Wielkopolska – rejs Notecią po Międzynarodowej Drodze Wodnej E70

wielkopolska

Wielka Pętla Wielkopolska

Kto by pomyślał, że Wielkopolska ma tyyyyle wody. Oczywiście ten kto ją częściej odwiedza ten o tym wie. Ale dla przyjezdnych to spore zaskoczenie. W tym również dla nas. Bo co innego słyszeć a czym innym jest zobaczyć na żywo.

wielkopolska

To był kolejny odcinek jaki przepłynęliśmy podczas naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie” po Międzynarodowej Drodze Wodnej E70. Wydawało się, że będzie on bardzo monotonny. Bo na wielkopolskim odcinku Noteci jest aż 12 śluz. Więc obawialiśmy się, że kolejne mogą być nużące. Ale nie…

wielkopolska

Bo sama Noteć pięknie kręciła po równinie znanej jako Pradolina Noteci. A każda ze śluz na tej rzece jest inna. Chociaż ich konstrukcja jest podobna lub identyczna to jednak otoczenie i budynki przy śluzach są kompletnie różne. I często zaskakująco urocze.

Wielkopolska – jak przepłynąć śluzy na Noteci?

wielkopolska

Podobnie jak kujawsko-pomorski odcinek MDWE70 tak i ten w Wielkopolsce wymaga szczególnie uwagi. Zwłaszcza gdy planujesz rejs po sezonie i to jeszcze w weekend. Dlatego przypominamy, że w weekendy śluzowanie zamawia się mailowo w Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej. Nie jest to nic trudnego ale wymaga przemyślenia trasy i zaplanowania czasu płynięcia i postojów na weekendowe dni.

wielkopolska

Taki przybliżony plan śluzowania w weekendy, po sezonie należy wysłać do odpowiedniego RZGW, podając jednocześnie swoje imię i nazwisko oraz telefon komórkowy. Bo to przyspieszy kontakt i ułatwi procedury.

Housebot takiej wielkości jak nasz z silnikiem 25 KM pływa z prędkością około 8,5 – 9 km/h więc łatwiej można sobie liczyć odległości.

Odpowiedni adres mailowy znajdziesz na stronie RZGW Bydgoszcz a tam na pewno podpowiedzą Ci do jakiej aktualnie osoby należy wysyłać maile lub dzwonić.

Pamiętaj by dzwonić do obsługi śluzy około 15-30 minut wcześniej i powiadomić o tym, że chcesz przepłynąć. Śluza będzie dzięki temu gotowa a Ty sprawniej i szybciej przepłyniesz przez nią.

Wielkopolska po wodzie – przydatne linki

Jeśli brakuje Ci szczegółowych informacji to znajdziesz je poniżej.

A my bez zbędnego przedłużania opowiemy Ci o tym odcinku rejsu, który przebiegał przez województwo wielkopolskie.

Śluzy na Noteci w Wielkopolsce

Jakie śluzy należy przepłynąć na Noteci przed miastem Ujście

Śluza nr 11 Krostkowo

wielkopolska

Gdy zostawiliśmy za sobą śluzę Gromadno, kolejną śluzą już w Wielkopolsce jest Krostkowo. To unikatowa w skali Europy śluza faszynowo-darniowa. Jej ściany są umocnione drewnem a jedynie bramy wejściowe wykonano z betonu. W czasie II Rzeczypospolitej, w tym miejscu znajdowała się granica z Niemcami.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57 m
 • szerokość śluzy – 9,4 m
 • spad – 0,43 m

kontakt do obsługi Śluzy nr 11 Krostkowo – 505 590 011

Ten odcinek Noteci pokonywaliśmy w godzinach popołudniowych. I im bliżej było wieczora tym robiło się coraz bardziej magicznie.

wielkopolska

A tej magii, dolinie Noteci dodawały liczne stada żurawi, tak duże jakich nigdzie do tej pory nie obserwowaliśmy.

wielkopolska
wielkopolska

Miasto Ujście

Co zobaczyć w Ujściu?

Na noc dopłynęliśmy do miasteczka Ujście. I był czas na nocne fotki bo mało tu światło co tylko pomaga w nocnej fotografii.

wielkopolska

Zacumowaliśmy w nurcie Noteci. I musimy przyznać, że kompletnie nie odczuwaliśmy w nocy tego, że rzeka płynie. Łódź stała bardzo stabilnie.

Binduga Keja

wielkopolska

Miejscem, w którym zrobiliśmy sobie postój była przystań rzeczna Binduga Keja. Miejsc do cumowania nie ma tu zbyt dużo ale ładne położenie przed miastem Ujście wystarcza.

wielkopolska
 • 2 miejsca longsidem
 • prąd i woda na kei
 • sanitariaty i prysznice

Cennik

 • postój doba 12 PLN
 • prąd, woda- w cenie
 • prysznice – w cenie

Skąd się wzięła nazwa Ujście?

Rano wybraliśmy się na spacer po mieście, które chociaż małe ma bardzo ciekawą historię. Jego nazwa wzięła się od ujścia pięknie meandrującej rzeki Gwdy do Noteci, którą najlepiej oglądać z powietrza.

wielkopolska
gwda

O miasto, które dziś liczy niecałe 4 tysiące mieszkańców, w XII wieku walczyli polscy królowie i pomorscy książęta. Pisał też o nim Gal Anonim.

Zabytki Ujścia

ujście

Centrum Ujścia przeszedłem w kilkanaście minut i trafiłem na dwa kościoły, z których wyjątkowo spodobał mi się ten ewangelicki, w zabudowie szachulcowej z połowy XIX wieku. A przed nim pomnik hutnika upamiętniający 200-lecie powstania huty szkła w Ujściu.

ujście

Obok kościoła św. Mikołaja, znajduje się bardzo ładny, również zabytkowy ratusz z XIX wieku.

wielkopolska

Śluza nr 12 Nowe

Opuściliśmy Ujście i ruszyliśmy dalej na zachód. Około pół godziny za Ujściem dopłynęliśmy do Śluzy Nowe. Została ona wybudowana w 1896 r. Jeśli macie na to czas to można się przy niej zatrzymać i zobaczyć bunkier z II wojny światowej.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,71 m

kontakt do obsługi Śluzy nr 12 Nowe – 608 582 351

Śluza nr 13 Walkowice

wielkopolska

Od śluzy Nowe zaczyna się szereg bardzo podobnych lub wręcz bliźniaczych śluz, które zostały bardzo równo rozłożone na tej trasie. Śluzy dzieli około 5 km co zajmuje około 0,5 godziny płynięcia takim houseboatem jak nasz. Śluza Walkowice, która jest następna w kolejności powstała w 1913 roku.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,84 m

kontakt do obsługi śluzy Walkowice 606 774 142

Śluza nr 14 Romanowo

wielkopolska

Pół godziny później dopływamy do śluzy w Romanowie, która jest rok młodsza od śluzy w Walkowicach. W tym miejscu znajdowała się niegdyś granica polsko-niemiecka, dlatego można tu zobaczyć budynki, które służyły jako strażnice. Granica biegła środkiem Noteci a na podstawie układu miedzy Polską a Niemcami, śluzy od Nowego do Lipicy obsługiwane były przez załogi polskie, a poniżej Czarnkowa – od Pianówki do Krzyża – przez załogi niemieckie.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,59 m

kontakt do obsługi śluzy nr 14 Romanowo – 606 774 143

Śluza nr 15 Lipica

wielkopolska

Śluza Lipica jest starsza od poprzednich na trasie. I zdecydowanie najstarsza na tej trasie bo powstała w 1895 roku.

 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,69 m

kontakt do obsługi śluzy nr 15 Lipica – 696 720 877

Czarnków

Dlaczego warto zatrzymać się w Czarnkowie?

czarnków

Za śluzą Lipica dopływamy do pięknie położonego i uroczego miasteczka jakim jest Czarnków. Zdecydowanie polecamy zatrzymać się tu na kilka godzin albo nawet zrobić dłuższy postój.

Marina Czarnków

czarnków

Zatrzymaliśmy w Marinie Czarnków, która naszym zdaniem jest jedną z najładniejszych przystani na całej Pętli Wielkopolski. Powstała w miejscu dawnego portu rzecznego w 2011 roku, co było dla nas zaskoczeniem bo wygląda jak nowa.

czarnków

Jest w niej wygodny slip dla łodzi, obok pole namiotowe i miejsce na grilla.

 • 5-10 miejsc przy y-boomach
 • prąd i woda na kei
 • sanitariaty i prysznice
 • odbiór nieczystości

Cennik

 • postój doba 20 PLN
 • prąd, woda- w cenie
 • prysznice – 4 PLN osoba

Co zobaczyć w Czarnkowie?

Warto wybrać się z portu na spacer na Stare Miasto w Czarnkowie. Po drodze miniesz zabytkowy dworek Świniarskich z drugiej połowy XVIII wieku.

czarnków

Przy wejściu na rynek zobaczysz piękny, zabytkowy ratusz.

czarnków

Dalej późnogotycki kościół z 1580 roku.

czarnków

Obok kościoła znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich.

czarnków

A jeszcze dalej, jeśli czas Ci pozwoli możesz wybrać się na wzgórza, z których świetnie widać Czarnków. To morena, która nazywana jest Szwajcarią Czarnkowską.

Śluza nr 16 – Pianówka

wielkopolska

Pierwszą śluzą za Czarnkowem jest Pianówka. Również oddalona od miasta o pół godziny drogi. Co ciekawe od śluzy 16 aż do 22, przy wysokim poziomie wody istnieje możliwość przepłynięcia przez jaz obok śluzy, co umożliwia rozkładane przęsło żeglowne.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 2,18 m

kontakt do obsługi śluzy nr 16 Pianówka – 696 721 029

Śluza nr 17 – Mikołajewo

wielkopolska

Mikołajewo będziemy dobrze wspominać. Klimat miejscu nadają drewniane zabudowania. A we wrześniu mają tu pyszne, stare odmiany jabłek. Sama śluza powstała w 1913 roku. I również umożliwia przy wysokiej wodzie przepłynięcie jazem.

 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,97 m

kontakt do obsługi śluzy nr 17 Mikołajewo – 696 721 092

Przystanek wodny

wielkopolska

Tuż za śluzą Mikołajewo, na 146 kilometrze znajduje się niewielki przystanek wodny. Nie jest oznaczony na Google Maps ale obsługa śluzy przekazała nam, że w razie potrzeby można się w tym miejscu zatrzymać. A że jest ładnie położone to warto się tą wiedzą podzielić.

Śluza nr 18 Rosko

wielkopolska

Śluza Rosko jest starsza od mikołajewskiej bo wybudowana została w 1898 roku. I to zdecydowanie jedno z ładniejszych miejsc na tej trasie. Chociaż musimy przyznać, że większość śluz i zabudowań przy śluzach w Wielkopolsce naprawdę robi dobre wrażenie.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,53 m

kontakt do obsługi śluzy nr 18 Rosko – 666 879 013

Śluza nr 19 – Wrzeszczyna

wielkopolska

Płynąc dalej na zachód mieliśmy wrażenie, że każda kolejna śluza a właściwie otoczenie śluz jest coraz ładniejsze. Podobnie było we Wrzeszczynie.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,55 m

kontakt do obsługi śluzy nr 19 Wrzeszczyna –  67 25 61 096

Przystanek Wodny Wrzeszczyna

wielkopolska

Musimy przyznać, że mieliśmy tego dnia dużo szczęścia. Raz, że pogoda nam dopisywała a po drugie to najpiękniejszymi odcinkami Noteci płynęliśmy w godzinach popołudniowych. Światło robiło klimat i gdzie nie spojrzeć było ładnie.

wrzeszczyna

Za śluzą Wrzeszczyna dopłynęliśmy do przystanku wodnego o tej samej nazwie. Został on wyposażony w wiatę z sanitariatami, jest w nim woda i prąd oraz zbiornik gdzie można opróżnić nieczystości.

wielkopolska

Jest też boisko do siatkówki oraz miejsce na ognisko. A przystanek znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000 i to wiele wyjaśnia dlaczego jest tu tak ładnie.

Śluza nr 20 Wieleń

wielkopolska

Ostatnia śluza przed miasteczkiem Wieleń, w którym zamierzaliśmy stanąć na noc. I to tyle co możemy powiedzieć o tym miejscu bo jak śluza jest miła to obsługa tego miejsca zdecydowanie nie.

 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,93 m

kontakt do obsługi śluzy nr 20 Wieleń – 67 2561 065

Wieleń

Co zobaczyć w Wieleniu od strony rzeki?

wieleń

Szczęśliwie dotarliśmy do Wielenia, gdzie stanęliśmy na noc by o poranku pooglądać z bliska, ważną dla wodniaków, trwającą właśnie inwestycję.

wieleń

To co widzimy to powstające bulwary nadnoteckie.

wielkopolska

A tak mają wyglądać po ukończeniu prac, co możemy podejrzeć dzięki wizualizacji jaką udostępniło nam Neostudio z Poznania.

wieleń

W ramach tego projektu powstaną dwa nabrzeża cumownicze, ścieżka edukacyjna oraz pieszo – rowerowa i  park ornitologiczny.

Śluza nr 21 Drawsko

wielkopolska

A jak już obejrzeliśmy przyszłe nadnoteckie bulwary popłynęliśmy dalej, do kolejnej, przedostatniej śluzy na tej trasie. Jest jedną z najstarszych na MDWE70 a jednocześnie wygląda jak nowa bo całkiem niedawno przeszła gruntowny remont.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,6 m

kontakt do obsługi śluzy nr 21 Drawsko – 67 25 69 641

Drawsko

Przystań Yndzel w Drawsku

A za śluzą jest miejscowość Drawsko, której atutem jest Przystań Yndzel. We wrześniu gdy płynęliśmy czyli w końcówce sezonu wygląda na nieco opuszczoną ale z rozmów z obsługą mariny wiemy, że w sezonie jest zdecydowanie inaczej.

drawsko
 • do 30 miejsc przy y-boomach i longsidem
 • prąd i woda na kei
 • sanitariaty i prysznice
 • odbiór nieczystości
wielkopolska

Cennik:

 • postój doba 20 PLN
 • prąd, woda- w cenie
 • prysznice – 4 PLN osoba

Śluza nr 22 Krzyż

wielkopolska

W tym miejscu pożegnaliśmy się ze śluzami. Chwilę dalej żegnała nas również Wielkopolska. I to jedyne na trasie miejsce, gdzie przy wyjściu ze śluzy polecamy uważać i trzymać się blisko osi toru wodnego ponieważ Noteć ma tu tylko 80 centymetrów głębokości.

wielkopolska
 • długość śluzy – 57,4 m
 • szerokość śluzy – 9,6 m
 • spad – 1,85 m

kontakt do obsługi śluzy nr 22 Krzyż – 67 25 64 254

Wielkopolska po wodzie – rejs Notecią po krainie śluz i… słodkich psiaków

Zapraszamy również do obejrzenia filmu z rejsu po Noteci przez Wielkopolskę. Bo oprócz licznych śluz zobaczysz również słodkie…. psiaki.

Wielkopolska – mapa miejsc przez nas odwiedzonych

Przez Polskę po wodzie – wcześniejsze teksty

Być może interesuje Cię temat pływania houseboatem po Polsce lub dalej. Zapraszamy więc do poczytania wcześniejszych tekstów z naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie”:

Partnerem tej części naszej wyprawy „Przez Polskę po wodzie” było województwo wielkopolskie, któremu dziękujemy za tę współpracę.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx