowanie czyli w 2021 – 7,57 PLN to nie ma jednolitej polityki co do godzin i dni otwarcia śluz.
Śluzy w Pomorskiem podlegają pod RZGW Gdańsk. W sezonie są czynne od 9.00 do 17.00. Poza sezonem nieco krócej ale działają też w weekendy do zakończenia sezonu żeglugowego. I tak jest do Śluzy Miejskiej w Bydgoszczy, która o dziwo podlega pod Gdańsk.
Natomiast dalsze śluzy znajdujące się w zarządzie RZGW Bydgoszcz, które są częścią Pętli Wielkopolskiej, w sezonie ( od 20.04 do 31.05 i od 1.09 do zamknięcia żeglugi ) pracują dłużej:
- od 9.00 do 18.00 w dni powszednie
- od 10.00 do 16.00 w niedziele i święta
Poza sezonem to się zmienia:
- od 7.00 do 16.00 w dni powszednie
- w soboty i niedziele po wcześniejszym zgłoszeniu
Jak zaplanować rejs przez kujawsko-pomorskie, przez śluzy od Bydgoszczy na zachód
Ten odcinek naszego rejsu realizowaliśmy już we wrześniu. I na dodatek w weekend. Więc musieliśmy wyjątkowo skrupulatnie przygotować trasę i plan podróży, który określał czas płynięcia, postojów, zwiedzania miejsc oraz przybliżony czas przejścia śluz. I ten przybliżony plan wraz z prośbą o śluzowanie w weekendy, po sezonie wysyła się na adresy, zarządzających poszczególnymi RZGW. Należy podać w nim również swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu komórkowego co przyspiesza i ułatwia załatwienie formalności.
Housebot takiej wielkości jak nasz z silnikiem 25 KM pływa z prędkością około 8,5 – 9 km/h więc łatwiej można sobie liczyć odległości.
Adres e-mail znajdziesz na stronie RZGW Bydgoszcz a w razie potrzeby na pewno ktoś z Regionalnego Zarządu podpowie, z kim się komunikować w sprawie śluzowania.
Gdy dopływamy do pierwszej śluzy, warto zadzwonić do operatora śluzy najlepiej na telefon komórkowy by powiadomić, że się zbliżamy. Może to być 15-30 minut wcześniej. To usprawnia przepłynięcie. A operator śluzy przekaże informację do kolejnych śluz o Twojej łodzi i dalej sprawa będzie prostsza.
Rejs przez Kujawsko-Pomorskie – przydatne linki
Kujawsko-Pomorskie po wodzie – mapa miejsc
Grudziądz
Grudziądz jest pierwszym miastem w Kujawsko-Pomorskiem, które odwiedzamy płynąc MDWE70 od granicy z Rosją. Miastem, które nas zaskoczyło bo o zabytkach co nieco wiedzieliśmy ale już o pięknej marinie w Grudziądzu? Nic.
Co zobaczyć w Grudziądzu?
Na pytanie co zobaczyć w Grudziądzu odpowiedź jest dość prosta. To miasto leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, więc przede wszystkim gotyckie spichlerze, które są dowodem na to, że Grudziądz zawsze był związany z wodą. Od strony miasta wydają się malutkie ale spójrz na nie od strony rzeki. Imponujące, prawda?
Można wejść do nich np. Bramą Wodną.
Dalej warto przespacerować się na wieżę Klimek. To pozostałość po dawnym zamku krzyżackim, który znajdował się w tym miejscu. Wieża też nie jest oryginalna. Została zniszczona w czasie II wojny światowej. Ale później odbudowano ją i dziś to wręcz obowiązkowe miejsce by móc zobaczyć panoramę miasta z Wisłą i Starym Miastem. Wejście na nią jest bezpłatne
Nad Stary Miastem góruje bazylika św. Mikołaja, widoczna prawie z każdego puntu. To kolejny piękny przykład architektury gotyckiej w Grudziądzu.
Punkt widokowy – Panorama Grudziądza
Ale najlepszy punkt widokowy na Grudziądz znajduje się po drugiej stronie Wisły. Wystarczy przejechać 5 km mostem Bronisława Malinowskiego, skręcić w prawo by oczom ukazał się taki widok.
Grudziądz z poziomu Wisły wygląda imponująco i możemy sobie tylko wyobrazić jakie wrażenie robiły te potężne, wielopiętrowe spichlerze na przypływających tutaj flisakach.
Marina Grudziądz – czyli gdzie cumować w Grudziądzu
Marina Grudziądz położona jest pomiędzy Stary Miastem a mostem Malinowskiego. Ma duży basen portowy, jest nowoczesna i świetnie przygotowana na przyjęcie wodniaków. A fakt, że jest tak blisko miasta sprawia, że aż się chce tutaj zatrzymać.
Na jej terenie znajduje się też pole kamperowe i kawiarnia. A także klub wioślarski Wisła, w którym trenuje utalentowana Marta Wieliczko – srebrna medalistka z Igrzysk w Tokio.
- 14 miejsc przy y-bomach
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtów
Cennik
- postój – do 2 h gratis
- postój doba 15 PLN
- prąd, woda, prysznice – 10 PLN od osoby
Bydgoszcz
Bydgowski Węzeł Wodny i śluzy w Bydgoszczy
Jednym z najcenniejszych zasobów Bydgoszczy jest Bydgoski Węzeł Wodny. To ważny element MDWE70 łączącej wschód z zachodem. W tym miejscu zbiegają się rzeki Brda, Wisła, Kanał Bydgoski, strugę Flis i Kanał Górnonotecki.
Śluza nr 1 Czersko Polskie
Z Wisły do Bydgoszczy spływamy w Brdyujściu przez Śluzę Czersko Polskie. Zostawiamy za plecami Wisłę a rozpoczynamy żeglugę po rzece Brda. Obok niej znajduje się pięknie położony tor regatowy.
- długość śluzy – 117,9 m
- szerokość śluzy – 12,0 m
- spad – 5,28 m
Kontakt do Śluzy Czersko Polskie – 501-371-102
Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy
Pierwsza śluza powstała w tym miejscu, w chwili wybudowania Kanału Bydgoskiego czyli w 1774 roku. Była drewniana, nietrwała i wielokrotnie zapadała się. Remontowano ją ale to nie zdawało egzaminu. Dlatego obok zbudowana została pierwsza śluza murowana o nietypowym kształcie trapezowym. A dopiero później ta, którą znamy dziś .
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,60 m
- spad – 3,33 m
kontakt do Śluzy Miejskiej w Bydgoszczy – 513-030- 159
Co zobaczyć w Bydgoszczy?
Bydgoszcz ma masę ciekawych miejsc i wystarczy kilkugodzinny spacer po mieście by się o tym przekonać. Wiele z nich z nich można znaleźć w najbliższym sąsiedztwie rzeki Brdy.
Wyspa Młyńska
Jednym z ciekawszych i ostatnio mocno odmienionych miejsc w Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska. To 6,5 hektarowy teren pomiędzy Brdą a Młynówką. Niegdyś jej sercem były Młyny Rothera, bo warto o tym powiedzieć, że dzięki Kanałowi Bydgoskiemu, w XIX wieku miasto było ważnym ośrodkiem handlu zbożem i drewnem.
Dziś to chyba najpiękniejszy zakątek Bydgoszczy, zielona enklawa, którą wszędzie otacza szum wody. Młyny zostały pięknie odnowione. Są też liczne muzea i knajpki.
Od strony Młynówki można zobaczyć Wenecję Bydgoską
Ale w oczy bije wszechobecna zieleń, która wręcz zaprasza by zostać tutaj dłużej
Opera Nova
Opera Nova to jedna z dziesięciu scen operowych w Polsce ale zdecydowanie najdłużej z nich budowana. Powstawała ponad 30 lat ale jest za to bardzo nowoczesna.
Spichrze w Bydgoszczy
Spichrze są pamiątką po wiekach świetności Bydgoszczy gdy transportowano stąd towary do Gdańska. W centrum miasta, nad Brdą zachowały się trzy oryginalne. Kilka innych można znaleźć nad Młynówką i na Wyspie Młyńskiej.
Pomnik „Przechodzącego przez Rzekę”
Kołysząca się na wietrze 50 kg rzeźba „Przechodzącego Przez Rzekę”, jest pamiątką po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jest dobrze widoczna z mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego.
Pomnik Mariana Rejewskiego
Warto przejść się z Wyspy Młyńskiej na drugą stronę Brdy i tak jak my zrobiliśmy, zapuścić się w miasto. Idąc ulicą Gdańską traficie na pomnik Mariana Rejewskiego.
To pochodzący z Bydgoszczy, jeden z wybitnych, polskich kryptologów, którzy złamali tajemnicę Enigmy. Po wojnie wrócił do rodzinnego miasta i pracował jako zwykły księgowy. I nikt początkowo nie wiedział o jego sukcesach.
18 południk w Bydgoszczy
To dopiero jest ciekawostka. Przez Bydgoszcz przechodzi 18 południk długości geograficznej. Łączy on miasto ze Sztokholmem i Kapsztadem. Na Starym Mieście jest widoczny w postaci metalowej linii. O pamięć o 18-ym południku dba Bractwo 18. Południka.
Gdzie cumować w Bydgoszczy – Przystań Bydgoszcz
Śmiało można powiedzieć, że to jedno z najładniejszych miejsc w Polsce do cumowania jednostek. No może oprócz marin, które znajdują się przy gdańskiej Wyspie Spichrzów. Świetnie położone na Wyspie Młyńskiej. Przy Przystani jest hotel o tej samej nazwie z restauracją więc jak ktoś woli zmienić miejsce, to na noc może przenieść się do łóżka.
- 5 miejsc longsidem
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtów
Cennik
- postój doba 25 PLN
- prąd, woda- w cenie
- prysznice – 8 PLN od osoby
- pralnia – 8 PLN
Kanał Bydgoski
Gdy opuszczamy Bydgoszcz i rzekę Brdę, skręcamy na zachód i wpływamy na Kanał Bydgoski. W chwili budowy jak i dziś to najważniejsza w Polsce droga wodna.
Kanał Bydgoski, który powstawał zaledwie dwa lata i został oddany do użytku w 1774 roku połączył bowiem dwie kluczowe, polskie rzeki – Wisłę z Odrą.
Starszy od niego jest kanał Jagielloński ( 1483 r.) łączący Elbląg z Nogatem a dalej z Gdańskiem ale nie ma on dziś prawie w ogóle znaczenia w transporcie wodnym. A Kanał Bydgoski i owszem.
- 24,77 km – długość kanału
- 28 – 30 m – szerokość kanału
- 1,6 – 2.0 – głębokość kanału
Śluzy na Kanale Bydgoskim
Śluza nr 3 Okole
To bodaj najsłynniejsza ze śluz w Polsce. A na pewno na polskim odcinku Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Województwo kujawsko-pomorskie zasłynęło w niezasłużony sposób gdy śluza została poddana remontowi, który przeciągał się bo to wyjątkowo trudny obiekt. I na tej śluzie zatrzymał się pewien Francuz, który płynął barką przez Polskę a że nie zgodził się na przeniesienie statku, stanął w Bydgoszczy na dłuuugi okres czasu.
Okole znane jest też fanom serialu „Czterej Pancerni i pies” bo tu kręcono scenę wysadzenia tamy.
Dziś pięknie prezentują się zarówno budynki i sama odnowiona śluza. Jest ona wyjątkowa z uwagi na spad jaki się w niej pokonuje – ponad 7 metrów.
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 7,58 m
kontakt do obsługi Śluzy Okole – 533-184-666
Czyżkówko śluza nr 4
Czyżkówko to bliźniaczo podobno do Okola śluza, która znajduje się dwa kilometry dalej. Jej remont został zaplanowany na 2022 rok więc sytuacja z Okola, sprzed kilku lat może się powtórzyć.
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 7,52 m
kontakt do Śluzy Czyżkówko – 514-375-745
Śluza Prądy i Osowa Góra czyli nr 5 i 6
Obydwie śluzy powstały w tym samym czasie, podobnie jak cały Kanał. Ale obecny kształt to efekt przebudowy z 1913 roku
Prądy
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 3,82 m
kontakt do Śluzy Prądy – 696-721-036
Osowa Góra
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 3,55 m
kontakt do Śluzy Osowa Góra – 52 37 22 042
Śluza nr 7 Józefinki
Józefinki znajdują się na końcu Kanału Bydgoskiego, kawałek drogi za ujściem Kanału Górnonoteckiego. Podobnie jak reszta, tak i ta śluza powstała w momencie budowy kanału, była nietrwała więc w latach 1910-1914 wszystkie zostały przebudowane do dzisiejszej postaci.
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 1,83 m
kontakt do Śluzy Józefinki – 696 720 829
Śluza nr 8 Nakło Wschód
Józefinki i Nakło znajdują się obok siebie, więc gdy tylko wypłyniesz z jednej śluzy, na końcu kanału widzisz kolejną. Ta druga to jednocześnie ostatnia ze śluz Kanału Bydgoskiego. Dalej kanał uchodzi do Noteci i to tą rzeką popłynęliśmy dalej na zachód.
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 1,91 m
kontakt do obsługi Śluzy nr 8 Nakło Wschód – 608 581 029
Nakło n. Notecią
Do Nakła dopłynęliśmy późnym popołudniem. Oświetlony ostatnimi promieniami słońca duży port od razu zrobił na nas pozytywne wrażenie.
Przystań w Nakle n.Notecią
To największy z portów rzecznych w województwie kujawsko-pomorskim. Ma aż 1 hektar powierzchni. Został wybudowany ze wsparciem środków unijnych.
- 40 miejsc przy y-boomach
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtów
Cennik
- postój doba 40 PLN
- prąd, woda- w cenie
- prysznice – w cenie
Tuż przy Przystani znajduje się przystanek nr 7 Roweru Nakielskiego. To rowery z koszami, którymi można wyskoczyć na zakupy lub zwiedzanie miasta. Co bardzo nam się podobało bo widać, że port i okolica zostały dobrze przemyślane pod kątem wodniaków.
Co zobaczyć w Nakle nad Notecią?
A gdy już ruszysz do miasta pieszo lub rowerem to możesz wejść na rynek by zobaczyć fontannę – konewkarkę.
A obok niej znajduje się ławeczka marszałka Józefa Piłsudskiego.
Oddalając się od portu trafimy na Muzeum Ziemii Krajeńskiej, które umiejscowione zostało w dawnym spichlerzu.
Śluza nr 9 Nakło Zachód
Następnego dnia, po śniadaniu ruszyliśmy dalej na zachód. Pierwszą ze śluz na Noteci jaką napotkaliśmy była Śluza nr 9 – Nakło Zachód.
Śluza powstała w tym samym czasie co pozostałe murowane obiekty na Kanale Bydgoskim czyli w 1914 roku.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 2,72 m
kontakt do obsługi Śluzy nr 9 Nakło Zachód – 606 774 127
Pamiętaj…
Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym przepłynięciu śluz dzwoń 15-30 minut wcześniej do śluzy z informacją o tym, że się zbliżasz. Wówczas obsługa ma czas by przygotować śluzę na Twoje przybycie.
Śluza nr 10 – Gromadno
Kujawsko-pomorskie pożegnało nas śluzą w Gromadnie. Powstała w tym samym czasie co Nakło Zachód ale obok niej jest też elektrownia wodna i pokaźniejszych rozmiarów budynek obsługi. Zresztą przy większości śluz mieszka ich obsługa i czasem jest to już drugie lub trzecie pokolenie pracowników.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 2,72 m
kontakt do obsługi Śluzy nr 10 Gromadno – 606 774 136
Przez Polskę po wodzie – teksty Szalonych Walizek
Przez Pomorskie po wodzie – zobacz Bałtyk, Wisłę, Zalew i Malbork
Kujawsko-Pomorskie po wodzie – zobacz nasz film z tego rejsu
Partnerem tej części naszej wyprawy „Przez Polskę po wodzie” było województwo kujawsko-pomorskie, któremu dziękujemy za tę współpracę.
[…] czekały na nas już żadne śluzy. Wszystkie pozostawaliśmy za swoimi plecami w Wielkopolsce oraz Kujawsko-Pomorskiem. Za to zbliżaliśmy się do dwóch największych, polskich rzek a to zawsze ciekawe […]
Super wypad, super relacja 🙂 byle do wiosny i może coś się uskuteczni 🙂
Dzięki. To jedna z naszych najciekawszych podróży ubiegłego roku. Pozdrawiamy
Pierwszy raz spotykam się z Twoją stroną… Szkoda!!! Przeczytałem już kilka artykułów i chcę więcej 🙂 Fajnie się je czyta i jak najbardziej trafiasz w mój gust. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Dzięki
[…] Przez Pomorskie po wodzie – zobacz Bałtyk, Wisłę, Zalew i Malbork Wysoczyzna Elbląska po wodzie – co zobaczyć nad Zalewem Wiślanym Wisłą, Notecią i Kanałem Bydgoskim czyli Kujawsko-Pomorskie po wodzie […]