Spis treści:
Wielka Pętla Wielkopolska
Kto by pomyślał, że Wielkopolska ma tyyyyle wody. Oczywiście ten kto ją częściej odwiedza ten o tym wie. Ale dla przyjezdnych to spore zaskoczenie. W tym również dla nas. Bo co innego słyszeć a czym innym jest zobaczyć na żywo.
To był kolejny odcinek jaki przepłynęliśmy podczas naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie” po Międzynarodowej Drodze Wodnej E70. Wydawało się, że będzie on bardzo monotonny. Bo na wielkopolskim odcinku Noteci jest aż 12 śluz. Więc obawialiśmy się, że kolejne mogą być nużące. Ale nie…
Bo sama Noteć pięknie kręciła po równinie znanej jako Pradolina Noteci. A każda ze śluz na tej rzece jest inna. Chociaż ich konstrukcja jest podobna lub identyczna to jednak otoczenie i budynki przy śluzach są kompletnie różne. I często zaskakująco urocze.
Wielkopolska – jak przepłynąć śluzy na Noteci?
Podobnie jak kujawsko-pomorski odcinek MDWE70 tak i ten w Wielkopolsce wymaga szczególnie uwagi. Zwłaszcza gdy planujesz rejs po sezonie i to jeszcze w weekend. Dlatego przypominamy, że w weekendy śluzowanie zamawia się mailowo w Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej. Nie jest to nic trudnego ale wymaga przemyślenia trasy i zaplanowania czasu płynięcia i postojów na weekendowe dni.
Taki przybliżony plan śluzowania w weekendy, po sezonie należy wysłać do odpowiedniego RZGW, podając jednocześnie swoje imię i nazwisko oraz telefon komórkowy. Bo to przyspieszy kontakt i ułatwi procedury.
Housebot takiej wielkości jak nasz z silnikiem 25 KM pływa z prędkością około 8,5 – 9 km/h więc łatwiej można sobie liczyć odległości.
Odpowiedni adres mailowy znajdziesz na stronie RZGW Bydgoszcz a tam na pewno podpowiedzą Ci do jakiej aktualnie osoby należy wysyłać maile lub dzwonić.
Pamiętaj by dzwonić do obsługi śluzy około 15-30 minut wcześniej i powiadomić o tym, że chcesz przepłynąć. Śluza będzie dzięki temu gotowa a Ty sprawniej i szybciej przepłyniesz przez nią.
Wielkopolska po wodzie – przydatne linki
Jeśli brakuje Ci szczegółowych informacji to znajdziesz je poniżej.
A my bez zbędnego przedłużania opowiemy Ci o tym odcinku rejsu, który przebiegał przez województwo wielkopolskie.
Śluzy na Noteci w Wielkopolsce
Jakie śluzy należy przepłynąć na Noteci przed miastem Ujście
Śluza nr 11 Krostkowo
Gdy zostawiliśmy za sobą śluzę Gromadno, kolejną śluzą już w Wielkopolsce jest Krostkowo. To unikatowa w skali Europy śluza faszynowo-darniowa. Jej ściany są umocnione drewnem a jedynie bramy wejściowe wykonano z betonu. W czasie II Rzeczypospolitej, w tym miejscu znajdowała się granica z Niemcami.
- długość śluzy – 57 m
- szerokość śluzy – 9,4 m
- spad – 0,43 m
kontakt do obsługi Śluzy nr 11 Krostkowo – 505 590 011
Ten odcinek Noteci pokonywaliśmy w godzinach popołudniowych. I im bliżej było wieczora tym robiło się coraz bardziej magicznie.
A tej magii, dolinie Noteci dodawały liczne stada żurawi, tak duże jakich nigdzie do tej pory nie obserwowaliśmy.
Miasto Ujście
Co zobaczyć w Ujściu?
Na noc dopłynęliśmy do miasteczka Ujście. I był czas na nocne fotki bo mało tu światło co tylko pomaga w nocnej fotografii.
Zacumowaliśmy w nurcie Noteci. I musimy przyznać, że kompletnie nie odczuwaliśmy w nocy tego, że rzeka płynie. Łódź stała bardzo stabilnie.
Binduga Keja
Miejscem, w którym zrobiliśmy sobie postój była przystań rzeczna Binduga Keja. Miejsc do cumowania nie ma tu zbyt dużo ale ładne położenie przed miastem Ujście wystarcza.
- 2 miejsca longsidem
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
Cennik
- postój doba 12 PLN
- prąd, woda- w cenie
- prysznice – w cenie
Skąd się wzięła nazwa Ujście?
Rano wybraliśmy się na spacer po mieście, które chociaż małe ma bardzo ciekawą historię. Jego nazwa wzięła się od ujścia pięknie meandrującej rzeki Gwdy do Noteci, którą najlepiej oglądać z powietrza.
O miasto, które dziś liczy niecałe 4 tysiące mieszkańców, w XII wieku walczyli polscy królowie i pomorscy książęta. Pisał też o nim Gal Anonim.
Zabytki Ujścia
Centrum Ujścia przeszedłem w kilkanaście minut i trafiłem na dwa kościoły, z których wyjątkowo spodobał mi się ten ewangelicki, w zabudowie szachulcowej z połowy XIX wieku. A przed nim pomnik hutnika upamiętniający 200-lecie powstania huty szkła w Ujściu.
Obok kościoła św. Mikołaja, znajduje się bardzo ładny, również zabytkowy ratusz z XIX wieku.
Śluza nr 12 Nowe
Opuściliśmy Ujście i ruszyliśmy dalej na zachód. Około pół godziny za Ujściem dopłynęliśmy do Śluzy Nowe. Została ona wybudowana w 1896 r. Jeśli macie na to czas to można się przy niej zatrzymać i zobaczyć bunkier z II wojny światowej.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,71 m
kontakt do obsługi Śluzy nr 12 Nowe – 608 582 351
Śluza nr 13 Walkowice
Od śluzy Nowe zaczyna się szereg bardzo podobnych lub wręcz bliźniaczych śluz, które zostały bardzo równo rozłożone na tej trasie. Śluzy dzieli około 5 km co zajmuje około 0,5 godziny płynięcia takim houseboatem jak nasz. Śluza Walkowice, która jest następna w kolejności powstała w 1913 roku.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,84 m
kontakt do obsługi śluzy Walkowice – 606 774 142
Śluza nr 14 Romanowo
Pół godziny później dopływamy do śluzy w Romanowie, która jest rok młodsza od śluzy w Walkowicach. W tym miejscu znajdowała się niegdyś granica polsko-niemiecka, dlatego można tu zobaczyć budynki, które służyły jako strażnice. Granica biegła środkiem Noteci a na podstawie układu miedzy Polską a Niemcami, śluzy od Nowego do Lipicy obsługiwane były przez załogi polskie, a poniżej Czarnkowa – od Pianówki do Krzyża – przez załogi niemieckie.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,59 m
kontakt do obsługi śluzy nr 14 Romanowo – 606 774 143
Śluza nr 15 Lipica
Śluza Lipica jest starsza od poprzednich na trasie. I zdecydowanie najstarsza na tej trasie bo powstała w 1895 roku.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,69 m
kontakt do obsługi śluzy nr 15 Lipica – 696 720 877
Czarnków
Dlaczego warto zatrzymać się w Czarnkowie?
Za śluzą Lipica dopływamy do pięknie położonego i uroczego miasteczka jakim jest Czarnków. Zdecydowanie polecamy zatrzymać się tu na kilka godzin albo nawet zrobić dłuższy postój.
Marina Czarnków
Zatrzymaliśmy w Marinie Czarnków, która naszym zdaniem jest jedną z najładniejszych przystani na całej Pętli Wielkopolski. Powstała w miejscu dawnego portu rzecznego w 2011 roku, co było dla nas zaskoczeniem bo wygląda jak nowa.
Jest w niej wygodny slip dla łodzi, obok pole namiotowe i miejsce na grilla.
- 5-10 miejsc przy y-boomach
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór nieczystości
Cennik
- postój doba 20 PLN
- prąd, woda- w cenie
- prysznice – 4 PLN osoba
Co zobaczyć w Czarnkowie?
Warto wybrać się z portu na spacer na Stare Miasto w Czarnkowie. Po drodze miniesz zabytkowy dworek Świniarskich z drugiej połowy XVIII wieku.
Przy wejściu na rynek zobaczysz piękny, zabytkowy ratusz.
Dalej późnogotycki kościół z 1580 roku.
Obok kościoła znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich.
A jeszcze dalej, jeśli czas Ci pozwoli możesz wybrać się na wzgórza, z których świetnie widać Czarnków. To morena, która nazywana jest Szwajcarią Czarnkowską.
Śluza nr 16 – Pianówka
Pierwszą śluzą za Czarnkowem jest Pianówka. Również oddalona od miasta o pół godziny drogi. Co ciekawe od śluzy 16 aż do 22, przy wysokim poziomie wody istnieje możliwość przepłynięcia przez jaz obok śluzy, co umożliwia rozkładane przęsło żeglowne.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 2,18 m
kontakt do obsługi śluzy nr 16 Pianówka – 696 721 029
Śluza nr 17 – Mikołajewo
Mikołajewo będziemy dobrze wspominać. Klimat miejscu nadają drewniane zabudowania. A we wrześniu mają tu pyszne, stare odmiany jabłek. Sama śluza powstała w 1913 roku. I również umożliwia przy wysokiej wodzie przepłynięcie jazem.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,97 m
kontakt do obsługi śluzy nr 17 Mikołajewo – 696 721 092
Przystanek wodny
Tuż za śluzą Mikołajewo, na 146 kilometrze znajduje się niewielki przystanek wodny. Nie jest oznaczony na Google Maps ale obsługa śluzy przekazała nam, że w razie potrzeby można się w tym miejscu zatrzymać. A że jest ładnie położone to warto się tą wiedzą podzielić.
Śluza nr 18 Rosko
Śluza Rosko jest starsza od mikołajewskiej bo wybudowana została w 1898 roku. I to zdecydowanie jedno z ładniejszych miejsc na tej trasie. Chociaż musimy przyznać, że większość śluz i zabudowań przy śluzach w Wielkopolsce naprawdę robi dobre wrażenie.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,53 m
kontakt do obsługi śluzy nr 18 Rosko – 666 879 013
Śluza nr 19 – Wrzeszczyna
Płynąc dalej na zachód mieliśmy wrażenie, że każda kolejna śluza a właściwie otoczenie śluz jest coraz ładniejsze. Podobnie było we Wrzeszczynie.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,55 m
kontakt do obsługi śluzy nr 19 Wrzeszczyna – 67 25 61 096
Przystanek Wodny Wrzeszczyna
Musimy przyznać, że mieliśmy tego dnia dużo szczęścia. Raz, że pogoda nam dopisywała a po drugie to najpiękniejszymi odcinkami Noteci płynęliśmy w godzinach popołudniowych. Światło robiło klimat i gdzie nie spojrzeć było ładnie.
Za śluzą Wrzeszczyna dopłynęliśmy do przystanku wodnego o tej samej nazwie. Został on wyposażony w wiatę z sanitariatami, jest w nim woda i prąd oraz zbiornik gdzie można opróżnić nieczystości.
Jest też boisko do siatkówki oraz miejsce na ognisko. A przystanek znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000 i to wiele wyjaśnia dlaczego jest tu tak ładnie.
Śluza nr 20 Wieleń
Ostatnia śluza przed miasteczkiem Wieleń, w którym zamierzaliśmy stanąć na noc. I to tyle co możemy powiedzieć o tym miejscu bo jak śluza jest miła to obsługa tego miejsca zdecydowanie nie.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,93 m
kontakt do obsługi śluzy nr 20 Wieleń – 67 2561 065
Wieleń
Co zobaczyć w Wieleniu od strony rzeki?
Szczęśliwie dotarliśmy do Wielenia, gdzie stanęliśmy na noc by o poranku pooglądać z bliska, ważną dla wodniaków, trwającą właśnie inwestycję.
To co widzimy to powstające bulwary nadnoteckie.
A tak mają wyglądać po ukończeniu prac, co możemy podejrzeć dzięki wizualizacji jaką udostępniło nam Neostudio z Poznania.
W ramach tego projektu powstaną dwa nabrzeża cumownicze, ścieżka edukacyjna oraz pieszo – rowerowa i park ornitologiczny.
Śluza nr 21 Drawsko
A jak już obejrzeliśmy przyszłe nadnoteckie bulwary popłynęliśmy dalej, do kolejnej, przedostatniej śluzy na tej trasie. Jest jedną z najstarszych na MDWE70 a jednocześnie wygląda jak nowa bo całkiem niedawno przeszła gruntowny remont.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,6 m
kontakt do obsługi śluzy nr 21 Drawsko – 67 25 69 641
Drawsko
Przystań Yndzel w Drawsku
A za śluzą jest miejscowość Drawsko, której atutem jest Przystań Yndzel. We wrześniu gdy płynęliśmy czyli w końcówce sezonu wygląda na nieco opuszczoną ale z rozmów z obsługą mariny wiemy, że w sezonie jest zdecydowanie inaczej.
- do 30 miejsc przy y-boomach i longsidem
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór nieczystości
Cennik:
- postój doba 20 PLN
- prąd, woda- w cenie
- prysznice – 4 PLN osoba
Śluza nr 22 Krzyż
W tym miejscu pożegnaliśmy się ze śluzami. Chwilę dalej żegnała nas również Wielkopolska. I to jedyne na trasie miejsce, gdzie przy wyjściu ze śluzy polecamy uważać i trzymać się blisko osi toru wodnego ponieważ Noteć ma tu tylko 80 centymetrów głębokości.
- długość śluzy – 57,4 m
- szerokość śluzy – 9,6 m
- spad – 1,85 m
kontakt do obsługi śluzy nr 22 Krzyż – 67 25 64 254
Wielkopolska po wodzie – rejs Notecią po krainie śluz i… słodkich psiaków
Zapraszamy również do obejrzenia filmu z rejsu po Noteci przez Wielkopolskę. Bo oprócz licznych śluz zobaczysz również słodkie…. psiaki.
Wielkopolska – mapa miejsc przez nas odwiedzonych
Przez Polskę po wodzie – wcześniejsze teksty
Być może interesuje Cię temat pływania houseboatem po Polsce lub dalej. Zapraszamy więc do poczytania wcześniejszych tekstów z naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie”:
- Przez Pomorskie po wodzie – zobacz Bałtyk, Wisłę, Zalew i Malbork
- Wysoczyzna Elbląska po wodzie – co zobaczyć nad Zalewem Wiślanym
Partnerem tej części naszej wyprawy „Przez Polskę po wodzie” było województwo wielkopolskie, któremu dziękujemy za tę współpracę.