Spis treści:
Przez Polskę po wodzie – po MDWE70
Wysoczyzna Elbląska to ta część województwa warmińsko-mazurskiego, która leży nad Zalewem Wiślanym. Która również wpisywała się w nasz projekt rejsu „Przez Polskę po wodzie” bo ta trasa to część Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. I to drugi, po Pomorskiem odwiedzany przez nas fragment MDWE70.
Obydwie części tej drogi wodnej pięknie wpisują się w Pętlę Żuławską, która naszym, skromnym zdaniem jest jednym z najładniejszych szlaków żeglugowych w Polsce. Na ich stronie znajdziesz wiele interesujących szczegółów związanych z portami, śluzami oraz aktualnych komunikatów żeglugowych.
Pętla Żuławska
Płynęliśmy częścią tej trasy już drugi raz w tym roku (2021) ale trochę w innym celu i z inną świadomością. Bo podczas pierwszego rejsu, o którym możesz poczytać w tekście poniżej zobaczyć film z niego:
Zalew Wiślany – atrakcje warmińsko-mazurskiej części lądowej
chcieliśmy lepiej poznać i przybliżyć Ci miasteczka i wsie znajdujące się nad Zalewem w tym szczególnie Frombork i Elbląg.
W trakcie drugiego rejsu, z którego relację właśnie czytasz, skupiliśmy się na lepszym poznaniu portów, marin, śluz, mostów, które trzeba pokonać by ułatwić Ci pływanie i podzielić się też własnymi wrażeniami z pływania po Zalewie.
Nowa Pasłęka
Tym razem podróż zaczęliśmy od samej granicy z Rosją czyli od portu w Nowej Pasłęce, do którego poprzednio nie dotarliśmy bo sama Nowa Pasłęka to niewielka wieś rybacka więc nie ma co tutaj zwiedzać.
Ale z punktu widzenia żeglarzy i motorowodniaków to rarytas. Bo w 2012 roku oddano tu do użytku piękną przystań żeglarską zacisznie zlokalizowaną na rzece Pasłęce, około 1,5 km od wejścia z Zalewu. To około 100 metrów oświetlonego nabrzeża z wygodnym slipem.
- 23 miejsc przy y-boomach
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtu
Cennik:
- postój – 18-23 PLN
- sanitariaty i prysznice – 10 PLN
- tankowanie wody do łodzi – 10 PLN
- prąd na kei – 10 PLN
Kontakt do mariny – 510-19-19-35
Rzec można, że Nowa Pasłęka znajduje się na krańcu świata. Przy podejściu do portu spodziewajcie się spotkania z patrolem polskiej Straży Granicznej, która uprzedzi Was również by nie zbliżać się na mniej niż 300 metrów do granicy. Wpływając w Pasłękę polecamy zachować szczególną czujność.
U ujścia rzeki znajduje się kamienna grobla, która jest przedłużeniem wschodniego falochronu. Łodzie o zanurzeniu większym niż 1.2 metra mogą mieć tu problemy. Wpływając trzymaj się więc zachodniej strony ujścia rzeki.
A później możesz na łąkach przy rzece podziwiać liczne kolonie ptaków, które mają tu wymarzone warunki do życia. A naszym zdaniem Nowa Pasłęka to idealne miejsce dla osób szukających wyciszenia w pięknym otoczeniu.
Zalew Wiślany
Tu chyba najwyższy czas by przypomnieć, że Nowa Pasłęka to port leżący nad Zalewem Wiślanym. A jak pamiętasz z poprzedniego posta 30 kilometrowych, polski odcinek Zalewu to wewnętrze wody morskie więc,
Pływanie po nim obowiązkowo wymaga uprawnień motorowodnych.
I tu ponownie, przy silnym wietrze dała nam się we znaki głębokość akwenu 2,7 metra. Co przy wietrznej pogodzie twórzy krótkie, rwące fale.
Frombork – miasto Mikołaja Kopernika
Od poprzedniego razu, gdy byliśmy we Fromborku w zasadzie nic się z pozoru nie zmieniło. Gdyby nie jeden istotny fakt. A dotyczy on portu rybackiego.
Port rybacki we Fromborku
Port we Fromborku bardzo przypomina nam ten w Piaskach. Jest basen portowy, miejsca do cumowania i to wszystko. Brak prądu, wody, sanitariatów był trochę zaskakującym patrząc na tak atrakcyjne turystycznie miasto.
Ale w międzyczasie Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na przebudowę portu, co nas niezwykle ucieszyło bo to oznacza, że za kilka lat będziemy mogli wpływając do Fromborka cieszyć się nowoczesną mariną ( taką mamy przynajmniej nadzieję )
Ale mimo tych niedogodności gorąco polecamy tu dopłynąć bo Frombork to wyjątkowe miejsce, które po prostu trzeba poznać. Pod koniec XIII wieku biskup warmiński Henryk Fleming wybudował tu katedrę i przeniósł siedzibę kapituły warmińskiej przez co miasto stało się faktyczną stolicą Warmii.
Zespół katedralny na ufortyfikowanym wzgórzu, które przypomina zamek lecz zamkiem nie jest. Tu najlepiej widać skąd swoją nazwę wzięła Wysoczyzna Elbląska. W obrębie tych murów znajduje się katedra, dawny pałac biskupi i dwie wieże.
Miasto i wzgórze katedralne rozwijały się przez wieku osobno by połączyć się w końcu w jedną całość.
Ale Frombork nie byłby tak słynny gdyby nie obecność wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który był chyba najbardziej fascynującą i najwszechstronniejszą postacią epoki renesansu. Żył i pracował we Fromborku, z przerwami na podróże, od 1510 aż do swojej śmierci w 1543 roku. W tym czasie tworzył swoje największe dzieło opisujące teorię heliocentryczną.
Co zobaczyć we Fromborku?
Na pewno warto odwiedzić bazylikę, która jest największym kościołem na Warmii. Spoczywa w niej 25 biskupów ale najsłynniejszy jest chyba grób fromborskiego kanonika – Mikołaja Kopernika, którego szczątki odnaleziono w 2005 roku i ponownie pochowano choć do dziś ich autentyczność bywa kwestionowana.
Polecamy odwiedzić wieże Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucolta, które obrazuje ruch obrotowy ziemii.
Na wzgórzu warto zobaczyć również pięknie odnowiony, pałac biskupi i pamiątki po dawnych biskupach warmińskich.
Natomiast obok wzgórza jest Wieża Wodna i to najstarszy tego typu zabytek w Polsce.
Także Szpital Św. Ducha, który szpitalem nie był bo pełnił raczej formę miejsca opieki dla najbiedniejszych a dziś jest częścią Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. A w nim możesz zobaczyć wystawę poświęconą historii medycyny.
Kawałem za miastem na wzgórzu znajduje się obserwatorium astronomiczne. A w centrum ławeczka Kopernika
Przy porcie znajdziesz wypożyczalnię rowerów Sebi- Rent, dzięki którym możesz szybko dojechać do wszystkich opisanych.
Tolkmicko to też Wysoczyzna Elbląska
Z Fromborka do Tolkmicka jest blisko i płynie się szybko szczególnie jeśli mamy wschodni wiatr w plecy.
Co zobaczyć w Tolkmicku?
Tolkmicko to jedno z najstarszych miast w województwie warmińsko-mazurskim, starsze niż Frombork i niewiele młodsze od najstarszego w tym regionie Elbląga. Obecnie to bardzo spokojne miasteczko turystyczno-rybackie, co naszym zdaniem ma swoje zalety bo okolica jest piękna a turystów mało, dzięki czemu można odpocząć w ciszy.
Jednym z najstarszych zabytków miasta jest znajdujący się przy rynku kościół św. Jakuba, z drugiej połowy XIV wieku. A za miastem znajdziesz wieżę widokową, z której rozpościera się widok na Tolkmicko i Zalew
Port w Tolkmicku
Za to Tolkmicko ma duży, nowoczesny port, który jest dużym jego atutem. Kursuje też stąd prom do znajdującej się naprzeciwko, po drugiej stronie Zalewu Wiślanego – Krynicy Morskiej.
- 15 miejsc przy y-boomach
- 5-15 miejsc do cumowania burtą
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtu
Cennik:
- postój – 30 PLN
- sanitariaty i prysznice – 21 PLN
- tankowanie wody i prąd – 15 PLN
Kadyny
Jeśli lubisz spacery i szukasz ciekawych miejsc w okolicy Tolkmicka to polecamy wybrać się do Kadyn. Położone są 5 km od miasta na zachód i można do nich dotrzeć śladem nadzalewowej trasy rowerowej Green Velo.
Kadyny to wieś równie stara jak Tolkmicko. Swoje najświetniejsze czasy miała gdy stała się własnością cesarza Wilhelma II, który nakazał pod koniec XIX wieku zbudować tu swoją letnią rezydencję. Dlatego do dziś nazywana jest cesarską wioską.
Polecamy zobaczyć tu 700-letni Dąb, który swoje imię nosi od właściciela Kadyn – Jana Bażyńskiego. Jest on najgrubszym dębem w Polsce, bo w obwodzie mierzy 10 metrów i rośnie w towarzystwie równie dorodnych i starych jak on dębów.
Z Zalewu Wiślanego do Elbląga
Wysoczyzna Elbląska kończy się na zachodzie miastem Elbląg. Spływamy najpierw z Zalewu do Zatoki Elbląskiej, przy której znajduje się piękny Rezerwat Przyrody i możesz spodziewać się mnóstwa ptaków.
Dalej za Zatoką jest rzeka Elbląg a niej ostatnia przeszkoda jaką stanowi obrotowy most pontonowy w Nowakowie.
Godziny otwarcia mostu:
- 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 12.00, 14.00, 15.00, 17.00, 19.00
W sezonie od 1 maja do 31 sierpnia most jest otwarty dodatkowo wieczorem o 20.00 i 22.00.
Co ważne, w przypadku cofki lub zbyt wysokiego poziomu wody most w Nowakowie nie jest otwierany o czym boleśnie przekonaliśmy się na własnej skórze i musieliśmy opływać do Elbląga trasę przez Nogat i kanał Jagielloński.
Elbląg – tu kończy się Wysoczyzna Elbląska
Naszym zdaniem Elbląg to wciąż nieodkryta perełka. To jedno z najstarszych miast w Polsce i na pewno najstarsze w Warmińsko-Mazurskiem. Miasto zostało założone w 1237 roku. Do czasów II wojny światowej elbląskie Stare Miasto starówka miała dorównywać urodą tej gdańskiej.
Co zobaczyć w Elblągu?
Niestety w ostatniej fazie wojny Elbląg bombardowania zniszczyły 80 procent Starego Miasta. A to co widać dziś to przykład jednej z najbardziej udanych rewitalizacji Starych Miast jakie możemy podziwiać w Polsce. I te prace trwają do dziś.
Polecamy zobaczyć pomnik Piekarczyka, Bramę Targową, piękną Galerię EL czy katedrę pw. Św. Mikołaja. A także Ścieżkę Kościelną i Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
O Elblągu duuużo pisaliśmy podczas naszego poprzedniego rejsu po Zalewie Wiślanym a więcej informacji o tym pięknym mieście możesz przeczytać TUTAJ.
Gdzie zacumować w Elblągu?
W tej kwestii wybór jest bardzo duży bo Elbląg dysponuje kilkoma marina, więc miejsce postoju można sobie wybrać w zależności od potrzeb.
Jachtklub Elbląg
Zacznijmy więc od największego portu jakim jest Jachtklub Elbląg. Który oprócz miejsc do cumowania dysponuje również miejscami w hotelu na lądzie. Znajduje się po prawej stronie jeśli płyniemy tak jak my od strony Zalewu.
- 10 miejsc przy y-boomach i longsidem
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtu
- 13 miejsc noclegowych w Hotelu
Cennik:
- postój – 35-80 PLN w zależności od wielkości łodzi
- sanitariaty i prysznice – w cenie
- tankowanie wody i prąd – w cenie
Port Bryza Elbląg
Naprzeciwko Jachtklubu Elbląg znajduje się Port Bryza Elbląg.
- 10 miejsc przy y-boomach
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtu
Cena:
- postój – 20-40 PLN w zależności od wielkości łodzi ( cena zależy od liczby osób na łodzi )
- sanitariaty i prysznice – 10 PLN
- tankowanie wody i prąd – w cenie
Ośrodek Sportów Wodnych FALA
Obydwa wcześniejsze porty czyli Bryza i Jachklub Elbląg są położone 3 km od centrum. Najbliżej Starego Miasta jest OSW Fala choć standard tego miejsca jest słabszy to położenie jest zdecydowanym atutem
- 10 miejsc przy y-boomach
- prąd i woda na kei
- sanitariaty i prysznice
- odbiór ścieków z jachtu
Cennik:
- postój – 15 PLN
- sanitariaty i prysznice – 5 PLN
- tankowanie wody i prąd – w cenie
Przez Polskę po wodzie
Teksty z naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie” po Międzynarodowej Drodze Wodnej E70 znajdziesz tutaj:
Wysoczyzna Elbląska po wodzie – film
Jeśli wolisz filmową wersję naszej podróży to znajdziesz ją tutaj. Jeśli Ci się spodoba zostaw pod nim suba, lajka a najlepiej udostępnij go, bo tylko w ten sposób będziemy mogli rozwijać nasz kanał na Youtube.
Partnerem naszej wyprawy „Przez Polskę po wodzie” w części warmińsko-mazurskiej był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, któremu dziękujemy za tę współpracę.
[…] Pomorskie po wodzie – zobacz Bałtyk, Wisłę, Zalew i Malbork Wysoczyzna Elbląska po wodzie – co zobaczyć nad Zalewem Wiślanym Wisłą, Notecią i Kanałem Bydgoskim czyli Kujawsko-Pomorskie po […]