Zamek w Kętrzynie na Mazurach – dlaczego warto go odwiedzić?

zamek w kętrzynie

Kętrzyn w jeden dzień – co zobaczyć?

Zamek w Kętrzynie co tu dużo mówić, chodził nam po głowie a właściwie odwiedzenie tego zamku. Z bardzo prozaicznego powodu. Całkiem niedawno zakończył się trwający kilka lat remont zamku, który jak słyszeliśmy nadał mu nowego blasku. A znajdujące się w nim Muzeum wprowadził wreszcie w XXI wiek.

zamek w kętrzynie

Jedną z jesiennych sobót postanowiliśmy spędzić na wycieczce na Mazury. by sprawdzić jak Zamek w Kętrzynie prezentuje się po tym liftingu.

Do Kętrzyna wybraliśmy się pociągiem by nieco zmienić perspektywę i odkryliśmy, że również dworzec kolejowy mocno zmienił się na lepsze.

A zamek, możemy powiedzieć, że prezentuje się pięknie. Mamy przed oczami jego widok sprzed lat gdy wyglądał szaro i smutno. Dziś świeci blaskiem. A piękna jesienna aura, na jaką trafiliśmy tylko wspomagała nasze odczucia.

Zamek Krzyżacki w Kętrzynie – kilka słów o historii

zamek w kętrzynie

Zamek w Kętrzynie powstał w latach 1360 do 1374 roku i był siedzibą prokuratora krzyżackiego. W późniejszych wiekach bywał w rękach polskich, np. poddano go po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku królowi Władysławawi Jagiełło.

zamek w kętrzynie

Ostatni poważny remont przeszedł w czasach PRL gdy przywrócono mu gotycki charakter, który stracił w okresie międzywojennym. Obecny wygląd nawiązuje do czasów panowania Albrechta Hohenzollerna.

muzeum w kętrzynie

W 2018 roku rozpoczął się największy od pół wieku remont Zamku w Kętrzynie. Dzięki niemu odbudowany ruiny baszty ( o której Ci zaraz opowiemy ), południowego i wschodniego muru obronnego. A także pojawiła się ciekawa wystawa multimedialna.

Oficjalnie zamek oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Ale wiadomo, że pandemia mocno ograniczyła możliwość poruszania się, w związku z czym wiele osób mogło o tym nawet nie wiedzieć.

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego na zamku w Kętrzynie

muzeum w kętrzynie

Od wielu lat w Zamku znajduje się Muzeum im. Wojciech Kętrzyńskiego. Od początku powstania gromadzone są w nim zbiory związane z historią miasta ale również Mazur.

Zbiory Muzeum w Kętrzynie

To między innymi przedmioty, które pochodzą z okolicznych pałaców i dworów, których w Prusach nie brakował ale też zniszczonych i rozszabrowanych kościołów oraz Heimatmuseum Rastenburg i Prussia Museum z Królewca.

Co zobaczyć w Muzem w Kętrzynie?

muzeum w kętrzynie

Na parterze znajduje się sala portetowa a w niej naszą uwagę zwróciły m.in. portety rodu Dönhoff, z którego pochodziła nieżyjąca już Marion Gräfin Dönhoff, wydawca Die Zeit i orędowniczka pojednania Niemiec z krajami Europy Wschodniej, którą mieliśmy przyjemność poznać osobiście.

zamek w kętrzynie

Na piętrze trafiliśmy na ciekawostkę, która w kontekście naszej podróży koleją wydała się bardzo interesująca. Otóż w 1867 roku uruchomiono kolej z Bartoszyc do Kętrzyna a mieszkańcy w cenie biletu, który kosztował dwa talary mieli zapewniony przejazd tam i z powrotem. A także posiłek z winem i występem orkiestry na dworcu. I przyznajemy, że taka podróż by nam się podobała.

zamek w kętrzynie

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że z Rastenburga (dawna nazwa Kętrzyna)pochodził Wilhelm Wien – laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Multimedialna historia Kętrzyna
zamek w kętrzynie

Czymś co szczególnie wyróżnia Muzeum po remoncie jest multimedialna wystawa, która znajduje się na pierwszym piętrze muzeum. Jedna z sal wyposażono w odpowiednie ekrany projekcyjne, rzutniki, i nagłośnienie.

zamek w kętrzynie

O efektach nie będziemy opowiadać bo najlepiej zobaczyć je samemu na żywo.

Wojciech Kętrzyński w Muzeum
zamek w kętrzynie

W Muzeum osobny dział poświęcono Wojciechowi Kętrzyńskiemu, człowiekowi, od którego nazwiska swoją nazwę wziął powojenny Kętrzyn. Bo Kętrzyński urodzony w szlacheckiej rodzinie kaszubskiej jako Adalbert von Winkler, dopiero w trakcie życia odkrył, że jest Polakiem, urzędowo zmienił nazwisko i poświęcił się badaniom polskości a we Lwowie wydał dzieło „O ludności polskiej w Prusiech zwanych niegdyś krzyżackimi”.

Historia Masonerii w Kętrzynie
zamek w kętrzynie

Trafiliśmy na sporą kolekcję pamiątek po dawnej loży wolnomularskiej, która działała prężnie w Ketrznie.

zamek w kętrzynie

Loży, która funkcjonowała od 1864 do momentu przejęcia władzy w Niemczech przez nazistów.

Porcelana z Miśni
zamek w kętrzynie

Miłym dla nas zaskoczeniem były rzucające się w oczy świeczniki i lustro wykonane z porcelany miśnieńskiej. Szczególnie miłe ponieważ całkiem niedawno wróciliśmy z Saksonii, odwiedziliśmy manufakturę w Miśni i byliśmy w pełni świadomości jakości i wartości tej porcelany.

Skrzynie posagowe
skrzynia posagowa

A już zupełnie przy wyjściu naszą uwage przykuły skrzynie posagowe pochodzące z terenów Mazur. Dorotka przypomniała sobie, że takie właśnie skrzynie stały niegdyś w domu jej babci ale później niewiele osób przywiązywały wagę do tego, że to wyjątkowe i cenne meble.

Bilety do Muzeum

W chwili gdy odwiedzaliśmy Muzeum wstęp po okresie jego ponownego uruchomienia był bezpłatny ale z rozmów z pracownikami dowiedzieliśmy się, że niebawem bilety zostaną przywrócone a ich cena to 15 PLN.

Muzeum w Baszcie

muzeum w baszcie kętrzyn

Baszta należy do Muzeum w Kętrzynie ale jest oddalona około dwustu metrów od zamku. Trafiliśmy w niej na ekspozycję poświęconą dawnej kuchni w tym kilka krzyżackich przepisów

zamek w kętrzynie

Wstęp do Muzeum w Baszcie kosztuje 5 PLN.

Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie

kolegiata w kętrzynie

Gdy wyjdziemy z Muzeum na wprost nie sposób nie zauważyć bazyliki kolegiackiej św. Jerzego. To najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Został wzniesiony na początku XV wieku, w miejscu dawnej strażnicy.

Dawna Synagoga w Kętrzynie

synagoga w kętrzynie

Po drodze do bazyliki, po lewej stronie na pewno zobaczymy budynek dawnej synagogi, który znajduje się w ciągu kamienic.

Gdzie zjeść w Kętrzynie?

zajazd pod zamkiem

Będąc w zamku nie trzeba daleko chodzić. Przy wyjściu, po prawej stronie znajduje się Zajazd pod Pod Zamkiem, gdzie można spróbować lokalnej kuchni i specjału jakim są pączki z gęsiną.

Ciekawe miejsca na Mazurach

Więcej informacji o ciekawych miejscach na Mazurach znajdziesz w innych naszych tekstach:

  1. Mrągowo – 12 miejsc, które warto zobaczyć w słynnym mazurskim mieście
  2. Mazury – co warto zobaczyć. 12 powodów by odwiedzić Krainę Tysiąca Jezior
  3. Mazury Zachodnie – smaczna kraina lagodności
  4. Dzikie Mazury – 20 miejsc w okolicach Gołdapi, które warto zobaczyć
  5. Giżycko na Mazurach – 10 nieżeglarskich miejsc, które polecamy
  6. Weekend pod żaglami na Mazurach – trasą od Giżycka na północ
  7. Szlak Połamanych Semaforów na Mazurach – najbardziej intrygująca trasa płn. Polski

Kętrzyn w jeden dzień – mapa miejsc, które odwiedziliśmy

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Ja chciałabym zwiedzić wszystkie zamki w Polsce 🙂 Jeszcze sporo mi zostało! Swoją drogą, jakiej wtyczki używacie do spisu treści? 🙂

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Ciekawy artykuł o Kętrzynie i dużo zdjęć miasta szczególnie zamku

Adam Turysta
Adam Turysta
1 rok temu

Wspaniałe zdjęcia, jest co zwiedzać.

PrzemoTeam
PrzemoTeam
1 miesiąc temu

Odwiedziłem Kętrzyn w tym roku w drodze do Gierłoży. Zamek wart zwiedzenia.

7
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx