Rejs Notecią i Wartą przez Lubuskie – Międzynarodową Drogą Wodną E70

lubuskie

Lubuskie co zobaczyć?

Lubuskie jest piątym i ostatnim z województw jakie pokonaliśmy podczas naszego rejsu „Przez Polskę po wodzie”. Najmniej przez nas znanym. I chyba dlatego tak ciekawym. Szczególnie gdy mieliśmy okazję spojrzeć przekrojowo, pierwszy raz na ten region, z perspektywy wody.

lubuskie

W województwie lubuskim nie czekały na nas już żadne śluzy. Wszystkie pozostawaliśmy za swoimi plecami w Wielkopolsce oraz Kujawsko-Pomorskiem. Za to zbliżaliśmy się do dwóch największych, polskich rzek a to zawsze ciekawe przeżycie.

Drezdenko

lubuskie

Pierwszym miastem w Lubuskiem jakie mijaliśmy po drodze było Drezdenko. Zanim do niego dopłynęliśmy mieliśmy okazję obejrzeć pozostałość po umocnieniach Wału Pomorskiego. To jaz klapowy na Noteci, największy na Wale Pomorskim, powstał tuż przed II wojną światową.

lubuskie

Znajduje się tuż przed Drezdenkiem a jego zadaniem była możliwość zalania niżej położonych terenów co miało utrudniać lub uniemożliwiać forsowanie rzek.

Port rzeczny Drezdenko

lubuskie

W Drezdenku zatrzymaliśmy się w porcie rzecznym należącym do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Nie jest to żadna przystań w normalnym tego rozumieniu ale jest tu sporej wielkości basen portowy.

Co zobaczyć w Drezdenku

Można stąd wybrać się na spacer do miasta, które znajduje się za mostem. Jest oddalone 2 km od portu. Miasto ma ciekawą historię. Od XI do XV wieku należało na przemian do księstwa zachodniopomorskiego, Brandenburgii, Wielkopolski a nawet Zakonu Krzyżackiego.

lubuskie

Nie zachowało się jednak zbyt wiele zabytków z tego okresu. Dziś większość budynków jakie możemy obejrzeć w mieście pochodzi z XIX wieku. Stare Miasto jest za to ładne i zadbane.

Santok

Gdy zostawiamy za plecami Drezdenko, ruszamy dalej do Santoka. Miejscowości te dzieli 40 km a droga wodna zajmuje około 4,5 h.

Co zobaczyć w Santoku

lubuskie

Santok to wieś gminna, której nie odwiedzalibyśmy gdyby nie jeden prozaiczny i niezwykle istotny fakt. To Marina Santok.

Marina Santok

marina santok

I to bardzo pozytywne zaskoczenie bo w tak niewielkiej miejscowości odkryliśmy jedną z najładniejszych i najnowocześniejszych marin w tej części naszej trasy, w województwie lubuskim.

lubuskie

Marina Santok jest bardzo wszechstrona bo oprócz klasyki czyli miejsc do cumowania, prądu, wody – na lądzie jest przygotowane miejsce na ognisko lub grilla. Jeśli ktoś chce się przespać w normalnym łóżku, można wynająć domek.

lubuskie

Albo skorzystać z kuchni lub pralni, które też są na wyposażeniu tego miejscu. Nieźle no nie?

  • – 5 miejsc do cumowania
  • – prąd i woda na kei
  • – sanitariaty i prysznice
  • – domki w Marinie, miejsce na grilla

Cennik:

  • postój – 30 PLN
  • postój doba 15 PLN
  • prąd, woda, prysznice – 25 za całą załogę
  • pralnia – 5 PLN
  • kuchnia bezpłatna
  • miejsce na ognisko z opałem i grillem – 50 PLN

Gród Piastowski w Santoku

lubuskie

Jeśli macie czas i ochotę na miły spacer, to za mostem po prawej stronie znajduje się ścieżka edukacja związana z dawnym grodem piastowskim jaki istniał tutaj w czasach Mieszka I.

Wspominał o nim nawet Gal Anonim nazywając kluczem do państwa polskiego.

A to dlatego, że w Santoku Noteć wpada do Warty a gród znajdował się tuż za ujściem i każdy kto płynął jedną lub drugą z rzek musiał minąć również kasztelanię w Santoku.

santok

Gdy wypływamy za Santoka po prawej stronie miniemy wieżę widokową z 1936 roku, która powstała w miejscu niewielkiego grodu pomorskiego z XI wieku i równie niewielkiego zamku rycerskiego z XV wieku.

lubuskie

Rzeka Warta

W Santoku wpływamy z Noteci na Wartę. To trzecia co do wielkości rzeka w Polsce i druga, która w pełni płynie w granicach kraju.

rzeka warta

I od razu widzimy różnicę między Notecią a Wartą. W szybkości i sile nurtu oraz szerokości rzeki. Z kronikarskiego obowiązku dodamy tylko, że Warta ma 808 kilometrów długości.

Gorzów Wielkopolski

gorzów wielkopolski

Około półtorej godziny dalej ( bo tak liczyliśmy sobie odległości na wodzie ), dopływamy do Gorzowa Wielkopolskiego. To jedna z dwóch stolic województwa lubuskiego, która liczy sobie 122 tysięcy mieszkańców.

Co zobaczyć w Gorzowie Wielkopolskim?

Bulwar Nadwarciański

lubuskie

Jeśli chcecie pospacerować po mieście polecamy zatrzymać się od razu przy bulwarach i spokojnie zacumować przy barce Królowa Jadwiga.

lubuskie

Sam bulwar nawiązuje do dawnego bulwaru jaki istniał tu w czasach niemieckich. Od miasta odcina go zabytkowa estakada kolejowa.

Pomnik Janusza Gorzowskiego

janusz gorzowski

Na bulwarze na pewno traficie na dziwny pomnik Janusza Gorzowskiego. Piszemy dziwny bo mieliśmy mieszane uczucia oglądając go. Bo jest bardzo realistyczny i bardziej pasował nam do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud bo przecież Janusz jest w Polsce postacią słynną😉.

Pomnik kloszarda Giętego

Mieliśmy wrażenie i pewnie nie tylko my, że Gorzów to miasto pomników. Co chwilę trafialiśmy na jakiś. Kolejny wyróżniał się oryginalnością tematu. Bo to pomnik kloszarda Szymona Giętego, który ufundowali mu mieszkańcy.

lubuskie

My chcieliśmy zobaczyć jeszcze pomnik słynnej romskiej poetki Papuszy ale remont Bilbioteki w Gorzowie, na terenie którego się on znajduje, skutecznie odciął nam drogę.

Spichlerz – filia Muzeum Lubuskie

lubuskie

Po drugiej stronie Warty warto odwiedzić też XVII wieczny spichlerz zbożowy, w którym obecnie znajduje się filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta. A w niej pamiątki z życia dawnych mieszkańców Gorzowa. To także jeden z najcenniejszych zabytków w tym mieście

Marina Gorzów Wielkopolski

lubuskie

Gdy już skończycie zwiedzanie i wrócicie na łódź to trzy kilometry dalej, po prawej stronie znajduje się Marina Gorzów Wielkopolski. Polecamy uważać przy wejściu bo silny nurt Warty spycha houseboata i trzeba wziąć na to poprawkę a wejście do mariny jest dość ciasne. Za to marina przestronna i mieliśmy wrażenie, że nie jest często odwiedzana

lubuskie
  • – 8-10 miejsc do cumowania
  • – prąd i woda na kei
  • – prysznice i sanitariaty
  • – odbiór nieczystości

Cennik:

  • postój – 60 PLN
  • prąd, woda na kei – w cenie
  • sanitariaty i prysznice – w cenie

Park Narodowy Ujścia Warty

lubuskie

To jeden z mniej znanych Parków Narodowych w Polsce i najmłodszy z nich bo powstał w 2001 roku. A naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę z powodu bogactwa ptaków jakie tu występują.

Powierzchnia parku obejmuje ponad 8 tysięcy hektarów a został on założony by chronić unikatowe terenów podmokłych, łąk i pastwisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce – ostoją ptaków wodnych i błotnych.

lubuskie

Tutaj znajduje się największe w Polsce zimowisko łabędzi arktycznych i także obserwuje sie aż 30 bielików.

Kostrzyn n. Odrą

lubuskie

Nawet się nie obejrzeliśmy a już na horyzoncie pojawił się Kostrzyn nad Odrą. Miasto, które jest znane z kilku powodów. Jeden to najpiękniejszy na świecie festiwal Pol and Rock.

Co zobaczyć w Kostrzynie nad Odrą?

Kostrzyn nazywany był polską Hiroshimą ponieważ w czasie zaciętych walk pod koniec II wojny światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone.

lubuskie

Tuż za miastem Warta wpada do Odry a my kończymy naszą podróż po Międzynarodowej Drodze Wodnej E70 i nie ukrywamy, że w tym momencie wzruszenie chwyciło nas za gardło.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Twierdza Kostrzyn

lubuskie

Polecamy zwrócić uwagę na odrzańską stronę miasta, gdzie można zobaczyć dawną twierdzę pruską, która powstała między XVI a XX wiekiem. Pozostały po niej Bramy Berlińska, Chyżańska, bastion Filip, Brandenburgia i Król oraz promenada Kattego.

Urząd Miasta w Kostrzynie

lubuskie

Ciekawostkę stanowi też Urząd Miasta w Kostrzynie, który znajduje się w dawnych budynkach przejścia granicznego z Niemcami. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen okazały się zbędne bo granica zniknęła.

Przystań Klubu Żeglarskiego Delfin w Kostrzynie

lubuskie

W Kostrzynie postój łodzią jest możliwy tylko w jednym miejscu czyli w przystani Klubu Żeglarskiego Delfin. A że to bardzo przyjemne miejsce, gorąco je możemy polecić. Na miejscu jest wszystko czego potrzebują wodniacy więc nie będziecie zawiedzeni.

I dziękujemy bardzo za tę wirtualną podróż z nami. To naprawdę była niezwykła przygoda.

szalone walizki
  • – 45 miejsc do cumowania
  • – prąd i woda na kei
  • – prysznice i sanitariaty
  • – odbiór nieczystości

Cennik:

  • postój – bezpłatny
  • prąd na kei- 10 PLN
  • woda na kei – 10 PLN
  • prysznice – 10 PLN

Lubuskie – filmu z rejsu po Warcie

Lubuskie – mapa miejsc które odwiedziliśmy

Partnerem tej części naszej wyprawy „Przez Polskę po wodzie” było województwo lubuskie, któremu dziękujemy za tę współpracę.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 2 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Super, warto dodać że Santok to jedno z najstarszych miast w Polsce prawa miejskie otrzymal ponad 1000 lat temu

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx